Reklama

Polityka obronna

Święto Policji. Podziękowania od prezydenta

  • Fot. Flickr/David Stanley/CC.3.0

24 lipca obchodzone jest Święto Policji, przypadające w rocznicę powołania w 1919 r. polskiej Policji Państwowej. W tym roku, ze względu na Światowe Dni Młodzieży, centralne obchody Święta Policji odbyły się tydzień wcześniej, 16 lipca. Udział w nich wziął prezydent Andrzej Duda.    

Podczas uroczystości centralnej z okazji Święta Policji, która miała miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda odznaczył kilkudziesięciu policjantów, kilkunastu awansowano na wyższe stopnie oficerskie.

Na Pl. Piłsudskiego odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżniono też pięciu laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł".

– Panie komendancie, na pańskie ręce składam gratulacje, podziękowanie i najlepsze życzenia. Gratulacje dla wszystkich tych, którzy dziś zostali odznaczeni, mianowani na pierwszy stopień oficerski i nagrodzeni. Gratuluję bardzo serdecznie wszystkim Państwu wspaniałej służby i awansu – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Za służbę ofiarną, z oddaniem i poświęceniem, z wielką starannością, z dopełnieniem wszystkich zasad z całego serca Państwu dziękuję. Dziękuję też Państwa bliskim, którzy na Was czekają z drżeniem serca, gdy usłyszą, że coś gdzieś się zdarzyło, a wiedzą, że bliska osoba jest na służbie – ojciec, mama, żona, mąż, brat, siostra, syn, córka, ukochany, ukochana. Tak to jest, że dolą rodzin jest czekać, ale także mogą być dumni.

Prezydent Andrzej Duda

Odznaczenia i awanse w czasie uroczystości na Zamku Królewskim wręczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wraz z komendantem głównym policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem oraz wiceszefem BBN Jarosławem Brysiewiczem. W uroczystości wziął udział także nadzorujący policję wiceminister Jarosław Zieliński.

Odczytano prezydencką decyzję o wręczeniu kilkuset policjantom z całego kraju medali „za długoletnią służbę”. Kilkuset funkcjonariuszy z terenu całej Polski zostało odznaczonych przez szefa MSWiA odznaczeniami „zasłużony policjant”.

Podczas uroczystości odznaczono w sumie 46 osób. 18 funkcjonariuszy otrzymało prezydenckie odznaczenia –  złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi. Wyróżniony został m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego policji isnp. Piotr Mąka, za kierowanie akcją związaną z poszukiwaniem i zatrzymaniem Kajetana P. – zabójcy lektorki języka włoskiego z Warszawy.

Na wyższe stopnie mianowano 18 policjantów: ośmiu na stopień podinspektora, siedmiu na młodszego inspektora i trzech na stopień inspektora policji. W całym kraju awanse dostało kilkaset osób.

Obchody święta policji od ponad tygodnia. W KGP odsłonięte zostały tablice pamięci z nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Jak co roku złożone zostały wieńce i kwiaty przed Obeliskiem "Poległym Policjantom –  Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. W tym roku termin obchodów został zmieniony ze względu na Światowe Dni Młodzieży.

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju, służy w niej 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Babuleńka

    Podziękowania to Prezydent może sobie włożyć w buty. Z podziękowań się nie żyje. Jak chodzi o podwyżki dla policjantów to groszowe a dla ABW to wielotysięczne. Wobec tego niech ABW zajmie się chronieniem ważnych imprez i łapaniem złodziei oraz bandytów. Na policji jeżdżą już 30 lst jak na łysej kobyle winiąc za wszelkie zło tego świata.

  2. Obserwator

    Wszystko to pięknie, ale jak można świętować Święto Policji, nagradzać i awansować, a wcześniej ustawiać kompanię honorową policji przy Grobie Nieznanego Żołnierza i mianować nowego komendanta policji, ubranych w mundury Milicji Obywatelskiej.

    1. ccc

      Kolego bo w tym "kraju" nie zrobiono praktycznie przez ćwierć wieku co powinno być zrobione dawno temu ! A funkcjonariuszom dano do milicyjnych mundurów "nowe" guziki gdzie widnieje PRL-owski orzełek z dodaną na głowę koroną ... jaki kraj taka Policja !

    2. pepe

      To ja jeszcze dorzucę pytanie może jakiś Policjant albo ogarnięty w temacie człowiek odpowie : dlaczego na mundurach Policji nie ma polskiej flagi i innych oznak przynależności do Państwa oprócz orzełka na czapce. Chcą teraz wprowadzić nowy wzór munduru patrolowego-ćwiczebnego na wzór francuski z rogatywką ale na ramionach nie ma flag i miejsca na odznaki . Druga sprawa te tzw blachy czyli odznaka policyjna naprawdę nie można zrobić jej haftowanej albo chociaż dopinanej powyżej kieszeni?

Reklama