Reklama

Syria: Abu Kamal pod kontrolą Państwa Islamskiego

12 listopada 2017, 10:39
Fot. YPG
Defence24
Defence24

Tzw. Państwo Islamskie (IS) odzyskało w nocy z soboty na niedzielę kontrolę nad strategicznym miastem Abu Kamal na granicy syryjsko-irackiej. Jednocześnie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wyparły IS z dwóch innych ważnych bastionów tj. miast Al-Busajra i Markada.

O odbiciu z rąk IS miasta Abu Kamal, znajdującego się w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur, powiadomiło w czwartek generalne dowództwo armii syryjskiej w specjalnie wydanym oświadczeniu. Według nieoficjalnych informacji IS miało się wycofać z miasta bez walki. Jednak już w piątek pojawiły się informacje o wznowieniu walk.

W sobotę rano IS odbiło północną dzielnicę al-Dżala, a następnie wyparło wojsko syryjskie z całego miasta. Na północ od Abu Kamal IS wciąż kontroluje 60-kilometrowy odcinek doliny Eufratu, aż do miasta Majadin, co ułatwiło tę kontrofensywę.

W niedzielę rano armia syryjska wznowiła próby zdobycia Abu Kamal, tym razem podejmując też ofensywę od strony północnej tj. od strony Majadin. Według wcześniejszych informacji w Abu Kamal przebywa m.in. lider IS Abu Bakr al-Bagdadi.

Czytaj też: Raport - bojownicy Państwa Islamskiego wracają do swoich ojczyzn

Tymczasem operujące na lewym brzegu Eufratu w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur oddziały SDF zdobyły strategicznie położone miasto Al-Busajra, leżące u ujścia rzeki Chabur do Eufratu. Miasto to od kilku tygodni było otoczone przez SDF - zdominowaną przez Kurdów i wspieraną przez USA koalicję.

SDF zdobyło również miasto Markada w południowej części prowincji Al-Hasaka. Był to ostatni bastion IS w tej prowincji, a także na prawym brzegu rzeki Chabur.

W nocy z soboty na niedzielę rozpoczęło się również natarcie armii irackiej na miasto Rawa w irackiej prowincji Al-Anbar. Jest to ostatni duży ośrodek pod kontrolą IS w Iraku.

PAP - mini

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
RR
poniedziałek, 13 listopada 2017, 17:56

Amerykanski " Raptor " - juz czterokrotnie go zniszczył a on dalej zyje ? Co nie robia media !

AWU
niedziela, 12 listopada 2017, 11:46

Jestem całkiem pewien że al Bagdadi już trzy razy zginął od "precyzyjnych bomb rosyjskiego lotnictwa"

jl
poniedziałek, 13 listopada 2017, 09:41

być może nieporozumienie wynika z faktu zbombardowania przez Rosjan szpitala al Bakhaad w Aleppo?

UWA
niedziela, 12 listopada 2017, 17:33

Wcześniej próbowały dokonać tego amerykańskie samoloty i drony, ale w ich atakach ginęli syryjscy cywile...

LL
niedziela, 12 listopada 2017, 20:35

Nie wspominając tych piętnastu razy gdy zabiły go samoloty koalicji, SDF i "umiarkowani dzihadyści"

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama