Reklama
Reklama

Święto Marynarki Wojennej. "Konieczna odbudowa infrastruktury", ale "programy modernizujące są realizowane"

24 czerwca 2018, 15:10
DSC_0185
Fot. M.Dura

W Gdyni odbyły się dziś obchody Święta Marynarki Wojennej. W uroczystości udział wzięli Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Prezydent Duda powiedział, że infrastruktura Marynarki Wojennej wymaga odbudowy, i że wraz z ministrem Błaszczakiem i dowództwem Marynarki Wojennej będzie działał w tej sprawie. Szef MON dodał, że realizowane są programy mające na celu wzmocnienie potencjału marynarki wojennej.

Prezydent w imieniu Rzeczypospolitej dziękował ludziom morza za ich służbę i poświęcenie, przypomniał tradycje morskie państwa, zarówno te z okresu międzywojnia, jak i wcześniejsze. Andrzej Duda mówił także o służbie marynarzy w czasie II wojny światowej i obecnej, nie tylko na Bałtyku, lecz również we współdziałaniu z sojusznikami na wodach świata.

Polska Marynarka Wojenna, w znaczeniu infrastrukturalnym wymaga odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Obiecuję ludziom polskiego morza, polskim marynarzom, że będę w tym zakresie - jako zwierzchnik sił zbrojnych - ze wszelkich sił współdziałał z dowództwem Marynarki Wojennej i - przede wszystkim - ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent zapewnił, że jest "absolutnie szczera wola", aby zrealizować plan modernizacji, tak by marynarze mieli wyposażenie nowoczesne i bezpieczne. By – jak powiedział prezydent – "nie tylko swoim męstwem, ale i uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa, wód terytorialnych, naszych granic; by mogli wykonywali misje niesienia pokoju na świecie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie prowadzą nas zobowiązania sojusznicze".

"Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować, że na czterystulecie bitwy oliwskiej polska Marynarka Wojenna pod względem infrastrukturalnym będzie wyglądała inaczej, że będziecie mieli nowoczesne jednostki pływające, wyposażone w nowoczesny sposób, z nowoczesnym uzbrojeniem" – powiedział prezydent. "To jest wielkie zadanie, ale dzięki zapałowi, determinacji a przede wszystkim wspólnemu oddaniu i wspólnej pracy, będziemy w stanie to zrealizować".

image
Fot. M.Dura

Po prezydencie Dudzie głos zabrał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON potwierdził, że "rzeczywiście polska Marynarka Wojenna wymaga odbudowy, wymaga rozbudowy. To są lata zaniechań" - powiedział Błaszczak.

Dodał, że proces odbudowy "przyspieszył w 2015 roku, po wyborach, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość", i stawiał pytanie dlaczego poprzednia ekipa rządząca, krytykująca obecny stan Marynarki Wojennej, nie podjęła decyzji choćby w sprawie programu Orka, czyli pozyskiwania okrętów podwodnych, których proces budowy "trwa od pięciu do siedmiu lat".

"My ten program, i inne programy, które dotyczą wzmocnienia potencjału polskiej Marynarki Wojennej realizujemy" - zapewnił szef MON. Zaznaczył, że "to są negocjacje, to są rozmowy bardzo poważne, które niosą ze sobą także poczucie odpowiedzialności, gdyż chodzi o bezpieczeństwo Polski".

Błaszczak stwierdził też, że "ludzie morza to ludzie silni", dlatego zapewnił, że wśród jego współpracowników, a także w dowództwie Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej nie ma miejsca "dla tych, którzy zniechęcają się, kiedy widzą trudności, którzy tracą nadzieję, dla tych, którzy się frustrują". Zaznaczył, że tacy ludzie "z całą pewnością nie osiągną zamierzonych celów". "A naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków" - dodał.

Szef MON przypomniał również, że po rozmowach z prezydentem i "po uzgodnieniach związanych z wprowadzeniem nowego systemu kierowania i dowodzenia (...) podjęta została decyzja, żeby dowództwo Marynarki Wojennej wróciło tam, gdzie jest jego miejsce, a więc tu, do Gdyni".

