Świętoszów ze wsparciem WOT i Bundeswehry [FOTO]

30 czerwca 2021, 12:34
Karakal-21 1
Fot. szer. Kamil Oślizło
Reklama

10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa zakończyła realizację ćwiczeń Karakal-21, największego przedsięwzięcia jednostki w bieżącym roku. Uczestniczyły w nim także pododdziały wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Bundeswehry.

Ćwiczenie Karakal-21 było prowadzone w rejonie poligonów Świętoszów i Żagań. Jego główna część, polegająca na realizacji zadań taktycznych i ogniowych, odbyła się w dniach od 14 do 18 czerwca. Jak podkreśliła w odpowiedzi na pytania Defence24.pl mjr Magdalena Busz, oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego RSZ, uczestniczyły w nim wszystkie pododdziały brygady wykorzystujące etatowy sprzęt wojskowy, liczące 800 żołnierzy i 200 jednostek sprzętu.

Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie 1. batalionu czołgów jako batalionowego związku taktycznego (bZT) oraz pododdziałów zabezpieczenia do działania zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdzano więc możliwości planowania, organizowania i realizacji działań przez 1. batalion czołgów wraz z przygotowaniem i prowadzeniem procesów wsparcia bojowego i zabezpieczenia logistycznego w walce.

Zakres ćwiczenia Karakal-21 objął także m.in. pokonanie przeszkody wodnej. Uczestniczące w nim jednostki 10. Brygady Kawalerii Pancernej zostały wsparte przez pododdziały 23. pułku artylerii z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, ale też 2. pułku rozpoznawczego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (śmigłowce Mi-24) oraz 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wsparciem dla żołnierzy 10. Brygady była również kompania zmechanizowana 41. Brygady Grenadierów Pancernych Bundeswehry, podporządkowana jej w ramach porozumienia Cross Attachment o wzajemnym podporządkowaniu batalionów wojsk lądowych z Polski i Niemiec, realizowanego od połowy poprzedniej dekady. 10. Brygada bierze udział w tej inicjatywie od kilku lat. Wcześniej – do 2018 roku – brała w niej udział 34. Brygada Kawalerii Pancernej, jednak po przeniesieniu wykorzystywanej pierwotnie przez nią Leopardów 2A5 do 1. Brygady Pancernej w Wesołej w rozszerzoną współpracę zaangażowała się właśnie 10 BKPanc.

Reklama
Reklama

W trakcie ostatniego ćwiczenia Niemcy dysponowali łącznie 30 jednostkami sprzętu wojskowego (w tym bwp Marder) i około 110 żołnierzy. Z kolei od 27 maja do 10 czerwca realizowano inne przedsięwzięcie - Cross Attachment - ćwiczenie SchUbz-21.

W ćwiczeniu uczestniczył pluton czołgów Leopard 2A4 wraz ze wsparciem plutonu logistycznego liczący około pięćdziesięciu polskich żołnierzy i ponad 10 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. W pierwszym etapie ćwiczenia jednostka wojskowa realizowała przemieszczenie w rejon prowadzenia ćwiczenia na poligon NATO w północnych Niemczech w Dolnej Saksonii w miejscowości Munster. (...) Drugi etap ćwiczenia obejmował montaż symulatorów AGDUS, które potęgowały poczucie realizmu prowadzonych działań oraz systemu KADAQ imitującego efekty przypominające wystrzały z czołgowej armaty. Pododdział czołgów realizował zadania w środowisku międzynarodowym wykonując zadania taktyczne i ogniowe w środowisku międzynarodowym wykonując zadania taktyczne i ogniowe wykorzystując również amunicję bojową

mjr. Magdalena Busz
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło 
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
OKO
środa, 30 czerwca 2021, 21:56

A wsparcie WOTCIAKÓW na czym polegało?

Box123
środa, 30 czerwca 2021, 21:39

Jeżeli faktycznie jest tak jak tu niektórzy piszą, że planowany jest zakup na szybko abramsow, bo bumar zawalił remont Leopardow i nie ma żadnych perspektyw żeby go szybko skończyć (co jest swoją drogą dość niezrozumiałe, że przez tyle lat nie można w żaden sposób na to zareagować?), a głównym problemem przy zamówieniu k2pl jest rzekomy długi czas do możliwego rozpoczęcia produkcji (gdzie ciężko określić skąd takie terminy się biorą) to rozumiem, że w sytuacji kiedy już podjęliśmy decyzję o kupieniu Abramów i uzależnieniu się po raz kolejny w tak podstawowej broni od innego kraju, to już nic nie stoi na przeszkodzie żeby równolegle podpisać umowę z Korea, bo te 10 lat oczekiwania na rozpoczęcie produkcji nie jest już problemem, bo w między czasie będziemy mieli abramsy z USA i możemy na spokojnie rozwijać własny czołg. Jeżeli jednak równolegle do zakupu abramsow nie zostanie podpisana umowa z Koreą i zrezygnujemy z posiadania własnych zdolności w tak podstawowej kwestii nawet w perspektywie 10 lat i to uzależniając się w pełni od kraju, którego wsparcie dla nas w świetle ostatnich jego działań oraz wypowiedzi głównych polityków jak np Obamy, który nazywa nas państwem autorytarnyn staje pod bardzo dużym znakiem zapytania, to należy to rozpatrywać tylko w kategoriach dywersji i zdrady. Polska musi posiadać samodzielność w produkcji tak podstawowych broni jak czołgi, narew, czy Homar. A jeśli wymaga to zwiększenia wydatków na armię to trzeba poprostu to zrobić i to jak najszybciej podbiszac wydatki na armię do 2,5-2,8% PKB tak żeby 1% PKB trafiał tylko na modernizację. Po pierwsze kończy nam się czas, a po drugie zbliżają się, jeśli już nie są, czasy kiedy to siła naszej armii będzie decydowała o naszej sile politycznej, czego dobrym przykładem już dzisiaj jest Turcja, która robi co chce i każdy się przed nią płaszczy, a my mimo że w wielu kwestiach wyznaczamy dużo wyższe standardy niż tzw zachód jestesmy traktowani jak chłopiec do bicia i biorąc pod uwagę w którą stronę zmierzają kraje zachodu wszystko wskazuje, że będzie coraz gorzej. Dlatego potrzeba zdecydowanych działań

rozczochrany
środa, 30 czerwca 2021, 16:03

Nie po to mój pradziadek ze strony ojca walczył i został ranny podczas II wojny światowej by but niemieckiego żołdaka deptał dziś polską ziemię. Mój dziadek od strony matki zaś był wywieziony przez Niemców na przymusowe roboty do III Rzeszy. Rachunki nie zostały zapłacone i pamięć po niemieckich zbrodniach pozostanie na zawsze.

Wojtek
niedziela, 4 lipca 2021, 09:54

Rzeczywiście jesteś rozczochrany. Wojn skończyła się 75 lat temu.LUDZIE BIORACY W NIEJ UDZIAŁ NIE ŻYJĄ ! Świat idzie dalej. Obecni Niemcy to inni Niemcy niż ci z przed drugiej wojny światowej. Są w NATO tak jak my. Razem ćwiczą z naszymi żołnierzami i świetnie dogadają się razem w odróżnieniu od naszych polityków. I to bardzo dobrze,że tak jest. Świat idzie do przodu nie do tyłu.

BUBA
środa, 30 czerwca 2021, 18:39

Tak IIWS to tragedia i wtedy sie dobrze oberwalo. Trzeba bylo sie wtedy dogadac z Niemcami. Pilsudzki by tak zrobil. Ale Bek krzyczal "nieoddamy ani guzika". On nie oddal ale Polska tak i nietylko guziki. I jezeli nie przstaniesz wymaciwac szabelka to Hiatoria sie powtorzy.

xXx
czwartek, 1 lipca 2021, 11:40

Bzdura - sam Piłsudski przed śmiercią mówił Beckowi by lawirował i zwodził pomiędzy Niemcami i Sowietami i by nie dołączać ani do jednych, ani do drugich. Beck się tego trzymał do końca i jak dziwnie to nie zabrzmi, to nie mieliśmy lepszego wyboru. Tych którzy myślą, że moglibyśmy oszukać jedna stronę aż się osłabi i wbić jej nóż w plecy, radzę poczytać co Niemcy robili z Włochami, jak przeszły one na stronę Aliantów - z dnia na dzień stali się wobec nich równie brutalni, jak wobec okupowanej Polski. To samo ze Związkiem Sowieckim - Rumunia i Węgry też zmieniły stronę, ale Sowieci nie obchodzili się z nimi łagodniej niż z Polską. Paradoksalnie, Polska jako kraj oporny i niepokorny była traktowana przez Sowietów łagodniej i ostrożniej niż reszta bloku. Beck miał do wyboru tylko scenariusze - zły, gorszy i najgorszy, więc nie ma się co dziwić, że wybrał zły.

Życzliwy
czwartek, 1 lipca 2021, 12:19

Piłsudski zawsze przestrzegał przed przystąpieniem do wojny jako pierwszy, gdyż to może doprowadzić do zagłady całego państwa...

Grzesiek
czwartek, 1 lipca 2021, 12:04

No właśnie

JACBI
środa, 30 czerwca 2021, 17:08

Czasy się zmieniają, jak ktoś sam szuka wrogów z każdej strony, to sam później poczuje efekty.

rozczochrany
środa, 30 czerwca 2021, 15:57

Niemcy już byli na naszych ziemiach w latach 1939-45 i nas "wspierali". Do dziś nie zapłacili za 6 mln zamordowanych polskich obywateli, zniszczenia wojenne i grabieże. Dla nas są tak samo groźni jak armia Rosji i mają ambicje byśmy byli ich kolonią. Niech nie wjeżdżają na naszą ziemię bo są naszymi wrogami. Wiecie że do dziś nie mamy podpisanego pokoju z Niemcami? Jako jedyny kraj w Europie, bo nigdy nie pogodzili się z utratą terenów i ta ich buta...

MI6
środa, 30 czerwca 2021, 21:30

Oj braki w edukacji-po pierwsze żaden kraj nie podpisał układu pokojowego z Niemcami a nie tylko Polska-były takie plany ale się sojusznicy wzięli za zimną wojnę i problem Niemiec zszedł na dalszy plan; po drugie w1990 roku podpisaliśmy z Niemcami układ o granicy, który formalnie ustala granicę pol-niem, był to drugi taki układ bo pierwszy podpisano w 1970.

yar
środa, 30 czerwca 2021, 17:58

Oj do szkoły. Do szkoły. Właśnie minęła rocznica podpisania traktatu z Niemcami...

Mela
środa, 30 czerwca 2021, 16:16

Uczesz się chłopie w 39 też mieliśmy wkoło wrogów na własne życzenie a przyjaciół szukaliśmy na drugiej stronie kontynentu. Jak na tym wyszliśmy? Może wreszcie zaczniemy szukać przyjaciół blisko byśmy bez przerwy nie wdeptywali w te same g..... . POZDAWIAM

X
czwartek, 1 lipca 2021, 11:50

Oczywiście że racja. Proponuję wogóle na takie mondrosci nie odpowiadać.

Ra
środa, 30 czerwca 2021, 16:50

G...O prawda.

Jagoda
środa, 30 czerwca 2021, 15:49

Najlepsze w tym cyrku są zawsze nasze "bezzębne" Mi-24 ...

Radek
środa, 30 czerwca 2021, 15:35

Ale skansen... Goździki, Stary, Lubawki.... kolimatory->brak

123
środa, 30 czerwca 2021, 19:04

Oooo a wiesz e niemieckie mardery 1 to rówieśniki goździków czyli tez skansen

WERDA
środa, 30 czerwca 2021, 16:15

Złom złomem pogania. MI24 to po co? dla zabawy? jakie wsparcie? rzucali workami z ziemniakami?. WSTYD I TYLE.

zeneq
środa, 30 czerwca 2021, 15:17

Czy to może ta jednostka grenadierów pancernych karnie wycofanych z Litwy którzy świętowali urodziny Adolfa?

AXM
środa, 30 czerwca 2021, 15:03

Zabytkowe Goździki ? a gdzie Kraby ??? wyprodukowali kilkadziesiąt sztuk do pokazania na paradzie ??

123
środa, 30 czerwca 2021, 18:58

Niemcy tez pokazali zabytkowe mardery1 a gdzie pumy ?? :P

Jelob
niedziela, 4 lipca 2021, 10:01

A co mieli się wyróżnić od naszych starych czołgów swoimi nowoczesnymi? Niemcy Polsce sprzedali za przysłowiową złotówkę swoje leopardy a te poszły do Wesołej pod Warszawą z Żagania

Prawda
środa, 30 czerwca 2021, 18:14

Głębie parady to masz tęczowe bo chyba mylisz z defiladom. Ale głodnemu chleb na myśli.

yar
środa, 30 czerwca 2021, 17:59

Dla Ciebie to i z 1000 Krabów byłoby do pokazania na paradzie...

yy
środa, 30 czerwca 2021, 17:51

Nastepny z tymi paradami..

Tweets Defence24