Superniszczyciel nazwany na cześć stolicy Tybetu

9 marca 2021, 11:44
Zrzut ekranu 2021-03-9 o 12.10.26
Fot. PLA Defense via Twitter
Reklama

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wprowadziła do służby drugi z planowanych ośmiu wielkich niszczycieli typu 055, klasyfikowanego przez Amerykanów jako krążowniki klasy Renhai.

Obecnie przewiduje się, że jednostka wejdzie do służby w chińskiej Flocie Morze Północnego z bazą w Tsingtao w prowincji Szantung. Okręt nosi nazwę Lhasa (i numer burtowy 102) na cześć stolicy… Tybetu. Nazwa została nadana w wyniku przeprowadzonego konkursu, w którym głosowali zainteresowani tematem obywatele ChRL. Zwyciężyć w tym konkursie miała nazwa Tajpej, a zatem nazwa… stolicy Tajwanu. Tym razem jednak z jakichś powodów nie zdecydowano się jej nadać, jednak w budowie znajduje się jeszcze sześć okrętów i niewykluczone, że otrzyma ją któryś z nich. Na „giełdzie” znajdują się takie nazwy jak Tybet, Naning, Guancy, Jangcy i właśnie Tajpej. Nadawanie tym chyba najbardziej efektownym jednostkom nazw terytoriów i miast okupowanych przez ChRL, bądź tych, do których państwo to rości sobie prawa ma wyraźny wydźwięk polityczny.

Pierwszy okręt typu 055 otrzymał nazwę Nanczang (stolicy prowincji Jangcy, nr burtowy 101) i wszedł do służby w styczniu ubiegłego roku, także we Flocie Morza Północnego. Cała pozostała szóstka została już wodowana i trwa jej wyposażanie albo nawet próby morskie. Można się więc spodziewać, że w ciągu kolejnych miesięcy będziemy mieli do czynienia z kolejnymi informacjami o wcielaniu ich do flot: północnej, południowej i wschodniej. ChRL nie wyklucza rozpoczęcia po ich ukończeniu budowy kolejnych ośmiu jednostek. Prawdopodobnie byłyby to okręty ulepszone po uwzględnieniu doświadczeń zebranych podczas służby jednostek z pierwszego pokolenia.

Reklama
Reklama

Obecnie budowane okręty typu 055 mają 180 metrów długości, 20 szerokości i zanurzenie 6,6 metra. Ich szacowana wyporność normalna to 12-13000 ton. Dla porównania amerykańskie niszczyciele Arleigh Burke wersji Flight III wypierają mniej niż 10 tys. ton, podobnie jak krążowniki rakietowe typu Ticonderoga. Amerykanie uważają, że choć wielozadaniowe, 055 będą używane przede wszystkim jako platformy przeciwlotnicze, choć będą miały także duży potencjał do prowadzenia walki z przeciwnikami na- i podwodnymi.

Uzbrojenie każdego okrętu stanowi 112 uniwersalnych wyrzutni pionowych (64 w przedniej i 48 w tylnej części okrętu; dla porównania typ Zumwalt ma ich 80). Może z nich – teoretycznie – zostać wystrzelony dowolny typ chińskiego pocisku nie dłuższego niż 9 metrów i o średnicy nie większej niż 85 cm. Spekuluje się, że w grę mogą wchodzić dowolne kombinacje złożone m.in. z pocisków woda-woda YJ-18A, przeciwlotnicze pociski średniego zasięgu HQ-9B, pociski manewrujące czy nowe pociski do zwalczania okrętów podwodnych Yu-8A, możliwe że będzie można w nich instalować uzbrojenie nowego typu w tym pociski hipersoniczne. Do tego należy doliczyć 130 mm armatę zdolną do używania amunicji programowalnej i naprowadzanej, lufowy system samoobrony H/PJ-38, pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu HQ-10, torpedy i wyrzutnie wabików. Okręty Type 055 mają też przenosić po dwa śmigłowce morskie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Ech
środa, 10 marca 2021, 14:12

W sumie był ,,układ warszawski,, - nazwa paktu wojskowego ,ze stolica Pl w tle

Niuniu
wtorek, 9 marca 2021, 23:35

Jeśli w USA jakiś duży okręt wojenny nazwano by Warszawa to byśmy sikali z radości. Głowa Państwa popłakał by się ze szczęścia. Jeśli to samo zrobił by inny kraj w tym Chiny lub Rosja to też powinniśmy się cieszyć z takiego uznania dla Naszej stolicy. A nie rozpaczać twierdząc, że wraży okręt w ten sposób bezcześci Naszą świętość lub, że to sugeruje roszczenia do Naszej stolicy. Zdecydowana większość mieszkańców Tybetu zapewne ma gdzieś jak się ten okręt nazywa a już na pewno nie są tym bardziej zniewoleni. Proponuje zająć się bardziej poziomem wolności obywateli nad Wisłą a mniej się podniecać Tybetem.

myślącyPL
wtorek, 9 marca 2021, 21:08

Kolej na następne nazwy np Moskwa, a może i Berlin. My jesteśmy mało znaczącym "znakiem"na ekonomicznej mapie tego świata.

Wawiak
wtorek, 9 marca 2021, 21:46

myślący? Może, ale mało rozumiejący. Wielu chce, by Polacy nie rozumieli i nie dostrzegali potencjału położenia geograficznego swojego kraju. Podkreślam: potencjału!

easyrider
wtorek, 9 marca 2021, 20:43

Z powodu głupoty naszych, zachodnich elit kibicuję w tej grze Chińczykom. Przy naszym zniewoleniu totalną ideologią oni powolutku wygrają tę walkę przez submission. Chyba, że ktoś na Zachodzi obudzi się i póki czas wywali na Chiny nasz potencjał nuklearny.

Ech
wtorek, 9 marca 2021, 20:16

W tej chwili chinczycy w Tybecie to jakieś 5% ludności. Nie exterminuja (jak np amerykamie indian czy hawajow) zupełnie inne podejscie. Gubernator Tybetu jest tybetanczykiem co prawda chińczyk z kolei jest szefem miejscowej partii (i to on ma faktyczna władze) ale jakąś tam wspólnie zarzadzanie istnieje. Region ma autonomię. Maja prawo nazwać tak okręt.

Kołacz
wtorek, 9 marca 2021, 19:57

Moja propozycja to Władywostok

kibic
wtorek, 9 marca 2021, 23:44

Na tę nazwę chyba długo poczekamy, chociaż przy chińskiej perspektywie, to co to jest kilkadziesiąt lat.

Neutralny
wtorek, 9 marca 2021, 18:52

Przeprasza a jakie to terytorium okupuje ChRL? Bo nie bardzo rozumiem. Z tego co wiem Chiny są jednolitym państwem uznanym w swoich granicach na całym świecie i w przeciwieństwie do USA nie utrzymują wojsk tam gdzie ktos ich sobie nie życzy jak to robią Amerykanie okupując Irak czy czesc terytorium Syrii. Yakże osławiona katownia CIA w guantanamo działa bez zgody kubańskiego rządu. Prosze troche obiektywizmu

Naiwny
wtorek, 9 marca 2021, 18:35

Z tą okupacją to spora przesada. Po co używać tak nie adekwatnych pojęć? Co byśmy powiedzieli na to gdyby w Pekinie zaczęto określać Gdańsk, Koszalin, Szczecin czy Wrocław takim samym określeniem?

Marcin
wtorek, 9 marca 2021, 15:16

A co w nich ulepszac? Robi się konkretny projekt i stocznia buduje okręty. A nie budowę ciągnie dekadami zmieniając coś w każdym okręcie.

Tani
wtorek, 9 marca 2021, 14:35

Oooo,wiem czemu wujek google podrzucil mi to z Tybetanskiej gazety. To bylo napisane 055 to Chinski a reszta w takim dziwnym jezyku

Tweets Defence24