Reklama

Geopolityka

Sudan Południowy wznawia wydobycie ropy naftowej

Sudan Południowy uruchamia produkcję ropy - fot. internet
Sudan Południowy uruchamia produkcję ropy - fot. internet

18 października br. Rada Ministrów Sudanu Południowego wezwała koncerny naftowe do natychmiastowego wznowienia wydobycia ropy naftowej w tym kraju i przygotowania do eksportu.

Rozporządzenie Rady zostało wydane dzień po ratyfikacji przez parlament Sudanu Południowego porozumienia zawartego między prezydentami Sudanu Południowego i Sudanu, 27 września br. w Addis Abebie. Wcześniej ratyfikacji dokonał również parlament w Chartumie.

Według ministra ropy i górnictwa Sudanu Południowego, Stephena Dhieu Dau pierwsze baryłki ropy zostaną wyeksportowane nie wcześniej niż za 3 miesiące. Spowodowane jest to koniecznością przygotowania infrastruktury - ropociągi do tej pory były zalane wodą, część infrastruktury w stanie Unity została zniszczona w kwietniowym konflikcie.

Zły stan infrastruktury powoduje również, że przez ok. 12 miesięcy Sudan Południowy będzie w stanie produkować jedynie 70% ropy produkowanej przed styczniem 2012 r.



Podpisane w sierpniu porozumienie a następnie wrześniowy traktat pokojowy otwarły drogę do eksportu sudańskiej ropy - za to władze Sudanu będą płacić sąsiadom 9,5 dolara za każdą baryłkę. Po tym okresie istnieje szansa na obniżenie kosztów bądź też zerwanie współpracy. Więcej szczegółów umowy nie ujawniono.

Wedle ocen ekspertów, złoża ropy naftowej Sudanu wynoszą około 6,4 mld baryłek ropy. W 2011 roku, w wyniku podziału państwa, Sudan Południowy uzyskał ok. 60% złóż. Do stycznia 2012 r. dochody z eksportu ropy stanowiły 98% dochodów nowego państwa. Na skutek secesji pod administracją władz Sudanu Południowego znalazła się również część ropociągu, który łączy pola roponośne z rafineriami, a także terminalem naftowym w Port Sudan.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama