Światłowód dla Brygady OT w Kielcach

5 stycznia 2021, 09:23
wiatłowód
Fot. freepik
Reklama

Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych prowadzi postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę prac związanych z budową infrastruktury teleinformatycznej w Kielcach. Jakie są warunki przetargu? Kto ma szansę na realizację prac budowlanych?

29 grudnia jednostka podległa Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zamieściła ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania w formule przetargu nieograniczonego na budowę infrastruktury teleinformatycznej, która będzie użytkowana przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Termin składania ofert wyznaczono do 19 stycznia 2021 roku. Wybór zwycięskiej oferty realizowany będzie w oparciu o kryterium ceny (60 proc.), gwarancji i rękojmi (20 proc.) oraz czasu realizacji (20 proc.).

Reklama
Reklama

Zgodnie z dokumentacją projektową przyszły wykonawca realizował będzie zadania związane z budową:

  • telekomunikacyjnej kanalizacji kablowej;
  • kabli światłowodowych i miedzianych;
  • okablowania strukturalnego wraz z dedykowaną instalacją elektryczną;
  • zewnętrznego punktu dla mobilnych środków łączności;

oraz dostawę i montaż centrali telefonicznej.

Dodatkowo przyszły wykonawca poza spełnieniem warunków związanych z zapewnieniem wymogów ochrony informacji i warunków technicznych powinien wykazać, że w okresie ostatnich pięciu lat zrealizował co najmniej dwa zamówienia obejmujące budowę kanalizacji kablowej, rurociągów kablowych oraz sieci światłowodowych lub miedzianych każde o wartości minimum 250 tysięcy złotych netto oraz co najmniej dwa zamówienia obejmujące budowę instalacji okablowania strukturalnego warz z instalacją elektryczną każde o wartości minimum 100 tysięcy złotych netto.

Wydłużone terminy

Inwestycja w Kielcach to kolejny po Olsztynie, Katowicach i Lublińcu przetarg na realizację prac związanych z budową lub rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej sił zbrojnych. Przetargi związane z realizacją tych prac ogłaszano w grudniu ubiegłego roku. Postępowania te zostały jednak wydłużone z uwagi na zapytania kierowane przez potencjalnych wykonawców oraz utrudnienia wynikające z sytuacji epidemiologicznej.

Terminy składania ofert przedłużono:

  • budowa kabli światłowodowych pomiędzy kompleksami wojskowymi w Olsztynie – do 13 stycznia 2021 roku;
  • budowa sieci strukturalnej oraz dowiązania światłowodowego w Katowicach – do 12 stycznia 2021 roku;
  • rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej w Lublińcu – do 15 stycznia 2021 roku.
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Tomek72
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:50

SZYBKI INTERNET (najlepiej światłowód) - potrzebny jest WSZYSTKIM, których rozwój zależy od dobrego dostępu do internetu... Na początek Polska powinna wykupić udziały albo w Starlink, OneWeb, Kuiper Systems - dlaczego ? Bo nad SZYBKIM INTERNETEM SATELITARNYM - pracują nie tylko ONI, pracują też Chiny, Rosja a nawet UE ... czy znowu zostaniemy z tyłu? Czy może warto zbudować PLATFORMĘ dla dostawy internetu z satelit tak aby różne kraje mogły zbudować "swój BEZPIECZNY internet" - a nam w dużej mierze sfinansowałoby to "oczy na świat" ...

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 11:04

Kanalizacja światłowodowa powinna być zakazana w zastosowaniach obronności. Próba nieautoryzowanego wpięcia się do kabla miedzianego powoduje spadek (osłabienie) sygnału, które może być wykryte przez technika dyżurującego w centralce telefonicznej. Światło może być podsłuchiwane bezstratnie co jest istotnym zagrożeniem obronności państwa.

Dev
wtorek, 5 stycznia 2021, 22:49

Nieprawda. Nie ma perpetuum mobile. Jeżeli mody wyciekają z falowodu to spada przenoszone przez nie natężenie promieniowania. Da się ten fakt zuważyć w odbiorniku na drugim końcu linii, gdyż tłumienność odcinka światłowodu jest znana, tłumienność spawów zwykle mierzą spawarki je wykonujące, a typową tłumienność zarobionej końcówki technik może wziąć z katalogu lub znormalizować do niej pomiar przy pierwszym uruchomieniu linii. Światłowody są lepsze od miedzi choćby dlatego, że nie emitują mierzalnego ulotu EM. Polecam zapoznać się ze specyfikacją TEMPEST w zakresie ulotu EM. Podsłuchiwanie światłowodu wymaga fizycznego dostępu do tego medium, a nawet niewielkie zagięcie przewodu wprowadza straty natężenia w modach, co można zarejestrować w odbiorniku.

Tweets Defence24