System aktywnej obrony dla polskich Rosomaków i Leopardów?

27 września 2018, 15:00
trophyabrams
Systemy ASOP stosuje już US Army na czołgach M1A2 Abrams SEP v2, które stacjonują m. in.w Polsce. Fot. US Army
Reklama

W 2018 r. planowane jest ponowne uruchomienie fazy analityczno-koncepcyjnej na pozyskanie ASOP (Aktywnego Systemu Obrony Pojazdów – przyp.red) dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – poinformował Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Działania w tym zakresie prowadzono w roku 2014, jednak żadne z dostępnych wówczas rozwiązań nie spełniało wymagań Inspektoratu Uzbrojenia.

Informacja o planowanym pozyskaniu systemu ASOP została sformułowana w odpowiedzi na interpelację Poseł Anny Marii Siarkowskiej „w sprawie rozwoju polskiego Aktywnego Systemu Obrony Pojazdów (ASOP) - nr 22208”.

Konieczność zwiększenia bezpieczeństwa załóg pojazdów bojowych w trakcie prowadzenia działań na współczesnym polu walki jest jednym z priorytetów procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. […] Potrzeba operacyjna w zakresie aktywnych systemów obrony pojazdów została zdefiniowana przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w formie Wymagania Operacyjnego.

W 2014 r. Inspektorat Uzbrojenia prowadził fazę analityczno-koncepcyjną, w tym dialogi techniczne z potencjalnymi wykonawcami, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, które dotyczyły ASOP. W tamtym okresie żaden z potencjalnych wykonawców (w tym Konsorcjum wskazane przez Panią Poseł Annę Marię Siarkowską w interpelacji) nie przedstawił systemu, który odpowiadałby oczekiwaniom wojska, opisanym w wymaganiu operacyjnym.

W 2018 r. planowane jest ponowne uruchomienie fazy analityczno-koncepcyjnej na pozyskanie ASOP dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o zdefiniowane już wymagania operacyjne. Efektem podjętych działań ma być zebranie aktualnych informacji na temat dostępności na rynku poszukiwanego przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej systemu oraz wypracowanie optymalnej decyzji w sprawie sposobu jego pozyskania.

Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej 

Informacja na temat planowanego pozyskania ASOP jako jednego z priorytetów modernizacji zbieżna jest z rosnącą popularnością tego typu systemów na świecie. Obecnie trwają m. in. prace nad wyposażeniem w nie amerykańskich transporterów kołowych Stryker oraz czołgów Abrams, jak również niemieckich bojowych wozów piechoty Puma i czołgów Leopard 2A7.

Aktywny System Obrony Pojazdów (ASOP) to metoda zwalczania nadlatujących pocisków za pomocą precyzyjne działających przeciwpocisków lub, znacznie częściej, kierunkowych ładunków wieloodłamkowych, których celem jest uszkodzenie lub zmiana trajektorii nadlatującego pocisku przeciwpancernego. Ze względu na wymagany czas reakcji są to całkowicie automatyczne systemy, znacznie skuteczniejsze przeciw pociskom kierowanym niż amunicji armatniej. Prekursorami w zastosowaniu systemów ASOP są Rosjanie z rozwiązaniami takimi jak Sztora, Arena czy najnowszy Afganit (prezentowany na czołgach T-14 Armata i bwp Kurganiec-25) oraz Izraelczycy z systemami Trophy i Iron Fist. O ile Rosjanie koncentrują się na ochronie bojowych wozów piechoty i czołgów, a więc najcięższych pojazdów powstające na zachodzie systemy jak izraelskie Trophy czy Iron Fist albo amerykański Iron Curtain, to rozwiązania skalowalne i powstały ich warianty przeznaczone dla lżejszych pojazdów.

Analiza rynku prowadzona przez Inspektorat Uzbrojenia na początku 2014 roku dotyczyła przede wszystkim wyposażenia w ASOP pojazdów należących do modułowej rodziny wozów bojowych o masie całkowitej 30-40 ton (bojowy wóz piechoty Borsuk, Wóz Wsparcia Bezpośredniego Gepard) ale także KTO Rosomak. W tym samym czasie realizowano również ze środków NCBiR polski projekt elementów systemu ASOP, jednak nie mający charakteru całościowego rozwiązania. Wówczas IU ocenił negatywnie możliwość pozyskania i eksploatacji systemu aktywnej obrony. Jednak obecnie, jak zauważył wiceminister Skurkiewicz – zarówno zagrożenia jak i poziom techniczny systemów ASOP uzasadniają ich zastosowanie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Ok bajdur
niedziela, 30 września 2018, 19:52

Pieniądze na taki system muszą się znaleźć jest to drugi zakup na liście najpilnieszych potrzeb zaraz po Narwi a przed granatnikami i bwp. Życie wyszkolonych żołnierzy w dobie małej armii z niewielkimi rezerwami jest bezcenne. Polski nie stać na straty ludzkie. Niestety miliardy są wydawane ale nie na sprzęt bojowy. Nie wyobrażam sobie by nasi żołnierze musieli wyjechać w pole na bwp1 i na t72 m.

Patcolo
sobota, 29 września 2018, 06:14

Do Anakonda. Jak można pisać po Ukrainie że czołgi to przeżytek. Przeżytkiem to już dawno powinno być myślenie że coś na wojnie to przeżytek. Takie myślenie pozbawia Armie pewnych zdolności a o tym wie przeciwnik i to potem wykorzystuje i nagle wszystkim otwierają się oczy że jednak można.

ryszard56
piątek, 28 września 2018, 20:10

do anakondy ,co do lotnictwa pelna zgoda ,natomiast czołgi dlugo jeszcze bedą odgrywać kluczową role ,zamiast modernizować złom ,należy zmodernizować wszystkie Leopardy do A7 z obrona aktywna i dokupienie pozostalych czolgow ,tak aby było ich z 1000 najnowszych ,zmodernizować mozna Twardego plus obrona aktywna i oczywiście nowy BWP różnego typu z obrona aktywna i to bedzie sila ,a tak na marginesie powinniśmy dążyć wzorem Anglii do budowy pancerza energetycznego to jest przyszlość

Olgierd
piątek, 28 września 2018, 10:10

Smutne jest to, że proces pozyskiwania technologii, uzbrojenia jest oparty o strasznie rozbudowany proces analityczno-zakupowy. Jest to wypadkowa wcześniejszych oskarżeń o marnowanie publicznych środków. Ktoś doszedł do wniosku, że trzeba tak proces opracować aby nie było podejrzeń o korupcję. Takie podejście sparaliżowało prace nad modernizacją armii ale z drugiej strony ciężko kasę ukraść. To troche jak z bankiem, który minimalizuje ryzyko kredytowe do zera przez zaprzestanie sprzedaży kredytów :D. Głupota....

podporucznik rezerwy kwatermistrzostwa (logistyki)
piątek, 28 września 2018, 09:23

Bez tego typu systemu dla helikopterów będą one natychmiast zestrzeliwane w Europie Srodkowej i Wschodniej. Daltego przy okazji aktywnych systemów dla pojazdów lądowych warto chociażby wspomnieć HAPS - Helicopter Active Protection Systems.

anakonda
piątek, 28 września 2018, 09:13

ryszard56 - jak by ci to powiedziec hmm nigdy? nam aż tyle czołgów to nie jest potrzeba na dodatek posiadajac borsuki i rakoborsuki ,osobiscie skupił bym sie na lotnictwie oraz wszelakiego rodzaju artylerii 9 Dobra artyleria jak i dobrze wyszkolone lotnictwo sa w stanie zatrzymac każde zgrupowanie si potencjalnego wroga ito w tym właśnie kierunku bedzie zmierzała modernizacja uzbrojenia ) Czołgi to powoli przeżytek a zastapia je własnie takie borsuki jako wielozadaniowce z odpowiednia osłona piechoty i różnorodnoscia uzbrojenia .

rydwan
piątek, 28 września 2018, 09:01

te patriota a niby jak chciałes robic zakupy za nasze ciezko zarobione pieniadze? bez koncepcji i analizy to ty zadania w szkole nie jestes w stanie zrobic co dopiero zakupy za kilka/kilkanaście milionów.Co do samego systemu to juz kilka lat wczesniej pisałem że to priorytet dla pojazdów pancernych i opancerzonych mozna by tez wymyślec wariant przenosny dla waznych obiektów ( jako tańsza alternatywa dla OPL )

Patriota
piątek, 28 września 2018, 06:45

Faza analityczno-koncepcyjna.... skąd my to znamy,czyli przez 2-3 lata będą myśleć i udawać że coś robią,do prasy raz na jakiś czas puszczą przeciek że coś się dzieje a za kilka lat program uwalą.Nasze Rosomaki od lat pocisków przeciwpancernych się doczekać nie mogą a oni będą montować ochronę aktywną.... już to widzę heh :)

cosma
czwartek, 27 września 2018, 22:28

ile ta analiza ponowna bedzie mnie kosztowała chłopcy mają niezła zabawe za nasza kase i oczywiście zakończy się to za ileś lat zakonczeniem bez żadnych efektów

Ernst Junger
czwartek, 27 września 2018, 21:42

I słusznie. Choć prace nad polskim systemem, bazujące nad ukraińskim Zasłon, zapowiadały się obiecująco. Oprowano wówczas radar szumowy i głowice optoelektronoczna. Podobno osiągnięto skuteczność rzędu 80 przeciwko granatom Rpg-7. Nie tak dawno Ukraińcy sprzedali Turkom Zasłon na Sabry. Swego czasu Amerykanie proponowali nam Quick Kill, a teraz Izrael naciera z Iron Fist. Jeszcze Leds-150 wygląda ciekawie.

