System Dowodzenia Marynarki Wojennej do szybkiej aktualizacji

17 maja 2016, 12:57
Łeba-3
Fot. CTM Gdynia

Wojsko ogłosiło przetarg na wykonawcę pogwarancyjnego przeglądu, ewentualnej naprawy oraz aktualizacji oprogramowania Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Marynarki Wojennej RP ŁEBA-3.

1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu ogłosiła postępowanie przetargowe w trybie przyśpieszonym na wykonanie pogwarancyjnego przeglądu, a następnie ewentualnej naprawy oraz aktualizacji Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Marynarki Wojennej RP (ZSyD MW) ŁEBA-3. Termin składania ofert upływa już 30 maja, gdyż okręty i stacje brzegowe wyposażone w ten system będą brały udział w ćwiczeniach NATO oraz w akcjach ratowniczych na morzu Bałtyckim.

Czytaj także: Generał Duda: Trwa redefinicja Planu Modernizacji Technicznej

W ramach umowy, zwycięski podmiot będzie musiał dokonać napraw awaryjnych urządzeń systemu ŁEBA-3 w obiektach Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Gdyni, w Dowództwie Operacyjnym RSZ, Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, a także w trzech związkach taktycznych (3.FO, 8.FOW, BL MW) i w 6. Ośrodku Radioelektronicznym. Warto wspomnieć, że naprawy będą przeprowadzane również poza granicami państwa, tj. na jednostkach pływających przebywających w portach akwenu morza Bałtyckiego. Ponadto wykonawca projektu udzieli: wsparcia technicznego w zakresie uwag, poprawy lub uzupełnienia funkcjonalności oprogramowania systemu ŁEBA-3 zgłaszanych przez Użytkownika w trakcie eksploatacji i wsparcia technicznego w zakresie uwag, poprawy lub uzupełnienia funkcjonalności oprogramowania konsol dziedzinowych w obiekcie COM-DKM. Będzie musiał również rozwiązać wszystkie problemy techniczne zgłaszane przez Marynarkę Wojenną RP, a związane z oprogramowaniem komercyjnym wykorzystywanym na stacjach roboczych systemu ŁEBA-3. Na zakończenie wykona pełną diagnostykę zespołów i podzespołów oraz ich konfiguracji, regulacji, strojeń oraz uaktualnienia oprogramowania stosownie do dokumentacji technicznej, a także naprawę podzespołów dostarczonych.

ZSyD MW "ŁEBA-3" to Zautomatyzowany System Dowodzenia Marynarki Wojennej RP produkowany przez Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Przeznaczony jest dla jednostek szczebla taktycznego i operacyjnego, w celu wsparcia procesu zbierania danych o sytuacji morskiej w polskiej strefie odpowiedzialności poprzez:

— zbieranie informacji z nabrzeżnych, okrętowych i lotniczych stacji radiolokacyjnych;
— tworzenie i prezentacja RMP (Recognized Maritime Picture);
— śledzenie ruchu okrętów i statków w strefie odpowiedzialności MW;
— dystrybucję utworzonego RMP na inne SD i okręty;
— wsparcie obsad SD w zakresie oceny sytuacji i dokonywania wybranych kalkulacji taktycznych;
— wspieranie obsad 6.ORel w zakresie analizy odbieranych sygnałów radioelektronicznych;
— planowanie użycia posiadanych sił w akcjach ratowniczych i walce (w ograniczonym zakresie);
— wymianę dokumentów tekstowych pocztą elektroniczną w MIL-WAN z innymi SD.

Czytaj także: MON rozważa wypożyczenie okrętu podwodnego. "Jeden z rozpatrywanych wariantów"

Na ZSyD MW "ŁEBA-3" składają się instalacje (obiekty) dedykowane dla stacjonarnych (PO) i mobilnych (RPOT) jednostek brzegowych, jednostek nawodnych (okręty) i powietrznych (samoloty i śmigłowce). Elementem składowym systemu jest Podsystem Wymiany Danych w sieciach radiowych odpowiedzialny za organizację tego procesu w oparciu o dostępne na poszczególnych jednostkach środki radiowe i satelitarne.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Mnich123
wtorek, 17 maja 2016, 19:42

A może po prostu jest lepiej rozpisać przetarg na nowy C4 system dla Marynarki Wojennej? Inwestowanie w przestarzały system, który nie bierze pod uwagę obecnych i przyszłych rozwiązań technicznych wydaje się chybionym pomysłem. Brak doktryny morskiej utrudnia zdefiniowanie zadań, zdolności a co za tym idzie także i technicznych wymagań przyszłego systemu. Dużo jest mowy o morskim komponencie ale należy zapytać w jaki sposób obecny system zabezpiecza jego potrzeby. W jaki sposób będzie zagwarantowana, przykładowa, współpraca miedzy nowym natowskim TRITON (oper/ takt poziom) lub US JC2 razem z MTC2 (oper/takt poziom)?

ggg
wtorek, 17 maja 2016, 15:48

MW sie obudzila z letargu. Takie rzeczy trwaja, zwlaszcza jesli wygra firma nie bedaca producentem tego systemu.

Pawx
wtorek, 17 maja 2016, 14:08

Przetarg na tak określony przedmiot zamówienia jest nonsensem. Tylko autor/wykonawca jest w stanie to zrobić. Kto inny musiałby wymienić wszystko od początku (chyba, że o to chodzi?).

pln
wtorek, 17 maja 2016, 16:24

Ustawa o zamówieniach publicznych wymusza formę przetargu

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama