Syria: 34 islamistów zginęło w wyniku tureckiego ostrzału

2 maja 2016, 13:58
M109 Turcja artyleria
Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri

Jak informują tureckie władze wojskowe, 34 syryjskich islamistów zginęło w wyniku ostrzału prowadzonego przez turecką artylerię i samoloty bezzałogowe. 

Według władz była to odpowiedź na ustawiczne ostrzeliwanie w ciągu ostatnich miesięcy przygranicznego tureckiego miasta Kilis i jego okolic pociskami rakietowymi z opanowanego przez Państwo Islamskie terytorium Syrii, co powodowało ofiary śmiertelne wśród cywilów. Kilis jest stolicą prowincji o tej samej nazwie.

Jak głosi wojskowy komunikat, w trakcie niedzielnego kontruderzenia zniszczono sześć pojazdów i pięć stanowisk artyleryjskich Państwa Islamskiego. Najpierw z haubic i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych ostrzelano obiekty Państwa Islamskiego około 12 kilometrów na południe od granicy, a potem startujące z bazy lotniczej Incirlik samoloty bezzałogowe zniszczyły dalsze cele.

Turcja systematycznie odpowiada ogniem na ostrzał prowadzony przez Państwo Islamskie, ale twierdzi, że potrzebuje przy tym większego wsparcia ze strony swych zachodnich sojuszników - między innymi ze względu na trudności z dosięgnięciem celów ruchomych pociskami haubic.

Czytaj też: Znikające gwiazdy nad Syrią [Foto]

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Stany Zjednoczone rozmieszczą artyleryjskie wyrzutnie rakietowe w pobliżu ostrzeliwanego odcinka granicy. Wyższy przedstawiciel władz wojskowych USA potwierdził, że sprawa ta jest dyskutowana, ale uchylił się przed dalszym komentarzem. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
M
poniedziałek, 2 maja 2016, 17:06

Ale jak to? Przecież S-300, S-400, Panciry i bańki przeciwlotnicze połączone z najlepszymi myśliwcami swiata robiącymi kobre? A Turcy tak sobie latają?

Tedd
poniedziałek, 2 maja 2016, 21:57

A mi sie wydaje że Ruscy po prostu boją się eskalacji jak każdy inny i strzelą tylko w ostateczności.

dd
poniedziałek, 2 maja 2016, 18:23

hehehe a ty wierzysz w te brednie ?? Zresztą ten rejon Syrii jest poza zasięgiem ruskiej oplot i syst. WRE pilnującej strefy nadmorskiej wokół Tartus

Tweets Defence24