Świdnik z umową na wsparcie czeskich Sokołów. Kolejne 10 lat w służbie

5 listopada 2015, 10:50
W-3 Sokół
Czeski W-3 Sokół opuszcza halę w PZL-Świdnik po remoncie generalnym w 2014 roku. Fot. J.Sabak
Reklama

Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej podpisało umowę ramową na wsparcie eksploatacji śmigłowców W-3A Sokół, znajdujących się w służbie czeskich sił zbrojnych. Realizacja porozumienia umożliwi kontynuowanie eksploatacji przez okres dziesięciu lat.

Umowa pomiędzy PZL Świdnik a czeskim ministerstwem obrony została podpisana w obecności ambasadorów Polski i Włoch w Republice Czeskiej – Grażyny Bernatowicz oraz Aldo Amatiego. Wartość porozumienia ramowego wynosi do 991 mln koron czeskich (około 155 mln PLN), będzie ono obowiązywało do roku 2021.

Na podstawie umowy PZL Świdnik zapewni kompleksowe wsparcie eksploatacji dla wszystkich dziesięciu śmigłowców W-3A Sokół, służących w siłach zbrojnych Republiki Czeskiej. Zostaną również przeprowadzone generalne remonty ośmiu wiropłatów. To wszystko pozwoli na utrzymanie czeskich Sokołów w służbie przez kolejne dziesięć lat.

W komunikacie czeskiego resortu obrony podkreśla się, że wsparcie eksploatacji, udzielone użytkownikowi przez PZL Świdnik obejmie również dostawy części zamiennych, szkolenie załóg, aktualizację dokumentacji czy wykonywanie nieplanowanych napraw. Płatności będą realizowane zgodnie z wykonaną pracą.

Śmigłowce PZL W-3A Sokół znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych Republiki Czeskiej od lat 90. XX wieku i są wykorzystywane zarówno do transportu, misji ewakuacji medycznej, jak również np. do wsparcia działań ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych – w tym powodzi.

Czytaj więcej: Czechy się zbroją. Będzie następca BMP-2.

Czeskie władze poinformowały wcześniej o zamiarze utrzymania w eksploatacji śmigłowców Sokół, jak również zwiększenia liczby pozyskiwanych wiropłatów nowego typu, docelowo do 30-35 maszyn, w celu zastąpienia maszyn konstrukcji sowieckiej/rosyjskiej typu Mi-24W/35 oraz Mi-8/17. Praga zdecydowała ostatnio o podwyższeniu wydatków na obronę narodową, co pozwoli na rozszerzenie zakresu zakupów.

Czytaj więcej: Czesi kupią nowe śmigłowce. Więcej niż planowano.

 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Jasiu
czwartek, 5 listopada 2015, 12:13

Najdroższe ceny. najdłuższe terminy to najlepsza reklama dla PZL Świdnik

sledzbaltycki
czwartek, 5 listopada 2015, 22:29

Oj tam oj tam. Cena za remont jak za nowego black hawka prawie....a opoznienia...nie wiecej jak 2 lata na smiglowcu! Ale augusta Westland to przeciez prawie Polska firma. Przepraszam PZL Świdnik...choć skoro Biedronka czy Lidl czy Leroy Merlin są zarejestrowane w Polsce ale tak samo jak Swidnik w 95 % należą do kogos za granicą to też są Polskie? Bo to ciekawe ze Biedronka jest niby Portugalska, Lidl Niemiecki a Leroy Merlin Francuski....a taki Świdnik jednak Polski a nie Wloski...jak to dziwnie się rożnie tą polskość liczy...zupelnie jak zawartosc cukru w cukrze...ale to juz chyba bylo w PRL?

ZSMW
czwartek, 5 listopada 2015, 11:45

Czechom jakoś Sokół nie przeszkadza tylko "naszym" znafcom!

TerrorMole
czwartek, 5 listopada 2015, 12:09

A komu przeszkadza Sokół w WP? Do takich zadań nadaje się doskonale i nikt nie planuje go zastępować. Natomiast nie nadaje się na CSAR, ZOP itp. To nie jest maszyna bojowa.

NieLubieRuskichPierogów
czwartek, 5 listopada 2015, 18:36

Ta informacja jest znana od dawna i była podawana (to już było!) w połączeniu z artykułem "Jakie śmigłowce dla Wojska Polskiego" widać tu intensywny lobbing na rzecz Świdnika. Wszystko fajnie tylko strasznie grubymi nićmi to szyte :P

Bakcyl
czwartek, 5 listopada 2015, 12:47

Ten w3 Sokół wygląda lepiej niż Caracal. Co za kanalie sprzedały Świdnik?

bb
czwartek, 5 listopada 2015, 15:20

Wygląd to nie wszystko.

Tweets Defence24