Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Światowa zbrojeniówka na plusie. W czołówce amerykańskie firmy

Myśliwiec STOVL Lockheed Martin F-35B. Fot. Lance Cpl. Dana Beesley - DVIDS.net, Wikipedia
Myśliwiec STOVL Lockheed Martin F-35B. Fot. Lance Cpl. Dana Beesley - DVIDS.net, Wikipedia

Firmy zbrojeniowe notują powiększenie przychodów. W 2016 r. sto największych firm zanotowało wpływy w wysokości 364,8 mld USD, co stanowi wzrost o 3,6 proc. w porównaniu z poprzednim okresem - wynika z raportu „Top 100 Defense Companies” portalu Defense News. W zestawieniu nie znalazło się żadne polskie przedsiębiorstwo. 

Według danych zebranych przez redakcję Defense News podobnie jak w 2015 r. pierwsza dziesiątka sklasyfikowanych firm odpowiada za 54 proc. przychodów. Spośród wszystkich koncernów zbrojeniowych 42 przedsiębiorstwa są zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych, co tym samym potwierdza amerykańską dominację w tym sektorze i koreluje z danymi dotyczącymi wydatków zbrojeniowych oraz wartości eksportu amerykańskiej branży.

Czytaj więcej: Europa środkiem ciężkości światowych zbrojeń? „Rosyjski budżet największy w historii” [ANALIZA]

Jak zaznacza portal po raz jedenasty na czele zestawienia znalazł się koncern Lockheed Martin z 43,2 mld USD zysków w minionym roku co stanowi wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z minionym roku. Na drugim miejscu znalazł się Boeing (29,5 mld USD), a na trzecim brytyjski BAE (23,6 mld USD). Pierwszą piątkę zamyka Raytheon (22,3 mld USD) i Northrop Grumman (20,6 mld USD). 

Na tegorocznej liście znalazło się 30 firm z Europy, czyli o 3 więcej niż w 2015 r. Na liście nie ma żadnego polskiego przedsiębiorstwa. Wynika to z tego, że PGZ - jedyna firma z Polski, której przychody mogą być wystarczające by znaleźć się w Top 100 nie podaje redakcji Defense News danych o swoich wynikach finansowych.

Czytaj więcej: Kownacki w Senacie: "PGZ wzmocni potencjał eksportowy i produkcję cywilną" [RELACJA]

Region Azji i Pacyfiku jest reprezentowany przez 15 firm, co jest uszczupleniem tej grupy o 2 przedsiębiorstwa. W tym roku azjatyckie koncerny wspięły się na wyższe pozycje w zestawieniu - jak informuje Defefence News japońskie Komatsu (885 mln USD) poprawiło swoją pozycję o 31 miejsc, południowokoreańska Hanwha (4,2 mld USD) o 19, a Mitsubishi Heavy Industries (4 mld USD) o 15.

Według ekspertów powiększanie przychodów branży może napędzać przede wszystkim wzrost międzynarodowej sprzedaży, szczególnie w przypadku realizacji umów amerykańskich koncernów zawartych z Europejczykami, np. systemu obrony przeciwrakietowego Patriot dla Polski. Nie bez znaczenia są również zamówienia dla amerykańskiej armii, które niejednokrotnie zapowiedział prezydent Donald Trump. Chodzi m.in. o powiększenie i modernizację amerykańskich sił powietrznych oraz program wymiany łodzi podwodnych. 

Czytaj więcej: Raport: Wzrost światowych transferów broni. Kluczowe programy dopiero przed Polską

 

 

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. jurgen

    być może źle to przeliczam, ale wychodzi, że jesli PGZ ma przychód za 2016 ok. 4,3 mld zł, czyli ok. 1,17 mld S, to by wychodziło, że powinien być ok pozycji 59 na świecie za np. Aselsanem z Turcji czy Vectusem z USA (ok. 1,19) ale przed jednym z koncernów z Indii, Ukroboronprom z Ukrainy (1.07), Nexterem czy częścią wojskową Embrayera. Nie wiem jednak jaka jest dokładnie metodologia tego porównania i tej listy

    1. ZeneQ

      Różnica pomiędzy "grupa firm" a "firma" nie jest zbyt trudna do zrozumienia.

  2. Jaxa

    Ciekawostka. Na miejscu 62 mamy ukraiński Ukroboronprom z zyskiem $1,075.45 (w 2016- $920.00).

Reklama