Powrót dowództwa do Gdyni od początku przyszłego roku zapowiedział w maju premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska.

Minister obrony podziękował "marynarzom, ludziom morza za wytrwałość, za ofiarność, za zaangażowanie, za determinację" i za ich codzienną służbę. "Zamierzone cele osiągniemy" - zapewnił.

PAP/Artur Marciniak

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
Davien
środa, 4 lipca 2018, 20:13

Panie minimax, nic by nie zajeli, no chyba że naszym T-72 i PT-91 skończyłaby się amunicja od rozstrzeliwania Merid i innych T-55( Leopardów tu nawet nie będę właczał),a naszym MiG-om i F-16 rakiet do strzelania w MiG-21/23(druga dolina Bekaa) Nawet na morzu efekt pojedynku uzbrojonych w działa niszczycieli i Os z przestarzałymi P-15 kontra Orkany byłby raczej opłakany dla LWP

minimax
niedziela, 1 lipca 2018, 21:35

LWP z końca lat 70. zajęłoby nas w góra tydzień.

Gniewko
sobota, 30 czerwca 2018, 20:37

Niech mi ktoś napisze, po co obecnie są nam potrzebne okręty podwodne na Bałtyku? Czy nie lepiej ich kosztem wzmocnić morskie siły powietrzne i nawodne?

superglue
środa, 27 czerwca 2018, 10:37

wyzerowac socjal i 3/4 urzednikow, zbroic sie po zeby, zrobic natychmiast obywatelski dostep do uzbrojenia kamizelek i masek pgaz.

as.
wtorek, 26 czerwca 2018, 15:57

Wszyscy tu piszący .....budżet nie jest z gumy.....trzeba było dokonać wyboru... mamy 10 mld na OP , ale pilnie potrzeba realizować \" KRUK\" - wygrywa ten ostatni , a OP muszą poczekać . Może przez ten czas wykrystalizuje się szwedzki A-26 z \"tomahawkami\" - bo to dla nas chyba najlepsza opcja dająca się modernizować przez wymianę segmentów , a \"TOMAHAWK\" ostatnio zwiększył zasięg i wchodzi na uzbrojenie najnowszych OP USA , zakup nie będzie tani , ale na lata byłby spokój , tylko modernizacja i wymiana na coraz to lepszą broń. Korea Poł. ma też swój OP z pociskiem manewrującym , OP zbudowanym na bazie U-214 , chcą oni wziąć udział w przetargu na OP , o ile Polska taki przetarg ogłosi - ciekawa opcja.

ZZZ
wtorek, 26 czerwca 2018, 12:38

@Bla bla bla Na dodatek politycy PiS oskarżali polityków z PO o działanie niezgodne z prawem gdy wybrali system Patriot. PiS doszedł do władzy, podumał przez 2 lata i ... wybrał system Patriot. Czyli będzie to samo, drożej i przesunięte czasowo. I faktycznie bez podstaw prawnych do zaciągania takich zobowiązań bo SPO nie istniał w czasie podejmowania przez PiS decyzji.

Troll i to wredny
wtorek, 26 czerwca 2018, 12:18

Wejdźcie dobrzy ludzie na YT. Wpiszcie w wyszukiwanie - The best failures of soldiers i zobaczcie jak perfekcyjnie wygląda źle wyszkolone wojsko ,któremu dano do ręki podstawową technikę bojową. Podejrzewam, że i nas to niebawem czeka.

kamikadze
wtorek, 26 czerwca 2018, 11:50

Mini łodzie kamikadze to jest przyszłość!

Bla bla bla
wtorek, 26 czerwca 2018, 10:56

W poprzednich ekipach szału nie było ale nie było też takiego zagrożenia jak jest teraz. A kupili F16 dwie Brygady leopardow rozpoczeli modernizację altylerii. A tu nic się nie kupuje praktycznie zero inwestycji Wisła na dwie raty. I nic więcej.

De Retour
wtorek, 26 czerwca 2018, 08:49

Jak Rosjanie będą się czuli na Bałtyku tak samo dobrze jak na morzu Czarnym, to zrozumiecie do czego jest potrzebna MW.

Jato
wtorek, 26 czerwca 2018, 02:08

Gdy się patrzy na te zdjęcia polskich oficjeli z dumnie wypiętymi persiami, to żałość człowieka bierze. Z czego oni są tak dumni ? Że Polska Marynarka tonie ?

Mikosz
wtorek, 26 czerwca 2018, 01:38

Pomijając Baltic Pipe... Coraz mocniej mamy angażować się w energetykę offshore, żeby sprostać wymogom mixu energetycznego. Z nowymi mocami instalowanymi głównie na morzu i bez jakichkolwiek możliwości ich obrony skazujemy się na szybką klęskę.

Czesio
wtorek, 26 czerwca 2018, 01:20

Pis na wodę i fotomontaż. I tyle w tym temacie, kolejna dekada zmarnowana.

Marek
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 22:16

\"odmalowanie zlomu jakim jest T-72 i jazda z pijarem. Przecietny wyborca pisu i tak liczy tylko wplywajacy socjal.\" @Gts Więc najpierw powiedz mi, czemu ów złom stał sobie i nic nie robiono w tym kierunku, żeby nie był aż takim złomem? Przecież Izraelici, którzy są w znacznie lepszej od nas sytuacji, jeśli chodzi o sprzęt, nie robili i nie robią głupich rzeczy, polegających na tym, że coś się u nich marnuje. A pozyskanie Leopardów nie było tu żadną przeszkodą. Może było tak dlatego, bo pewien człowiek o ognistej głowie jak na rasowego populistę przystało, zbierał punkty u elektoratu opowiadając bajeczki o \"drugiej Irlandii\" i budując Orliki?

mc.
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 22:04

Dla wszystkich komentujących - proszę szczegółowo przypomnieć sobie historię budowy Gawrona - Ślązaka. Jak słyszę tych krzyczących polityków z opozycji - \"że to katastrofa\", to od razu przypominam sobie co robili, a zwłaszcza czego nie robili w sprawie w.wym okrętu. Czy to znaczy że to co dzieje się teraz jest OK ? NIE, oczywiście że nie. Ale nie znoszę hipokryzji.

Olgierd
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 21:58

Dlaczego Duda nie przyjeżdża na \"uroczystości\" opuszczenia bandery na kolejnym OP i wycofaniu go na złom? Nie odpowiadają mu takie imprezy?

Bla bla bla
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:41

To są tylko puste słowa które nic nie znaczą. Z armią jest co raz gorzej a nie co raz lepiej. Nic się nie kupuje praktycznie zero inwestycji. Trochę altyleria a reszta leży i kwiczy.

Sssssss
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 18:36

Czy już możemy ogłosić sukces i odznaczyć się orderami czy jeszcze nie?

rr44rob
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 18:31

Marynarki Wojennej nie ma , jest tylko na papierze. Polski sprzęt jest przestarzały nic nie warty . Nie ma Marynarki Wojennej i nie ma śmigłowców Sar CSar , okrętów podwodnych ,statków wojennych rakietowych dodatkowo nie ma śmigłowców uderzeniowych i samolotów nowej generacji . Co Wojsko Polskie posiada nic wstyd i porażka . Czytam że program modernizacji jest realizowane ale programy więcej są anulowane i co teraz . Polska ma sprzęt przestarzały , wielki wstyd ż pokazują Marynarkę Wojenną takim sprzętem żadnym pośmiewisko i obciach , tak samo każdy sprzęt w Polsce Woskowy różnego rodzaju to wstyd i porażka.

SZACH MAT
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 18:26

pół prawdy to całe kłamstwo .....kłamstwem można zajść daleko ale nie można wrócić...ten kto kłamie nie uświadamia sobie jak wielkiego zadania się podejmuje....bo będzie musiał wymyślić jeszcze kilkadziesiąt innych kłamstw by podtrzymać to jedno....

Lord
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 17:35

Trzymam kciuki za realizację obietnic. Jak na razie następuje strukturalna reforma, która umożliwia wymianę kadr na swoich ludzi. Jak dotąd nie ma realizacji fizycznej programów takich jak: orka, miecznik, czapla i śmigłowce dla MW. Minęło już 2,5 roku i okrętów i śmigłowców nie ma, nawet nie ma przetargów na nie. Mamy dobrą koniunkturę ekonomiczną w kraju, aż 40 mld wpływu z uszczelnienia VAT, ale programy te nie są realizowane. Pytanie można zadać: \"Dlaczego?\" . Trzymam nadal kciuki, może w tym roku uda się uruchomić przetarg na orkę tym bardziej że zmienił się Minister. Bądźmy dobrej nadziei, bo w innym przypadku nie długo nie będzie okrętów podwodnych, bo są wycofywane i śmigłowców też nie będzie i MW zostanie piechota z kilkoma okrętami do obrony wybrzeża, ale może i tego nie potrzebujemy.

gato
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 16:16

Coraz bardziej jestem przekonany, że obecny rząd żyje w jakiejś równoległej rzeczywistości. Wszyscy interesujący się tematem, łącznie z sojusznikami i potencjalnymi przeciwnikami, dobrze wiedzą, jak się sprawa przedstawia, a minister swoje. Wszyscy wiedzą, że AM przystopował wszystkie ambitniejsze programy zbrojeniowe, albo bezpośrednio, albo poprzez nieprzemyślane decyzje, jak włączenie stoczni MW do PGZ, a obecny minister widzi rozwój. Ja wiem, że sprzątanie po AM może być niezwykle frustrujące, ale nawet to zajęcie nie powinno przesłaniać ministrowi faktu, że za kadencji aktualnego rządu MW otrzymała tylko jeden okręt, i to zamówiony przez poprzedników. A musiała wycofać łącznie już chyba 4, a z pozostałych połowa nie jest w stanie zdolności bojowej.

TomaszBąk
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 16:12

Modernizacja MW RP naprawdę nie wydaje się być aż tak bardzo skomplikowana by przez 30 lat właściwie nie wybudować żadnego nowego okrętu. Wygląda to jedynie na klasyczny brak funduszy. Orka i 2-3 okręty to podstawa. Następnie minimum 3 dostosowane do naszych możliwości i akwenu jakim jest Bałtyk korwety wielozadaniowe - może projekty Sigmy, Damena ale z uwagi na opieszałość PGZ stocznia wojenna -tak jakkolwiek to brzmi nie zlecanie ich budowy w kraju na podstawie projektu Meko. Zakup 8-10 maszyn ZOP - tutaj stawiam na wybór pomiędzy Wildcatem a AW-101. Utrzymanie 2 typów to marnotrawstwo środków. Wildcat jest zdecydowanie zbyt mały. Więc raczej AW-101 - stawiam na bazowanie lądowe z bardziej ograniczoną możliowścią z uwagi na gabaryty lotnictwa pokładowego. Dalej dokończenie Ślązaka - jako korwety. Dokonczenie budowy niszczycieli min. I uwaga - zakup 2 patrolowców pełnomorskich np typu River. Wbrew pozorom potrzebujemy tej klasy na co dzień na czas pokoju i zagrożeń asymetrycznych. Czyli 2-3 OP, 3 korwety, 2 patrolowce, Ślązak, 3 Kormorany, 8 AW-101. Jednocześnie pozostawiła bym naszą pływającą baterię czyli Orkany. Zdecydowanie należy natomiast przemyśleć kwestie pozostawienia flotylli 17 trałowców projektu 205. Obecnie jest to przeżytek. Tę flotyllę należy uszczuplić co najmniej do 6-8 sztuk. Zdaję sobie sprawę,i że tego typu trałowce są skuteczne wyłącznie działając w grupie.

Courre de Moll
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 15:33

Pretensje (słuszne) do poprzedników, że nie podjęli decyzji co do Orki, brzmią dziś w 2018 tj, po kolejnych trzech latach niepodejmowania decyzji... delikatnie mówiąc, mało przekonująco.

Dd
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 15:12

Te wystąpienia to jakaś farsa, która tak naprawdę dotyczy nie tylko MW RP ale całych SZ RP, bo tak do końca to nie wiem, czy zgodnie z definicją SZ RP można do nich zaliczyć WOT.

zły
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 14:40

Przekaz jest jasny panowie oficerowie. O braku modernizacji możecie wypowiadać się wyłącznie dobrze albo wcale.

niki
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 14:01

To jest wstyd i hańba co wyprawia polski MON jeśli chodzi o modernizację marynarki wojennej. Większość okrętów ma ok 40 lat i praktycznie jest to złomowisko.

muminek
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 13:16

Programy są realizowane ?? Jakie ??

dropik
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 12:51

przywracanie kilkudziesięciu t-72 które już miały być sprzedane (czyli w najgorszym stanie) to już jakaś desperacja niemal równa ukraińskiej. Tworzenie nowych jednostek na ich bazie to głupota. niech stają w magazynach bo wartość tych czołgów jest niska więc rezerwa na uzupełnienie strat powinna być w granicach 50-80%

Boczek
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 12:33

\"proces odbudowy \"przyspieszył w 2015 roku,\" Rozumiem, że zerwanie Miecznika i wycofanie się z ORKI z Norwegami i zezłomowanie 2 Kobben\'òw są elementami tego przyspieszenia? To chyba jakaś orwellowska nowomowa jest.

Fred
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 12:20

Chcę usłyszeć co mają do powiedzenia przedstawiciele opozycji, ludzie którzy po wyborach może przejmą pałeczkę. Jaka jest ich wizja i plan modernizacji w wojsku. Co chcą zrobić a co nie. Gdzie jest jakikolwiek przedstawiciel gabinetu cieni i czy w ogóle się do czegokolwiek przygotowują. Dlaczego ze strony polityków opozycji nie ma punktowania obecnej władzy. Brak, kompletny brak merytorycznej debaty.

Octopus
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 11:40

Wojsko Polskie jest na poziomie naszej reprezentacji w Piłce Nożnej, świetny PR, defilady, piękne frazesy i uroczystości, malowani chłopcy. Może na Armenię i Mołdawię damy radę ale jak przyjdzie co do czego to klęska gwarantowana. Wtedy nagle wszyscy się obudzą. Pozdrawiam serdecznie kolegów, którzy lata siedzą na tym portalu i sami mogą wyrobić sobie zdanie na powyższy temat.

do qwe
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 10:48

WOT to ok 2mld rocznie , 500+ to okolo 25 mld rocznie, obsluga dlugu zagranicznego to ok 50 mld pln rocznie, prosze nie mylic WOT z reszta wojska, bo likwidacja WOT nie zwiekszy stanu armii, jesli Pan ma zyczenie prosze skasowac min sportu kultury przedsiebiorczosci, prosze przestac dotowac banki i firmy zagraniczne, nie zanm zakulisowych spraw ale szkolenie WOT kazdemu ochotnikowi nie zaszkodzi.

Nieździwiony
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 10:32

Ciekawe czym oni chcą bronić rurociągu Baltic Pipe? Ehhh...... Znowu to samo :(

Mirek
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 10:03

Gdzie jest przetarg na okręty podwodne ? Panie ministrze nic nie robię

bropata
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 09:59

Zwierzchnik Sił Zbrojnych - Prezydent RP A. Duda i szef MON M. Błaszczak w swoich przemówieniach wyraźnie rozminęli się z rzeczywistością. Do tego ten drugi zaatakował zdymisjonowanego inspektora MW kadm. Mirosława Mordela za jego zgodne ze stanem faktycznym wypowiedzi o stanie PMW. Nie dość, że kara, to jeszcze publiczne upokorzenie. W obliczu (stających się powoli nierozwiązalnymi) problemów główni polityczni decydenci mają poczucie dobrze pełnionej misji. A górskie łodzie podwodne stają się coraz bliższą perspektywą.

