Syria: zaciekłe walki mimo rezolucji w sprawie rozejmu

25 lutego 2018, 15:56
Syrian_Sinotruk_Howo
Fot. Abkhazian Network News Agency/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0
Defence24
Defence24

We Wschodniej Gucie wokół stolicy Syrii trwały w niedzielę ostre walki. Kontrolowane przez rebeliantów przedmieścia atakują siły prezydenta Baszara el-Asada. Jego sojusznik, Iran, zapowiada dalszą ofensywę. Starcia trwają mimo przyjętej w sobotę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji żądającej zaprowadzenia rozejmu w Syrii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem zaprowadzenia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić udzielenie pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty, gdzie w nalotach w ciągu siedmiu dni zginęło ponad 500 osób.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley ogłosiła, że Waszyngton chce, aby rozejm wszedł w życie ze skutkiem natychmiastowym i skrytykowała Rosję za opóźnianie reakcji ONZ na tragedię we Wschodniej Gucie, gdzie od lutego wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada intensywnie bombardują rebeliancką enklawę na wschodnich przedmieściach Damaszku. Haley dodała, że jest sceptyczna co do szans na to, że rząd Asada zastosuje się do rezolucji Rady.

W sobotę Rosja, dysponująca prawem weta w Radzie, zagłosowała za przyjęciem rezolucji.

Ambasador Szwecji przy ONZ Olof Skoog zapewnił Radę tuż przed sobotnim głosowaniem, że konwoje medyczne i z pomocą humanitarną dla Wschodniej Guty oraz zespoły, które będą ewakuować rannych są gotowe wyruszyć w każdej chwili.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że samoloty bojowe przypuściły kolejny atak na Wschodnią Gutę tuż po ogłoszeniu rezolucji RB ONZ. Wcześniej Obserwatorium potwierdziło, że wśród samolotów atakujących tę enklawę są też maszyny rosyjskie. AFP podaje, że Rosja zaprzeczyła tym doniesieniom.

W sobotę po ogłoszeniu decyzji RB ONZ ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia powiedział, że natychmiastowe zaprowadzenie rozejmu jest niemożliwe bez "konkretnych porozumień" między stronami konfliktu. Dodał, że Rosja nie pozwoli na "dowolną interpretację" rezolucji Rady.

W niedzielę siły rządowe zaatakowały Wschodnią Gutę, śmierć w walce miało ponieść 13 członków sił reżimowych i sześciu bojowników rebelianckiego ugrupowania Dżaisz al-Islam.

Iran potwierdził w niedzielę, w dzień po rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, że ofensywa przeciwko ugrupowaniom "terrorystycznym" będzie we Wschodniej Gucie kontynuowana.

"Jak wskazuje (rezolucja), peryferyjnych stref Damaszku, będących w rękach (ugrupowań) terrorystycznych, rozejm nie dotyczy i ofensywa i oczyszczanie (terenu) będą trwały" - powiedział najwyższy dowódca armii i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał Mohammed Bagheri, cytowany przez irańską agencje IRNA.

W 2017 roku Wschodnia Guta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Enklawa oblężona jest przez siły syryjskie od 2013 roku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Reklama
Kordian
poniedziałek, 26 lutego 2018, 11:02

Tą całą RB ONZ to wszyscy mają w głębokim poważaniu, siedzą w kółeczku ogłaszają jakieś rezolucje, później na obiadek i do baru, a bezbronni ludzie umierają, szkoda słów ...

Jasiek
poniedziałek, 26 lutego 2018, 14:49

Oj szkoda, zwłaszcza na Rezolucje dotyczące Izraela, które On notorycznie łamie, taka jest Polityka pzrez duże \'P\"

Pawel
poniedziałek, 26 lutego 2018, 04:27

Gdyby tak pod Warszawa lub pod Waszyngtonem założyć enklawy ciekawe czy długo by przetrwała

Stirlitz
niedziela, 25 lutego 2018, 21:50

Rosja nigdy nie dotrzymywała umów, więc nie wiem czego się spodziewali w tej Radzie Bezpieczeństwa? Już dawno pisałem, że z głosowania powinno być wykluczone państwo bezpośrednio zaangażowane w konflikt. A za blokowanie prac RB Rosja powinna być wyrzucona z tego gremium.

a12
poniedziałek, 26 lutego 2018, 10:00

USA też jest bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt ??

odkłamiacz
poniedziałek, 26 lutego 2018, 09:40

Jakby wykluczyć \"państwo bezpośrednio zaagnażowane w konflikt\" to USA i Izrael nie miałby nic do powiedzenia w ONZ. A wspomniana rezolucja nie dotyczy operacji antyterrorystycznych - dlatego Rosja za nią głosowała i dobrze że teraz bombarduje dzicz z Al-Kaidy i ISIS pod sto pierwszą nową nazwą, uważaną przez USA za \"demokratyczną opozycję\". I USA, mimo żądań Rosji, nie chce Rosji podać gdzie w Syrii jest ta \"demokratyczna opozycja\" by Rosja mogła unikać jej bombardowania...

Davien
poniedziałek, 26 lutego 2018, 20:47

A co ma do powiedzenia rosja oficjalnie współpracujaca z terrorystami z hezbollahu panie zakłamiacz?. SDF to nie terrorysci w przeciwieństwie do wspieranych przez Rosje wiec naprawdę...

zyg
poniedziałek, 26 lutego 2018, 16:14

Rosja decyduje o tym kto jest \"terrorystami\' na tej samej zasadzie gdy zdecydowała że \"AK to faszyści\" Sprzedawaj ten crap w Rosji?

Syl
poniedziałek, 26 lutego 2018, 08:46

Bardzo dobrze mówisz...wywalmy z głosowania USA gdy jest głosowanie na temat Izreala... .. A tak przy okazji wiesz kto używa najwięcej prawa Veta w ONZ .... USA

Zbigniew
poniedziałek, 26 lutego 2018, 08:33

@Stirlitz Sugerujesz, żeby z RB wykluczyć USA i Wielką Brytanię, ponieważ właśnie te państwa zaangażowane są bezpośrednio w konflikt w Syrii ???

Davien
poniedziałek, 26 lutego 2018, 11:19

W Syrii zaangazowane sa Rosja i USA więc daruj sobie. I to akurat Rosja łamie wszelkie ustalenia.

plum
wtorek, 27 lutego 2018, 11:52

W Syrii zaangażowane są Rosja, USA, Anglia, Francja, Katar, Arabia Saudyjska, Turcji i zapewne wielu innych mniejszych i większych graczy. Domniemuję, że na wojnie wszyscy łamią reguły i realizują własne cele.

Adolf ożył
poniedziałek, 26 lutego 2018, 05:26

Integracja Rosji - źle, izolacja Rosji - źle. Zachód nie wie co z tą Rosją robić, a ona sobie puchnie i uwiera.

yaro
niedziela, 25 lutego 2018, 20:27

Bez wyplenienia tej zarazy terrorystycznej nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie, te ugrupowania co są atakowane nie weszły w skład delegacji pokojowych i to jest czysta Alkaida a czym ona pachnie to wszyscy wiemy. Już były takie akcje zawieszenia broni potem się okazywało, że nagle ktoś im w tym czasie dostarczał tony uzbrojenia, a jak przechwycono listy przewozowe to ślady prowadziły do USA.

zyg
poniedziałek, 26 lutego 2018, 08:14

Takie brednie możesz sobie sprzedawać w Rosji gdzie ciemny naród uwierzy. W Polsce dosyć dobrze pamiętamy perfidne stwierdzenia Kremla w 44r że \"żadnego powstania w Warszawie nie ma\" ostrzeliwanie samolotów alianckich dokonujących zrzutów i że \"AK to faszyści\" ... Rosja obłudnie blokowała obrady RB ONZ pomimo dramatycznych apeli komisarza ONZ, MCK i francuskich Medicins Sans Frontieres którym Rosjanie i Syryjczycy zbombardowali dwa szpitale w tym jeden położniczy. Kraje jak Rosja, Iran czy KRLD powinny być zawieszane w członkostwie w ONZ lub wykluczani jak Rosja sowiecka z Ligi Narodów gdyż jedynie paraliżują działanie tej organizacji.

..!..
poniedziałek, 26 lutego 2018, 20:22

A oprócz pernamentnej nienawiści do Rosji (co napisałeś Tu kiedyś w swoim poście) stać cie na coś bardziej merytorycznego? I nie wciskaj Tu kawałków o bombardowaniach szpitali-gdyby zebrał wasze posty to okazałoby się, ze w Syrii jest więcej szpitali na 100 km kwadratowych niż Dania, Niemcy i Szwecja razem wzięte.

Andrzej polskiego brzegu
wtorek, 27 lutego 2018, 11:54

a jaka to zaraza terroryzyje w Europie - zmienia granice - (jak ISIS) czy jak wolisz \"wyzwolili Krym\"? kto lata bombowcami w SZYKU pary - w cywilnych korytarzach - gdy nie wiadomo co taki TU-160 wlecze. w Tym 2016, znowu w Styczniu br.roku..te 40 mile +- od brzegu Brytanii. a kto chce niech wierzy w kolejne filmiki o bombach \"beczkowych\", zaraz przed oficjalnym rozkazem wstrzymania bombardowania wydanym przez cara Vlada Vladimirowicza. zwanego czasem Mad Vlad

revvvv
poniedziałek, 26 lutego 2018, 10:30

przecież w ghoucie jest ISIS a ci rebelianci nazywają się..... Armia islamu i mają powiązania z HTS vel alkaida.

Wagner
poniedziałek, 26 lutego 2018, 07:47

Popieram! Terroryści rosyjscy powinni być wyplenieni nie tylko z Bliskiego Wschodu, ale także z Donbasu.

podrażnię misia
poniedziałek, 26 lutego 2018, 05:32

Naprawdę wysyłali UPSem? Zaraza to ci co złupili Donieck, a teraz szukają przygód w Syrii?

realista
niedziela, 25 lutego 2018, 20:21

Rezolucja dotyczy całej Syrii nie tylko Guty a Turcja bombarduje i jest cacy bo oni mogą.

czytelnik
niedziela, 25 lutego 2018, 19:26

Czyżby znajdowali się tam żołnierze obrońców demokracji z NATO że tak zaciekle walczą o wstrzymanie walk. Gdy w Mosulu czy w Race zabijały amerykanie bomby była cisza nikt o bezbronnych cywilach i dzieciach nie słyszał

Davien
poniedziałek, 26 lutego 2018, 12:51

W Mosulu i Rakce to mordowało ISIS a nie USA w przeciwieństwie do masowych modów na cywilach w Aleppo dokonywanych przez Rosje i Asada.

peter
poniedziałek, 26 lutego 2018, 02:49

Pisza o Straznikach Rewolucji Islamskiej

uzupełniam
niedziela, 25 lutego 2018, 19:08

Rozejm nie dotyczy terrorystów więc ?!?!

rozczochrany
niedziela, 25 lutego 2018, 18:35

Terroryści trzymają cywili jako zakładników. Czemu nie wypuszczą cywili z obleganych osiedli? Chcą teraz rozejmu bo przegrywają i ponoszą straty, by się przegrupować, odpocząć, dozbroić.

Bartek 1
poniedziałek, 26 lutego 2018, 11:09

Od 2013 roku 5 lat trzymają ich jako zakładników? A oni nadal nie chcą uciec do umiłowanego przywódcy i ojca narodu Asada?

mgr historii
niedziela, 25 lutego 2018, 18:21

Pytanie za 100 punktów kto dostarcza rebeliantom broń.I kto ma interes w destabilizacji ciaglej

nie masz 100 punktów
poniedziałek, 26 lutego 2018, 13:05

Skoro taki Baszar był nielubiany w USA np. za sojusz z Rosją lub dyktatorskie rządy, a wybuchła przeciw niemu masowa rebelia, to kto niby dostarcza? I byłby już dawno koniec tematu gdyby Rosja nie postanowiła za wszelką cenę chronić Baszara, którego z pewnością nie chce większość Syryjczyków.

Davien
poniedziałek, 26 lutego 2018, 20:49

Akurat jakims dziwnym trafem nie ma terrorystów z M4 czy z AT-4 za to biegaja z Kałachami i rosyjskimi RPG? Tak wiec doskonale widac kto dostarcza:)

Fun funów USA
wtorek, 27 lutego 2018, 14:54

Wrzesień 2017 r. i taka oto informacja: \"Sieć dziennikarzy śledczych odkryła, że amerykański Departament Obrony zbroił działające w Syrii ugrupowania antyrządowe w poradziecką broń kupowaną między innymi w Polsce. Portal Balkan Insight opublikował we wtorek obszerny materiał będący wynikiem pracy 11 dziennikarzy z różnych krajów, którzy prześledzili transfery broni jakich Amerykanie dokonali na rzecz operujących w Syrii ugrupowań zbrojnych. Dziennikarze Bałkańskiej Sieci Dziennikarstwa Śledczego (BIRN) oraz Projektu Dziennikarskiego ws. Zorganizowanej Przestępczości i Korupcji obliczyli, że od 2015 roku Amerykanie wpompowali do Syrii broń o łącznej wartości około 700 milionów dolarów. Pentagon nie zamierza jednak wygaszać konfliktu, bowiem mimo postępującego upadku „Państwa Islamskiego”, które jest oficjalnym celem interwencji USA, na zbrojenie ugrupowań antyrządowych operujących w Syrii zaplanowano przeznaczyć kolejne 900 mln dolarów, co łącznie z innymi dodatkowymi wydatkami, daje kwotę 2,2 mld dolarów. „Oznacza to rzekę broni płynącą do syryjskich rebeliantów w kolejnych latach” – można przeczytać w raporcie. Na potrzeby przerzutu broni do Syrii Pentagon stworzył skomplikowaną sieć dostawców i pośredników. Główną rolę ze strony USA odgrywa w niej Dowództwo Operacji Specjalnych (SOCOM) oraz skład broni Picatinny Arsenal. Oznacza to, że zamknięcie przez prezydenta Trumpa operacji CIA „Syacamore”, nie oznaczało zwinięcia wsparcia antypaństwowych organizacji zbrojnych w Syrii, lecz jedynie powierzenie jego realizacji armii. Jak pisze Balkan Insight, po tym jak szereg ugrupowań określanych jako „umiarkowanie rebelianci” dołączyło do tak ekstremistycznych organizacji jak Dżabhat an-Nusra, wraz z przekazaną im wcześniej amerykańską bronią, Pentagon zdecydował, że będzie teraz pompował do Syrii starą broń radzieckiej produkcji lub modele tego typu uzbrojenia ciągle produkowane w Europie. Ponieważ trudno było w tym względzie liczyć na Rosję i Chiny, które sprzeciwiają się amerykańskiej interwencji w Syrii, ta pierwsza zaś oficjalnie wspiera jej władze i jest objęta amerykańskimi sankcjami, głównym źródłem poradzieckiej broni mogły być tylko państwa dawnego bloku wschodniego z Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwsza dostawa takiej broni – 50 ton, trafiła do Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w październiku. Co znamienne SDF zostało proklamowane zaledwie kilka dni wcześniej i nie było niczym innym, niż nową nazwą pod którą ukryto kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Biorąc pod uwagę rolę swojego głównego proxy w Syrii, jaką Pentagon przyznał temu ugrupowaniu, taka zamiana marki, wraz z dołączeniem do SDF niezbyt dużej liczby przedstawicieli innych grup etnicznych, były obliczone na stworzenie legitymacji dla ofensywnych działań SDF w Syrii daleko poza terytorium zamieszkanym przez etnicznych Kurdów, co też właśnie się dzieje. SDF nie były jednak jedynym odbiorcą dostaw uzbrojenia radzieckiego typu. Balkan Insight informuje, że Amerykanie dostarczali je także ugrupowaniom operującym w południowej części Syrii, które nie mają tam żadnej okazji do kontaktu bojowego z ISIS, lecz walczą z siłami rządowymi. Prezentowane są też dane na temat tego ile broni przepływało z poszczególnych krajów. Zdecydowanie najwięcej broni – o wartości aż 243,2 milionów dolarów, Pentagon przetransferował z Bułgarii. Broń o wartości 126,5 mln dol. pochodziła z Afganistanu. Z Czech sprowadzono uzbrojenie na łączną sumę 69,3 mln dol., z Rumunii 38,7 mln dol., Serbii 33,2 mln dol., Bośni i Hercegowiny 32,5 mln dol., Ukrainy 17,3 mln dol., Polski 9,4 mln dol., Chorwacji 6,3 mln dol., Kazachstanu 4 mln dol., Gruzji 1,8 mln dol. Obecnie Pentagon szuka dostawców także w Pakistanie i Wietnamie. Pierwsze dostawy realizowano poprzez zrzuty powietrzne, potem jednak, by je powiększyć, używano statków kontenerowców. Jak dowodzi mail, jaki wyciekł z korespondencji pracownika Pentagonu, głównym europejskim centrum logistycznym dla przerzutu broni do Syrii były amerykańskie bazy w Niemczech, co zresztą wywołało zaniepokojenie Berlina. Następnie kontenery z bronią wypływały z portów rumuńskich i bułgarskich. Ostatnimi bazami logistycznymi przed przerzutem do Syrii były bazy w Jordanii i Turcji. Korzystano jednak także z pomocy azerbejdżańskich Silk Ways, które przewoziły broń do Kuwejtu. Łącznie było to dziesiątki tysięcy karabinów Kałasznikowa, granatników RPG i dziesiątki milionów jednostek amunicji. Dziennikarze śledczy twierdzą, że tylko w niewielkiej części dokumentów Dowództwa Operacji Specjalnych, które oglądali, napisano o przerzuceniu w roku bieżącym 10 tys. AK-47, 6 tys. wyrzutni pocisków, 6 tys. ciężkich i lekkich karabinów maszynowych, 36 milionów jednostek amunicji. Dziennikarze śledczy twierdzą, że Pentagon usiłował ukrywać cel zakupów uzbrojenia radzieckiego wzoru. Dotarli do dwóch wersji analogicznych dokumentów Departamentu Obrony z marca i maja bieżącego roku, przy czym z późniejszych znika kod V7 stosowany na określenie programu wsparcia ugrupowań antyrządowych w Syrii. W dokumentach wpisywano też fałszywe państwa docelowe, do których trafiać miała zakupiona broń. Często fałszywe w sposób oczywisty, gdy jako ostatecznego klienta w certyfikatach wymaganych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, określano armię amerykańską, mimo, że w swoich przepisach nie przewiduje ona używania broni typu radzieckiego. Na takie dokumenty powołali się jednak urzędnicy rumuńscy, czescy, serbscy i gruzińscy, tłumacząc dlaczego wydawali zgodę na transfery broni.\"

