Syryjsko-irańskie porozumienie o współpracy wojskowej

27 sierpnia 2018, 10:52
Return_of_Iranian_Casualties_in_Syrian_Civil_War_to_Kermanshah_02
Powrót do kraju zwłok irańskich żołnierzy, którzy zginęli na wojnie w Syrii, fot. Tasnim News Agency, Wikipedia, CC BY 4.0
Defence24
Defence24

Ministrowie obrony Syrii i Iranu, Ali Abd Allah Ajub i Amir Hatami, podpisali w Damaszku porozumienie o współpracy wojskowej między oboma krajami - poinformowała w poniedziałek irańska agencja Tasnim.

Do zawarcia umowy doszło podczas rozpoczętej w niedzielę dwudniowej wizyty w Syrii szefa resortu obrony Iranu. Po podpisaniu porozumienia Hatami ocenił, że "Syria wychodzi z kryzysu i wchodzi w fazę rekonstrukcji".

Ajub zapewnił natomiast, że relacje na linii Damaszek-Teheran są "silne i niezachwiane". Rządowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Iranowi oraz szyickiemu ugrupowaniu Hezbollah z Libanu udało się "pokonać terroryzm" - wskazał.

Agencja Tasnim nie przekazała żadnych szczegółów dotyczących porozumienia.

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że Iran powinien wycofać swoje oddziały z Syrii. Teheran wyklucza taką możliwość i podkreśla, że irańska obecność wojskowa w tym pogrążonym w konflikcie zbrojnym kraju jest na zaproszenie rządu Asada.

Media związane z Hezbollahem poinformowały natomiast w sobotę, że Damaszek poprosił tę organizację o pozostawienie swoich oddziałów w Syrii.

Po odbiciu terytoriów na południu Syrii armia rządowa koncentruje się obecnie przy granicy z kontrolowaną przez dżihadystów prowincją Idlib. Obserwatorzy spekulują o rychłej ofensywie wojsk Asada na tę rebeliancką enklawę.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Ludwik
wtorek, 28 sierpnia 2018, 14:45

No tak , USA przegrywają nową zimną wojnę , USA powinny skupić się na kilku obszarach ważnych dla tego kraju - nie można mieć całego świata drodzy, kochani sojusznicy ...

yaro
wtorek, 28 sierpnia 2018, 11:22

No to czekamy kiedy znów Netaniahu leci do Moskwy ..... ale chyba cos ostatnie rozmowy nie poszły po jego myśli bo wg. niepotwierdzonych informacji w Syrii pojawiły się nowe zestawy S300.

Tweets Defence24