Gts
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 09:49

Dla mnie to zwykla hucpa pijarowska. Do mediow pojdzie to co powiedzieli politycy. Prowadzimy programy, kupimy bedziemy mieli wkrotce nwoczesne okrety z ktorych bedziemy dumni... Nieliczni zglebua temat, nieliczni wiedza ze to zwykle czcze gadanie jak chocby w przypadku polskiego chipa, wlektrycznych samochodow, itp. Socjalisci z PIS jedynie co potrafia to rozdawac niukom i nierobom nieswoje pieniadze, odebrane ciezko pracujacym i wyksztaconym osobom. Dzieki temu zwiekszaja swoj elektorat jednoczesnie pokazuje kto jest glownym wrogiem spolecznym. Tu nie chodzi o kilkudziesiieciu politykow opozycji, ich rodzin i znajomych. Tu chodzi o cale miliony kierowcow, pracownikow-spwcjalistwo, technologow ludzi po atudiach znajdujacych sie na srednim szczeblu czy tez w klasie sredniej, grupy przedsiebiorcow itp. Z tych ludzi da sie zedrzec miliony kolejnymi podatkami bo z bogatych nie da sie sciagnac zlotowki. Oni juz znajda sobie takich prawnikow, ze rzadoei nic z tego nie wyjdzie. Wracajac do Marynarki, jest yak samo jak w innych dziedzinach obronnosci. Odmalowanie starego helmu wz 56, przedluzenie resursow na papieze byle nie latac zlomem, ktory juz teraz moze spasc do morza, odmalowanie zlomu jakim jest T-72 i jazda z pijarem. Przecietny wyborca pisu i tak liczy tylko wplywajacy socjal.

skipper
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 09:16

że też nie mieli wstydu .Z czym przyjechali z tym wyjechali

Patcolo
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 07:07

Co jest realizowane to konkretnie tylko jeden program niszczyciela min i to po bólach oraz fochach świętego Antoniego i co jeszcze NDR reszta stoi leży i kwiczy. Wola szczera jest o tak tu na forum ale nigdzie indziej. My wiemy o poprzednikach i oni już palę dostali teraz kolej na Waszą pałę. Tylko jest jedna różnica poprzednicy wydawali na Armię mniej kasy.

Skojarzenie
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 02:06

Po czym Pan Prezydent oglądał mecz reprezentacji Polski na pokładzie fregaty ORP Pułaski. Nie mogę się jakoś powstrzymać od snucia pewnych analogii pomiędzy stanem tejże fregaty (i całej MW) oraz stanem drużyny polskiej w piłkę kopaną.

wawiak
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 01:55

Błąszczak powinien przeprosić marynarzy za to co zrobił z adm.Mordelem i powinien podać się do dymisji.

bob
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 00:09

pobożne życzenia. Jak widać pieniądze na wojsko idą na socjal. Honorowi dowódcy odchodzą.

NAVY
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 00:01

Polityczne piękne mowy nie zmienią obrazu sytuacji ani nie wybudują okrętów !

Qwe
niedziela, 24 czerwca 2018, 23:05

Można dymisjonować admirałów, ale nikt i nic nie zmieni tego, że na WOT w 2018 r. ulubiony rodzaj SZ RP polityków PiS przewidziano 1,5 mld zł, a na MW jedynie 0,8 mln. Efekt brak okrętów, śmigłowców itd., itp. Dowództwo Marynarki Wojennej może być nawet w Zakopanem, bo nie chodzi tutaj skąd dowodzić tylko czym.

Jarek
niedziela, 24 czerwca 2018, 23:04

Czyli wystartuje 20 programow poczawszy od fazy analityczno-koncepcyjnej. Na poczatek podwodnego lotniskowca...

Victor
niedziela, 24 czerwca 2018, 22:43

W przemówieniach nasi politycy są dobrxy. Ale zamiadt narzekać na poprzednie rządy wystarczyłoby sobie przypomnieć co mówiło się rok temu na poprzednich obchodach.