Wojtek
czwartek, 27 września 2018, 21:34

Mam nadzieję że ktoś poszedł po rozum do głowy i aktywna ochrona leopardów i rosomaków także twardych zostanie zamontowana życie wyszkolonych żołnierzy jak i sprzęt jest bezcenne i trzeba w możliwy najlepszy sposób chronić załogi jak i sprzęt.

kierowca
czwartek, 27 września 2018, 20:57

Kilka lat temu OTO MELARA proponowała wspólny rozwój ASOP (mieli prototyp i badania), ale MON nie był zainteresowany. Minęły te 4-5 lat i ....nagle pobudka????

ryszard56
czwartek, 27 września 2018, 19:57

kiedy modernizacja wszystkich Leopardow do standardu A7 i zakup najnowszych Leopardów z obrona aktywna ,tak żeby było z 1000 sztuk a nie modernizacja starych czołgów

xavi
czwartek, 27 września 2018, 19:55

dobry ruch. to teraz podstawa na polu walki.

ryszard56
czwartek, 27 września 2018, 19:48

tyle czasu analizy to skandal dogadajcie sie z Izraelem

Stary Grzyb
czwartek, 27 września 2018, 19:17

W 2014 r. nasz IU negatywnie ocenił możliwość pozyskania i eksploatacji systemów aktywnej obrony wozów bojowych? No szacunek panowie, szacunek. Przy takich fachowcach naprawdę strach się bać.

Leonadro Dicaprio
czwartek, 27 września 2018, 19:10

Trzeba kupić od tego kto da nam największy transfer technologi bo tego typu systemy to przyszłość pola walki i jeśli zaśpimy teraz to potem już nie będziemy mogli dogonić stawki w zakresie tej technologi .Wydaje mi się że najkorzystniej będzie dogadać się z Ukraińcami lub Turkami i klepać na licencji by potem bazując na tej technologi budować własne doskonalsze systemy .

sd
czwartek, 27 września 2018, 18:44

Skoro zamawia się badania "na elementy" to dostaje niecałościowe rozwiązania. Faktem jest że powstał bardzo dobry polski radar szumowy, system wykrycia odpalenia PPK w paśmie UV i kilka innych elementów. Brakuje dobrych efektorów ale uważam że kupowanie ASOP z półki byłoby marnowaniem środków wydanych na badania. Z powodzeniem można wdrożyć ASOP na licencji z polskimi sensorami i zagranicznymi efektorami.

obserwator
czwartek, 27 września 2018, 18:36

Inspektorat Uzbrojenia WP jakoś dziwnym trafem zwykle stawia wydumane wymagania nie istniejące w świecie chyba tylko po to aby uzasadnić swoje istnienie i niczego przypadkiem nie kupić.

Myślę więc jestem.
czwartek, 27 września 2018, 18:35

Taki system obrony aktywnej przydałby się na przyszłe, zmodernizowane T-72.

Zenek
czwartek, 27 września 2018, 18:10

"faza analityczno-koncepcyjna" - okres czasu trwający min. 1 rok, w którym zawodowi oficerowi próbują zrozumieć do czego służy dana broń i jak może się przydać. W 90 przypadków faza kończy się porażką analityczno-koncepcyjną, a oficerowie wiedzą tyle samo co przed, a czasami nawet mniej.

Buba
czwartek, 27 września 2018, 17:56

Już dawno powinno być zaimplentowane. To nie są jakieś duże pieniądze.

Józuś
czwartek, 27 września 2018, 17:55

"Uruchomienie fazy analityczno-koncepcyjnej " - od razu powiało grozą i skończył się numery w kalendarzu.

Popolupo
czwartek, 27 września 2018, 17:30

Przeciez to moze polski przemysl zrobic bez problemow- radar z PIT radwar - bodajze z systemu Poprad, a Mesko dostarczyloby odpowiedni granatnik a do tego WB jako integrator. Przeciez to I na T72 mozna by montowac bez problemu. Z drugiej strony czemu nikt nie pomyslal zeby to ujac w ramy programu Leopard PL? RTAkich geniuszy a raczej biznesmenow mamy w MON

Dumi
czwartek, 27 września 2018, 17:17

Gdyby w 2014 roku szanowny MON rekomendowało samodzielne opracowanie aktywnej ochrony pojazdu to dziś mielibyśmy 4 lata bezcennych doświadczeń. ALE ŁATWIEJ JEST PŁAKAĆ: NIE, MY NIE MAMY TECHNOLOGII, NIE MAMY KOMPETENCJI, NIE MAMY PIENIĘDZY WIĘC KUPMY... No i kupiliście... Owszem nie wiem czy i kiedy taki system zostałby opracowany, ale TO JEST JEDEN Z KIERUNKÓW ROZWOJU ARMII I NASZEGO KRAJU: SAMODZIELNIE TWZYĆ SWOJE PRODUKTY. Zawsze można założyć ręce w postawę zamkniętą i mówić dookoła: człowieku nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Jeżeli tak jest czas na gruntowne zmiany na najważniejszych stołkach w Polsce.

Tweets Defence24