Reklama

Geopolityka

Symulator okrętu podwodnego do obejrzenia – i nie tylko

Odwiedzający AMW w Gdyni będą mogli zwiedzić m.in. symulator umieszczony w postawionym na ladzie okręcie podwodnym typu Kobben – fot. M.Dura
Odwiedzający AMW w Gdyni będą mogli zwiedzić m.in. symulator umieszczony w postawionym na ladzie okręcie podwodnym typu Kobben – fot. M.Dura

W piątek 22 maja br. od godziny 9.00 do 15.00 Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni otwiera swoje podwoje w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wszyscy chętni będą mogli m.in. postrzelać z karabinów i granatników na wirtualnej strzelnicy, oraz na własne oczy zobaczyć wnętrze jedynego w Polsce okrętu podwodnego stojącego na lądzie.

Bałtycki Festiwal Nauki to odbywająca się co roku w maju impreza popularnonaukowa. Zamierzeniem organizatorów jest by „poprzez edukację i zabawę upowszechniać naukę, pozwalając ludziom na bliskie spotkania z nią”. W przypadku Akademii Marynarki Wojennej wydarzenie jest o tyle ciekawsze, że pozwala dzieciom, młodzieży i dorosłym zapoznać się również ze sprzętem wykorzystywanym w naszych siłach morskich. Co więcej, na dziedzińcu AMW będzie wystawiony dodatkowo wyposażenie policji i straży pożarnej.

Największym powodzeniem będą się, niewątpliwie, cieszyły różnego rodzaju symulatory. Udostępnione zostanie, między innymi, wnętrze postawionego na terenie akademii okrętu podwodnego ORP „Jastrząb” typu Kobben. Z inicjatywy uczelni przebudowano tą jednostkę, umieszczając w środku symulator okrętu podwodnego. Zwiedzający będą więc mogli spojrzeć przez peryskop, usiąść przy konsolach Bojowego Centrum Informacyjnego i zobaczyć przedział bojowy z wyrzutniami torpedowymi.

Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich generacji zwiedzających będzie możliwość bezpiecznego postrzelania z autentycznych egzemplarzy broni wykorzystywanej w Siłach Zbrojnych RP na wirtualnej strzelnicy - czyli w symulatorze strzeleckim „Śnieżnik”.

Otworzone zostaną również inne laboratoria i symulatory uczelni. Zainteresowani służbą na morzu będą mogli zapoznać się z symulatorem mostka nawigacyjnego, i na chwilę wcielić się w rolę kapitana jednostki (wrażliwi mogą odczuć chorobę lokomocyjną), a także znaleźć się w „siłowni okrętowej”, uruchamiając system napędowy okrętu klasy korweta. W symulatorze spawalnictwa goście będą mogli wykonać (pod kontrolą instruktorów) spawanie różnych elementów konstrukcyjnych.

Bardzo dużo zajęć praktycznych, ćwiczeń i pokazów zostanie zorganizowanych w centralnym miejscu Akademii Marynarki Wojennej - na placu apelowym uczelni. To tam będą wystawiali swój sprzęt policjanci i strażacy, tam też będzie można zapoznać się z bezzałogowymi statkami powietrznymi. AMW informuje, że goście „będą mogli się wcielić się w rolę pilota i zobaczyć Gdynię z lotu ptaka” (przez specjalne gogle). W ramach warsztatów „Teodolit, niwelator, GPS zmierzą wszystko – od człowieka do pławy” będzie można dodatkowo pomierzyć plac i dokonać bardzo dokładnych pomiarów (w tym swojego wzrostu).

XIII Bałtycki Festiwal Nauki jest również okazją by AMW zaprezentowała osiągnięcia naukowe, ze szczególnym wskazaniem na te, które są wykorzystanie w życiu codziennym. Spośród tematów wyróżnia się przede wszystkim:

  • „Ekologiczna energia elektryczna to przyszłość” (wytwarzaniem energii elektrycznej za pomocą kolektorów słonecznych);
  • „Dźwięki w wodzie” (pokaz jak działa sonar i co to jest telemetria podwodna);
  • „Broń chemiczna zatopiona w Bałtyku” (prezentacja wyników najnowsze badań, których celem było poszukiwanie i ocena stanu amunicji chemicznej zatopionej w Morzu Bałtyckim).

Akademia przygotowała się również na przyjęcie najmłodszych: przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dla nich zorganizowano specjalne warsztaty w auli AMW. W ramach tematu: „Wielkie wyspy, wielcy odkrywcy – odkrywamy największe wyspy świata” najmłodsi uczniowie „wykonają projekt statku, którym będą odwiedzać wyspy: Grenlandię, Nową Gwineę, Borneo, Madagaskar, Ziemię Baffina, Sumatrę, Galapagos, Hawaje i Kubę. Każde dziecko dostanie mini paszport z miejscem na pieczątki i będzie podróżować pomiędzy wyspami. Na wszystkich etapach podróży uczniowie zdobytą wiedzę będą wykorzystywali w przygotowanych wcześniej zabawach edukacyjnych dotyczących odkryć geograficznych, fauny i flory oraz kultury poszczególnych wysp. Po wykonaniu zadań, np. zbudowaniu igloo na Grenlandii, dzieci dostaną pieczątki w paszportach i popłyną na kolejną wyspę”.

By zachęcić do odwiedzin AMW polecamy fotoreportaż z poprzedniej tego typu imprezy w 2014 r.

Reklama

Komentarze (2)

  1. krytyk

    Też mi coś. U Nas obiekty muzealne pływają i są w czynnej służbie, więc co mi tam po "stojącym" okręcie.

  2. ToMi

    Proponuję resztę naszej "floty podwodnej" też dla bezpieczeństwa wyciągnąć na ląd.

Reklama