System Pancyr upokorzony przez izraelskie lotnictwo

17 maja 2018, 07:22
Pancyr atak
Fot. YouTube
Reklama

Izraelczycy opublikowali nagranie z nalotu, na którym widać jak niszczą w Syrii rakietowo-artyleryjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1. Co ważne atak przeprowadzono przy braku jakiegokolwiek przeciwdziałania ze strony atakowanego zestawu, który nie był w ruchu, a więc mógł odpowiedzieć ogniem.

W czasie nalotu przeprowadzonego przez siły powietrzne Izraela 10 maja 2018 r. zaatakowano w sumie ponad 50 celów rozlokowanych w Syrii. Atak stanowił odpowiedź na wystrzelenie wczesnym rankiem 10 maja br. 20 rakiet skierowanych na obiekty znajdujące się na izraelskim terytorium na Wzgórzach Golan. Izrael, by pokazać intensywność przeprowadzonego ataku odwetowego, opublikował nagranie z nalotu, dobierając ujęcie tak, by z łatwością można było rozpoznać jakie cele zostały skutecznie wyeliminowane.

W początkowej sekwencji widać jedynie, że rakieta naprowadzana telewizyjnie kieruje się na jakiś pojazd stojący na drodze w terenie niezabudowanym. W ostatniej sekwencji jednak, tuż przed uderzeniem pocisku, widać wyraźnie, że zaatakowany został rakietowo-artyleryjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1, który według Rosjan miał stanowić skuteczną barierę przed atakiem powietrznym z krótkiej odległości.

Na nagraniu nie widać, by podjęto jakiekolwiek kroki zmierzające do przeciwdziałania nalotowi. Widać natomiast stojącą obok drogi grupę ludzi. Może oznaczać to, że przed samym uderzeniem załoga opuściła pojazd. Rosyjski system „Pancyr-S1” jest jednak reklamowany jako zestaw, który może być sterowany zdalnie z wynośnego pulpitu, a więc brak operatorów wewnątrz niczego nie tłumaczy.

Co więcej, Rosjanie chwalą się również bardzo krótkim czasem przejścia systemu z położenia marszowego do bojowego (poniżej 5 minut). Jednak przy działaniu autonomicznym, bez konieczności łączenia się ze stanowiskiem dowodzenia obroną przeciwlotniczą, czas ten może zostać jeszcze bardziej skrócony ponieważ nie ma np. konieczności pozycjonowania i nawiązywania łączności - chodzi więc jedynie o włączenie urządzeń. Jeżeli więc załoga zdążyła zatrzymać i opuścić pojazd, to miała również czas na jego uruchomienie.

System jednak nie zadziałał i co najmniej jeden zestaw „Pancyr-S1” został zniszczony przez Izraelczyków bez żadnego przeciwdziałania. Jest to duża rysa na legendzie jaką otacza się rosyjskie systemy przeciwlotnicze. Kiedy jednak dochodzi do faktycznego starcia bojowego, to okazują się one bezradne. Lotnictwo izraelskie już wcześniej rozwiało w taki sposób mit niezwyciężonych, radzieckich systemów rakietowych 2K12 Kub rozgramiając je w Dolinie Bekaa 9 czerwca 1982 r.

image
Fot. mil.ru

Teraz taki sam los spotkał zestaw „Pancyr-S1”. Zadanie było trudne, ponieważ Rosjanie opracowali artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy, który może działać nie tylko w ramach baterii (ze stanowiskiem dowodzenia i radarem wczesnego ostrzegania), tak jak Kub (na miejscu ostrzegawczy radar wczesnego wysoce mobilnego 1RL123), ale również w pełni samodzielnie, wykrywając cele własnym systemem radiolokacyjnym i naprowadzając na nie rakiety (dwanaście rakiet przeciwlotniczych typu 57E6 i 57E6-E) lub nakierowując ogień artylerii (dwie dwulufowe armaty kalibru 30 mm). Oba te kanały ogniowe zawiodły jednak lub nie zostały wykorzystane.

Najnowszy sukces izraelskiego lotnictwa jest tym większy, że 10 maja br. atak przeprowadzono przy silnym przeciwdziałaniu systemów przeciwlotniczych stacjonujących na całym, syryjskim terytorium. Żaden z samolotów nie został jednak zestrzelony. Co więcej, podczas powrotu udało im się zniszczyć pięć baterii przeciwlotniczych (według źródeł pochodzących z Izraela). Danych tych nie potwierdziła ani strona syryjska, ani rosyjska.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 481
Reklama
krokodyl
piątek, 5 lipca 2019, 20:39

Totalnie się pogubiłem. Izrael i państwo islamskie to jedno i to samo. Wygląda na to, że żydzi wspierają terroryzm bo jak mogę zrozumieć atak na suwerenne państwo jakim jest Syria.

on
poniedziałek, 21 maja 2018, 00:02

jeśli załoge stanowili arabscy inżynierowie to nie dziwne że jedyne co potrafili to krzyknąć \'Allahu akbar\' i sp... z konserwy. a potem jak patrzyli jak rakieta rozpierniczyła ich wozidło krzyknęli znów \'alloha snackbar\' i ich trud się zakończył. Kupili lewe papiery i ruszyli do Niemiec zostac inżynierami w BMW.

Fun funów USA
niedziela, 20 maja 2018, 19:05

System „Pancyr” może i został cytując szanownego Autora „upokorzony” ale to „upokorzenie” jest niczym w stosunku do „upokorzenia” jakiego doznał w rekordowo krótkim czasie 2 miesięcy typ amerykańskich niszczycieli „Arleigh Burke”. Tam dwa najnowocześniejsze na świecie (ba pewnie i we „wszechświecie”) w swojej klasie niszczyciele tj. USS Fitzgerald i USS John S. McCain „poległy” w starciu nawet nie żołnierzami przeciwnika, ich bronią, bombami czy rakietami. Miały ponoć widzieć i słyszeć wszystko w promieniu setek mil a ‘poległy” w starciu z „cywilami”. 17 ofiar śmiertelnych, setki milionów USD strat i dwa (jakże aktualnie potrzebne) okręty wyeliminowane ze służby na dziesiątki miesięcy. Aż „strach się bać” co by było gdyby zostały „ostrzelane” przez np. chińskie rakiety przeciw okrętowe. Skoro ich „sensory” nie ostrzegły przed „atakami” ponad 200 metrowego statku (np. AXS Crystal 223 m. długości) to jak mają ostrzec przed atakiem np. takiego YJ-12 który jest długi na całe 6 metrów a do tego ma niewiele ponad pół metra średnicy? Czymże przy tym jest „uszkodzenie” bo nawet nie zniszczenie (jak widać z opublikowanych zdjęć już po „trafieniu” zestawu) jednego „Pancyra S 1”? i ile będzie kosztowała jego naprawa? Toż to przecież „waciki” w porównaniu do kosztów naprawy w/w okrętów. To dopiero „upokorzenie”.

Davien
poniedziałek, 21 maja 2018, 06:35

I jakos panie fun oba niszczyciele to \"upokorzenie \" przetrwały , przezywajac po zderzeniach z o wiele wiekszymi jednostkami a wasz okręt zwiadowczy,który powinien słyszec i widziec wg Rosjan co się dzieje na ksiezycu został rozjechany przez stateczek nie wiekszy od niego i poszedł na dno jak kamień. Jak tam upokorzenie waszych super OP po rozjechaniu Kurska przez Piotra Wielkiego i dobiciu brzez włąsna torpedę. Oj panie Fun do Burke\'ów juz strzelano pokr i efekt dla tych przeciwokrętowych był opłakany ale jak taki madrala jak pan uważa ze systemów bojowych uzywa się do nawigacji to czemu sie dziwic:))

Fun funów USA
poniedziałek, 21 maja 2018, 14:46

Już nawet nie komentując żałosnego tekstu \"wasz okręt\" \"waszych super OP\" nasuwa się tylko jedno przysłowie:\"Psy szczekają, karawana jedzie dalej\".

Davien
czwartek, 24 maja 2018, 08:20

Jak widze prawda nieżle zabolała ze sie tak rzucasz ale juz tylko płacz ci pozostał:)

Piotr
środa, 23 maja 2018, 14:47

nie musisz- tobie zostało tylko potupać nóżkami - :P

Veritas
niedziela, 20 maja 2018, 10:29

Proponuję przy tej okazji wspomnieć, jak wcześniej Siły Powietrzne Izraela (Zero’a ha-Awir we-ha-Chalal) zostały \"upokorzone\" przez system obrony powietrznej Syrii...

Davien
poniedziałek, 21 maja 2018, 06:37

Kiedy?? Mówisz o tym przypadkowym zestzreleniu przez głupote załogi F-16I?? Istotnie upokorzenie ale dla OPL Syrii że nie mogli przez 36 lat trafic zadnego izraelskiego samolotu , dopiero jak załoga F-=16 nie właczył anawet WRE to im się cudem udało przy uzyciu 27rakiet:))

Agat
czwartek, 7 listopada 2019, 06:53

Bredzisz kolego..F-16 w wersji szturmowej czy też jako myśliwiec nie ma środków WRE (walki radioelektronicznej). Ma je po podwieszeniu zasobnika z urządzeniami WRE, a wtedy staje sie samolotem wsparcia. Omawiany przypadek dotyczył lotu szturmowcem.

Davien
środa, 18 listopada 2020, 23:08

No poptrz kłamco a kazdy F-16I m WRE AIDEWS:))

zyg
niedziela, 20 maja 2018, 14:32

Wielu uważa że to wydarzenie było jednym z pierwszych wydarzeń które doprowadziły do \"pierestrojki\" gdyż w 1982r Rosjanie zdali sobie sprawę że NATO może z równą łatwością rozwalić OPL bloku sowieckiego w Europie. 29 z 30 nowoczesnych baterii OPL zniszczone plus 86 samolotów w tym najnowsze Migi i Suchoje przy utracie jednego śmigłowca i jednego drona.

Troll i to wredny
niedziela, 20 maja 2018, 08:55

To, że nie był w ruchu nie oznacza, że był obsadzony przez dobrze wyszkoloną załogę. Jeśli załoga była arabska, to ...no cóż.

yaro
sobota, 19 maja 2018, 13:46

Kompromitacja czołgu Abrams. Ze 100 jakie zakupił co najwyżej 50 nadaje się do eksploatacji reszta jest zniszczona lub uszkodzona. Czy to nie jest temat dla artykułu o technicznej klęsce amerykańskiej technologii Panie Maksymilianie?

Marek
niedziela, 20 maja 2018, 19:53

Rozumiem zatem, że wcześniej skompromitowały się rosyjskie czołgi Wtedy, kiedy podczas wojny z Izraelem ich arabskie załogi wyżłopały wodę z chłodnic i dlatego nie można było ich użyć?

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:36

Wow panie yaro. nie ze 100 ale ze 130 w okrojonej wersji M1A1 bez specjalnego pancerza i starcono nie połowe ale 40 sztuk z czego jedynie kilka w wyniku trafień, reszta została porzucone przez zwiewajace irackie załogi podobnie ajk czołgi ZSRS w 1941r jak zwiewali pzred kilka razy słąbszymi Niemcami:)

yaro
niedziela, 20 maja 2018, 12:28

Okrojona wersja to to samo co okrojona wersja Pancyra dla Syrii więc ? a co to zmienia czy stracno czy nie kiedy połowa jest nieczynna, to jeszcze gorzej świadczy o technicznej wartości Abramsa.

Davien
poniedziałek, 21 maja 2018, 06:40

Doprawdy?? Nie wiedziałem że Pancyr w wersji eksportowej uzywa Strieł 2A i kałacha jako działka. Panie yaro płacz nic ci nie pomoze podobnie jak zmyslanie bo te M1

abc
niedziela, 20 maja 2018, 23:14

Okrojona wersja Pancyra? To znaczy bez radaru i rakiet?

yaro
poniedziałek, 21 maja 2018, 11:11

to poczytaj sobie o wersji pancyra dla sił zbrojnych FR i o wersji eksportowej.

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:09

Róznia sie rakietami : 57E6 i 57E6-E i byc moze częstotliwoscia radaru i to wszystko wiec panie Yaro kolejna wtopa:)

WŚCIEKŁY
piątek, 29 stycznia 2021, 10:36

Częstotliwość radarów to jest kluczowym i newralgicznym parametrem :) Inna częstotliwość oznacza że mamy do czynienia z inną anteną radarową. Inną elektroniką. Jedynie co może być identyczne to opakowanie . Poza systemy są zabezpieczone przed ingerencją zewnętrzną . Jeśli ktoś zastosuje reverseenginering to najpewniej doprowadzi do zniszczenia urządzenia . Dobrym przykładem są izraelskie routery używane w wojsku . Można je znaleźć na ebay-u . Próba ingerencji kończy się jego uszkodzeniem . We wnętrzu znajdziemy zwykłą baterię cr2032 oraz elektronikę. Router działa do puki sprawna jest bateria . Próba wymiany baterii kończy się rozerwaniem półprzewodników które są przyklejone do obudowy .

Przestan p.......ć
niedziela, 20 grudnia 2020, 11:34

Ale pancerz amerykanskim a exportowym to czym sie rozni.To jakis Iron Man.

Loll
niedziela, 20 maja 2018, 09:58

A kto zakupił te czołgi?

yaro
niedziela, 20 maja 2018, 12:27

Irak a niszczyło je PI.

mosze
sobota, 19 maja 2018, 20:36

Uuuu... Chyba boli, co? Trzeba przypomnieć sobie wydarzenia sprzed 2 lat i to z udziałem wersji czołgu uboższej niż używana przez Amerykanów.

Metys-M
niedziela, 20 maja 2018, 11:02

Pozwolę sobie zapytać, czy bolesne były straty w sprzęcie pancernym, poniesione przez Hashan w południowym Libanie? Czy izraelskie czołgi Merkava były równiej w wersji \"uboższej\", a może takowe były przeciwpancerne pociski rakietowe użyte w walkach przez Hezbollah?

mosze
poniedziałek, 21 maja 2018, 00:26

Czyli skoro nie da się o Abramsach, to pojedziemy po Merkavach? Od dawna wiadomo, że Merkavy nie są najlepiej opancerzonymi wozami. W pierwszych wersjach było tak słabo, że zastosowano nietypowy układ z silnikiem uzupełniającym pancerz. Obecny model jest lepiej opancerzony, ale nie przypadkiem Izrael zainwestował w stworzenie i wdrożenie do służby systemu Trophy.

antyolgino
sobota, 19 maja 2018, 19:31

Nie, bo podczas obu inwazji na Irak żaden Abrams nie został zniszczony przez wroga.

bryxx
poniedziałek, 21 maja 2018, 12:47

Serio? podczas tłumienia powstań sadrystów żaden nie został zniszczony? To zapewne pełno z tamtego czasu zdjęć atrap abramsów poustawianych przez dzielnych marins, którzy tracąc sporo zabitych ustawiali te atrapy. Mimo intensywnej cenzury nie dało się tych zdjęć blokować w nieskończoność.

Davien
środa, 23 maja 2018, 13:43

Panie bryxx żaden M1 armii USA nie został zniszczony przez czołgi i ppk wroga w Iraku. Te Abramsy o których piszesz zostały wyeliminowane przez fugasy zazkładając że wiesz w ogóle co to jest:)

bryxx
środa, 23 maja 2018, 17:35

Żaden, oczywiście, tylko fugasy i do tego tylko te makiety, ewentualnie te testowane dla nowej armii Irackiej z pancerzem ze styropianu. Dawno takiego płaczu nie słyszałem.

yaro
niedziela, 20 maja 2018, 19:26

Nie mówimy o inwazji na Irak tylko o zakupionych przez Irak czołgach z których połowa nie nadaje się do użytku.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:37

Chodzi mu o okrojone nawet jak na M1A1 czołgi Irackie które porzucały zwiewające załogi.

yaro
niedziela, 20 maja 2018, 19:26

zgadza się tak samo jak syryjski Pancyr również jest okrojony.

Davien
poniedziałek, 21 maja 2018, 06:41

Wow czyli Syria ma Pancyry ze Striełąmi zamiast 57E6 i Kałąchami zamiast działek:)) Dobre:)

yaro
poniedziałek, 21 maja 2018, 11:13

wystarczy, że ma inny radar, ale taki specjalista jak Ty powienien to wiedzieć, choc mam co do tego poważne obiekcje po tym jak przeczytałem jak to wg. Ciebie OP Kursk został zatopiony.

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:11

A niby jakim cudem? Radar Pancyra jest taki sam, tylko częstotliwosci robocze są inne. Moga byc inne nieco rakiety czyli 57E6 i 57E6-E ale taki znaffca to pewnie wie:))

yaro
niedziela, 20 maja 2018, 12:26

Dokładnie, Syria dostała okrojone Pancyry

Marek
poniedziałek, 21 maja 2018, 07:35

Rosjanie ostatnio podobno opylają pełnowartościowy sprzęt. A przynajmniej dię tym chwalą.

Davien
środa, 23 maja 2018, 13:44

No ale Syryjczykom spzredali Pancyry z radarem od S-75 i uzbrojone w Strieły, ot tak dla zartu:))

usadown
niedziela, 20 maja 2018, 10:51

Proponuję zapoznać się z interesującym artykułem pt. \"Straty Abramsów\", który ukazał się w dniu 6 grudnia 2014 roku na portalu Defence24.

BUBA
sobota, 19 maja 2018, 10:07

Drodzy eksperci Pancyr-S1zostały dostarczone na początku wojny domowej w Syrii................................. Obecnie dostawy po 2015 obejmowały Pancyr-S2 gdyż nie jest już produkowana starsza wersja S1. Zakontraktowano 36 Pancyrów S1 z 200 pociskami dla SAA............................................................................. Zestawy Pancyr-S1 i S2 odniosły sporo sukcesów udowadniając jak szkodliwym działaniem w MON była likwidacja programu PZA Loara i PZR Loara. Polski program OPL został zniszczony przez polskich ministrów obrony narodowej i nadal trwają starania w MON Błaszczaka i Macierewicza by nigdy się nie odrodził...Ten artykuł w tym pomaga.............................................................................................. Warto zauważyć że systemy S-300 i S-400 dyżurujące w Syrii posiadają warstwową obronę OPL gdzie jej końcowym elementem jest właśnie Pancyr-S2 w ilości kilku pojazdów........................................................ Zasada w OPL jest taka że NIGDY nie należy strzelać do ostatniego pocisku. Jeżeli system jednak pozbył się amunicji inny system musi go osłaniać w czasie jej uzupełniania. Tu popełniono błąd i stracono pojazd wraz z żołnierzem. Nie jest to pierwsza strata związana z tym systemem. W czasie ataku USA na bazę lotniczą Szajrat na filmach uwidoczniono zniszczone kontenery startowe systemu Pancyr wraz z pociskami. Niestety do tej pory nie ma informacji o tym czy zniszczono Pancyra czy pojazd załadowczo transportowy. Jak na razie wyśmiewana OPL Syrii trzyma się dobrze po tylu zapowiedziach jej zniszczenia, podobnie samoloty Su-22 i MiGi-23 cały czas operują w ciężkich warunkach bojowych - pustynnych z bardzo skromnym zapleczem technicznym w porównaniu do polskich Su-22. Tak wiec upada mitologia o słabości technicznej tej czy innej konstrukcji opowiadanej przez polskich fachowców. Wojna pokazuje co innego. Umiejętnie używany starszy sprzęt ma ograniczoną zadaniowość ale nadal jest groźny. Polski MON wielokrotnie opowiadał ze skończyły się na świecie zapasy silników do MiGów-23 i dlatego zniszczono w Polsce te samoloty, a one nadal walczą więc skąd Syria ma silniki do MiGa-23? Z powodu takiego braku profesjonalizmu Krzesiny i Łask latały tylko na Iskrach przez kilka lat a całą Polskę broniło kilkanaście MiGów-29 i musieli ratować polskich profesjonalistów z MON Niemcy............................................................ Podobnie z syryjskimi Su-22, samoloty realizują zadania bojowe więc może oddajmy Syryjczykom nasze Su to będą wiedzieli jak je użytkować w warunkach bojowych i nie będą opowiadali głupot o ślepych bokserach.......................niestety takie hasła jak \"ślepy bokser\", S-400 gorszy od Patriota, skompromitowany Pancyr to czysta propaganda i to nie z PRL a z czasów Stalina. Wtedy głoszono że wszystko co radzieckie jest najlepsze (Teraz amerykańskie nawet jak nie istnieje). Warto zauważyć w tym wszystkim to że Izrael zweryfikował F-35 jako nienadający się do długotrwałego konfliktu obronnego gdzie znaczenie ma wywalczenie przewagi w powietrzu przez samoloty do tego przeznaczone, czyli wnioski odmienne niż u miłośników tej konstrukcji z tego forum. To ciężkie myśliwce dominują nad polem walki (F-22, F-15, F-18, Su-30. Su-35) a nie F-16 i F-35 (Czy MiG-29)..................................................................................................... Tak więc wojna zweryfikowała też Defence24 i zamieszczane tu artykuły. Zostało być może jeszcze 34 pojazdy Pancyr o ile wszystkie dostarczono.

Marek
niedziela, 20 maja 2018, 19:58

Fakty są takie, że Izraelici powiedzieli \"aj waj\" i zrobili bum Pancyrowi, który biedny nawet nie mógł przeciwdziałać.

BUBA
poniedziałek, 21 maja 2018, 01:46

Ciężko przeciwdziałać jak nie ma w środku operatorów przy konsolach. Nie można nawet wtedy użyć działek... Tak czy owak Izraelczycy złapali ich \"z ściągniętymi spodniami do kolan\".

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:13

Pancyr ma zdaje się zdalne sterowanie przez załoge z zewnatrz wiec wcale ich w pojeżdzie nie musiało być,

WŚCIEKŁY
piątek, 29 stycznia 2021, 10:48

System musi być uaktywniony . Na filmach widzimy że system jest nieaktywny więc Dyskusja jest bez najmniejszego sensu . PANCYR ma jakąś skuteczność wyznaczaną przez ilość amunicji i szybkość działania elektroniki . Jeśłi atak będzie intensywny system nawet najlepszy system się podda. ROSJANIE NIE ATAKUJĄ IZRAELA !!!! Dlatego izraelskie lotnictwo nie musi się obawiać Rosjan w Syrii . Jedynym prztyczkiem w nos jaki otrzymała izraelska armia od rosjan było udostępnienie w portalu flightradar24 trasy przelotu NIEWIDZIALNEGO F35 . Podobno pilot się pomylił i miał włączony transponder :D

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:46

To obalmy mity BUBY:) Syria dostałą 40 Pancirów S1 izadnych innych. wersja S2 rózni sie wymienionymi radarami, cała reszta jest taka sama. Na razie jedyny potwierdzony sukces Pancirów w Syrii to zestzrelenie kilku domowej roboty dronów wiec jakie sukcesy? W Szajrat zawiodły, W ostatnim ataku tez zero efektów a podobno jak twierdzą tu niektórzy waliły tak intensywnie ze wystzrelały cąła amunicje:) Su-22/MiG23 operuja w Syrii przy braku jakiegokolwiek przeciwdziąłania dzihadystów ipoza zasiegiem MANPADS wiec daruj sobie, jak dochodzi do starcia z kims mającym cos wiecej to marny ich los. Co do bajek na temat F-35. włąsnie Izrael to doskonale zweryfikował powierzając im rolę rozniesienia w puł obrony OPL i lotnictwa pzreciwnika a dopiero pózniej wejdą do akcji F-15I rozwalając wszystko na ziemi:) W powietrzu obecnie nie ma juz maszyn bedacych czystymi mysliwcami,a starcie Su-30/35 czy F-18/F-15 z F-35 zakończy się w jeden sposób czyli F-35 poleci dalej a jego pzreciwnik spadnie i tyle z twoich teorii

BUBA
poniedziałek, 21 maja 2018, 02:21

Te F-35 na zmianę z F-16I i F-15 roznoszą w puch tą syryjską OPL od dawna, ostatnio znad Libanu i Jordanii... Pierwsze samoloty F-35 Izrael otrzymał w grudniu 2016, gotowość operacyjną uzyskały po roku - grudzień 2017. Jeden odpadł bo \"zderzył się z bocianem\". Przy czym nie opublikowano zdjęć po kolizji by rozwiały wątpliwości jak te z Pancyrem. Od pięciu miesięcy Izraelczycy roznoszą w pył stare skompromitowane radzieckie systemy zbudowane z kartonu, zapałek i poklejone byle jakim klejem...tak...wspaniała broń ten F-35 (Musimy takie kupić i to od razu 100)........................... ...................................................................................................................................................................... I do tego Izraelczycy mają tylko jeden film ze zniszczenia Pancyra...i już pół forum zbudowało na tym przeświadczenie o wyższości broni zza oceanu...po jednym filmie...brawo............................... ...................................................................................................................................................................... Żeby zrzucić niekierowaną bombę lub zaatakować cel NPRami nie trzeba wysyłać F-16 za 70 milionów dolarów, podobnie by wykonywać loty z zasobnikiem rozpoznawczym nad ISIS. Nadajesz się na oficera sztabowego polskiego lotnictwa w MON. Masz podobny poziom wiedzy co starzy oficerowie od pułkownika w górę...dobry przykład to gen Koziej z którym mógł byś porozmawiać na podobnym poziomie............................................................................................................................... Su-22 jest i będzie przykładem żenujących zaniedbań podobnie jak polskie MiGi-29. Żenada w czystej postaci. 28 i 30 lat z tym samym uzbrojeniem - polski generał i minister potrafią pokazać klasę i wiedzę! Brawo. Polska może na nich liczyć.

war is coming
sobota, 19 maja 2018, 16:53

Zasadniczo masz rację tylko jest, ale nie doceniasz roli i możliwości lekkich samolotów myśliwskich czy też wielozadaniowych. Co do f-35 od początku pisałem że jest to pomyłka bo po parametrach było wiadomo z grubsza że przyjęto idiotyczne założenia konstrukcyjne. Całość zależy jednak od warunków i doktryny. Od kilku lat powtarzam że kierunek przyjęty przez armie Izraela jest zły koncentrując się na ciężkich, droższych konstrukcjach skazują się prędzej czy później na porażkę. Trzeba przyjąć do wiadomości że to nie jest ta sama generacja co armia Izraela walcząca jeszcze w latach 70-tych i jeśli na bliskim wschodzie dojdzie do konfliktu polegną.Co do Mon to jedno z rozwinięć skrótu to ministerstwo okropnej niekompetencji pytanie czy tylko jest to niekompetencja.

BUBA
niedziela, 20 maja 2018, 11:37

Jestem zwolennikiem samolotów które przy stosukowo małych gabarytach oferują duża siłę ognia w oparciu o technologię AESA i własne zaplecze remontowo techniczne. Jas-39 Gripen NG(E/F) z podwójnymi belkami na MBDA Meteor lub AIM-120 (Takie rozwiązanie jak belka Monsun w MiGu-21), F-18 C/D lub E/F. Podoba mi się Eurofighter choć wydaje się że nie idzie za nim głębsza współpraca technologiczna. Za F-35 nie stoi nic rzetelnego w ramach offsetu tak jak za Patriotrm Faza I i F-16..................................................................................................................................................... Przy czym nie wszystkie samoloty muszą koniecznie posiadać ten radiolokator (AESA) a jedynie te dowodzące ugrupowaniem i pracujące na zasadzie mini AWACSa jak MiG-31 czy Su-30MKI dla MiGa-21 Bison w Indiach. Słabsza maszyna jest wtedy często tylko tanim nosicielem uzbrojenia................................................................................................................................................. Generalnie polskie lotnictwo wojskowe przy nędzy budżetowej i niskiej jakości fachowcach sztabowych starszego pokolenia powinno wzorować się na grupie uderzeniowej lotniskowca klasy Nimitz (Przy czym samolot wielozadaniowy nie jest tu wytyczną a jest nią skład grupy bojowej lotniskowca). Dlaczego?......................................................................................................................... Zespół lotniczy lotniskowca musi mieć możliwość wykonywać samodzielnie prawie wszystkie zadania bojowe łącznie z walką elektroniczną, kontrolą przestrzeni powietrznej, walką z O.P. siłami nawodnymi, niszczeniem celów naziemnych. Jest gotowy wzór wystarczy kopiować ale dla naszych zuchów i to jest zbyt trudne bo z założenia konstrukcyjnego F-16 nie nadaje się do takich zadań. Nie posiada takiej wydajności w relacji koszt/efekt jak F-18 E/F czy Gripen E/F. ............................................................................................................................................................................Zespół lotniczy Nimitza: 24 samoloty myśliwskie F-14 Tomcat (zastąpione przez F-18) i 24 samoloty myśliwskie F/A-18 Hornet (Obecnie razem 48 F-18 E/F), 10 samolotów szturmowych A6-E Intruder, 4 samoloty cysterny KA-6D Intruder, 10 samolotów ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) S-3A Viking, 6 śmigłowców ZOP SH-3H Sea King. I mamy gotowy wzór budowy lotnictwa wielozadaniowego dla Polski................................................................................................. Niestety dla dygnitarzy z MON szkolonych za ciężkie pieniądze i pracujących za duże pensje jest to zbyt wysoki poziom: kopiuj/wklej.......................................................................................................... ...................................................................................................................................................................W wypadku lotniskowca wiadomo nawet ile i jakiego uzbrojenia należy kupić, ile i jakiego wyposażenia do samolotu bez kosztownych analiz i tracenia czasu na dialogi techniczne bez rezultatów przez lata................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................... Co do Izraela możemy rozwijać dyskusję. Izrael nie decyduje się na wycofanie F-16I i zastąpienie ich F-35. Część F-16 Netz zastąpiły F-35 a część zastąpią F-15 o większych możliwościach uderzeniowych zarówno na cele naziemne jak i powietrzne. Co do kosztów może się okazać że F-15 jest tańszy w eksploatacji od F-35 i znacznie bardziej wydajny. I tu Defence24 nie spełnia roli wiarygodnego źródła informacji do dyskusji. Co do Su-22 to jego żywot się kończy a przy tej ilości samolotów żadna modernizacja nie wchodzi w grę.................................................................................................................................................................. Ale nie można mówić że Su-22 to zły samolot bo wynika to jedynie z niekompetencji użytkownika - Polski i poszczególnych DSP i ministrów. Pamiętajmy że USA użytkuje bojowo znacznie starsze konstrukcje tylko są one konsekwentnie modernizowane i zmieniane są ich zadani bojowe. Su-22 tak jak B-52 może z równą skutecznością wynieść w powietrze JASSM, JSOW jak F-16, za to znacznie taniej mając serwis w kraju. Śruby, nakrętki, podkładki, uszczelki do F-16 to wszystko trzeba sprowadzać. Od najdrobniejszych części...do radiolokatorów których nie mamy na zapas (Jest jeden wciąż niesprawny - służy do kanibalizacji)......................................................................................... ........................................................................................................................................................................... Dziś musimy kupić taki samolot który nie będzie latał na remonty do producenta jak F-16 i którego eksploatację w większości nie będzie wspierało kilkanaście przedsiębiorstw amerykańskich za 40 milionów dolarów rocznie nic prawie nie robiąc a będąc głównie w \"gotowości\"................................. .......................................Pozdrawiam.

Malinois
sobota, 19 maja 2018, 00:16

Ludzie. To makieta a jeżeli nie to na pewno wyłączony system. Myślenie nie boli

JSM
niedziela, 20 maja 2018, 04:49

Oczywiście, że wyłączony. Z braku amunicji. Wystrzelali się.

srgf
piątek, 18 maja 2018, 22:37

..bo przypadek Arabii Saudyjskiej i obecnie Syrii pokazuje, że nie wystarczy wywalić miliardów dolarów w sprzęt..trzeba mieć przeszkoloną, zmotywowaną obsługę, system zarządzania MPS, amunicją itp. Kraje bliskiego wschodu powinny zacząć budować armię od szkół wojskowych i know-how...a na końcu zakupy sprzętu.

Iwan
piątek, 18 maja 2018, 22:34

Chciał się Putin pochwalić myśliwcami morskimi na Kuznieciwie - 2 spadły do morza. Chciał się pochwalić s400 i pancyrami nie mającymi analogow na całym świecie - kiepsko idzie reklama rosyjskiego sprzętu...

Adam
niedziela, 20 maja 2018, 04:50

Nie zmyślaj, chcielibyśmy trochę S400 i Pancyrów u nas.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:49

Na pewno sa lepsze i to znacznie od tego co mamy obecnie wiec tak chcielibysmy je. Tyle że jak bedą u nas Patrioty i Narew oparta o CAMM/NASAMS czy SkyCeptora to S-400 i patriot sa od nich sporo gorsze.

bryxx
poniedziałek, 21 maja 2018, 12:53

Te same patrioty co w Izraelu nie potrafiły z całą opl Izraelska zestrzelić drona? Jeden im polatał i odleciał drugiego zestrzelił w końcu śmigłowiec. Ile rakiet w sumie do ich wystrzelili? To ci dopiero upokorzenie. Więc tego ..., no. Super zakup.

Givi
wtorek, 22 maja 2018, 17:18

Nie wiadomo ile wystrzelili ale to to i tak mniejsze upokorzenie niż Syryjczyków bo w końcu zestrzelili tego drona i nie stracili żadnego systemu plot. Natomiast Syryjczycy nie zestrzelili nic a ponieśli straty.

bryxx
wtorek, 22 maja 2018, 21:35

Jednego, drugiego nie dali rady więc cóż kicha. Tyle kasy poszło na darmo.

Piotr
czwartek, 24 maja 2018, 12:39

u ruskich więcej kasy idzie na marne - robią złom , co nawet w Syrii się nie sprawdza - SUPER :P nie tankuję na lukoilu :P

Draco
sobota, 19 maja 2018, 15:05

Reklama kiepska ale sprzedaż bardzo dobra. Nawet Turcja członek NATO kupuję S-400.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:47

Tia kupiła całe dwie baterie i wiecej ich nie chca nawet ogladać, natomiast proszą USA o Patrioty a EUROSAM o budowę OPL dla Turcji:)

Draco
niedziela, 20 maja 2018, 20:04

Więc po co wogóle kupują skoro takie złe są?

Davien
poniedziałek, 21 maja 2018, 06:45

Bo nikt im wtedy niczego nie chciał sprzedać jak Erdogan zaczał rozrabiac i do wyboru mieli Rosje i Chiny a S-400 jest troche lepszy od HQ-9.

autor
niedziela, 20 maja 2018, 09:02

I kto jeszcze?

Iwan
piątek, 18 maja 2018, 22:26

Czy to tak trudno zrozumieć? Ten Pancyr zanim został lekko uszkodzony zdążył zestrzelic 20 rakiet manewrujacych, 10 samolotów, 3 satelity szpiegowskie, zatopić lotnikowiec i okręt podwodny będący w pełnym zanurzeniu, a z działek podziurawil jak sito przednie pancerze 23 Abramsow.

wolfram
sobota, 19 maja 2018, 14:21

to święta prawda, z tym, że nie 20 rakiet a stadu dzikich gęsi, nie 10 samolotów przeciwnika tylko 12 własnych, nie 3 satelity szpiegowskie tylko dwa swoje, nie lotniskowiec tylko kuter rybacki i nie okręt podwodny tylko wieloryba. A poza tym nie chodziło o Abramsy tylko T-90. Ale poza tym wszystko się zgadza.

Tom
piątek, 18 maja 2018, 17:27

Mysle ze to normalne - Arabia Saudyjska traci mase pojazdow opancezonych w Yemenie zniszczonych przez partyzantow bez nowoczesnej broni przeciwpancernej. T-90 jest trafiony pociskiem przeciwpancernym... system soft kill nie ziadzialal ... bo byl wylaczony. Zaloga wyskoczyla a potem uznala ze czolg ok i wskoczyla z powrotem. A tu mamy nie zamaskowany system przeciwlotniczy na srodku pasa startowego z gropa ludzi obok. Mozliwe ze po prostu byl wylaczony albo Syryjczykom sie nie chcialo wlaczyc i woleli siedziec bezpiecznie z boku.

ehh
piątek, 18 maja 2018, 23:59

Nie chciało się... Twój \"soft kill\" działa na stare rakiety TOW przeznaczone do utylizacji, jakie otrzymali rebelianci. Trafił więc swój na swego, zaprojektowany w latach 80-tych czołg T-90 i równie stare PPK. Jeszcze w dodatku nie chciało się włączyć tego \"soft kill\". Smuta na całego.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:50

TOW-2A to rok 1983 wiec znacznie starszy niż ten T-90.

bryxx
czwartek, 24 maja 2018, 13:51

Z panzerfausta to było.

WALDI
piątek, 18 maja 2018, 17:05

Po 1990 roku dużo Żydów przeniosło się z ZSRR do Izraela i teraz nie ma kto tam projektować a Izrael ma najlepsze, a w Polsce program upośledzony plus i co wymyślą

BUBA
sobota, 19 maja 2018, 10:16

Poruszyłeś ważny temat. Po 90 roku diaspora rosyjska w Izraelu jest bardzo duża - tu pomagali nawet Polacy w ewakuacji rosyjskich Żydów z ZSRR w tym np. Petylicki i operacji MOST czyli przerzut 100 tysięcy rosyjskich Żydów do Izraela przy udziale Polaków - więc Rosjanie nie bardzo maja ochotę strzelać do swoich z którymi wiążą ich cały czas interesy...rosyjscy oligarchowie nie trzymają pieniędzy w Rosji...a ktoś musi w tym im pomagać w świecie finansjery międzynarodowej...

mosze
sobota, 19 maja 2018, 20:43

W mieście Cezarea, nie dalej jak 500 m od domu samego Bibiego Netanjahu znajduje się okazała willa, w iście rosyjskim stylu. Odróżnia się od modernistycznych willi w pobliżu nieomal barokowymi dekoracjami, okazałym ogrodzeniem i attykami wokół dachu. Wieść gminna niesie, że to chata Putina. Oczywiście nieoficjalnie. Oficjalnie należy do jednego z jego oligarchów, ale w rzeczywistości jest to złoty spadochron Wołodii, w razie gdyby jednak coś nie poszło w Rosji. Na marginesie dodam, że Cezarea jest specyficzną miejscowością, należącą w zasadzie do znanej rodziny Rotschildów.

ciekaff
piątek, 18 maja 2018, 15:42

Jeżeli ktokolwiek uważa że Syria od/z Rosji dostała pełnosprawny (czyt. najlepszą wersję) zestaw Pancyra to jest tak samo naiwny jak ci którzy uwierzyli w zbawienne F-16 dla Polski oraz przyszłe \"najnowsze uzbrojenie\" USA z zamiarem sprzedaży do RP !!

Kiks
sobota, 19 maja 2018, 13:19

Panu już dziękujemy. A co? Sprzedali nam latawce?

Nicki
niedziela, 20 maja 2018, 06:41

Nie od dzisiaj wiadomo ze amerykanie (i nie tylko) sprzedaja swoj sprzet z bardziej ograniczonym softem (albo \"tylnymi drzwiami do wylaczania softu\"), nawet jesli to sojusznicy.

bryxx
sobota, 19 maja 2018, 16:34

Mamy może kody źródłowe?

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:52

A do czego nam kody zródłowe? Mamy włąsne uzbrojenie które produkujemy by je zintegrowac z Jastrzebiami czy potrafimy aktualizowac ich oprogramowanie?? Panie bryxx do Mig-ów czy Su tez nie mielismy zadnych kodów, myslisz że Syryjczycy dostali coś takiego?

uofca zombie
niedziela, 20 maja 2018, 11:03

Mieliśmy zamiar wywalić kasę jeszcze na kody żródłowe? Mamy zamiar modyfikować ten software? Po co? Może coś integrować we własnym zakresie? Mamy szanse wyprodukować coś co warto integrować z tym typem samolotu, zanim ten typ samolotu będzie można znaleźć tylko w muzeum?

realista
piątek, 18 maja 2018, 14:22

Za chwilę się dowiemy, ze Rosjanie się celowo podłożyli w celu podpuszczenia Zachodu, a gdyby tylko chcieli to ho, ho a może nawet ho,ho, ho i ho. A w realu to najpierw Amerykanie do spółki z Angolami i Francuzami strzelali do czego i kiedy chcieli, a teraz Izrael jeszcze podleciał i sobie do systemów przeciwlotniczych postrzelał jak do kaczek. Tak się kończy kolejny rozdział książki dla dzieci pt. niezwyciężona Armia Czerwona.

A.K
piątek, 18 maja 2018, 12:52

Nie żeby coś ale wygląda trochę jak atrapa haha. Ta kabina w ogóle nie przypomina oryginalnej kabiny ciężarówki, więc albo to jakaś mega stara wersja, albo atrapa, albo sfabrykowany filmik. Swoją drogą zawsze mnie dziwi, że jak chcą coś pokazać ludzie z zachodu z tą \"najnowocześniejszą technologią\" to ich materiały są w tak beznadziejnej jakości, że idzie się co najwyżej domyślać. :D

suawek
sobota, 19 maja 2018, 20:19

a nie wpadłeś na to, że w sprzęcie wojskowym jednorazowego użytku nie stosuje się przetworników obrazu kolorowego wysokiej jakości, bo niema takiej potrzeby? To ma służyć do naprowadzania a nie zadowalania dzieciaków \"materiałami\" wysokiej jakości.

Zajac
piątek, 18 maja 2018, 12:16

Nie byl w ruchu powiadacie ? Nie odpowiadal ogniem ? Nie bylo widac zadnej zalogi ? Stal sobie tak posrodku pol i lak ? Bo to byla dykta A.M. !!!

Stirlitz
piątek, 18 maja 2018, 12:10

Moj poprzednik pisze o 80 Pancyrach w Syrii. Ja w takim razie pytam, czy wszystkie Pancyry miały wolne 10 maja skoro pozwolili zniszczyć nie tylko tego Pancyra, ale również zestawy S-200 oraz szereg innych celów. A może po prostu cieszyli się, że akurat nie ich trafiło? Jeszcze raz podkreślam te wasze argumenty są żenujące.

Hanys
piątek, 18 maja 2018, 16:29

\"Ten szereg innych zniszczonych celów\" to tylko wersja Izraela, Asad ani Rosja tego nie potwierdzają, jedyne co wiadomo na pewno to to, że coś trafiło w jednego pancyra, ale czy wybuchło i go zniszczyło to nie wiemy tak naprawdę i tylko tyle na razie Izrael jest wstanie udokumentować z tego swojego ogromnego ataku i tylko tyle udowodnić, że trafił czymś w pancyra - mizernie jak na tak dużą akcję :)

Marek
niedziela, 20 maja 2018, 20:24

Tak jak z Czarnobylem. Rosjanie także go nie potwierdzili. Czarny pijar nakręcili natomiast \"wredni dywersanci\" szwedzcy.

b72
niedziela, 20 maja 2018, 04:49

A czy Rosja kiedykolwiek przyznala sie do porazki? Tylko wtedy gdy nie dalo sie jej ukryc.

Davien
sobota, 19 maja 2018, 07:39

Czyli Asad i Rosja na zaprzeczenie słów Izraela nie pokazały żadnych dowodów . Izrael jest jakies 100x bardziej wiarygodny niz Rosja i Asad razem wzieci wiec jak zwykle panie hanys wyszedł ci zonk.

WastePL
sobota, 19 maja 2018, 19:19

Rozumiem, że Izrael przedstawił listę tych zniszczonych celów? Bo tylko wtedy można przedstawić dowody potwierdzające lub zaprzeczające.

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:22

Tak ,podali ze zniszczono 35 konkretnych celów wiec nowu wpadka.

yaro
sobota, 19 maja 2018, 18:21

Izrael wiarygodny? To chyba żarty jakieś. Turcja ogłosiła żałobę narodową po zabiciu palestyńczyków przez Izrael. Wiesz o tym czy jesteś ciągle nieświadomy?

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:23

A co ma do tego Turcja to ja juz nie rozumiem, Ciekawe czy Turcy przyznali sie do ludobójstwa Ormian? A co do izraela to jakos nie ukrywał strzelaniny na granicy w przeciwieństwie do Turcji czy Rosji:)

Marek
niedziela, 20 maja 2018, 20:26

Z tym tylko, że Izraelici nigdy nie twierdzili, że będą głaskać ich po głowach.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 20:56

Jak szukamy kogoś, kto nie potrafi czegoś udokumentować to jak na razie Rosja i Syria i ich opowieści o zestrzeliwaniu koalicyjnych czy izraelskich rakiet.

Draco
sobota, 19 maja 2018, 15:10

Przecież są nagrania jak izraelskie pociski pięknie były strącane jeden po drugim przez pancyr. Ale cóż dla niektórych jeśli czegoś D24 nie pokazano i nie napisano to tego nie ma.

wania
niedziela, 20 maja 2018, 14:22

Były, były... Z poligonu z Rosji. Zadnego samolotu nie zestrzeliły te kilkadziesiąt pancyrów? To smuteczek dla Rosji. I trzeba teraz troli, żeby przekonać jak to obsługa słaba, już zestrzelił wiele rakiet, zestaw z dykty itp. Prawda jest taka, ze rosyjski sprzęt ustępuje technice zachodu. I propaganda tego nie zmieni.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:55

A gdzie te nagrania? Moze je przedstaw zamiast tylko gadać.

Dzaro
piątek, 18 maja 2018, 11:49

Czytam te wszystkie komentarze o powodach zniszczenia Pancyra, jaki to obraz nędzy i rozpaczy, że załoga nie wyszkolona. A może ten mechaniczny, bądź co bądź sprzęt po prostu się zepsuł? Jak silnik nie daje się uruchomić to jak odjechać ze stanowiska ogniowego,gdy brak zasilania to nie da się uruchomić systemów bojowych. I to wszystko niezależnie od zaawansowania technicznego i wyszkolenia załogi.

Ralf_S
piątek, 18 maja 2018, 20:52

Silnik nie jest potrzebny do działania systemu,bo to kompletnie nieekonomiczne. Od tego każdy sprzęt ma APU. Można sobie w necie wyszukać fotę tego rozbitego Pancyra. Niby jest opis typu: tu trafiła rakieta/bomba, tu są podniesione stabilizatory, radar był wyłączony, a kontenery z rakietami puste. Ale spreparować da się wszystko :) Słabo to wygląda,że załoga poszła sobie na dymka zamiast przywrócić zdolność bojową sprzętu. Jak się wyprztykali, to może trzeba byłoby pestki do działek uzupełnić i rakiety załadować/wymienić kontenery. Przecież tam jest wojna, a oni sobie przerwę na froncie zrobili... Co by nie mówić, sprzęt na złom.

n@ti
piątek, 18 maja 2018, 11:08

Bo tak już jest że Rosjanie mają bardzo dobre systemy przeciw samolotom pasażerskim.

Armaniak
piątek, 18 maja 2018, 10:43

Okazuje się że Pancyr S1- to jednak szajz ! Szkoda tylko kasę wydawać ....

Srakapadaka
sobota, 19 maja 2018, 01:29

A co już miałeś kupić?;)))))

opowieści z mchu i paproci
piątek, 18 maja 2018, 10:43

Zestrzelono coś tam i zamazano obraz - z rakiety jest HD i widać cel . Dla propagandy pokazują i opisują media gdzie się da - propaganda działa ( to wojna hybrydowa ) - i tak ma być ? Izrael ma napisać iż Syryjski pancyr zestrzelił im rakietę i basta !

cynik
piątek, 18 maja 2018, 20:58

Mówisz o tym nieczynnym Pancyrze, bez załogi? Może uzgodnijcie sobie w Rosji w końcu jakąś spójną wersję wydarzeń.

Fiedia
piątek, 18 maja 2018, 10:29

Dopiero po mundialu zobaczymy ten sprzęt w prawdziwej akcji.

Jerry
sobota, 19 maja 2018, 07:07

Obyś się mylił...

pol
piątek, 18 maja 2018, 15:57

obawiam sie ze tak

Maciek
piątek, 18 maja 2018, 09:58

Nie ma żadnej legendy wokół ruskich systemów opl. Jest tylko propaganda, a w niej rzeczywiście ruscy nie mają sobie równych. W rzeczywistości, w żadnej z dotychczas toczonych wojen ruskie systemy nie obroniły przestrzeni powietrznej, nawet kiedy były obsługiwane przez sowieckie załogi.

Okręcik
piątek, 18 maja 2018, 09:54

Syryjczycy akurat udali się na modły i pozostawili sprzęt bez dozoru - takie jest oficjalne stanowisko Kremla ;-)))

Bolo
piątek, 18 maja 2018, 09:39

Po komentarzach widać że zabolało towarzyszy ze wschodu.

Hanys
piątek, 18 maja 2018, 08:33

Wg niektórych źródeł w Syrii jest ok. 80 pancyrów, wreszcie jednego nieaktywnego udało się zniszczyć, więc propaganda została uruchomiona na całego że to złom :) Oczywiście Izrael nie pokaże nagrań na których rakieta nie dolatuje do celu ponieważ została zniszczona, no ale jakby to wyglądało... Aż dziwne że przez tyle lat, bo przecież Syria posiada pancyry nie od wczoraj, że przez tyle lat \"swobodnego latania nad Syrią jak sie chce\" dopiero teraz można pokazać że udało się zniszczyć pancyra, no wiadomo, nic nie jest niezniszczalne, nic też nie dysponuje niekończącą się amunicją, no ale to oczywiście nie jest żaden sukces Izraela, to tak jakby np. we wrześniu 1939 r. był internet i chwalono by się tu, że polscy lotnicy i przeciwlotnicy zestrzelili kilka Messerschmittów 109 (bo faktem jest że zestrzelili) i napisać na podstawie tego że BF-109 został upokorzony i że to złom itd. :) Tylko wtedy nie było internetu, no i propaganda nie miała takiego rozmachu :)

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:21

Syria ma 40 Pancyrów a nie 80( dane z rosyjskiego MO) wiec sprawdż swoje żródła:) A co do pokazywania filmików to Izrael nie będzie kręcił CGI by pokazac jak pancyr cos zestzreliwuje jak to robi Rosja wiec nie osmieszaj się. Pokazali jeden i to wystarczy. A co do amunicji to sie nie osmieszaj nawet jakby nie było na nim rakiet( co jest bardzo wątpliwe) to ciągle pozostają działka a trafił go powolny dron, które podobno Pancyr może zwalczac z palcem w...

złośliwiec
piątek, 18 maja 2018, 12:49

Zapomniałeś o Pancyrach zniszczonych w bazie Szariat, które nie zestrzeliły żadnego nadlatującego Tomahawka. No i o tym, na co zwracali uwagę inni - tyle systemów i żadnego efektu. Koalicja strzela gdzie chce, Izrael lata jak u siebie i rozwala Pancyra n środku pasa startowego w centrum Damaszku. Ten Pancyrek ponoć wystrzelił wszystkie 12 rakiet - bez widocznych efektów u napastnika. Pytasz się gdzie ta kompromitacja - to masz.

Hanys
piątek, 18 maja 2018, 16:17

To że Izrael nie pokazuje nagrań na których jego pociski są zestrzeliwane, to nie znaczy że pancyr strzelał bez efektu :) Tutaj akurat mieli farta, bo trafili w nieaktywnego, po prostu wyłączonego może nie miał amunicji, może był zepsuty ale bez wątpienia był wyłączony, więc czysty fart, ale tak bywa na wojnie. Mnie tylko śmieszy na podstawie tego dorabiana jest propaganda że to złom. W Szariat były pancyry? A to jakaś nowość, pierwsze słyszę, no ale jeżeli były to pewnie zrobione z gumy, bo oczywiście gdyby były prawdziwe, włączone i mające amunicję, to ani jeden śmieszny tomahawk, który jest bardzo łatwym do zestrzelenia celem, zwłaszcza dla pancyra by nie doleciał :)

b72
niedziela, 20 maja 2018, 05:53

Niech sie pan nie kompromituje, przeciez widac, ze to musial byc Harop. Taki cel Pancyry1 powinien spokojnie unieszkodliwic 2 x 30 mm, gdzie tu tomahawk?

Davien
sobota, 19 maja 2018, 07:42

No włąsnie zobaczylismy jak jeszcze łątwiejszy cel czyli dron Harop rozwala Pancyra którego załoga w srodku ataku nie ma kompletnie zielonego poj ecia co się dzieje:) Jakby był zepsuty lub nie miał amunicji to po co by ktos leciał do środka jak zobaczyli nadlatujący pocisk? Panie Hanys, w Szajrat wiedzieli dokładnie kiedy i skąd nadlecą Tomahawki i nie byli w stanie zestzrelic nawet jednego a jedyny potwierdzony na razie sukces Pancyra to kilka prymitywnych dronów z balsy i tasmy klejacej.

Srakapadaka
sobota, 19 maja 2018, 01:35

Nie było ani jednego w Szariat? Piszesz, że jest ich w Syrii z 80 sztuk, a tam nie było ani jednego? No ale tak pochowane i wyłączone, że je faktycznie ciężko znaleźć. A tu się trafił rodzynek jak na patelni...

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 21:38

Zawsze mogą nagrać zestrzelenie Tomka. Przecież tam zawsze piękna pogoda.

złośliwiec
piątek, 18 maja 2018, 21:04

Tak były. Przynajmniej na zdjęciach satelitarnych naliczono 3 rozbite. Najwyraźniej Tomahawki nie okazały się łatwym celem, bo żadnego nie przechwyciły. To Rosja i Syria mówią o zestrzeliwaniu izraelskich rakiet i to oni muszą swoje twierdzenia poprzeć dowodami, których nie mają. A skoro sam piszesz, że nie ma dowodów na skuteczność ataku Izraela bo nie zamieścił filmów i zdjęć poza zniszczonym Pancyrem, Uraganem, radarem S-200 i zdjęciami satelitarnymi zaatakowanych baz to znaczy, że przyznajesz, że Rosjanie zmyślają i nie ma dowodów na jakąkolwiek skuteczność ich systemów :P

czarny bez
piątek, 18 maja 2018, 12:06

Piękne, czekałem na taki wpis:) Spasiba:)))

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:01

\"Wg niektórych źródeł w Syrii jest ok. 80 pancyrów, wreszcie jednego nieaktywnego udało się zniszczyć,...\" - no to coś Ci nie wyszło, bo to jeszcze większy blamaż w obliczu tego, że Izrael spaceruje tam jak po własnym ogrodzie. Co robiło pozostałych 79? Dekoracja?

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:24

Po pierwsze Hanysowi sie podwoiły Pancyry bo Syria miałą ich 40. no teraz maks 39:) A co do pozostałych to tez stały bez rakiet i amunicji do działek bo wg Hanysa i reszty to norma:L)

Hanys
piątek, 18 maja 2018, 16:36

Bo to jest zestaw do ochrony punktowej, a takich punktów do ochrony w Syrii jest dużo. Ponadto część może być w naprawie, część w dyslokacji lub na jakichś szkoleniach, różnie może być, faktem jest że Izrael sobie nie lata jak nad Gazą, jakby chcieli niektórzy, tylko szuka luk w syryjskiej opl i te luki wykorzystuje. Tutaj akurat mieli czystego farta, że ten pancyr był wyłączony, bo inaczej to nagranie skończyłoby się zanim by się zaczęło, nie byłoby widać czemu się skończyło ani Izrael też by go nie udostępnił, jak z pewnością jest w przypadku dziesiątek takich nagrań które są kasowane no bo nie ma sie czym chwalić :)

b72
niedziela, 20 maja 2018, 05:57

Jesli dzialal samodzielnie, to jeszcze wieksza kompromitacja Rosjan bo oni odpowiadaja za szkolenie.

Ginawa
piątek, 18 maja 2018, 11:38

1. To jak wyjaśnisz brak reakcji tych pozostały 79 Pancyrów ? 2. Jak to się stało, że ten pojazd nie był gotowy do akcji ? Jakoś nigdy nie kleiła mi się historia o wyjątkowych osiągnięciach technologicznych w kraju, który ma problem z produkcją atrakcyjnych i wysokich jakościowo produktów na rynek cywilny.

Draco
piątek, 18 maja 2018, 18:13

1. W jedyny możliwy logiczny sposób. Te 80 pancyrów nie działają w jednej jednostce składającej się z 80 sztuk systemów pancyr s-1. Tak wiesz wywody twoje i tobie podobnych na ten temat są bzdurne. 2. A tak to że wystrzelił wszystkie pociski ( Co z resztą widać na zdjęciach których maksio rzecz jasna nie pokazał). Po czym czekał na załadowanie nowych lub przygotowywano go do wycofania się na tyły. Izraelski operator poprostu miał farta, tyle w temacie. A reszta twojego przsensownego wywodu była już wielokrotnie omawiana i tłumaczona ale jak widać co niektórzy są wyjątkowo odporni na wiedzę.

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 21:40

Gorzej jak Izraelczycy będą dalej mieli takiego farta. Wytłuką te Pancyry do nogi. Z powodu farta.

Draco
sobota, 19 maja 2018, 15:30

No cóż pancyr są tam już kilka lat i jak na razie zniszczono fartem tylko jednego. Idąc tym tempem to może za 100 lat uda się im jakaś znaczną część pancyrów uszkodzić.

Kapeć
niedziela, 20 maja 2018, 12:07

Dokładnie. Te pancyry są już tam kilka lat a to była pierwsza przerwa na szluga!

Piotr P.
piątek, 18 maja 2018, 21:05

Z drugiej strony nie jest prawdopodobne, aby zestaw ten był samotny. Musiały oprócz niego w systemie znajdować się inne zestawy. Nieracjonalne jest wykorzystywanie jednej jednostki bojowej do obrony przeciwlotniczej. Szczególnie takiego obiektu jak lotnisko. Powinien działać co najmniej w półbaterii lub baterii. Oczywiście mógł to być egzemplarz uszkodzony lub makieta.

Draco
sobota, 19 maja 2018, 15:27

Masz rację tylko że na ten temat posiadamy szczątkowe informacje. A cała reszta to tylko i wyłącznie przypuszczenia. Zakładając że nawet był tam drugi pancyr lub inne opl. To nie wiadomo ile w tym czasie znajdowało się pocisków w powietrzu i czy ten drugi system był w stanie jednocześnie zestrzelić taką ilość pocisków. Opcji jest wiele, a która jest prawdziwą to się może kiedyś dowiemy.

kj1981
piątek, 18 maja 2018, 11:13

Jakoś nie widać rosyjskich nagrań pokazujących, jak zestrzeliwane są te izraelskie pociski. A przecież byłaby to świetna reklama ich niepokonanych zestawów przeciwlotniczych. Z jednym się zgodzę - propaganda ma teraz większy rozmach, co widać również w powyższym komentarzu.

yoko
piątek, 18 maja 2018, 07:26

\"jest jednak reklamowany jako zestaw, który może być sterowany zdalnie z wynośnego pulpitu, a więc brak operatorów wewnątrz niczego nie tłumaczy.\" jak nie tłumaczy ? automat był wyłączony a kolesie poszli srać do rowu więc izraelski agresor dopadł ZAPARKOWANY zestaw pancyr . tak to należy widzieć. Bo niedługo dojdziemy do konkluzji że izraelskie f16 są lepsze od najnowszych f16 które posiada USA !

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 14:09

\"że izraelskie f16 są lepsze od najnowszych f16 które posiada USA\" - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - przynajmniej 102 F-16I. Nawet jeżeli są montowane w USA, to mają oprócz awioniki całą masę izraelskich komponentów. Maszyny są po prostu taylored na ich potrzeby. ### \"The F-16I is a heavily modified two seat version of the F-16D Block 50/52. In addition to the new and more powerful Pratt & Whitney F100-PW-229 engine, the F-16I boasts numerous internal and external advancements and modifications.The Sufa has for example been customized with new avionic technologies, internally mounted FLIR (forward looking infrared) viewers, and cutting edge weapon system hardware provided by the Israeli defense company Lahav - a division of Israel Aircraft Industries.\" - i wiele wiele innych.

Tomek31
piątek, 18 maja 2018, 10:14

A to sorry, Izrael powinien w takim razie odkupić i poczekać aż załogo wsiądzie do pojazdu:) A Izraelskie wersje F-16 są lepsze niż wersje Amerykańskiej armii bo zostały później kupione i są co najmniej podobne do naszych block 52+

Antydebil
piątek, 18 maja 2018, 07:02

Przypomiec \"niewidzialny\" f117 namierzony i zestrzelony w Jugoskawii przez zabytkowe S75?

case
sobota, 19 maja 2018, 12:33

Na grubo ponad 1000 nalotów NATO w tamtej wojnie, udało się zestrzelić 1 samolot. To rzeczywiście sukces na miarę kremla. Przypomnę, że samolot został zestrzelony na spodziewanej trasie przelotu po identyfikacji wzrokowej a nie sensorycznej. Tak sensory nie wykryły tego samolotu, bo inaczej zestrzeleń F-117 byłoby dużo więcej.

olaf
sobota, 19 maja 2018, 23:36

Jaki był efekt? F117 został wycofany, czyli cały projekt/program psu w ...na bude.

ZZZ
niedziela, 20 maja 2018, 16:30

F-117 został wycofany 9 lat po zestrzeleniu nad Jugosławią. Dodajmy, że wycofanie F-117 nie miało nic wspólnego z zestrzeleniem - po prostu F-117, jako pierwszy samolot stealth, był nie do końca dopracowaną konstrukcją, co skutkowało nieproporcjonalnie wysokimi kosztami utrzymania. Późniejsze konstrukcje, tj. F-22 i B-2, okazały się lepiej wypełniać zadania, które pierwotnie były wyznaczone dla F-117. Ponadto były już perspektywy na wprowadzenie F-35.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 11:59

F-117 został wycofany po wejsciu do słuzby F-22 który jest znacznie lepsza maszyna steath od Nighthawka. Jakos o tym zestzreleniu w Serbii ( polecam swietna ksiazke osoby która go zestrzeliłą czyli pl. Zoltan Dani) latały jeszcze przez 7 lat, rozwalajac w puł obrone OPL Bagdadu, znacznie lepszą niz to co mieli Serbowie i zaden nawet nie został namierzony, co dopiero zestzrelony więc panie olaf...

cynik
piątek, 18 maja 2018, 12:51

Przypomnisz kto wtedy wygrał wojnę?

czarny bez
piątek, 18 maja 2018, 12:07

Tak ale z pełnymi szczegółami, a nie wersję radziecką...

gosc
piątek, 18 maja 2018, 01:46

Smieszy mnie argument, ze tez pancyr byl w \"stanie spoczynku\". Mozecie mi wyjasnic dlaczego sprzet ktory zostal wyprodukowany i sprzedany w celu ochrony przed atakiem rakietowym. W sytuacji gdy jest ostry izraelski atak rakietowy i nalot lotniczy. Naokolo wybuchaja bomby i rakiety. Slychac jak ostro probuja temu przeciwdzialac syryjskie systemy. A tu nagle pancyr \"jest w spoczynku\"? Dla mnie zaloga tego pancyra zrobila w portki i wolala sie ewakuowac i zostawic pancyra na pozarcie, bo nie mieli zadnych szans na obrone.

halny
piątek, 18 maja 2018, 07:27

a jak z karabinu wystrzelisz wszystkie pociski to w jakim stanie jest ten karabin ?

suawek
piątek, 18 maja 2018, 09:43

skąd wniosek że cokolwiek wystrzelili?

Draco
piątek, 18 maja 2018, 18:17

Z tąd że w sieci już tydzień temu były dostępne zdjęcia tego pancyra po uszkodzeniu (zniszczeniu kabiny).

halny
piątek, 18 maja 2018, 14:56

wniosek jest jeden, antena radaru jest złożona czyli zestaw był nieaktywny ..

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 21:43

To wielka sztuka wyśledzić taki zestaw. Albo fart albo doskonała technika rozpoznania. Bravo dla operatora kimkolwiek by nie był.

yaro
niedziela, 20 maja 2018, 13:05

nie wielka sztuka tylko kwestia obserwacji, masz satelitarny wywiad to obserwujesz lotnisko to proste nawet w gierkach to jest !

Dropik
piątek, 18 maja 2018, 06:47

Bzdura. Jakby było tak jak mówisz to by uciekli daleko, a stali obok i najpewniej czekali na dostawę rakiet bo swoje już wystrzelili.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:29

Czy mi sie zdaje czy Pancyr S1 ma cos takiego jak działka do stracania celi na b. bliskim dystansie:) Oczywiście wg was tez wystrzelali do nich amunicje strzelając do piesków prepiowych:))

dropik
poniedziałek, 21 maja 2018, 07:18

no i co z tego ? doszukujesz się sensacji tam gdzie jej nie ma

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:25

To ty panie Dropik twierdzisz że Pancyr był bezbronny bo wystzrelał rakiety:0 Jak widac prawda bolesnie zabolała:)

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:19

Dropiku, ### Tu: \"Israel destroyed a freshly delivered Russian Pantsir S1 Sa 22 Greyhound system in Syria\" ### Chłopaki stoją na lewo od systemu i pewnie fajczą. Jeden wysiada z pojazdu i zbliża się do grupki, po czym biegiem zawraca do systemu. Po co? Po fajki? Czy próbuje uruchomić system? Jeżeli wszystko wystrzelili, to co strącili, skoro nic nie strącili? To byłby jeszcze większy blamaż.

dropik
niedziela, 20 maja 2018, 09:59

nie wiem czy coś strącili. Ta czy inna wyrzutnia. Syryjczycy nie wiele pokazali , jakąś fotkę czegoś co przypominało wrak nlosa. Na jedynym zdjęciu zniszczonego pancyra widać osmalone kocówki kontenerów startowych. Dalej można już tylko spekulować czy wystrzelili wszystko i czekali na dostawę nowych czy też co innego. jednak symptomatyczne jest że Izrael pokazal tylko jeden film

Marek
niedziela, 20 maja 2018, 20:54

No fakt. Israel Public Broadcasting Corporation jakoś nie wysłało tam mikrobusu z ekipą filmową. Ale może to dlatego, że w Syrii hotele zniszczone?

ZZZ
niedziela, 20 maja 2018, 16:32

Tia, \"symptomatyczne\". Symptomatyczne jest, że Rosja i Syria nigdy nic nie pokazują. A jeśli już pokazują, to tak naprawdę nic z tego nie wynika.

dropik
poniedziałek, 21 maja 2018, 07:19

no nie pokazują bo nie mają czego . no i jak ci teraz ?

ZZZ
poniedziałek, 21 maja 2018, 10:10

Jak? Normalnie. Widze fakty: Izrael pokazał konkret, i to dosyć ośmieszający Rosję i Syrię. Rosja i Syria w zamian pokazały: \"wierzcie nam, to był ten Pancyr\" i \"wierzcie nam, zestrzelił wcześniej milion innych rakiet\".

kj1981
piątek, 18 maja 2018, 11:16

Jeśli faktycznie czekali na dostawę nowych rakiet, bo \"swoje już wystrzelili\", to ile samolotów przeciwnika zestrzelili tym fantastycznym systemem, bo jakoś ominęła mnie ta informacja?

dropik
niedziela, 20 maja 2018, 09:44

wg syryjskiej agencji rządowej wszystkie ;)

Draco
piątek, 18 maja 2018, 18:22

Dla twojej wiadomość samoloty izraelskie nawet granicy syryjskiej nie przekroczyły. Zaś celem pancyrów były pociski rakietowe. Sądząc po nagraniach to nieźle im szło.

Davien
sobota, 19 maja 2018, 13:13

No jak dla ciebie wynik zero zestzrelen to niezle to zaczynam sie bac co będzie jak wyjdzie kiepsko:)) Chyba sami w siebie trafią;) A co do nieprzekraczania granicy to moze wyjasnij jak trafili cele daleko poza zasięgiem rakiet? Czekam:)

Ziem
piątek, 18 maja 2018, 01:14

Przejscie z trybu marszowego do bojowego ponizej 5 minut..ile zajmie to pylicy ? Dziesieciolecia a my tłuczemy ten sam kaliber na przyczepce...

tak tylko... (Michał Rakowski)
piątek, 18 maja 2018, 08:06

To dość charakterystyczne dla waszej działalności, iż na krytykę Rosji odpowiadacie szyderstwami i atakiem na Polskę...

rozczochrany
czwartek, 17 maja 2018, 23:03

A mi to wygląda na zniszczenie makiety, które często są stosowane dla mylenia agresorów.

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 21:47

Była by to racja gdyby nie publikowali zdjęć trafionego celu. Niestety albo stety, był prawdziwy. Bravo dla operatora który potrafił rozpoznać i naprowadzić rakietę na niealtywny cel.

ktos
piątek, 18 maja 2018, 09:00

Gdyby tak bylo to juz dawno rosjanie umiesciliby filmik jak to bohaterski pilot z israela atakuje kupe nadmuchiwanej gumy. Sam fakt braku takiego filmu o czyms swiadczy.

Marek1
piątek, 18 maja 2018, 08:38

rozczochrany - jasne, a ludzie dookoła rozwalonego Pancyra to też były makiety ...

Naiwny
czwartek, 17 maja 2018, 22:51

W Izraelu tez jest opinia publiczna. Od czasu do czasu trzeba jej pokazać, że armia izraela potrafi coś więcej niż zastrzelić kilkadziesiąt palestyńskich dzieciaków.

Yugol
czwartek, 17 maja 2018, 22:45

W 1999 roku w Kosovie wielu NATO wskich rakiet i bomb trafiło w gumowe dmuchane makiete czołgów produkcji (Made in Poland) między innymi . Do ostatniej chwili na ekranie nie wydać jednoznacznie w co pocisk tak napraedę trafia.Odnajdywano gumowe rozszarpane resztki o czym pisano w miesięczniku WTO Raport.

suawek
sobota, 19 maja 2018, 20:43

w takim razie jak to możliwe że gumowa makieta wystrzeliła rakiety i czekała na dostawę nowych ? jest tu opisywanych wiele dowodów że tak było

Greg
czwartek, 17 maja 2018, 22:44

dla mnie wnioski na wyrost, czy ktoś założył może, że Syryjczycy po prostu dali nogę

Podporucznik rezerwy wojsk logistycznych
czwartek, 17 maja 2018, 21:01

Wojna propagandowa Izraela. Pancyr skonstruowano za pieniądze Arbii Saudyjskiej, która nie odebrałaby sprzętu, który nie strzela, albo strzela, ale nieskutecznie. Jakaś firma sporządziła w Izraelu podróbkę Pancyra, a potem także na terenie Izraela atakowano tą makietę rakietami.

rococco
czwartek, 17 maja 2018, 19:57

Zauważcie że Pancyry sprzedane Syrii mają inną antenę radaru rozpoznania (8 kątna z IFF na górze) i optoelektronikę bez zaawansowanej termowizji. Prawdopodobnie radary zostały wyłączone z obawy przed HAARM bądź HAROP lub innymi pasywnymi środkami przeciwradiolokacyjnymi a zestawy nie otrzymały informacji o sytuacji z zewnętrznego źródła. Gdzie były rosyjskie Berevy A50 i systemy rozpoznania ? Zestaw który \"wypstrykał\" się z efektorów nie czeka na płycie lotniska jak cel tylko chowa się jak najszybciej lub zjeżdża na stanowisko wozu przeładunku. Możliwe że ten zniszczony Pancyr działał jako slave a master baterii również został zniszczony bądź jammowany. Na filmie widać że żołnierze w ostatniej chwili spostrzegają nadlatującą rakietę i jeden z nich z poświęceniem próbuje ratować Pancyra. Reszta grupy nie ucieka jakby nie spodziewała się ataku !

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:26

To po co taki system, który nie może się sam obronić czyli robić tego do czego został stworzony?

Leo
czwartek, 17 maja 2018, 18:49

@Czu, to dowód skuteczności rosyjskiej High-end technologi. Masz racje co do Pilicy. Ale tu nikt nie bredź coś jaki to świetny sprzęt jest. W tym wypadku Pancyr był tak samo efektywny jak była by nasza wunderwaffe (Pilica). Każdy Polak. Bo głównie Polaków straszy się min. właśnie tym sprzętem cieszy się teraz widząc z jaka jakością sprzętu robi się tutaj strachy na Lachy. No cóż mnie to jednak bawi. Twoja reakcja mówi sama za siebie.

tadek
czwartek, 17 maja 2018, 17:39

izraelska amunicja krazaca spowodowała że Pancyr wyprztykal się z amunicji a załoga zwyczajnie z niego uciekła nie chcąc być ofiarami ataku kiedy stal sie bezbronny !

neronn
czwartek, 17 maja 2018, 17:31

Przecież to była makieta.

b72
piątek, 18 maja 2018, 05:35

Tak i ludzie stali obok a jeden nawet chcial ta \"makiete\" ratowac, wy tam juz w Rosji wstydu nie macie?

CO2
piątek, 18 maja 2018, 00:15

Na to wygląda. Zwłaszcza po obejrzeniu zbliżenia szoferki.

hehe
piątek, 18 maja 2018, 09:03

To nie makieta, rosyjski sprzet na prawde tak wyglada :)

cynik
piątek, 18 maja 2018, 16:31

Postawiłbym piwo za ten komentarz ;-)

Pablo
piątek, 18 maja 2018, 07:42

Tak, a ten co podbiegał zauważył że schodzi powietrze i chciał dodmuchać zanim walnie rakieta...

Dropik
piątek, 18 maja 2018, 06:49

Są inne zdjęcia . To nie była makieta

nii
czwartek, 17 maja 2018, 20:45

Załoga była dość blisko więc wątpię.

Fun funów USA
czwartek, 17 maja 2018, 16:11

Artykuł traktujący temat mocno wybiórczo. Zniszczenie pojedynczego \"nieaktywnego\" systemu plot. i do tego \"bez załogi\" przedstawione jest w sposób tendencyjny a do tego w tonie sugerującym, że odniesiono sukces porównywalny z lądowaniem w Normandii . Napisany też( w tej formie) nie do końca wiadomo w jakim celu? Chyba jedynie podniesienia morale rusofobicznego towarzystwa, które spada równie proporcjonalnie do sukcesów sił Asada odnoszonych dzięki Rosji. A skoro włączamy watek \"historyczny\" wspominając Dolinę Bekaa i 1982 rok to cofnijmy się jeszcze 9 lat i wspomnijmy też wojnę Jom Kippur gdzie same ZSU-23-4 zestrzeliły ponad 30 izraelskich samolotów a inne systemy pochodzenia radzieckiego dorzuciły do tego jeszcze ok. 70 zestrzeleń?

arona
czwartek, 17 maja 2018, 23:21

Co nie zmienia faktu, że Arabowie przegrali z kretesem wojnę Jom Kippur, zresztą tak jak każdą inną toczoną z Izraelem od 1948 r. ;)

Danisz
czwartek, 17 maja 2018, 22:48

Zapomniałeś tylko dodać, że 3 mln państwo pokonało w wówczas cały zjednoczony świat arabski intensywnie wspierany przez sowietów (codziennie lądowało 80-100 ruskich samolotów z 20 tonami sowieckiej techniki wojskowej każdy) a izraelskie lotnictwo mimo utraty tych stu maszyn poniosło 4,5 raza mniejsze straty niż przeciwnicy używający głównie MiGów. Stulecia mijają, a u was ciągle ta sama metoda: \"kupą mości panowie, kupą\" - i jeszcze się potem chwalą, że zestrzelili jakieś samoloty...

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 22:07

Oj panie fun, W wojnie Jom kippur Izrael rzeczywiście stracił ponad 100 samolotów ale za to jego pzreciwnicy prawie 5x wiecej a ich siły zostały rozbite wiec istotnie jedyne co wam zostało to pocieszanie się :) A co do Pancyra to system przeznaczony do zwalczania zagrożeń w stylu tych co go rozwaliły nie robiący nic bo jego załoga nawet nie wiedziała co się dzieje (choc nawet z zewnatrz mogli nim sterować) to totalna kompromitacja rosyjskiej OPL i żadne płacze w stylu \"braku Amunicxji\" tego nie zmienia.

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:28

Tym bardziej Davienie, że jeżeli się wstrzelali to co trafili?

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 21:54

O jeszcze jednym zapomniałeś. Kto na wojnie strzela do ostatniego naboju? Desperat lub w okrążeniu. Zawsze zostawia się coś w magazynku. Przecież nie wiadomo czy za chwilę nie trzeba będzie się obronić. Jak w tym wypadku.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:34

Pewnie walili w pieski preriowe:)

Hanys
piątek, 18 maja 2018, 11:04

No wiadomo jest że amunicja nie ma prawa się skończyć, wie to każdy gracz komputerowy, trzeba tylko wpisać odpowiednie kody :)

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:33

A to ciekawe, wystzrelali 12 rakiet i 1400 pocisków 30mm do czego?? Czyzby walili do piesków preriowych? A potem zamiast pojechac uzupełnic zapasy to stali w śródku ataku i palili fajki??? No panei hanys....

rED
czwartek, 17 maja 2018, 21:00

Aha.... i kto wygrał tą wojnę Jom Kippur? :D :D :D

Stirlitz
czwartek, 17 maja 2018, 15:50

Cała obrona Pancyra według rosyjskich to fakt, ze ponoć nie był włączony. To jest jedno z głupszych wyjaśnień jakie słyszałem w tym dziesięcioleciu, bo opiera się na tym, ze w całej okolicy był tylko ten jeden Pancyr i żaden inny system nie obejmował swoim zasięgiem tego terenu, a przypomnę ze była to baza lotnicza. To naciągane wyjaśnienia i nawet dzieciak tego nie łyknie. Poza tym w ruskim necie są zdjęcia zniszczenia również elementów systemów S-200, wiec uderzenie na systemy plot było nieprzypadkowe i zakończyło się sukcesem.

Sailor
czwartek, 17 maja 2018, 15:41

Widocznie Rosjanie projektują systemy OPL głównie do niszczenia samolotów cywilnych.

japa
piątek, 18 maja 2018, 08:25

to nawet logiczne wystarczy popatrzec na flightradar24 i od razu widac ze glownie lataja samoloty cywilne. Jaki sens produkowac bron na samoloty ktorych nie ma :) ?

japa
piątek, 18 maja 2018, 08:24

widzisz! odkryles ich mocna strone.

Palmel
czwartek, 17 maja 2018, 15:34

\"radzieckich systemów rakietowych 2K12 Kub rozgramiając je w Dolinie Bekaa 9 czerwca 1982 r.\" - autor zapomniał napisać że w tym samym czasie podpłyną do brzegów Libanu amerykański okręt walki WRE

ktos
piątek, 18 maja 2018, 09:06

Oczywiscie i przyplynal po to aby odczytac sposoby pracy radarow 2K12 w czasie faktycznego dzialania operacyjnego. I tyle... pamietaj ze w tamtych czasach system WRE mogl zaklocac pojedyncza antene kierujac w jej strone wiazke zaklocen. Jeden statek nie zaklocic wszystkich radarow w okolicy, co czyni twoj wpis srednim argumentem.

KrzysiekS
czwartek, 17 maja 2018, 15:18

Mało się znam ale bardziej ciekawi mnie sposób wykrycia celu oraz czas od wykrycia do zniszczenia celu czyli czas reakcji całego systemu.

Wolf
czwartek, 17 maja 2018, 15:12

Oj tam. W 1999r., w Jugosławi strącono \"niewidzialny\" F-117 starą S-125 i jakoś nikt z tego sensacji nie robił :)

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:35

... i pozostałych 19.999 wszelkiej maści operacji w powietrzu w tym czasie zakończyły się powodzeniem.

Courre de Moll
piątek, 18 maja 2018, 10:17

Przeciwnie, robił i robi, jak widać, do dziś. Widać jak cenne propagandowo było to wydarzenie.

barry
czwartek, 17 maja 2018, 15:11

Skoro rosyjski sprzęt jest taki dziadowski to po co Benjamin lata co chwile do Moskwy a Putin do niego wcale ?

QWE
czwartek, 17 maja 2018, 20:09

Właśnie dlatego co widziałeś na filmie, rosyjscy operatorzy dostali nakaz opuszczenia pojazdu i nie podejmowania walki. Po to właśnie Beniamin Nataniahu był na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie. Pytanie co od Izraela dostała Rosja za zezwolenie na ataki na Syrię i Iran.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 09:47

Ty naprawde myslisz ze Netanjahu o cokolwiek prosił Putina?? Po prostu mu zakomunikował ze zaczynaja wojenke z Iranem i zeby Rosja sie nie włączała bo może oberwać rykoszetem. Syria spróbowała i jak widac obrywa.

sylwester
piątek, 18 maja 2018, 16:34

uważasz że w otwartej wojnie Izrael pokonał by Rosję ? ciekawe jak Ameryka by zareagowała jak by ktoś zaatakował jej sojusznika

Davien
sobota, 19 maja 2018, 07:50

W razie wojny na terenie Syrii bez problemu by wyparli stamtad siły rosyjskie w pełnoskalowej wojnie nie ,a le otwarty konflikt z państwem dysponującym bronia jądrową i nie mającym za duzych hamulców przed jej uzyciem jest ostatnim co chciałby Putin, zwłaszcza w obronie Iranu czy dyktatorka z Syrii.

sylwester
niedziela, 20 maja 2018, 09:32

Rosjanie też nie mieli by hamulców z użyciem broni atomowej jakby zostali zaatakowani

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:30

I jak sądzisz czy Putin wiedząc o tym zaryzykowałby Jericho nad Moskwą w obronie dyktatorka z Syrii, albo Ianu, który poza Syrią jest dla nich konkurentem? Izrael nie uzyłby broni jądrowej dopóki jego istnienie nie byłoby zagrozone a siły Rosyjskie w WSyrii nie są w staie tego zrobic. Do tego jak pisałem w pełnoskalowej wojnie z Rosja by przegrali ale koszt dla Rosji byłby nie do przyjecia dlatego Putin jak ognia unika jakichkolwiek konfliktów z Izraelem.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 21:18

Jeżeli wojna toczyłaby się na Bliskim Wschodzie np. w Syrii, to czemu nie? Rosyjskie możliwości transportu morskiego są znikome, flota czarnomorska słaba i nie będąca w stanie zapewnić konwojom osłony plot. Obecne rosyjskie bazy w zasięgu bezpośredniego ataku z Izraela, który w pierwszej fazie miałby lokalną przewagę, mógłby zneutralizować kontyngent w Syrii i skutecznie blokować próby jego wzmocnienia. Na dodatek w przypadku wojny przestrzeń lotnicza Turcji i Iraku będzie zamknięta dla samolotów rosyjskich. Lotniskowca w zasadzie już Rosja nie ma, więc nie bardzo jak Rosja mogłaby prowadzić tę wojnę.

Kaszlak
niedziela, 20 maja 2018, 16:02

Rosyjskie możliwości transportu morskiego nie są znikome, niestety. Wjazd do Syrii otworzył niedowiarkom oczy. W krótkim czasie, z pomocą statków cywilnych, po kryjomu, przerzucili tam bardzo dużo sprzętu. Niestety to trzeba przyznać. Pozdrawiam.

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:32

I sądzisz że te statki w razie starcia z izraelem ot tak by sobie pływały? Raczej szybko by spoczęły na dnie. Izrael ma i doskonałe lotnictwo i OP i dosyc silna flotę .

bryxx
sobota, 19 maja 2018, 12:58

Nie wiesz? Myślę że jakby już doszło do niej to skończyłaby się szybciej niż zaczęła. Nie mam na myśli broni masowego rażenia. Rosjanie nie potrzebują naruszać czyjejś przestrzeni aby dolecieć do Izraela . Izrael mimo swej militarnej potęgi nie ma takiej możliwości. Poza zniszczeniem baz w Syrii nic nie zrobi.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 12:04

Panie bryxx jakby rosjanie zaczęli wysyłac samoloty na tereny Izraela to bardzo szybko ich ilośc zaczełamy sie zmniejszać. Wynik starc Su-30/34 z F-15I/F-16I byłby dla Rosjan raczej wyjątkowo niepomyslny. Izrael nie musi naruszac czyjejs przestzreni by zaatakowac Rosje , ciagle maja pociski balistyczne i manewrujące a obrona antyrakietowa rosji lezy i kwiczy( nie mówię o pociskach jadrowych, choć jakby zagrozili istnieniu Izraela to by poleciały)

wątpię
czwartek, 17 maja 2018, 14:50

a szoferka pojazdu to czemu cała jednolicie jasna? z jasnej dykty zrobiona? słaba jakość filmu ale to co widzimy na filmie to nie wygląda na coś prawdziwego

Garret
czwartek, 17 maja 2018, 20:02

Osłona przed płomieniami wylotowymi z dysz rakiet

cynik
czwartek, 17 maja 2018, 19:55

Za to na coś prawdziwego wygląda zdjęcie tego Pancyrka po trafieniu tą rakietą, dostępne w internecie ;-)

Naiwny
czwartek, 17 maja 2018, 14:41

No i fainie - teraz możemy spokojnie przeznaczyć środki rezerwowane na modernizację naszej armii na inny cel np na podwyżkę najniższej emerytury lub 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych. Dobra wiadomość dla naszego budżetu.

as
czwartek, 17 maja 2018, 14:35

Zawsze pisałem, że Rosjanie budują jedynie złom.

Draco
piątek, 18 maja 2018, 09:57

Tak samo Hitler twierdził i jak pięknie skończył.

Brzyskorzysław
piątek, 18 maja 2018, 16:41

Bo Amerykanie nie budują złomu - dlatego Hitler skończył jak skończył.

złośliwiec
piątek, 18 maja 2018, 15:02

Hitler tak skończył po poszedł na wojnę z USA, które było w stanie wyżywić i ubrać radzieckich czołgistów obsługujących złom. Oraz dostarczyć ciężarówki, którymi dowozili do tego złomu amunicję i części. Nie zapominając o dostarczaniu rzadkich metali, które były niezbędne do produkcji tego złomu...

Draco
sobota, 19 maja 2018, 08:33

Tak tak dlatego to Niemcy bardziej bali się sowietów na złomie niż Amerykanów na codownym sprzęcie. A w Korei ten radziecki złom spóscił lanie amerykańskim códom techniki z okresu II WŚ. Dopiero jak ściągnięto códa techniki które zadebiutowały w 1945 i młodsze. To dopiero zaczęto sobie radzić z radzieckim złomem z okresu II WŚ.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 12:08

W Korei to akurat Shermany panie Draco spokojnie rozwalały T-34-85 KRLD wiec daruj sobie bajeczki:) AQ co do obaw Niemców to nie zapominaj że USA pojawiło sie w Europie w 1944r i walczyli w sposób w miare cywilizowany. Do tego zeby nie pomoc USA/WB to te \"super\" rosyjskie czołgi i ch głodne załogi albo tkwiłyby za Uralem nie mając jak dotrzec na front, albo głodne załogi czekałyby na czołgi, które nie powstały bo UralWagonZawod musiał zamiast nich robic tory i lokomotywy:)

bryxx
niedziela, 20 maja 2018, 23:07

Nową historię 2 wojny światowej już widzę niektórzy piszą. Opisz to jeszcze jak to shermany nie tylko t-34 ale i tygrysy rozwalały,

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 12:36

A co za problem zwłaszcza dla wersji M4A3 czy innej uzbrojonej w działo M1 76mm? Nie mówiąc juz o Shermanie Firefly z 17 funtówką:) Z tygrysami radziły juz sobie działa 57mm z Crusaderów , Działo M1 było lepsze jako ppanc od rosyjskiej 85-ki a 17-sto funtówka biła na glowę pod tym wzgledem rosyjskie D-10 kal 100mm wiec to nie ja piszę alternatywną historie tylko pan panei bryxx nieudolnie próbuje to robic.

Realista
czwartek, 17 maja 2018, 14:31

Ruskie trolle wyszukują \"usprawiedliwienia\", tylko, że te jeszcze bardzie pogrążają rosyjską obronę plot w Syrii - że \"zawiedli ludzie\": czyli wyszkolenie słabe - lub \"zawiodło rozpoznanie\": czyli rozpoznanie dalekiego zasięgu słaba i świadomość sytuacyjna słaba.... lub \"bo dowództwo kazało\": czyli dowodzenie obroną plot słabe. Itd w tym stylu...samozaoranie, którego nawet nie zauważają. Najzabawniej brzmią zapewnienia, \"że tylko uszkodzony\" i \"już wrócił do służby\".... po trafieniu naprowadzaną telewizyjnie rakietą powietrze-ziemia....przez miłosierdzie nie skomentuję. To po co takie rosyjskie Pancyry w Syrii jak robią za darmowe cele? Takie wielkoduszne fundowanie ćwiczeń z ostrym strzelaniem dla IDF?

Draco
czwartek, 17 maja 2018, 20:11

Ten konkretny wystrzelał swoją jednostkę ogniową i czekał na ponowne załadowanie. Temat stary i oklepany ale jak widać dla sępów z D24 to nowość.

Realista
sobota, 19 maja 2018, 16:19

Oj Drakuś przecież ja tylko ruskie wykręty przytaczam, które przenoszą z Pancyra odpowiedzialność na \"inne czynniki\", a ty jeszcze bardziej swoich kompromitujesz, bo sprawa po bezpłodnej \"obronie\" ponownie wraca do Pancyra. Przecież właśnie na tym kunszt izraelskiego planowania i synchronizacji ataku i operatorów polegał, że nakryli Pancyra z gaciami na kolanach zrobili \"kuku\" jak przedszkolakom z maluchów. Na tym właśnie polega skuteczne prowadzenie wojny. Na każdym szczeblu i każdym sprzętem. A jeżeli ostatni rzut \"wytłumaczeń-wymówek dla ubogich\" dasz na taśmę, że to \"tylko Syryjczycy\" - to kto ich niby szkolił? Marsjanie? Jakby nie patrzeć - GDZIEŚ jest zasadnicza kicha.

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:39

... i co trafił, co stracił?

adr
piątek, 18 maja 2018, 11:34

Czyli marna i niefektywna jednostka ognia .

ktos
piątek, 18 maja 2018, 09:10

Oczywiscie, kazdy przeciez wie ze zestaw OPL po wystrzelaniu jednostki stoi na srodku pola a zaloga rozklada grilla czekajac na dostawe nowych rakiet. Tak samo robi zaloga czolgu w czasie walk, po prostu wychodzi z wozu i stoi obok czytajac gazete.

Janek23
piątek, 18 maja 2018, 08:12

Tak. W sam środku działań wojennych po wystrzeleniu całej amunicji stał i sobie czekał. Paliwo też mu się skończyło? Zresztą, jeżeli wystrzelał wszystko i w nic nie trafił to tym gorzej.

Draco
sobota, 19 maja 2018, 08:35

Są dostępne nagrania. Wystarczy chwilę poszukać. Z resztą skąd wiecie ile czasu upłynęło od wyczerpania amunicji do zniszczenia?

suawek
sobota, 19 maja 2018, 20:51

czyli taktyka użycia tego sprzętu to wystrzelać się do zera z całej amunicji, lufowej także i bezbronnie czekać na dostawę? Zresztą gdzie te hałdy łusek?

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 12:09

O działkach zapomnieli:)

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 07:37

Takie tłumaczenie jest, delikatnie mówiąc, niepoważne.

Synek
czwartek, 17 maja 2018, 14:26

Aaaaaaaaaach. Lubię takie artykuły, brawo panie Maksymilianie! Jak kij w mrowisko! Pisze pan tutaj, że zestaw stał na/przy drodze. Inni tutaj piszą o pasie na lotnisku. Gdyby było to drugie, to oznacza, że stał na stanowisku bojowym (raczej nigdzie nie odlatywał, wyprzedzając domysły;)))). Gdyby to pierwsze to może dostał rozkaz dyslokacji (czyli dzida, zanim się zacznie)? Czyli chronimy sprzęt, który służy do naszej ochrony. A, i stał sobie tak sam, samiutki bez innych wozów? A i ta grupka ludzi nie musiała być obsługą. Obsługa mogła być w środku, ten jeden co biegł do wozu, leciał by powiedzieć im by włączyli długie - to ostatnia linia obrony Pancyra - oślepia w ten sposób kamerę w rakiecie! Czy zestaw czekał na uzupełnienie amunicji, jak piszą? A czy któryś z kolegów po wystrzeleniu magazynka odwraca się do reszty schowanej za rogiem i woła o drugi? Gdzie dyslokacja i maskowanie? Obsługa podczas nalotu wychodzi na szluga? Wolne żarty...najprawdopodobniejsza dla mnie wersja to ta, że \" nie uruchamiamy, to nas nie widać, a przecież szkoda stracić. Bo że stracimy, to pewne\". Fajny sprzęt, ten Pancyr. Szkoda go dać komuś kto nie umie go obsługiwać. Stąd zapewne mieli rosyjskiego \"instruktora\", który im powiedział, żeby nie stali za blisko, jak będą lecieć rakiety. Jak by nie patrzeć, to obciach i tyle...

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 22:03

Zauważ że na wojnie nikt nie strzela do ostatniego naboju. Taka jest zasada. Zawsze zostawia się coś na wszelki wypadek. Tutaj ta zasada została złamana i nawet sam się nie miał jak obronić.

Synek
niedziela, 20 maja 2018, 16:12

No, zostały im te światła długie...

Czu
czwartek, 17 maja 2018, 14:14

Śmiejcie się śmiejcie. Może kiedyś zobaczycie uciekającą w krzaki załoge Pilicy. Najpierw jednak dowódca będzie odkręcał najdroższy element zestawu: krzesełka.

Extern
piątek, 18 maja 2018, 23:28

Jednostka ogniowa Pilicy normalnie nie ma załogi. Każde stanowisko zdalnie otrzymuje polecenia z jednego na baterię wozu kierowania ogniem który może być dobrze schowany daleko od stanowisk ogniowych. Nawet rozwalenie radaru czy wozu kierowania ogniem nie wyłącza Pilicy z walki bo na tym obśmianym krzesełku w ostateczności może jednak usiąść człowiek i sterować ogniem ręcznie z pulpitu każdym ze stanowisk. A Pancyr jak widać jedna dobra rakieta i nie ma całego drogiego zestawu. Oczywiście Pilicy potrzebne są lepsze rakiety i lepsze działka, ale sama koncepcja i elektronika jest nieźle pomyślana.

Ziem
poniedziałek, 21 maja 2018, 08:08

Koncepcja holowanego działka też jest niewłaściwa w tak dynamicznym świecie, co widać choćby po tym filmie.

Cty
poniedziałek, 21 maja 2018, 07:31

Chcę to w końcu zobaczyć. Z \"folderów reklamowych\" można wyczytać wiele. Swoja drogą to co najważniejsze jest do niczego ale i tak chwalisz. Tato pracuje przy tym cudzie?

sua
poniedziałek, 21 maja 2018, 10:32

Temat jest o rozwaleniu Pancyra, nie rozmydlaj wątku.

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 12:43

Nie przypominam sobie, aby Pilica była kiedykolwiek chwalona pod niebiosa jako 7 cud świata. Dla odmiany rosyjska OPL bez przerwy.

bender
czwartek, 17 maja 2018, 21:57

Pilice mozna obslugiwac zdalnie, wiec nie trzeba uciekac

Sat00
czwartek, 17 maja 2018, 14:11

To był komplety knock down OPL rosyjskiej produkcji ale Rosjanie również się do tego przyczynili. Zestaw był aktywny, widać że antena radaru jest otwarta i rozłożona ale efektory są skierowane w przeciwną stronę lotu rakiety (raczej PopEye). Prawdopodobnie Rosjanie ewakuowali swoje A50 oraz odłączyli radary rozpoznania zostawiając syryjskie zestawy na pastwę losu bez wsparcia systemów kierowania. To nie pierwszy raz kiedy rosyjskie uzbrojenie sprzedane Syryjczykom za ciężkie pieniądze zawodzi albo jest niszczone przez Izraelczyków jak P800 Onyx. Rosjanie chcą zarabiać na eksporcie rosyjskiej broni do Syrii i mieć dobre relacje z Izraelem. Efekt ? blamaż rosyjskich produktów. Inna sprawa że Rosjanie zapewne sprzedali Pancyry z uproszczonym radarem i optoelektroniką ale nic nie tłumaczy bierności zestawów w obliczu agresywnego ataku. Polityka jest przewrotna. Gdy Putin 9 maja obściskiwał się z Natanjachu Izraelczyzy zrobili wielką światową antyreklamę rosyjskiemu uzbrojeniu.

dim
czwartek, 17 maja 2018, 15:13

Załóż się, że chodzi o jakieś naciski w negocjacjach... Ściskali się, czyli mieli w planie o coś się targować. A teraz jedna ze stron naciska drugą: Mamy i lepsze filmy, może też mamy je wyświetlić ? - Putin i Netaniachu to nie są typy dbające o pustą propagandę. Wszystko co robią, dla nich związane jest z biznesem.

Sat00
czwartek, 17 maja 2018, 20:05

Ależ oczywiście że tak. Putin sprzedał Asada Izrael wcześniej poinformował Rosjan o uderzeniu. Jak widać Rosjanie natychmiast wycofali swoje AWACSy i nie jest pewne czy poinformowali w ogóle Syryjczyków

JOHN
piątek, 18 maja 2018, 08:57

Rosjanie ciągle wycofują się na z góry upatrzone pozycję , i zawsze ze strategicznego punktu widzenia jest to zwycięstwo.

BORYS
wtorek, 22 maja 2018, 23:52

W najbardziej spektakularny sposób Amerykanie \"wycofali się na z góry upatrzone pozycje\" po upokarzającej dla nich klęsce w Wojnie Wietnamskiej.

PKP kargo
czwartek, 17 maja 2018, 14:10

Nie ma maszyny, której nie da się zniszczyć... Nawet f 35 trebuszem zniszczysz jeżeli nie był w gotowości bojowej itp... A ten wyglądał w stanie spoczynku dla mnie... W Iraku,afganie,jemenie niszczone były m1a2 i co? I nic, bywa... To nagranie na pewno nie świadczy o tym, że ich sprzęt jest bez użyteczny. Francuska armia w 1940 była silniejsza od niemieckiej i dostali lupnia...to nie zmienia faktu, że naszej armii trzeba kupić sprzęt, skuc beton. A tak z innej beczki et 42 jest mocniejsza i wytrzymalsza od Vectrona, ale mniej wygodny

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 22:06

Jak by francuska armia była silniejsza to by wygrała wojnę. Była słabsza. Pod każdym względem o czym świadczy wynik starcia.

Janek23
piątek, 18 maja 2018, 08:14

W stanie spoczynku z rozłożonym radarem. Ciekawa teoria.

Draco
sobota, 19 maja 2018, 08:37

Ślepy? Przecież antena jest złożona.

Synek
niedziela, 20 maja 2018, 16:15

Eeee tam. Opadła, jak zobaczyła izraelskiego drona, znaczy się Pancyr położył uszy po sobie.

HHH
czwartek, 17 maja 2018, 14:09

Na podstawie dość \"ograniczonych\" zniszczeń (jeżeli zdjęcia publikowane na pro-Assadowskich portalach rzeczywiście pokazują ten sam zestaw) i tempa nagrania sugerowano, że ataku dokonano nie rakietą, a którymś z samobójczych dronów produkowanych w Izraelu.

jacek
czwartek, 17 maja 2018, 15:27

No to jeszcze gorzej to świadczy o zestawie Pancyr. Dron ma zupełnie inne parametry niż z rakieta. Jest znacznie łatwiejszy do wykrycia i zniszczenia.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:08

jesli rzeczywiście był to IAI Harop to bardzo, źle to wróży dla naszych warmate bo harop ma 23kg głowice bojową i ten pancyr wygląda na nadający się do naprawy. Miejmy nadzieję że to jednak nlos był

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 13:58

Rosyjski korespondent wojskowy, Alexander Kots, przesłał zdjęcie syryjskiego systemu obrony powietrznej, Pantsir-S1, wyeliminowanego przez izraelskie naloty lotnicze. \"Napisał, że wszystkie pociski zostały wystrzelone (widać to po wypalonych rurach), radar nie znajdował się w pozycji bojowej, punkt uderzenia pocisku, podnośnik hydrauliczny jest podniesiony. Oznacza to, że po prostu nie miał nic do odtrącenia, czekał na doładowanie \"- napisał na Twitterze. Kots podkreślił, że jeśli faktycznie czekał na ponowne naładowanie, Izrael jedynie zniszczył nieuzbrojony system. Obraz sugeruje, że Pantsir-S1 został zniszczony przez IAI Harop, a nie jak wczesniej sugerowano, że IDF mógł wystrzelić pociski dalekosiężne Delilah lub Spike NLOS.\"

ktos
piątek, 18 maja 2018, 09:14

To takie pytanie... skoro wystrzelono wszystkie rakiety a zaden samolot nie zostal zestrzelony to... po co ten zestaw?

Banan
czwartek, 17 maja 2018, 19:52

A co z artylerią lufową? Nie da się ukryć, że to upokorzenie pancyra bez względu na powód bierności zestawu.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 11:18

marketingowo oczywiście leżą ! :D

Polanski
czwartek, 17 maja 2018, 16:58

Wystrzelił 12 pocisków i nic? To co on tam robi? Strzela na wiwat?

Courre de Moll
czwartek, 17 maja 2018, 16:33

Nie wątpiłem ani przez chwilę, że Rosjanie znajdą właściwe wytłumaczenie. A jeśli chodzi o te wypalone pociski, to każdy pocisk trafił i zniszczył jakiś wrogi UAV. Albo lepiej, trafiło 11 z 12 (91%) - żeby brzmiało bardziej prawdopodobnie.

ktos
piątek, 18 maja 2018, 10:21

Ehhh trafilo 13 pociskow na 12 wystrzelonych. Tak sie pisze!

qe
czwartek, 17 maja 2018, 13:55

mi to wygląda na makietę, nie cieszyłbym się zbytnio

Kuba Ptrlicka z Pardubic
czwartek, 17 maja 2018, 13:53

Nieśmiało przypominam, że wymówka \"atakowali w trakcie regulaminowej, popołudniowej drzemki\" była stosowana już w 1940r aby wytłumaczyć ogromne straty Armii Czerwonej w trakcie najazdu na Finlandię. Skąd pomysły, że teraz ktoś w to uwierzy?

WastePL
czwartek, 17 maja 2018, 22:39

Atakowanie własnej bzdurnej argumentacji jest żałosnym zabiegiem socjotechnicznym.

ppp
czwartek, 17 maja 2018, 17:47

A skąd ty to wiesz ? Jeszcze żyją tacy co pamiętają opowiadania niektórych żołnierzy sowieckich o wojnie z Finlandią po wkroczeniu w 1940 na Litwę i Łotwę . I takich bzdur nie gadali według opowiadań tych co z nimi rozmawiali . O głupocie wyższego dowództwa to i owszem i braku totalnego przygotowania do wojny i faktycznych braków w wyposażeniu do działań zimowych . Niemcy w 1941 po wkroczeniu to raczej też dobrze mówili o wielu wzorach uzbrojenia sowieckiego czy sprzętu transportowego . otwarcie mówili , że Sowieci mają dużo lepszego sprzętu od ich uzbrojenia . Ale w 5 dni z Augustowa dotarli do Dźwiny i szybko dotarli do Rygi i bardzo szybko stanęli u bram Petersburga . Tylko Niemcami dowodzili Ci co znali się na fachu i mało gadali a u sowietów było wielu co na niczym się nie znali , nic nie robili ale z to dużo gadali .

ddd
piątek, 18 maja 2018, 21:33

To tak jak dzisiaj...

Noww
czwartek, 17 maja 2018, 13:41

Swietna wiadomosc .

Marcin
czwartek, 17 maja 2018, 13:33

O już propagandysta pisze - co ma do tych wydarzeń 1982 rok ? Nic. Przecież zawsze pisano o wszelkiej rosyjskiej broni że to atrapy i modele z plastiku Czy o Kindżale, Cyrkonie Pancyr nie jest przecież wyjątkiem. Gdzie mu tam do polskich zestawów Grom czy Błyskawica.

Zapiski oficera Armii Czerwonej
czwartek, 17 maja 2018, 13:19

Na kolana na Golanie. ;D

Alex
czwartek, 17 maja 2018, 13:18

Tłumaczenie rusofilli 3....2....1 start !

Herwin
czwartek, 17 maja 2018, 13:17

Żaden troll nie komentuje porażki \"cudownego\" systemu. Czyżby panika po aresztowaniu Jekateriny C.? A tak na poważnie, jakoś mnie nie dziwi zniszczenie Pancyra. Od dziesięcioleci to samo - dysponujący amerykańskim uzbrojeniem Izrael gromi uzbrojone w \"cudowną\" ruską broń państwa arabskie. Rosyjski sprzęt jest najlepszy tylko w propagandzie, kiedy ktoś mówi: sprawdzam, wychodzi jak zwykle.

Palmel
czwartek, 17 maja 2018, 15:50

bo nie obsługują go Rosjanie, spytaj się amerykańskiego senatora McCaina jak działał rosyjski system przeciwlotniczy podczas wojny wietnamskiej obsługiwany przez Rosjan dzięki niemu spędził 2 lata w hotelu Hilton w Wietnamie w Hanoi, a taki pilot Kożedub do ponad 60 samolotów niemieckich dopisał sobie 17 amerykańskich zestrzelonych podczas wojny koreańskiej, Rosjan nie wolno nie doceniać przekonało się o tym dwóch kaprali, trzeba brać pod uwagę słowa Bismarcka : Rosja nigdy nie jest taka słaba ani tak silna na jaką wygląda

ktos
piątek, 18 maja 2018, 10:23

To dob rze bo Rosja teraz pozuje na silna, wiec slowa bismarcka sa jak najbardziej uspokajajace.

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 22:13

A co to za róznica? Wiec wg ciebie Rosjanin w Pancyrze to tak +1000 do skuteczności?:) A co do wietnamu to SA-2 były bsługiwane głównie pzrez Wietnamczyków i zestzreliły mały ułamek tego co tam amerykanie stracili nie powstrzymujac żadnych ataków Iwan Kożedub nie mógł nic zestzrelic w Korei bo miał zakaz zbliżania sie do samolotu wiec dawno takiej wtopu nie było:)

bryxx
piątek, 18 maja 2018, 12:51

Stalin specjalnie wysłał tam właśnie ten pułk a nie inny bo dowodził nim Kożedub a latali w nim doświadczeni piloci z czasów 2 wojny. Walnąłeś z tym zakazem jak łysy warkoczem o beton. Wtopa jakich mało. Kożedub już z czasów 2 wojny miał na koncie 2 amerykańskie mustangi, które go \"omyłkowo\"zaatakowały. No a co ten pułk urządził Amerykanom w Korei to wystarczy poczytać albo posłuchać co sami Amerykanie mówią o tym.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:39

Panie bryxx Kożedub miął oficjalny zakaz nawet zbilżac sie do samolotu wydany wąłśnie pzrez wierchuszkę bo jakby go zestzrelili to byłąby taka katastrofa wizerunkowa. Do tego był doskonałym dowódcą i lepiej było go nie stracić wiec nie kłąm jak sie nie znasz. A co do tego co jego pułk zrobił to zestzrelili ponad 200 roznych samolotów ismigłowców w tym 12 B-29 tracąc prawie 90 MiG-15. No dawno takiej wtopy nie miałeś:)

bryxx
sobota, 19 maja 2018, 19:27

Co mu niby zakazali to zakazali co robił to inna sprawa. Dowodził jednostka mająca na swoim stanie 64 maszyny. Więc liczbę straconych maszyn między bajki możesz wsadzić tym bardziej że niezależne źródła podają na czas w jakim był tamtym rejonie wszystkie straty strony po jakiej walczył na 84 maszyny. Ciekawostka jest że Amerykanie podają że w całej wojnie stracili tylko koło 80 szabelek, natomiast ubytki tych maszyn z powodów technicznych w tamtym okresie szacują na kilkaset maszyn tak sieęim rozbijali ich piloci w czasie ćwiczeń a ameryce. Pisze o tych maszynach bo one tylko były przeciwnikiem dla mig-15, starszym konstrukcjom to jak sami amerykanie określi migi urządziły rzeźnię, piloci amerykańscy piszą że migi swymi skośnymi skrzydłami kosiły ich jak śmierć kosą.

bryxx
niedziela, 20 maja 2018, 14:11

Oj wkradł mi się błąd , stan jednostki dowodzonej przez Kożeduba to 48 maszyn nie 64. 6 eskadr po 8 maszyn każda.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 12:21

Kożedub nic w powietrzu nei robił wiec nei wciskaj kitu:) Jednostka którą dowodził dostawała uzupełnienia straconych maszyn i pilotów bo inaczej nie moze funkcjonowac wiec nie dość ze kłamiesz to jeszcze nieudolnie. Te niezalezne żródła to ty? Bo ja podałem straty jakie podali sami Rosjanie wiec jak były inne to jedynie tak że stracili jeszcze więcej. MiG-15 były maszynami w pełni porównywalnymi z Sabre.ami i były lepsze od starszych samolotów tłokowych i pierwszych odrzutowców jakie tam posłąli Amerykanie. MiG-15 zostało zestzrelonych prawie 600 a według najnowszych danych wynik był ok 2 do 1 dla F-86 wiec jak widać Sabre\'y z kolei kosiły Mig-i.

bryxx
niedziela, 20 maja 2018, 23:22

Człowieku 735 tyle w sumie mig-15 brało udział w tym konflikcie w sumie. Od początku do końca tego konfliktu lotnictwo tzw. sił ONZ liczebnie miało przewagę w zależności od okresu to było od 10:1 do 4:1 zgadnij jakim cudem ta przewaga tak zmalała.

kubuskow
piątek, 18 maja 2018, 11:42

Proszę Pana, \"Wiec wg ciebie Rosjanin w Pancyrze to tak +1000 do skuteczności?\" ma Pan na pewno świadomość, że zestaw był wyłączony, więc żadne +1000 do skuteczności tu nie ma znaczenia i jest czystym biciem piany. Mowa jest o braku wyszkolenia, dyscypliny oraz środków technicznych (zaopatrzenia). Nie widzi Pan błędów obsługi/dowodzenia tego zestawu Pancyr, uważa Pan że procedury rosyjskie przewidują parkowanie takiej ciężarówki na środku betonowego placu bez maskowani?

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:42

Panie kubuskow, jakby tam obok stali rosjanie to efekt byłby identyczny, odparowany Pancyr. Oni nawet nie wiedzieli zę cos w nich leci a co do braku amunicji to ciekawe gdzie podziało sie 12 rakiet 57E6-E i 1400 pocisków 30mm? Jakos nic nie było widac by zestzrelili. A co do wyłączenia zestawu to rozłozony radar swiadczy o czyms wręcz przeciwnym.

Kaszlak
piątek, 18 maja 2018, 13:05

Widziałeś jak ładnie \"rozlokowali\" swoje samoloty i amunicję na lotnisku? Tylko nie mów, że tego nauczyli się od Syryjczyków...

Courre de Moll
piątek, 18 maja 2018, 10:23

Może i nie zbliżał się do samolotu, ale dopisać sobie te 17 mógł - albo mu dopisali - bo czemu nie. Taka liczba ładnie wygląda.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:00

jakby pokazali ze 3 zniszczone pancyry to by był dowód na coś a tak to tylko fart.

Banan
czwartek, 17 maja 2018, 19:54

To niech rosjanie pokażą pancyry w akcji.

stachu
czwartek, 17 maja 2018, 18:48

Jakby pokazali 3 zniszczone, to bys napisał, że to o niczym nie swiadczy, bo jakby pokazali 10 zniszczonych to .. . . itd, itd.

rED
czwartek, 17 maja 2018, 17:02

Jakby pokazali 3 chciałbyś 5. Znamy takich

suawek
czwartek, 17 maja 2018, 15:05

Nawet jakby pokazali 10 to byście pisali, że przecież WYŁĄCZONE, wcześniej zestrzeliły jassmy i nie miały rakiet, zepsuły się, atrapy, fart, zdjęcia sfabrykowane, załoga wyszła na fajkę/flaszkę, propaganda. itp. itd.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 07:21

nie pisalibysmy. Na tę chwile potwierdzono jedynie tego pancyra i radar od s-200 czyli dość mizernie. Propagandę to ty uprawiasz. ja pokazuję potwierdzone fakty

cynik
piątek, 18 maja 2018, 12:58

Miernie to wyglądają dowody na zestrzelenie czegokolwiek przez obronę plot...

dropik
poniedziałek, 21 maja 2018, 07:21

nikt temu nie przeczy

Morgul
czwartek, 17 maja 2018, 13:13

... ale, ale S500 to panie kochany już wszystko strąca na 1000km a tu to zła załoga była ;) i skąd wiadomo, że to Pancyr był ... ? może to jakiś kamper wędkarski - ha ha ha

Michal
czwartek, 17 maja 2018, 13:41

Na 5000 tys km ;):p

stachu
czwartek, 17 maja 2018, 18:49

Na 5 milionach kilometrów ? Chyba ptrzesadziłes Michał.

melasa
czwartek, 17 maja 2018, 12:54

no to zbroimy się dalej. Putin póki co nie powiedział pass

Łukasz
czwartek, 17 maja 2018, 12:54

Trochę mnie dziwi ten artykuł - napisany tak dawno po wydarzeniach. Właściwie już we wszystkich możliwych źródłach - został omówiony, wszystko już zostało powiedziane i jest znane. Tendencja tego artykułu jest jasna : rosyjski sprzęt to mit - i został zniszczony \"kompletnie bez przeciwdziałania\" (co jest akurat prawdą), nie mógł nic zrobić etc. Typowy artykuł na pokrzepienie serc.. To prawda że Rosjanie budują mit swojej broni - w różnych celach (aby je sprzedać, straszyć etc.) Oczywiście ten sprzęt nie jest \"jakąś magiczną niezwyciężona bronią\" - ma swoją specyfikę, swoje możliwości (na pewno nie małe) i naturalne ograniczenia. Każdy kto nieco analizował źródła, i nawet ten filmik - widzi że system jest po prostu wyłączony. Jego radar się nie obraca - nie ma szans na wykrycie czegokolwiek, po prostu. Czekał na przeładownie rakiet (zapewne wystrzelił się z wszystkich niszcząc zapewne kilka z izraelskich rakiet,) Gdyby był włączony i uzbrojony - zwyczajnie nic takiego nie miałoby miejsca. Sprawa jest już znana. Ale w sumie możemy napisać artykuł na pokrzepienie serc. Dla nas, w naszym położeniu jest to szczególnie istotne

Banan
czwartek, 17 maja 2018, 19:57

To w takim razie zawiodła taktyka ich wykorzystania, bo jak można zostawić niechroniony i niezamaskowany zestaw opl. Poza tym wątpliwa sprawa, że nie została choćby amunicja artyleryjska w zestawie.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 07:24

dokładnie. zawiodła obsługa caej batrerii. czemu nie używali amunicji artyleryjskiej nie wiem , ale z tym powolnym celem powinni sobie poradzić.

gnago
piątek, 18 maja 2018, 06:37

\"To w takim razie zawiodła taktyka ich wykorzystania, bo jak można zostawić niechroniony i niezamaskowany zestaw opl. Poza tym wątpliwa sprawa, że nie została choćby amunicja artyleryjska w zestawie.\" Jedyny dostępny materiał maskujący to piach i kamienie

ktos
piątek, 18 maja 2018, 10:25

Kurcze co za biedny ranod nie mieli na siatke maskujaca. Niech to!

gnago
piątek, 18 maja 2018, 14:37

No w POlsce lubawa produkuje ale zamówień na skalę potrzeb doczekać się nie może. Taki kraj

Artur Sikora
czwartek, 17 maja 2018, 18:21

Zniszczył wszystkie , całe 80 , a może 200 nawet , Łukasz ruskie nigdy , a to nigdy nie mieli elektroniki , i tyle

dropik
piątek, 18 maja 2018, 07:25

teraz elektronikę można kupic na wsi tj w chinach.

Poczytaj mi mamo
czwartek, 17 maja 2018, 18:11

Aha. Po kolei pewnie wszystkiego się dowiemy: 1. Nie zestrzelili rakiet, bo nie przelatywały w pobliżu. 2. Nie zestrzelili rakiet/drona, bo nie włączyli systemu. Co będzie nr. 3? Nie zestrzelili, bo nie dają rady...

zby79
czwartek, 17 maja 2018, 16:52

\"Niszcząc zapewne kilka z izraelskich rakiet\" - gdyby zestrzelił z pewnością prorosyjskie media pochwaliłyby się tym sukcesem. Tak to wychodzi, że ma zerową skuteczność.

R 44
czwartek, 17 maja 2018, 16:43

A czy ktokolwiek kto produkuje i chce sprzedawać broń nie buduje jej mitu, zresztą dotyczy to każdego towaru

Courre de Moll
czwartek, 17 maja 2018, 16:37

Oczywiście, że zniszczył kilka izraelskich rakiet i zapewne nic takiego nie miałoby miejsca gdyby itd. Zapewne. Ale jak na razie na pewno wiadomo tylko, że został zniszczony.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:01

brawo ty :)

RZESZOW
czwartek, 17 maja 2018, 12:52

Kompleks nie był gotowy do walki w tym czasie nie było załogi, ----BYL WYLACZONY..

MayeuszS
czwartek, 17 maja 2018, 18:49

Aa no tak. Rosjanie na wojnie wyłączają swoją OPL :)

Artur Sikora
czwartek, 17 maja 2018, 18:22

AC miał ?

Courre de Moll
czwartek, 17 maja 2018, 16:38

U nas mówi się system.

bender
czwartek, 17 maja 2018, 16:24

niby wiem o co Ci chodzi, ale jak czytam, ze ‘kompleks nie byl gotowy’, to... jednak nie wiem :-P

rED
czwartek, 17 maja 2018, 13:56

A to przepraszam. Izrael powinien odkupić. :D

LuckyLucek
czwartek, 17 maja 2018, 12:52

No faktycznie wygląda na \"wtope\"... jednak jeśli syryjskie przestarzałe systemy strzelają choć nie trafiają, to głupio wyciągać wniosek że najnowsze rosyjskie nie reagują... Po prostu taki \"prikaz\"

Fred
czwartek, 17 maja 2018, 12:44

Tyle w temacie systemu składającego się na sławetną bańkę antydostępową. Bańka została przekłuta. Bardzo dobrze.

alkaprim
czwartek, 17 maja 2018, 14:51

Fred-Pilica lepsza co?

b72
piątek, 18 maja 2018, 08:10

Pewnie nie lepsza ale nikt z Pilicy nie robi najlepszego systemu plot.

Żorż Ponimirski
czwartek, 17 maja 2018, 12:37

Zestaw w położeniu marszowym a nie bojowym, bez załogi, najwyraźniej nieprzygotowany do działań... Faktycznie sukces, prawie taki jak znokautowanie śpiącego, pijanego boksera, który miał związane ręce. Autorowi nie wstyd pleść takie propagandowe bzdury?

cynik
czwartek, 17 maja 2018, 20:10

Zaraz zaraz... Przecież ponoć ten Pancyr wystrzelił ponoć cały zapas rakiet [najwyraźniej w nic nie trafiając]. Czyli wiedzieli, że izraelski samoloty latają nad ich głowami, obrona przeciwlotnicza walczy... i lotnictwo Izraela pomimo tego wszystkiego spokojnie sobie niszczy Pancyra na środku lotniska prawie w centrum Damaszku? A jego załoga mimo alarmu bojowego sobie spokojnie stoi i kurzy? Jak by tego nie tłumaczyć to jest kompromitacja.

arona
czwartek, 17 maja 2018, 19:12

Śmieszne. Gdy zniszczysz np. czołg w boju spotkaniowym czy podczas tankowania przez załogę paliwa lub uzupełniania amunicji efekt zawsze jest taki sam - czołg jest zniszczony ! To samo dotyczy tego Pancyra, po prostu sztuka walki bez walki ;)

zły
czwartek, 17 maja 2018, 14:17

Następnym razem izraelskie lotnictwo musi wysłać smsa do załogi Pancyra: \"Chłopaki zaraz was zaatakujemy. Przygotujcie się!\"

war is coming
czwartek, 17 maja 2018, 18:00

Nie rozumiesz puenty - zestaw wykonał swoją robotę, zużył amunicję ->został wyłączony aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, załoga dała ciała bo nie zmienili miejsca, tylko opuścili pojazd poszli na papierosa. Jak dla mnie czynnik ludzki złe nawyki, albo niekompetencja. Z strony Izraela publikacja materiału z takim nonszalanckim zachowaniem załogi to błąd taktyczny pomimo że politycznie przynosi korzyści. Materiał z tego ataku w mojej ocenie będzie elementem dyscyplinowania obsługi i pokazywał co ich czeka jak nie będą przykładać się do swojej roboty- zabici albo ciężko ranni w domyśle kaleki. Parę zdjęć dość nieprzyjemnych i pokaz co do nich doprowadziło potrafi na szkoleniu zdziałać cuda bo mocno przemawia do delikwenta.

czarny bez
piątek, 18 maja 2018, 12:32

czy zadaniem jakiejkolwiek broni jest wystrzelanie amunicji?!? Czy może przeciwdziałanie? A lufowa co robiła? Co robi sprzęt po wypsrykaniu się z amunicji - wakacje? W środku nalotu, nic nie trafiając, na środku lotniska wyłączają broń i to jest redukcja ryzyka? Ruskie jak coś przepisujecie z tych SMS to przynajmniej przedtem pomyślcie...

ktos
piątek, 18 maja 2018, 10:29

Tak z czystej ciekawosci... Pancyr stoi na lotnisku prawie w centrym stolicy w czasie wojny (widac nawet na poczatku filmu linie na koncu pasa). Co mozna powiedziec o OPL takiego kraju skoro samolot wroga byl wogole w stanie zblizyc sie do stolicy, nie mowiac o tym ze zaatakowal system tej OPL? Zauwaz ze zaden z samolotow izraelskich nie zostal zestrzelony, czyli cala OPL dala ciala. Nawiasem mowiac pierwsze widze aby stanowiskiem bojowym dla OPL byl pas startowy, ale widac u nich insza kultura.

war is coming
sobota, 19 maja 2018, 16:43

Powtórzę załoga dała ciała nie zmieniając pozycji. Po wystrzeleniu rakiet możliwości zestawy spadają czy wyłączyli czy to była awaria nie wiem i raczej się nigdy ani ja ani nikt inny nie dowie. Czy stałby w zagajniku czy na lotnisku to nie jest istotne został wykryty, namierzony i zniszczony. Kolejna sprawa samoloty operowały w Libańskiej przestrzeni powietrznej i z przyczyn politycznych nie mogły być wzięte na cel.

Kuk
czwartek, 17 maja 2018, 13:45

Nie musi być mu wstyd. Wywoływany przez JKM \"bokser\" ma spać na jedno oko i nie pić. Choć ten konkretny rosyjski, pewnie musi pić z zasady... Pozdrawiam

Tomson
czwartek, 17 maja 2018, 12:36

Załoga stała na poboczu i piła piwo.

anda
czwartek, 17 maja 2018, 12:32

Panie ekspert a może Pan napisze prawdę jak było? skąd był atak lotnictwa co zaatakowano i co faktycznie zniszczono, źródła libańskie podają co innego, zresztą nieoficjalne izraelskie też. Uszkodzenie, stojącego z tego co wiadomo bez amunicji nieaktywnego zestawu jest dużym sukcesem uszkodzono tylko jeden a co z resztą? Uszkodzenia niewielkie zestaw do dzisiaj prawdopodobnie wrócił do służby / są zdjęcia jak się poszuka /. Jak na tak wielki atak coś bardzo cicho w prasie - więc prawda jest inna niż się ją przedstawia.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:09

raczej nie wrócił ale naprawić się pewnie da.

rED
czwartek, 17 maja 2018, 13:59

Ile samolotów stracił Izrael?

anda
czwartek, 17 maja 2018, 19:03

Nic bo strzelał znad Libanu bo już znad Golanu to strach

złośliwiec
piątek, 18 maja 2018, 13:06

Tak tak.. A wg. Sputnika Pancyra zniszczyli SPIKE-iem o zasięgu max. 25km... Podpowiadam - do wzgórz i Libanu jest trochę dalej, Zresztą atakowano cele na północny-wschód od Damaszku - jakieś 80km od granicy z Libanem.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:44

Pan anda i reszta sa świecie przekonani ze izrael teleportuje swoje rakiety, ale dlaczego piszą ze tylko znad Libanu...

Zdumiony
czwartek, 17 maja 2018, 12:29

Jak to brak komentarzy? Nikt nie opowiedział Izraelczykom o legendarnych możliwościach Pancyra? Zniszczenie tego zestawu to nie sportowe zachowanie, a nawet świństwo! I to akurat jak załoga wyszła na siku...

Infernoav
czwartek, 17 maja 2018, 12:28

Nie wiem czy to upokorzenie lecz napewno podważa wiarygodność informacji o nadzwyczajnej skuteczności podczas ataku za pomocą pocisków manewrujących.

DysoN
czwartek, 17 maja 2018, 12:26

Reasumując idealnie wykonane uderzenie izraelskiego lotnisctwa :) Można tylko pogratulować skuteczności i braku strat własnych.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
czwartek, 17 maja 2018, 12:24

OK....wnioski nie są jednoznaczne ...można wyciągnąć ich co najmniej kilka...system nie został użyty bojowo ..bo wykrył kilka nadlatujących celów ..praktyczni operatorzy systemu doszli do wniosku lepiej żyć niż nie żyć ..co z tego ze zestrzelą jeden cel jak drugi czy następny wyśle ich w niebyt ,drugi wniosek..to zaskoczenie szybki atak dlatego załoga nie była na stanowiskach bojowych ,trzeci wniosek system specjalnie został wyłączony by nie siał tzw wiązki elektromagnetycznej nie \"emanował widmem radarowym\" liczono na łud szczęścia a może \"nas nie wykryją\".lub poprostu zakazano używania tzw rosyjskiego \"novum\" by rozpoznanie Izraelskie nie miało pożywki do analizy i \"odczytania wartości bojowych\" systemu ...inna kwestia nawet najlepszy system działając w pojedynkę ( bo o innych tego typu Izrael nie wspomina że wykrył czy zniszczył) przy zmasowanym ataku jest tylko i wyłącznie systemem jednorazowym ....ułomnością tego systemu możliwe że w tym wydaniu brakowało sterującego pulpitu wynośnego który możliwe że zdeterminowałby \"operatorów pancyra\" ..do otwarcia ognia do nadlatujących celów... OPL jak by nie była ma jakąkolwiek wartość bojową tylko wtedy gdy jej systemy ogniowe wykrywania i naprowadzania są zsynchronizowane w system co najmniej kilku baterii i działają w tzw układzie sieciocentrycznym gdzie jeden asekuruje drugiego i oddziaływanie jest.rozłożone na duży obszar inny aspekt wartość bojowa arabów zdeterminowaną jest chłodną kalkulacją ale to już inna \"bajka\"

po co ja w ogóle pisze te dyrdymały?
czwartek, 17 maja 2018, 14:14

pierwszy wniosek odpada. Nikt nie stał by tak blisko, gdyby był świadomy sytuacji

Zenek
czwartek, 17 maja 2018, 12:19

Chcieli Rosjanie wojny zastępczej by przetestować sprzęt, to teraz wiedzą jakie z nich papierowe mocarstwo

Połonka 1660
czwartek, 17 maja 2018, 12:12

Beka z kacapów ,a tak się rzucali .

Kiks
czwartek, 17 maja 2018, 12:10

Coś pięknego. Ruscy zaraz powiedzą, że zestaw był styropianową atrapą.

MSBS
czwartek, 17 maja 2018, 12:08

A po czym poznamy, że to nie pompowana makieta?

FDolas
sobota, 19 maja 2018, 06:45

Bo kamera przestała filmować po trafieniu w cel, gdyby trafiła w gumowy ponton obraz zacząłby wirować.

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 13:31

A ile załogi ma taka makieta?

Andrzej C
czwartek, 17 maja 2018, 12:03

Proszę dokładnie zobaczyć nagranie. Zestaw był wyłączony i nie działał. To błąd ludzki albo rozpoznanie dalekiego zasięgu zawiodło.

arona
czwartek, 17 maja 2018, 19:16

Co nie zmienia faktu, że został zniszczony. Liczy się efekt końcowy ;)

sylwester
czwartek, 17 maja 2018, 12:00

Takie pytanie czy jeśli Izrael zaatakował jednostkę Rosyjską to czy Rosja nie powinna łaskawie odpowiedziec podobnie i nie wystrzelić jakiegoś pocisku na Izrael , no lol Rosjanie nie atakują Izraela więc dlaczego Izrael atakuje Rosję , odpowiedź powinna być inaczej będzie wiadomo że Rosję każdy może spokojnie kopać bo nie odpowie

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 13:38

A co interesuje Izrael co robią Rosjanie na terenie kraju z którym Izrael jest w stanie wojny? Są tam, to są traktowani jako sprzymierzeńcy Syrii w wojnie z Izraelem - zatem buuum i już ich nie ma. Myślisz, że Rosjanie będą mieli odwagę posłać coś na Izrael? W rejonie Śródziemnego? Po to aby mieć w Syrii bazę bez okrętów? I co im Rosjanie zrobili za Wagnera?

bobo
czwartek, 17 maja 2018, 15:33

Po co Putin ma atakować Izrael jeżeli w Izraelu mieszka sporo emerytowanych pracowników KGB razem z rodzinami? To tak jakby strzelał do swoich. W latach 90 tych do Izraela wyjechało prawie dwa miliony sowieckich Żydów.

sylwester
piątek, 18 maja 2018, 08:43

aha czyli Rosjan można kopać i tak nie odpowiedzą , teraz spytaj się siebie jak odpowiedziała by Ameryka gdyby to na terenie sojusznika USA jakiś obcy system zniszczył wyrzutnie patriotów

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 13:40

No ale przecież Izrael kopie ich regularnie i co? Ja bym stawiał na to, że nie mają ani środków, ani możliwości. Inaczej nie dawaliby się tak ośmieszać.

Strusiu
czwartek, 17 maja 2018, 11:58

Ciekawe co napiszą miłośnicy ruskiego uzbrojenia ?Bo na razie chyba ich zatkało.

Tom
piątek, 18 maja 2018, 17:37

To samo co napisza milosnicy Abramsa o jego sukcesach w armi Arabi Saudyjskiej oraz Iraqu.

Banan
czwartek, 17 maja 2018, 20:03

Wystarczy, że napiszą prawdę, zestaw był nieaktywny dlatego nie przeciwdziałał.

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 22:21

Fajnie, że Żydzi nie rozróżniają aktywny nie aktywny i piorą aż miło.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 16:39

Wnosząc po skuteczności syryjskiej obrony plot w przypadku izraelskich czy wcześniej koalicyjnych ataków, to \"nieaktywność\" jest typowym stanem tego uzbrojenia.

pablo
czwartek, 17 maja 2018, 11:57

Dawno nie było artykułu o tak niskiej jakości na tym portalu.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 15:12

Ale to nie wina redakcji, że Pancyr jest tak niskiej jakości :P

mafs
czwartek, 17 maja 2018, 11:57

Z tym pancyrem to podejrzane

rED
czwartek, 17 maja 2018, 11:56

No co nam napisze fan fanów USA itp?

Pim
czwartek, 17 maja 2018, 11:52

Izrael w samolotach kupowanych w USA montuje swoje radary, swoje systemy walki elektronicznej. Dostosowuje je do swojego teatru działań. Tak samo jest z resztą uzbrojenia. Po za tym posiada pewnie dużą wiedzę na temat systemów potencjalnych przeciwników. W przypadku Rosji jest to o tyle proste, że sporo kadry technicznej w latach 90-tych pochodzenia żydowskiego wyemigrowała z Rosji. Korzystają z tego pełnymi garściami.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 15:13

Po inwazji na Ukrainę z Rosji do Izraela wyemigrowała kolejna fala inżynierów...

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 11:51

No i tyle z opowiastek niektórych że nie strzelali bo jechali po amunicję, albo że załogi w wozie nie było:)

Nojatotamnwm
czwartek, 17 maja 2018, 14:23

I jak najbardziej \"opowiastki\" były prawdziwe, w stosunku do twoich bajek :) filmik w artykule potwierdza :) że załogi nie było i że nie strzelali. Szkoda, że nie zamieszczono zdjęcia wraku. Ładnie na nim widać przypalone krańce wyrzutni- czyli rakiety były już wystrzelone.

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 22:15

To tak zadam pytanie: To jest ten wrak czy znowu jakiś wymyslony z czego rosjanie słyną a po drugie skąd wiesz ze to była załoga tego pancira. Czyzby wszystko oparte na słowie pewnego korespondenta z rosji?

Nojatotamnwm
piątek, 18 maja 2018, 12:56

Umiejscowienie wraku na pasie startowym i wyrwanie kabiny (rakieta padła pomiędzy uzbrojeniem, a przednią częścią ) wskazuje, że to jest ten wrak. Nie wiem jaki związek ma z tym Rosja... A czy była to załoga Pancyra? Po ataku zginęły 2 osoby, z czego jedna to była ta co przybiegła, więc w środku mogła być co najwyżej 1 osoba. Z resztą jak widać na filmie wyrzutnia stała złożona i wyłączona.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:48

Po pierwsze przy trafieniu czy to Delilah czy Haropem , o Popeye nawet nie mówiąc niewiele by zostało z tego pojazdy, to nie czołg. Po drugie ciekawe bo radar był rozłozony .

muzzy
czwartek, 17 maja 2018, 20:31

czyli standardowo końce wyrzutni są myte po załadowaniu nowych rakiet? żeby było widać czy były ostatnio używane?

Draco
piątek, 18 maja 2018, 09:38

Te wyrzutnie są wymiienne. To coś w rodzaju jednorazowego granatnika. Po wystrzeleniu puste \"rury\" są demontowane s na ich miejsce są montowane nowe z pociskiem. Czy poziom intelektualny czytelników D24 na prawdę jest taki niski że takie proste rzeczy trzeba tłumaczyć?

PPP
czwartek, 17 maja 2018, 11:47

To na pewno była makieta. Rosyjskie zestawy p.lot. są przecież nie do pokonania.

Stary Grzyb
czwartek, 17 maja 2018, 11:43

To tylko kolejna z całego szeregu kompromitacji \"niepenetrowalnych\" rosyjskich systemów OPL. Amerykanie - ostatnio przy współudziale Anglików i Francuzów - dwukrotnie ośmieszyli w Syrii system S-400, Izraelczycy latają nad Syrią jak chcą i niszczą co chcą, teraz odstrzelili Pancyra (przypominając Wowie, co zrobią z systemem S-300, o ile trafi on do Syrii czy Iranu), a \"bracia Rosjanie\" dowiadują się o tych uderzeniach na drugi dzień, z telewizji, bo konsole operatorskie systemów ślepe. Tak trzymać i wzmacniać.

Patcolo
czwartek, 17 maja 2018, 11:35

Dalej opalaczem obalamy cuda ruskiej prostej techniki która nie ma nigdzie odpowiedników.

bryxx
czwartek, 17 maja 2018, 11:34

Kogo upokorzyło Izraelskie lotnictwo? Na pewno nie system Pancyr. To nie pierwszy raz w Syrii możemy zobaczyć jak świetny sprzęt w rękach idiotów okazuje się tylko idiotycznie drogą zabawką. Przypomnijcie sobie tych idiotów w t-90 co na pozycji bojowej z otwartymi włazami bez włączonej sztory \"walczyli\". Taka jest prawda że nawet najlepszy sprzęt dany idiocie albo kompletnie nie wyszkolonemu do ręki nic nie zdziała, nawet przestarzały w rekach fachowca znającego jego ograniczenia i zalety może zadziwić (vide strącenie f-117 i f-16 przez Serbów) . Pancyr to świetna broń nie mająca odpowiednika , godny następca świetnych poprzedników. Pokazał ten system swoje zalety także w Syrii będąc w odpowiednich rękach. My możemy tylko pomarzyć o czymś takim. Tytuł artykułu co najmniej nie trafiony.

suawek
czwartek, 17 maja 2018, 13:47

Co ten system (nie mający odpowiednika) niby pokazał w Syrii? Pozatym że jest wyłączony?

bryxx
czwartek, 17 maja 2018, 16:34

Owszem nie mający odpowiednika, jeśli ma to wskaż jakiś amerykański na przykład. Nadal w linii służy w kilkudziesięciu krajach w tym w Izraelu Szyłka, nie mówiąc o nowszych systemach. Pokaż jakieś zdjęcie zniszczonych rosyjskich maszyn na płycie lotniska. Ileż to dronów tam wysłano ile razy ostrzeliwano rakietami ich bazy. Na pewno coś tam dotarło do celu ale w 99,9% stało sie to łupem Pancyrów, no sporo dronów systemy walki elektronicznej przechwyciły. W Afganistanie nasi dzielni wojacy a przede wszystkim nasi niezwyciężeni sojusznicy Amerykanie tak chronili lotniska że talibowie nam mi-24 tuz nad płytą zestrzelili

hehe
piątek, 18 maja 2018, 10:37

Gepard, Roland, PGZ-95 takie na szybko mi przychodza do glowy. Poza tym zgodnie z wytycznymi piszemy \"analoga\" ;)

bryxx
piątek, 18 maja 2018, 13:04

No no albo przestarzałe odpowiedniki Szyłki albo Chińska podróba. Tylko że szyłki maja na koncie setkę z górką zestrzeleń a te inne ile? Rolandy co w Iraku pokazały? Ile Irańskich albo ile Amerykańskich czy Brytyjskich samolotów zestrzeliły? Coś sugerujesz tymi wytycznymi? Licz się ze słowami.

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 22:19

Panie bryxx. pancyr w porównaniu z takim np NASAMS pzregrywa na całej linii, podobnie jak ze SPYDER-em czy Mica-VL . Istotnie nie ma odpowiednika bo nikt na Zachodzie nie bawi sie w takie hybrydy, to wymysł Rosjan. A co do rosyjskich maszyn to zdaje się atakowano lotnisko w Damaszku a nie bazę w Hmiejmin wiec niezła wpadka. Jak ją zaatakowali to uszkodzone maszyny były jak najbardziej widoczne. Co do Afganistanu to tam Rosjanom samoloty zestzreliwano tuz przy lotnisku a Hindy spadały masowo wiec naprawdę panie bryxx co o ich ochronie powiesz?

Tom
piątek, 18 maja 2018, 17:40

Hindy nie spadaly masowo - jak ktos chce mowic o masowce to wystarczy zobaczyc Vietnam ze strata ponad 5000 maszyn (!!!)

Davien
sobota, 19 maja 2018, 07:59

Doprawdy? Z ponad 12000 śmigłowców w Wietnamie stracili niecała połowę, Rosjanie z 600 w Afganistanie stracili minimum 333 a to są wyliczenia rosyjskie wiec panie Tom zanim cos napiszesz sprawdż fakty. Z 50 Su-25 wysłanch do Afganistanu stracili ponad połowę( 20 zestzrelonych, 9 zniszczonych na lotniskach.. Mi-24 wysłali ok 250, wiec sam sobie odpowiedz.

bryxx
sobota, 19 maja 2018, 19:49

Na 60 000 lotów i 23 stracone maszyny su-25 od momentu zmiany silników strat nie zanotowano, straty przyłóż do osiągnięć.Tym bardziej że samolot był dopiero testowany, od razu w boju. Amerykanie jak się tylko zaczęli szykować do wojny to zaraz rozwalili w Albanii 2 apacze 3 u nas, straty na lotniskach? w jednej akcji stracili 4 nowiutkie apacze na płycie lotniska, czego się nauczyli analizując błędy Rosjan? Porównaj w jakich działaniach brały udział mi-24 a co robili Amerykanie potem pogadajmy o stratach, w jemenie apacza to kurcze procą prawie saudom strącili.333 tyle to wszystkich typów maszyn utracili rosjanie a nie mi-24. Taka specyfika maszyn są bardzo skuteczne ale i bardzo narażone na zestrzelenie, porównując jedynie osiągniete cele do strat można mówić czy się sprawdziły czy nie.Raczej nikt nie kwestionuje ,mimo strat, osiągnięć śmigłowców i w Wietnamie i w Afganistanie.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 12:26

Panie Bryxx do Afganistanu wysłąno ok 50-60 Su-25 z czego zostało zestzrelonych 20 a 9 zniszczono na lotniskach i nie była to wina silników. Dla porównania w ciagu wszystkich walk stracono tylko 4 A-10 i zadnego od ognia działek. Posjanie stracili min. 333 smigłowce a ile z tego było Mi-24? tego litosciwie nie podali:) USA w Wietnamie ile stracił szturmowych Cobr?

bryxx
niedziela, 20 maja 2018, 23:24

Ty wiesz o co chodzi z tymi silnikami \"fachowcu\" ?

bryxx
piątek, 18 maja 2018, 13:24

Taaaaaa nikt się nie bawi. Taaaa dlatego Amerykanie dosyć intensywnie nad czymś takim pracują bo ich koncepcja opl szczególnie w polu trochę się nie sprawdziła jak sami stwierdzili. Hindy człowieku to w Afganistanie udowodniły jaką doskonałą były bronią, nikt z tym na całym świecie nie dyskutuje, chyba że ty. To że spadały? to była wojna i przeciwnik bezbronny nie był a w jakim terenie latały . Amerykanie pokonali tam talibów? Strat nie mieli? Ile ah-64 Amerykanom rozwalono pod Karbalą? Nam Mi-24 nad płyta Amerykańskiego lotniska w Afganistanie zestrzelili w całkiem innej technicznie rzeczywistości. To było upokorzenie Amerykańskiej osłony tego lotniska. Rozmawiajmy obiektywnie. Chyba o to chodzi w rzeczowej dyskusji. No bo chyba nie o przekrzykiwanie się. Chcesz oceniać skuteczność pancyrów to oceniaj nie tylko zniszczenie tego, ale także co zniszczyli z ich pomocą rosjanie a nie piszesz o wpadkach. To nie wpadka tylko próba oceny sprzętu , bez oceny wpływu tego kto ten sprzęt użytkuje to taka ocena jest niemiarodajna. Także w jakim otoczeniu jest użytkowany. To jest tylko jeden element systemu opl. Wyrwany z całego systemu łatwo może paść łupem .To tak samo jakby oceniać naszego kawalerzystę we wrześniu 39 roku, sam jest tylko śmiesznym reliktem przeszłości przeciwko niemieckim czołgom, ale taka brygada Wołyńska? Okazuje się nowoczesną, mobilną jednostką,która przy pomocy 1 pociągu pancernego rozbija niemiecką dywizję pancerną.

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 22:10

>\"Hindy człowieku to w Afganistanie udowodniły jaką doskonałą były bronią\" Raczej że brakuje im mocy.

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:57

Panei bryxx dawno sie tak nie usmiałęm:) USA nie pracuje nad analogiem Pancyra bo go nie potzrebuje, Avenger to niższe pietro taki odpowiednik Poprada. Mają NASAMS któremu Pancyr do pięt nie dorasta a mówię jedynie o wersji ze zwykłymi AMRAAM-ami nie NASAMS-2 bo to juz odpowiednik Buk-a M3. W Afganistanie tak pilnowali rosjanie lotnisk że im na lotniskach rozwalono 9 Su25 czyli 1/5 wysłąnych tam Suczek. Mi-24 to były dobre w masakrowaniu nie mogącego sie bronic przed nimi przeciwnika dopóki mudzahedini nie dostali Redeye i Stingerów bo potem to była masakra Hindów Pod Karbala Amerykanie stracili JEDNEGO Ah-64 do tego jego załoga wyszła z tego bez szwanku Wracając do pancyrów to co one włąściwie takiego zniszczyły?? Kilka prymitywnych dronów ze sklejki i balsy? Bo nic innego potwierdzonego nie ma wiec niezła wpadka. Panie bryxx, wiesz w ogóel cokolwiek o kawalerii:)) Otóz polska kawaleria uzywała koni wyłącznie do poruszania sie, walczyli jak piechota , mieli na wyposażeniu broń pzreciwpancerną wiec ...

bryxx
sobota, 19 maja 2018, 13:14

Jeszcze jedno Amerykanie jednego apacza stracili tak jak i w samej Karbali żadnego abrsmsa. Powtarzaj dalej za wikipedią że z 32 rozstrzelanych śmigłowców tylko jeden był zniszczony i nikt nie zginął. Powiedz to rodzinom załóg.

Davien
niedziela, 20 maja 2018, 12:28

Widzisz panie bryxx ale fakty sa doskonale znane i twój płacz niczego nie zmieni:) Pod Karbala starcono jednego Ah-64 co jest faktem podobnie jak to ze jego załoga przezyła i trafiła do niewoli. No ale jak wy juz widzicie Delta Force w Ghucie i Polskei F-16 na Ukrainie to twoje zwidy sa dosyc łagodne:)

bryxx
poniedziałek, 21 maja 2018, 17:49

No toś pan wywołał wilka z lasu. Rozwalenie śmigłowca z zespołem SEAL to dopiero upokorzenie było i jest nadal.

wem
czwartek, 17 maja 2018, 11:33

wg mnie z nagrania wynika, że system w ogóle nie był uruchomiony

muzzy
czwartek, 17 maja 2018, 20:35

i to zmienia fakt, że na świecie jest o jeden mniej zestaw pancyr? jak niemcy niszczyli polskie samoloty na lotniskach to robiło im różnicę czy silnik był uruchomiony i czy w środku był pilot?

Ionic
czwartek, 17 maja 2018, 19:47

Aaaaa to zupełnie co innego! Skoro TY tak uważasz to Izrael powinien przeprosić!!!

bropata
czwartek, 17 maja 2018, 11:33

Izraelczycy upokorzyli nie system Pancyr, a jego syryjską obsługę. Mój wujek już dawno temu twierdził, że Arabowie to słabi żołnierze. I wojny na bliskim wschodzie to potwierdzają. Regularne armie arabskie w większości są źle dowodzone, źle wyszkolone i brak i tzw. ducha walki. Radzieckie systemy obrony powietrznej sprawdziły się w w czasie amerykańskich nalotów na ówczesną Demokratyczną Republikę Wietnamu. Przypuszczam, że rosyjskie nie są co najmniej gorsze. Myślę,ze Polska tworząc praktycznie od zera własną obronę powietrzną, powinna skorzystać z tych doświadczeń. Tak naprawdę armia Izraela nie zmierzyła się do tej pory z żadną poważną armią. I to jest istotne, bo nawet izraelskie media mówią o spadku poziomu obrony i bezpieczeństwa w wykonaniu izraelskiego wojska i służb. Poza tym, na szczęście jak na razie, wszystkie strony walczą głównie propagandowo.

Robert.
czwartek, 17 maja 2018, 11:32

Mi to bardziej makietę przypomina. Dali się nabrać a teraz z tego sukces robią hehe.

muzzy
czwartek, 17 maja 2018, 20:36

a później pokazywali zdjęcia prawdziwego uszkodzonego? bo makieta była za bardzo zniszczona? i nie mieli drugiej?

Władymirzad
czwartek, 17 maja 2018, 11:31

I tyle na temat skuteczności rosyjskich systemów przeciwlotniczych. Dlatego Rosjanie tworzą je różnorodne, wielowarstwowe, by przynajmniej jakiś element systemu zadziałał, by choć trochę ograniczyć starty własne. To dlatego plany NATO zakładają całkowite panowanie w powietrzu w wypadku konfliktu z Rosją, a plany rosyjskie to również samo, o czym świadczy choćby mnogość naziemnych systemów przeciwlotniczych.

SOWA
czwartek, 17 maja 2018, 11:31

Jedno mnie tylko bardzo zastanawia. Co chwila czytam ile to Izrael zniszczył baterii rakiet, samych wyrzutni. Pytam się skąd Syryjczycy i Rosjanie je biorą? Przecież przy takiej ilości Moskwa musiałaby organizować całe konwoje statków. Nie podważam skuteczności izraelskiego lotnictwa ale do samych informacji z obu stron konfliktu podchodziłbym ostrożnie.

cynik
czwartek, 17 maja 2018, 22:05

Nie wiem co Ty czytasz. Po poprzednich swoich atakach Izrael informował o zniszczeniu 2 [słownie dwóch] systemów plot. Po tych mówił o 5-ciu. Razem 7. Nie jest to aż taka wielka liczba. Oczywiście, że do informacji obud stron konfliktu należy podchodzić z rezerwą - i do strony rosyjskiej i syryjskiej. Wiarygodność informacyjna Izraela akurat jest na zdecydowanie większym poziomie.

SOWA
piątek, 18 maja 2018, 06:47

Praktycznie każdy atak IDF to wielki sukces w co raczej nie wierzę. Wszystkie rakiety trafiają w cel itd. z tą wiarygodnością Izraela też bym nie przesadzał. To państwo buduje legendę niezwyciężonych Żydów w jednym celu aby przetrwać we wrogom otoczeniu. Historia już znała takie przypadki. Nie będę wchodził w szczegóły bo to nie miejsce na taką dyskusję.

Kaszlak
niedziela, 20 maja 2018, 16:40

No ale tak to już jest, że większość rakiet dolatuje i trafia. Od tego oni som, od tego som oni! Nie po to tyle to kosztuje, żeby rzucać jak kartoflami. Problemem są te co nie dolatują, bo awaryja się stała.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 13:11

Przynajmniej mają na czym budować legendę a nie muszą zaklinać rzeczywistości jak Syryjczycy i Rosjanie po kolejnym zaskakującym dla nich ataku.

SOWA
piątek, 18 maja 2018, 15:34

Niemiecka legenda skończyła się w 1945. Sowiecka legenda skończyła się w górach Afganu. Amerykańska w wietnamskiej dżungli mimo, że Amerykanie nie przegrali żadnej kluczowej bitwy to ponieśli porażkę. Przyjedzie i czas na Izrael, szybciej niż niektórzy myślą. Demografia jest bezlitosna.

Polanski
piątek, 18 maja 2018, 22:33

Amerykanie nie ponieśli porażki militarnej. Sama wojna, ups, konflikt bo to nie była wojna, nie został przegrany. Amerykanie wycofali się z powodów polityki wewnętrznej.

SOWA
sobota, 19 maja 2018, 14:47

Amerykanie weszli do Wietnamu aby nie dopuścić do władzy komunistów. Straty własne nieakceptowalne przez opinię publiczną, skandale polityczne w USA oraz niemożność stworzenia silnego, nieskorumpowanego rządu Południowego Wietnamu doprowadziło do przejęcia władzy przez komunistów. Amerykanie przegrali tę wojnę mimo, że wygrali wszystkie kluczowe bitwy w tym konflikcie. Nie miało to jednak żadnego znaczenia bo główny cel nie został osiągnięty. Komuniści przejęli cały Wietnam. Na wojnie albo osiąga się cel albo przegrywa. Nie ma czegoś takiego jak zwycięstwo połowicznie lub moralne. To jest paplanina historyków bez żadnego znaczenia.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 21:55

Arabowie powtarzają to sobie od 1948r... Jak na razie Izrael jest w najlepszej sytuacji od swojego powstania w obecnej formie - sąsiednie kraje arabskie są uwikłane w wojny wewnętrzne i zewnętrze. Syria przestała istnieć i nie pozbiera się jeszcze przez 2 dekady. Iran mimo pogróżek nie stanowi realnego zagrożenia, dodatkowo rozpraszając siły na wybijanie sunnitów w Syrii czy Jemenie. A na dodatek Trump znowu odcina ich od kasy. Więc nie skreślałbym tak szybko Izraela. Z drugiej strony co to ma wspólnego z wiarygodnością?

SOWA
sobota, 19 maja 2018, 15:04

Moim skromnym zdaniem o sytuacji w danym kraju świadczą kolejki po paszport pod ambasadami obcych państw - drugie obywatelstwo. W Izraelu te kolejki są spore o sile armii nie decydują czołgi, ani rankingi ekonomiczne ale odbiór społeczny.

Pracownik ambasady
czwartek, 17 maja 2018, 11:28

Litości... załoga była poza wozem, co świetnie widać na izraelskim filmie. Sam film od ponad tygodnia dostępny w necie i szeroko komentowany. Faktycznie upokarzający to jest ten tekst.

rewf
czwartek, 17 maja 2018, 11:21

System nie dział więc jak nie mógł byc zniszczony, głupoty jak Himalaje.

Erwin
czwartek, 17 maja 2018, 11:21

No i masz babo placek! A ja Rosjanom zawszę zazdrosciłem tego systemu. To teraz nasuwa się pytanie: ile, w takim razie, wart jest nasz Poprad?

Extern
sobota, 19 maja 2018, 00:18

No jak postawimy Poprada na środku lotniska to pewno podobnie doczeka się swojej rakiety. Poprad to broń do zasadzek i tylko tak powinno się go wykorzystywać.

Eamon
czwartek, 17 maja 2018, 19:54

Nie jest na ruskich częściach, nie obsługują go syryjscy \"specjaliści\" oplot, nie jest elementem cudownej propagandy rosyjskiej!

andi
czwartek, 17 maja 2018, 11:19

System był wystrzelany i miał zostać przeładowany. A poza tym nie był rozwinięty co widać na filmie.

muzzy
czwartek, 17 maja 2018, 20:46

na jakiej podstawie twierdzisz, że wystrzelał całą amunicję armatnią?

niki
czwartek, 17 maja 2018, 11:10

Zrzucona z myśliwca bomba szybująca albo odpalona rakieta z odległości np. 40 km jest bardzo trudna do wykrycia i zniszczenia dla każdego zestawu plot.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:16

nie, to nie bomba , zbyt mala predkość , a obraz zbyt niestabilny. Nlos lub Harop

SOWA
piątek, 18 maja 2018, 06:50

Rosjanie twierdzą, że był to NLOS.

cynik
piątek, 18 maja 2018, 13:13

Rosjanie twierdzą, że to SPIKE NLOS [zasięg max25km] i jednocześnie twierdzą, że Izrael strzelał znad Golan lub Libanu? To tyle na temat rosyjskich twierdzeń.

SOWA
piątek, 18 maja 2018, 15:52

Eksportowy NLOS ma zasięg do 30km oficjalnie. Jaki ma zasięg wersja dla IDF? To wiedzą tylko Żydzi. Zresztą nie jest powiedziane, że w tym wypadku był to właśnie NLOS. Tak twierdzą Rosjanie ale sami też mogą celowo wprowadzać opinię publiczną w błąd. Tak na wojnie robią wszyscy. Tylko naiwniacy wierzą w oficjalne materiały rządowe.

waldi
czwartek, 17 maja 2018, 11:03

Ooo...chyba zatkało kolegów z Petersburga.

Garret
czwartek, 17 maja 2018, 10:58

https://www.youtube.com/watch?v=Z3wANsgkbOo na tym filmiku widać jak ktoś się wraca do wozu.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:14

ten akurat nie przeżył.

King
czwartek, 17 maja 2018, 10:56

To chyba Netanyahu zostanie ponownie wezwany do Moskwy celem złożenia przyjacielskiej wizyty.....

Jurek
czwartek, 17 maja 2018, 10:48

Maks powinieneś bardziej zastanowić się nad tym dlaczego załoga opuściła zestaw. Skąd wiedzieli o ataku, a jeżeli wiedzieli to dlaczego zestaw w żaden sposób nie zareagował? Może był uszkodzony albo celowo wyłączony albo wcale go tam nie było - tylko atrapa? Konkretną informacją byłoby gdyby zareagował i nie trafił - wówczas można by wyciągać jakieś wnioski. Teraz to tak na prawdę głównie znaki zapytania.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 14:17

zapewne czekali na dostawę rakiet bo wystrzelili już swoje. dziwne , że nie obslugiwali działek bo powinny sobie poradzić z tym powolnym celem

Obserwator
czwartek, 17 maja 2018, 13:40

Nie było ich w wozie bo: 1. Zostali zaatakowanii całkowicie z zaskoczenia (nie byli w dyżurze bojowym a w wozie pewnie gorąco i zepsuła się ruska klimatyzacja); 2. Wyszli \"na fajkę\"; 3. Widzieli co się szykuje i uciekli; I tyle...

down
czwartek, 17 maja 2018, 10:46

Przecież to makieta kartonowa, widać bez problemu!

Kaszlak
niedziela, 20 maja 2018, 16:45

Dokładnie. Jak się przyjrzeć, to po lewej stronie szoferki są nadruki Amazona.

AAK
czwartek, 17 maja 2018, 10:42

Stoi w bezruchu a więc bez włączonego systemu ? Obraz mglisty ale dostrzec można grupkę ludzi na uboczu około 5-7m . od pojazdu . Co nie świadczy o próbie obrony przed pociskiem ? Teorie można przypisać różne - ale dostrzegam pozytyw - każdą broń można czymś zniszczyć ?

Hans Closs
czwartek, 17 maja 2018, 10:40

Zaraz, zaraz... czy chodzi o te niezwyciężone super zestawy, co to na 600 km widzą i eliminują wszystko, co lata? Zaraz znajdą się rusofile ze swoimi opowieściami o zestrzelonym przez leśnych dziadków samolotem, itp.

Rusek
czwartek, 17 maja 2018, 10:35

Smieszny tytul:) jak z jakiegos brukowca

Wow
czwartek, 17 maja 2018, 19:57

Śmieszny nieskuteczny nieprzygotowany zestaw plot! Jak w ...ruskiej armi?

Draco
czwartek, 17 maja 2018, 15:01

Bo to jest brukowiec. Chłopaki z forum militarii naśmiewają się z niego i rzecz jasna nie traktują powazbie niko kto powołuje się na ten brukowiec.

prawieanonim
czwartek, 17 maja 2018, 13:28

Śmieszny tytuł - smutna prawda.

popo
czwartek, 17 maja 2018, 10:34

propaganda!!!!!! filmik puszczony jest \"od tyłu\".

Michaś
czwartek, 17 maja 2018, 10:33

Mogl odpowiedziec ogniem ? przeciez widac, ze system nie jest rozwiniety.

kubuskow
czwartek, 17 maja 2018, 10:33

Czy dobrze zrozumiałem - ten zestaw Pancyr stał sobie na środku jakieś drogi nie włączony? Jeżeli tak to na czym polega upokorzenie? Wydaje mi się, że w tym przypadku można tylko mówić o upokorzeniu armii Syrii, która go nie zabezpieczyła, a nie o upokorzeniu broni - skoro jej nie użyli?

realista
piątek, 18 maja 2018, 14:24

Tak po prostu sobie stali na środku pustyni i poszli w piątkę na siusiu i nagle rakieta nadleciała? Naprawdę w to wierzysz czy tylko kpisz z ruskiej propagandy?

suawek
czwartek, 17 maja 2018, 13:38

Upokorzenie polega na tym, że Izraelici robią w Syrii co chcą a system OP \"stał sobie na środku jakieś drogi nie włączony\" Proste?

ubawiony
czwartek, 17 maja 2018, 10:32

Załoga wyszła na fajkę i dlatego nie mogli odeprzeć zdradzieckiego ataku Izraela. Tylko jeden załogant (zapewne pośmiertnie odznaczony syryjskim krzyżem walecznych) biegł do zestawu przekręcić kluczyk w stacyjce.

Maciej
czwartek, 17 maja 2018, 10:27

Na pewno miał awarię.

Qwerty
czwartek, 17 maja 2018, 10:15

\"Dać małpie brzytwę\", jak można tym pastuchom dać taki system ? to tylko i wyłącznie brak wykwalifikowanej załogi... Gdyby w środku byli Rosjanie to ta rakietka nawet nie zdążyła by tego pojazdu namierzyć. A tu wyraźnie widać że zrobili sobie przerwę na modlitwę do Allacha no to Jahwe wykorzystał.

suawek
czwartek, 17 maja 2018, 13:33

gdyby to.... gdyby tamto....

JOHN
czwartek, 17 maja 2018, 10:15

Czy jest inna armia na świecie, która używa nagminnie tylu tłumaczeń z cos się nie udało lub nie zadziałało ? Uboższa wersja eksportowa , obsługiwana przez arabów, (s400) nie zagrażało rosyjskim wojskom itd

WoroBoro
czwartek, 17 maja 2018, 13:35

A co się stało z małpimi wersjami abramsów które w rękach Irakijczyków masowo były niszczone przez pastuchów z isis? Też to znaczy że abrams się do niczego nie nadaje? Czy raczej to że Irakijskie załogi to niewyszkolone niemoty bez żadnego morale? Sprawa jest prosta- pastuchów z bliskiego wschodu nie było stać po prostu na amerykański sprzęt toteż nie miał kiedy się \"niesprawdzić\"

ufo2001
czwartek, 17 maja 2018, 10:15

Bzdurne wnioski... Ciekawe, gdyby baterię Patriota zaatakowano, gdy załoga wyszła na \"papierosa\" i był wyłączony a tym samym zostałaby zniszczona, to czy też stwierdziłby Pan, że to wina systemu przeciwlotniczego.. Widać na tym filmie, że załoga opuściła pojazd, miał on wyłączony radar (nie obracał się). Takie zwycięstwo to była egzekucja a nie realna walka. Nie ma nawet tutaj znaczenia fakt, że być może zużył wszystkie rakiety bo z działek też zestrzeliłby tą bombę lub rakietę - tylko musiałby być aktywny. Co do tej załogi, to nawet jeśli system był wyłączony, to powinien zostać zabezpieczony w bezpiecznym miejscu. Niestety kłania się tutaj mentalność arabów... Zero dyscypliny, robią co chcą, nie zabezpieczają zgodnie z procedurami cennego sprzętu. Daleko nie trzeba szukać, wystarczy zobaczyć jak walczy armia lądowa Arabii Saudyjskiej w Jemenie oraz na granicy tych państw. To pierwszy SA-22 zniszczony (potwierdzony) ale trudno nazwać to walką... SA-22 już wiele rakiet izraelskich i NATO strącił w Syrii czym samym udowodnił swoją skuteczność, jednak bez załogi, wyłączony jest tylko kupą bezwartościowego żelastwa.

Boczek
piątek, 18 maja 2018, 13:48

Może inaczej. Pomyśl, że to był nasz system... i już myślisz inaczej.

złośliwiec
czwartek, 17 maja 2018, 22:18

Tylko, że załogi baterii Patriot nie chodzą na papierosa w czasie ataków... No i baterie Patriot zwykle strzelają do nadlatujących rakiet a nie tłumaczą się, że \"rakiety były zbyt cenne by z nich strzelać do Tomahawków koalicji\"... Te zestrzelenia \"wielu rakiet izraelskich i NATO\" to istnieją głównie w rosyjskich i syryjskich mediach. Zresztą ten zniszczony też ponoć wystrzelił wcześniej wszystkie swoje rakiety... bez żadnego efektu. Pancyry poległy tez przy ataku na bazę Szajrat - skuteczność przeciw Tomahawkom była zerowa.

DSA
czwartek, 17 maja 2018, 10:12

atak wykonano z użyciem drona Harop

Bartek 1
czwartek, 17 maja 2018, 10:04

Nagranie jest nieostre. Nie widać białej flagi łopoczącej nad stojącą obok Pancyra załogą. Ekipa do perfekcji opanowała manewr działania podczas ataku czegoś lepszego niż dron ze sklejki.

Pav
czwartek, 17 maja 2018, 10:03

Wszystko bazuje na danych z Izrael Dla dociekliwych - jest video pokazujace ludka biegnacego w strone zestawu- bidak probowal go wlaczyc pewno.Inni mowia ze braklo pestek

realista
piątek, 18 maja 2018, 14:26

No przecież to kolejny, wielki sukces rosyjskiej techniki. Zniszczyli izraelską rakietę :-)

mak
czwartek, 17 maja 2018, 09:56

Panie Maksymilian, w tym teksie sięga Pan dna. Płodząc tak naiwnie propagandowy tekst to pan gardzi inteligencją czytelników tego portalu! Pancyr został zniszczony bo był wyłączony a obsługa była na zewnątrz pojazdu.

realista
piątek, 18 maja 2018, 14:27

Tylko skąd Izrael wiedział kiedy akurat cała załoga Pancyra pójdzie na siusiu?

brumek
czwartek, 17 maja 2018, 13:25

troll sięga do tekstów agenta, który zablokował linię gazową Pl-NOR. Dobra robota Towarzysze! Tak samo super sprzęt jak najnowszy samolot z \"tymczasowymi\" silnikami z minionej epoki.

Andrzej
czwartek, 17 maja 2018, 09:52

Chyba SP Izraela zbyt wcześnie wyrokują na temat wartości bojowej Pancyr -S1. Owszem zniszczono jak widać ale należy zadać sobie kilka pytań o to kto obsługiwał ten kompleks ( Rosjanie czy Syryjczycy) , czy aby zestaw był sprawny ( może jechał do remontu , naprawy) , a może po prostu w trakcie wykonywania przejazdu załoga zatrzymała się na przysłowiowe siusiu i została zaskoczona. Oczywiście są to pewne domysły na które nie mamy obecnie dowodów . Mimo tego lekceważenie tego zestawu OPL przez Izrael może w dalszej perspektywie czasowej drogo ich kosztować . Moim zdaniem był to niekorzystny zbieg okoliczności który został wykorzystany przez lotnictwo Izraela i medialnie nagłośniony.

dzianla
czwartek, 17 maja 2018, 09:51

Nie czepiam się, ale skąd wiadomo ze wcześniej nie zniszczył on wielu innych rakiet i pozostając bez amunicji został opuszczony przez załogę. Do tego naprawdę tylko jedno nagranie ? Nic więcej nie umieścili. Nie znam się na temacie, jestem laikiem i chciałbym się dowiedzieć czy takie wątpliwości to bzdury ?

Polacy_za_Asadem
czwartek, 17 maja 2018, 09:46

Izraelczycy opublikowali nagranie z nalotu lotniczego, na którym widać jak niszczą w Syrii rakietowo-artyleryjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1. Co ważne atak przeprowadzono przy braku jakiegokolwiek przeciwdziałania ze strony atakowanego zestawu, który nie był w ruchu, a więc mógł odpowiedzieć ogniem. ------------- I tym sposobem autor sam sobie odpowiedział na pytanie dotyczące tego upokorzenia. Otóż system był wyłączony a załoga paliła sobie papieroska obok, gdy zauważyła lecąca rakietę kierowca zaczął biec do samochodu by nim odjechać, nie zdążył ... Film i zdarzenie oraz jego okoliczności są szeroko komentowane w internecie i o upokorzeniu nie ma tu mowy a jest mowa o bezmyślności załogi i o kompletnym braku odpowiedzialności.

cynik.
piątek, 18 maja 2018, 13:15

Upokorzenie polega na tym, że Izrael może sobie beż żadnych problemów niszczyć Pancyra na lotnisku w centrum Damaszku [i kilkadziesiąt innych celów]. To w jakim stanie był ten system nie ma przy tym żadnego znaczenia.

suawek
czwartek, 17 maja 2018, 13:36

...by nim co zrobić? odjechać??? Leci w twoją stronę kierowany pocisk rakietowy, a Ty zamierzasz tak sobie odjechać?

Janek
czwartek, 17 maja 2018, 14:28

dron, Panie dron bojowy nie pocisk, ....

suawek
piątek, 18 maja 2018, 08:40

co to zmienia?

Davien
piątek, 18 maja 2018, 19:59

Jeszcze pogarsza sytuację bo przeciez Pancyry wg Rosjan zestzreliwują drony bez najmniejszego wysiłku:))

bojowa owca
czwartek, 17 maja 2018, 09:43

System o ile wiadomo nie jest automatyczny i kierowany przez AI więc gdzie tu upokorzenie. Rozumiem że jak zamiast w cel rakieta trafiła w pustynię to wtedy będzie że tytułowi Izraelczycy upokorzyli pustynię? Mam sporą cierpliwość wobec medialnych bredni i budowanego dla gawiedzi matriksa ale jak czynią to już ludzie którzy cieszyli się moim szacunkiem to już kieruje się do wymazania z mojej lektury tego miejsca. Pozdrawiam i życzę obiektywizmu w dziennikarstwie bo biznes zdecydowanie źle skończy przy takiej narracji.

cynik
czwartek, 17 maja 2018, 22:22

Pancyr stojący na lotnisku w centrum Damaszku zniszczony bez strat własnych. Upokorzenie polega na udokumentowaniu tym filmikiem kompletnej bezradności syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Ten Pancyr rzekomo wystrzelił wcześniej wszystkie rakiety - z żadnym efektem. Mało?

Admirał Samson
czwartek, 17 maja 2018, 09:42

Oj ruskie trolle co wy Teraz napiszecie? Pewnie to co zwykle w takich sytuacjach czyli albo że my nawet nie mamy takich systemów (tylko po co nam takie które nie działają? ) Albo że patrioty są równie słabe.PS mi osobiście wydaje się że systemy nie działały gdyż zwyczajnie obsługa spalała wydychając z siebie opary alkoholu

Autor
czwartek, 17 maja 2018, 09:39

Raz nie zawsze, dwa razy nie wciąż... Ale faktycznie pozostaje pytanie co zawiodło - system czy obsługa?

Siemasz
czwartek, 17 maja 2018, 09:37

A podobno zestrzelili 105% atakujących pocisków Ciekawy jestem, co powiedzą zwolennicy onucowej potęgi

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 09:37

Marketingowo Rosjanie leżą z pancyrem po tym wydarzeniu i jakoś mnie to nie smuci;) Co do samego wydarzenie to nie wiemy czemu wóz (raczej na stanowisku bojowym na końcu pasa startowego lotniska ?) nie był uruchomiony. być może zawiodła obsługa, która udała się na przysłowiowego szluga lub też wóz wystrzelił całą amunicję czekał na uzupełnienie rakiet. oprócz tego pancyra wiadomo, że Izrael zniszczył tez radar zestawu s-200 , a jeśli to wszystko to dość mizernie jeśli chodzi o straty zadane Syryjczykom ,choc być może obrona plot nie była celem Izraela.

Zey.
czwartek, 17 maja 2018, 09:34

No nie może być. Przecież to rosyjska najnowocześniejsza technika. Ten system przecież jest tak zarąbisty, że potrafi sam wykryć i zestrzelić meteoryt zagrażający Rosji. Czekam na wypowiedzi wiadomo jakich trolli o tym, że była to tylko drewniana makieta dla zmylenia przeciwnika.

realista
piątek, 18 maja 2018, 14:30

no izraelska rakieta została zniszczona, więc o co chodzi?

Tweets Defence24