Syryjscy rebelianci walczą o opanowanie całego Aleppo

8 sierpnia 2016, 12:48
Aleppo
Fot. Flickr/CC BY 2.0/Freedom House
Defence24
Defence24

Syryjscy rebelianci, którzy połączyli siły z dżihadystami tworząc tzw. Armię Podboju (Dżaih al-Fatah), zapowiedzieli w niedzielę wieczorem rozpoczęcie ofensywy w celu opanowania całego miasta Aleppo. Wcześniej przełamali oblężenie wschodniego Aleppo przez wojska rządowe. 

"Ogłaszamy rozpoczęcie nowej fazy wyzwalania całości Aleppo. Ogłaszamy też, że podwoimy liczbę bojowników, którzy będą brali udział w tej walce. Nie zaprzestaniemy walki dopóki nie zatkniemy naszej flagi nad cytadelą w Alepppo" - głosi komunikat opublikowany przez Dżaih al-Fatah.

Tymczasem wojska rządowe, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, podjęły próbę uniemożliwienia okrążenia ich pozycji przez ugrupowania opozycyjne i dżihadystów. Przez całą niedzielę lotnictwo prezydenta Baszara el-Asada i rosyjskie dokonywało nieustannych nalotów na pozycje rebeliantów w podzielonym mieście. 

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka rozpoczęta w tym tygodniu ofensywa rebeliantów przerwała w znacznej części trwającą od miesiąca blokadę miasta, ale w południowo-zachodnim Aleppo nadal trwają intensywne walki i ataki z powietrza. 

Wcześniej w sobotę Syryjskie Obserwatorium poinformowało, że wspierani przez USA rebelianci przejęli w sobotę prawie całkowitą kontrolę nad miastem Manbidż, w prowincji Aleppo, które od 2014 roku było w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Czytaj też: Ludobójcze ataki Kremla. Zapalający termit na syryjski Idlib

Aleppo jest drugim co do wielkości miastem w Syrii i do niedawna głównym ośrodkiem przemysłu i handlu w tym kraju.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
szukający_odpowiedzi
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 23:01

Jak to jest, syryjskie obserwatorium czegoś tam którego wiarygodność jest już podważana na całym świecie przez rozsądne rządy i większość organizacji pozarządowych służy za źródło informacji .... trochę to dziwne nie uważacie ?? --------------------- Bojownicy z ugrupowania terrorystycznego Dżaisz al-Fatah poinformowali o rozpoczęciu szturmu oblężonego miasta Aleppo - podaje agencja France Presse. Dżaisz al-Fatah od ponad tygodnia próbuje przedostać się przez pierścień wojsk rządowych od południowej strony Aleppo. Arabskie media poinformowały, że terroryści przerwali pozycje armii, lecz wczoraj te dane zostały zdementowane. W skład Dżaisz al-Fatah wchodzi 15 uzbrojonych ugrupowań (ponad 5 tys. bojowników), w tym zakazana w Rosji i innych państwach organizacja Dżabhat an-Nusra (która zamieniła nazwę na Dżabhat Fatah asz-Szam). France Presse podaje, że bojownicy Dżaisz al-Fath zamierzają podwoić siły do udziału w operacji. Pod koniec lipca Rosja i armia rządowa rozpoczęły zakrojoną na dużą skalę operację humanitarną w rejonie Aleppo. Dla mieszkańców i bojowników, którzy postanowią złożyć broń, stworzono dodatkowe przejścia ewakuacyjne.

Vvv
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 15:23

Nie rebelianci w Mandzibi ale kurdowie

Are
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 20:29

Nie Kurdowie, tylko tzw. SDF (czyli koalicja różnych sił w których YPG/Kurdowie odgrywają ważną rolę). I to są rebelianci, choć nie tacy jak z Aleppo czy z Homs i Damaszku. Rebeliantem jest każdy, kto nie podporządkowuje się/ nie uznaje władzy Assada. Nawet, jeśli z praktycznych względów z jego wojskami bezpośrednio nie walczy.

Tweets Defence24