Waste
wtorek, 27 lutego 2018, 11:25

Gdybym chciał wspierać jakichś terrorystów, to niekoniecznie dostarczałbym im broń swojej produkcji, żeby wszyscy od razu wiedzieli kto za tym stoi. A kałachy i RPG są produkowanie przez wiele krajów, również w Europie Środkowej i są łatwo dostępne.

Davien
sobota, 3 marca 2018, 11:01

No akurat w Syrii to Rosja wspiera terrorystów-Hezbollah więc chyba za bardzo nie myslą:)

Fun funów USA
sobota, 3 marca 2018, 18:47

A fakty jak widać znowu są inne: Hezbollah jako \"całość\" za organizację terrorystyczną uznają USA, Kanada, Izrael i Wielka Brytania więc \"zestawienie\" w/w państw nie wymaga komentarza biorąc pod uwagę \"antyzachodnia i antyizraelska\" ideologie tej partii. Z kolei Unia Europejska za organizacje terrorystyczna uważa tylko i wyłącznie Al-Muqawama al-Islamiyya czyli \"zbrojne ramię\" Hezbollahu. Tak więc większość społeczności międzynarodowej Hezbollahu za organizacje terrorystyczną nie uznaje bez względu na to co będziesz Tu pisał. A czy Rosja ich \"sponsoruje\" bronią? Może tak, może nie a nawet gdyby to nawet nie w jednym procencie tak obficie jak USA innych terrorystów co opisałem ci wyżej.

Davien
poniedziałek, 5 marca 2018, 00:19

Hezbollah a dokładnie jego część militarną za terrorystów uznaje tez Unia Europejska więc znowu wpadka:) Rosja uznaje ich za sojusznika w Syrii i wspomaga i bronia i informacjami i wyposazeniem. Lista organizacji które wspera/wspierało USA w Syrii jest doskonale znana i jawna i nie sa to organizacje terrorystyczne, choc akurat dla rosji to wszyscy sa terrorystami co walczą przeciwko Asadowi i ISIS. No ale Rosja/ZSRR terrorystów swspierała od dawna:)

Info z energetyka24
poniedziałek, 26 lutego 2018, 07:50

Rosja. Ostatnio znaleziono nowiutkie Tigry i inną broń w jednostce ISIS, którą zlikwidowali Kurdowie. Poza tym Rosja destabilizując Syrię wstrzymuje budowę gazociągu z BW do Europy.

Michal_H
niedziela, 25 lutego 2018, 17:21

Coś nieaktualne te wiadomości, wg SouthFront i Al-Masdar News zajęto Naszabiję i okolice, a spora część Harasty właśnie została zajęta. A rozejm nie obejmuje Hay\'at Tahrir al-Sham, który okupuje tą enklawę I prawie zapomniałem - syryjskie lotnictwo zrzuciło dla cywilów mapy ze wskazanymi wyjściami ewakuacyjnymi że Wschodniej Guty.

Bartek 1
poniedziałek, 26 lutego 2018, 11:07

W te mapy pakują chyba bomby. Po takim nalocie są raczej nieczytelne.

tmoek
niedziela, 25 lutego 2018, 17:03

\"Kontrolowane przez rebeliantów przedmieścia atakują siły prezydenta Baszara el-Asada\". No i mamy pierwszy w historii przypadek, gdy przedmieścia kogoś atakują.

Tweets Defence24