Syryjskie bombowce zestrzelone przez tureckie F-16

1 marca 2020, 19:48
Su24M
Rosyjski Su-24M w Syrii. Fot. mil.ru.
Defence24
Defence24

Syryjskie siły powietrzne poinformowały, że utraciły nad Syrią dwa samoloty, zestrzelone przez tureckie lotnictwo. To bombowce Su-24MK2, które padły ofiarą tureckich F-16.

O zestrzeleniu samolotów określonych jako Su-24 poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z kolei strona syryjska potwierdziła oficjalnie, iż w wyniku działań sił powietrznych Turcji utraciła dwa samoloty, a ich piloci zdołali się katapultować. Z informacji przekazywanych w mediach społecznościowych, m.in. przez dziennikarza Babaka Taghavee wynika, iż co najmniej jedna maszyna została strącona przez tureckie myśliwce F-16.

Również Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że dwa bombowce należące do rządowych sił powietrznych zostały zestrzelone przez myśliwce F-16. Maszyny operowały prawdopodobnie na pograniczu Turcji i Syrii, możliwe że użyto pocisków średniego zasięgu AMRAAM.

Tureckie władze poinformowały, że w prowincji Idlib rozpoczęły operację "Tarcza wiosny", skierowaną przeciwko syryjskim siłom rządowym. W działaniach uczestniczą m.in. protureccy dżihadyści, silnie wspierani przez artylerię oraz uzbrojone bezzałogowce należące do sił zbrojnych Turcji.

Obecna eskalacja między Turcją a rządem syryjskim m.in. następstwo incydentu z 27 lutego, w którym w ataku lotniczym w Syrii zginęło 33 tureckich żołnierzy. Moskwa w wydawanych komunikatach podała, że to nie jej lotnictwo wykonało uderzenie, również Ankara oficjalnie oskarża o nie Syrię. Część źródeł wskazuje jednak, że wspomniany atak wykonały rosyjskie bombowce. 5 marca ma dojść do spotkania prezydentów Rosji i Turcji - Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24