Reklama

Siły zbrojne

Święto Morza w Gdyni: Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych

  • Fot. Airbus Helicopters
  • Fot. www.kghm.pl
  • Fot. Alexander Mishin/CC BY-SA 3.0
  • Fot.Terry/licencja CC BY 2.0 via Commons
  • System elektronicznego wyłączania silników RF Safe Stop na łodzi motorowej – fot. M.Dura
  • <p>Sprzęt przygotowany do zamachu na polską ambasadę - flary i opaski "Prawego Sektora" - fot. sbu.gov.ua</p>

Gdynia była świadkiem pokazu współdziałania służb odpowiedzialnych za zwalczanie sytuacji kryzysowych na morzu. Marynarka Wojenna, Grom, Straż Graniczna, Urząd Morski w Gdyni, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Służba Celna, Policja dały dowód tego, co można osiągnąć tylko przy w pełni zsynchronizowanych działaniach.


Czytaj: Święto Morza 2013


Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych zorganizowano z udziałem promu „Stena Spirit” na akwenie między wejściem południowymi Portu Gdynia a falochronem mariny. Dzięki umiejętnościom kapitana promu, który rufą cofnął się prawie na wysokość falochronu, mieszkańcy Gdyni mogli na własne oczy zobaczyć jak odbywają się tego typu operacje na morzu.

Zaczęło się od zasymulowanego ataku terrorystycznego na promie. Do akcji ruszyły kutry Straży Granicznej („Strażnik 2”), Służby Celnej (SC-01 i SC-02) (Zdj.1) oraz dwie szybkie łodzie abordażowe jednostki Grom (Zdj.2). W międzyczasie śmigłowiec policji Mi-8 pojawił się nad rufą promu i po linie („Lina szybka”) zsunęła się na pokład grupa szturmowa sił specjalnych. Jednocześnie do lewej burty dobiła jedna z łodzi abordażowych i po zaczepieniu za pomocą sztywnej tyczki abordażowej drabinki speleo komandosi dostali się na pokład promu (Zdj.3).

Finałem tej akcji był pokaz szybkiej ewakuacji żołnierzy sił specjalnych podczepionych do dwóch lin wchodzących w skład systemu szybkiego desantu i podnoszenia (Zdj.4). System ten to układ lin i pętli który może unieść 6 w pełni wyposażonych operatorów, jak również może służyć jako „Lina Szybka”.

Czytaj: Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy gotowy do działań

Następnym punktem programu był pokaz umiejętności służb SAR. Początkowo dokonano ewakuacji rannego z pokładu promu za pomocą śmigłowca Marynarki Wojennej Mi-14 PŁ/R (Zdj.5). Później do akcji włączyła się jednostka pływająca SAR „Sztorm” (typu SAR 1500) zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Jej charakterystyczną cechą jest slip rufowy po którym bardzo szybko może zostać opuszczona do wody szybka motorowa łódź ratownicza (Zdj.6). „Sztorm” współdziałał m.in. ze śmigłowcem Mi-14PŁ/R w pokazie podejmowania z wody przez śmigłowiec rozbitka z wykorzystaniem specjalnego kosza.

Ostatnim elementem pokazu było zasymulowane gaszenie pożaru na promie przez jednostkę ratowniczo – pożarniczą „Centaur II”. Pożar „wybuchł” w części rufowej i był ugaszony za pomocą dwóch działek wodnych z „Centaura” (Zdj.7). W czasie pokazu nad głowami widzów latały również m.in. śmigłowiec służby medycznej Eurocopter EC135, samolot Straży Granicznej PZL M20 Mewa, a całość była asekurowana przez łódź motorową Urzędu Morskiego „Kontroler 2”.

Czytaj: „Little Flower” – starannie przygotowana operacja zakończona wielkim sukcesem GROM-u

Warto przypomnieć, że dzisiejsze pokazy w Gdynia odbyła się dokładnie w rok po zorganizowanych w dniu 28 czerwca 2012 r. w Gdyni pokazach działań antyterrorystycznych i ratowniczych, związanych z XII Bałtyckimi Targami Militarnymi BALT-MILITARY-EXPO. Oby takie imprezy na stałe już weszły do gdyńskiego kalendarza.

Tekst i foto: Maksymilian Dura

Reklama

Komentarze

    Reklama