As
niedziela, 24 czerwca 2018, 22:10

Słowa, słowa, słowa i liczenie na opatrzność, która zwykle zawodzi nas.

szary specjalista
niedziela, 24 czerwca 2018, 22:02

DMW w Gdyni? A dlaczego nie w Kołobrzegu lub Szczecinie? Ale ok. Inne pytanie. DMW w jakiej strukturze? Zarządowej z oddziałami i samodzielnymi wydziałami? Czym taka struktura miałaby dowodzić, bo wychodzi, że dwoma dowództwami flotyll (3 i 8). BLMW do struktur MW raczej nie wróci, OSzP Strzepcz również. Prawdopodobnie to samo będzie z CSzMW w Ustce. Z jednostek nadbrzeżnych zostają tylko MJR (3FO), dwa bataliony saperów (42. i 43.), dwa dywizjony plot (8. i 9.), no i ewentualnie Komendy PW (Gdynia i Świnoujście). O ile bataliony saperów i dplot-y oraz MJR można wyjąć z flotyll, to już na pewnie nie komendy portów. A co z łącznośćią? Trudno spodziewać się, że RCI w Gdyni wyjęte zostanie z I2 i przekazane pod DMW. Więc czym to reaktywowane dowództwo ma dowodzić? Znając \"talenta\" kadrowców spodziewać się należy, że struktury DMW będą nie mniejsze niż w 2013 roku. Będzie ciekawie bo panowie z DMW będą musieli na siłę szukać sobie roboty - tabelki, sprawozdania, zestawienia, kontrole. Szkoda chłopaków w dowództwach flotyll.

Gts
niedziela, 24 czerwca 2018, 21:59

Co za bezczelnosc i hipokryzja. Programy sa realiowane? Na swiety nigdy, na zasadzie fazy analityczno-koncepcyjnej trwajacej dekady, a potem anulowaniu wszelkich ustalen. I to ciagle obwinianie opozycji. Wystarczy nie krasc podobno panie B. Na razie jedyne co robicie to mieszanie w dowodztwie i stawianie nikomu niepotrzebnych pomnikow.

Zachwycony
niedziela, 24 czerwca 2018, 21:55

Przepiękny tandem , skazani na sukces .

-CB-
niedziela, 24 czerwca 2018, 21:15

To co wygadywał Błaszczak o realizowaniu programów, przyśpieszeniu od 2015 roku i zwalaniu całej winy na poprzedników, zakrawa na kpinę. Lepiej by zrobił, gdyby przemilczał pewne sprawy, bo coraz bardziej się kompromituje...

Napoleon
niedziela, 24 czerwca 2018, 20:23

Czyli nie kontrakty, a wola szczera... Życzę powodzenia

Widz
niedziela, 24 czerwca 2018, 19:35

Żałosne.

Fred
niedziela, 24 czerwca 2018, 18:54

Panowie, piękne, gładkie słowa które nic nie kosztują. Frazesów co nie miara. Weźcie sobie już to podarujcie. Potrzebne są konkrety, reszta niech będzie milczeniem. Wszystkiego najlepszego dla PMW.

Lucjan 3
niedziela, 24 czerwca 2018, 18:44

Piękne przemówienia, piękne, a Marynarka tonie. Nasi miłujący pokój sąsiedzi wypuszczają różne pociski sygnalizacyjne, \"mówiąc\" - a my tutaj jesteśmy i co nam zrobicie …

Tedi
niedziela, 24 czerwca 2018, 17:53

Oby za słowami poszły i czyny.

Oni
niedziela, 24 czerwca 2018, 17:29

Pan Błaszczak wraz z Prezydentem tak skutecznie zniechęcili Polską Marynarkę że żaden marynarz już nie da im wiary. Widzą na co dzień co się dzieje jeszcze trochę a zaczną patrolować granice Państwa na kutrach rybackich Oby tak dalej Panie Ministrze Oby tak dalej Panie Prezydencie cel populistycznej gadki jest już powoli widoczny na widnokręgu. A od siebie Szkoda słów

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama