Stoltenberg: NATO musi przeanalizować błędy popełnione w Afganistanie

26 sierpnia 2021, 09:18
210824a-003
Fot. www.nato.int
Reklama

NATO “musi przeanalizować błędy” popełnione w Afganistanie - ocenił szef Sojuszu Jens Stoltenberg w czwartkowym wywiadzie dla europejskich gazet, w tym włoskiej “Il Sole-24 Ore”. Dodał, że bez USA i NATO Unia nie będzie w stanie obronić Europy.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział: NATO “musi potrafić poddać się krytyce”.

Według niego obecna sytuacja w Afganistanie to “tragedia dla narodu”. “To straszne, że osiągnięty w ostatnich latach postęp społeczny jest zagrożony” - przyznał.

“Mogliśmy poczekać dłużej po 20 latach inwestowania w afgańskie siły zbrojne” - ocenił Stoltenberg. Jego zdaniem wojsku tego kraju brakuje przywództwa “tak politycznego, jak i militarnego”.

Reklama
Reklama

NATO, jak wskazał sekretarz generalny, umożliwiło “ważny rozwój społeczny” Afganistanu.

“W ostatnich 20 latach potrafiliśmy nie dopuścić do tego, by Afganistan stał się bezpiecznym portem międzynarodowego terroryzmu” - wskazał Stoltenberg.

Następnie zaznaczył: “Niezależnie od tego, co stanie się w tym kraju, Ameryka Północna i Europa muszą pozostać zjednoczone, bo stoimy w obliczu zmiany równowagi sił na poziomie globalnym z powodu bardziej agresywnej polityki Rosji i rozwoju Chin”.

Wyraził przekonanie, że NATO “pozostaje bardzo silnym sojuszem”.

Na uwagę, że są głosy o potrzebie stworzenia wojska UE odparł: “Myślenie, że Europa mogłaby się obronić bez Stanów Zjednoczonych czy NATO jest błędne”. “Unia Europejska nigdy nie będzie w stanie obronić Europy” - uważa szef Sojuszu i jako powód podał przyczyny finansowe i geograficzne.

“Każda próba poluzowania więzi transatlantyckiej osłabiłaby nie tylko NATO, ale podzieliłaby także samą Europę” - ostrzegł Stoltenberg.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:22

Błędem NATO jest technokratyczny decyzyjny wrzód niszczący operacyjność wojsk zwany mniemanologią stosowaną ...czego skutkiem jest Afganistan

ja to ja
czwartek, 26 sierpnia 2021, 19:40

20 lat.To wam dogłębna analiza zajmie kolejne 20.

Piotr
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:36

Jakiś czas temu jeden z polityków powiedział, że formuła działania, zarządzania paktem powinna ulec zmianie, bo czasy się zmieniają i zmieniać będą, tak to zapamiętałem z jego wypowiedzi, to taka płytka i krótka wypowiedź, żadnych konkretów, nie wypowiem się w tej sprawie ,może ktoś w tym temacie coś wie więcej?.

złośliwy
czwartek, 26 sierpnia 2021, 16:37

Ten facet nawet oddzialem PKS-u nie powinien zarządzać.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 26 sierpnia 2021, 19:50

A czym zarządza "Sekretarz Generalny NATO"? Mniemam, że jego władza zaczyna się i kończy na ogłaszaniu przerwy obiadowej na sympozjach i obradach NATO... To coś jak w Polin Naczelna Pielęgniarka Kraju - Korwin Mikke jako poseł od 30 lat usiłuje się dowiedzieć czym zajmuje się ten wysokopłatny urząd i do czego jest potrzebny - bez skutku... Wiem, że "określa w drodze uchwały, wzór zaświadczeń, stwierdzających, że pielęgniarka lub położna posiada kwalifikacje zgodne z wymaganiami wynikającymi z przepisów" - ale czy to uzasadnia utrzymywanie tego urzędu przed podatników? :D

Dudley
czwartek, 26 sierpnia 2021, 16:25

Pan Stoltenberg twierdzi że UE nie jest w stanie obronić się samodzielnie? Jakiż to przeciwnik, może zagrażać UE? Chiny, Rosja, Iran, państwa Afryki Północnej, czy Bliskiego Wschodu? Dobre, największym zagrożeniem dla UE to USA, a dokładnie wciągnięcie w globalny konflikt z Chinami

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:40

Na przykład Rosja, przed którą nie jest w stanie obronić swoich państw członkowskich samodzielnie.

Grzegorz
czwartek, 26 sierpnia 2021, 16:00

To elity Berlina mają taki pomysł by stworzyć alternatyw NATO. Ale jest to błędna, bo nic nie zastąpi NATO a Europa nie ma takiego potencjału by przeciwstawić się Rosji i Chinom.

Dudley
czwartek, 26 sierpnia 2021, 21:59

Człowieku po co mają się sprzeciwiać? Przecież Europa to kura składająca złote jajka, a tylko idiota zarznie taką kurę. Uważasz że na czele tych państw stoją kretyni? Co Rosja zrobi ze swoimi bogactwami naturalnymi, komu je sprzeda Afrykanom? Chiny komu sprzedadzą produkcję swoich fabryk? Gospodarki obu tych państw są nierozerwalnie powiązane z gospodarką UE, obie się załamią bez Europy.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:43

Już widzę jak UE bez NATO będzie broniło Liwy, Łotwy, Estonii, Rumunii albo nas. Jakby co położą na tych państwach laskę. A interesy z Ruskimi będą robili i tak.

trzcinq
piątek, 27 sierpnia 2021, 16:30

W najgorszym momencie i tak położą laskę a jedyne co nas przed takim scenariuszem chroni to fakt że nikomu nie zależy na konflikcie zbrojnym. I co to jest za myślenie że ktoś nas obroni? Ile warte sa traktaty i sojusze to chyba nie muszę tłumaczyć

Muminek
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:40

Przeanalizować - co tu jest do analizowania ... nie pomaga się komuś komu nie chce się walczyć o własny kraj ...

yaro
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:32

Tu nie było żadnych błędów to był skok na kasę amerykańskiego podatnika, wszystko wyszło idealnie, kto miał dostać ten dostał swoją działkę, prezydent Afganistanu wywiózł ze sobą 150 mln ....

ubawiony
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:25

to moze rosja bedzie przestrzegac traktatow pokojowych , jak wiadomo wszem i wobec rozpetala wojne w afganistanie , czeczeni, gruzji , teraz ukraina aneksja krymu i walki w donbasie , syria libia itd wszedzie gdzie da sie wcisnac to sie wpychaja gnidy myslalby kto ze sa nastawieni pokojowo do swiata parsknalem smiechem

arri
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:24

Widzisz jaka ta ameryka jest biedna, bo ona tylko w 85% wywołała wojny na swiecie i w ponad 40 krajach po II wojnie dokonała przewrotów jak na ukrainie, Jugosławii, Libii, Egipcie, Iraku, Afganistanie itd........

ubawiony z ubawionego
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:35

to napisz nam tutaj na jakiej podstawie ZSRR wszedł do Afganistanu .....

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:44

Prawem kaduka. Jak to zawsze Rosja.

zkj
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:05

podstawowy błąd to branie do afgańskiej armii ludzi skorumpowanych, myślących tylko o kasie. Trzeba było dogadać się z synem lwa Pandższiru Ahmada Szah Masuda, on przynajmniej ma "nabiał" i chęć do walki.

Michał
czwartek, 26 sierpnia 2021, 12:54

Ponoć istnieje inna przyczyna tak szybkiego wycofania się USA z Afganistanu, nie podana do publicznej wiadomości. Pytanie, co było tak ważne, że świadomie poniesiono ryzyko polityczne i medialne?

Bimbo
czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:46

Katastrofą skończył się eksport demokracji liberalnej, tak jak wcześniej demokracji socjalistycznej.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:30

Dobra rada dla NATO: może tak po prostu należy przestrzegać TRAKTATU NATO, który głosi, że NATO jest obronne i nie napadać na inne kraje oraz przestrzegać traktatowego OBSZARU OPERACYJNEGO, który obejmuje Europę, Amerykę Północną, Morze Śródziemne i Północny Atlantyk a nie Azję i Afrykę? :D

Albert
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:06

aha czyli jak jakiś kraj, na przykład Iran, napadnie na jakiś kraj NATO to jeśli szybko zwieje to nie jechać na Iran tylko podziękować za napaść? Masz bardzo ciekawy "tok rozumowania".

Dudley
czwartek, 26 sierpnia 2021, 16:52

A ty nie zainteresowałeś się o co chodzi w traktacie, i jakie są jego ograniczenia? Jeśli Iran zaatakuje np. Turcję to jak najbardziej NATO ma obowiązek udzielić jej pomocy. Natomiast jeśli jakieś państwo zaatakuje terytorium USA na obszarze Pacyfiku np Hawaje to NATO nie ma nic do tego, art. 6 traktatu. To samo dotyczy się terytoriów zamorskich Francji cz GB. Np Atak Argentyny na Falklandy, choć był atakiem na członka NATO, to nie było to powodem reakcji sojuszu.

Albert
czwartek, 26 sierpnia 2021, 17:57

aha czyli jak Iran wystrzeli rakiety na Turcję, ale nie wejdzie na jej terytorium to NATO nic nie zrobi? A jak Rosja wystrzeli Iskandery atomowe na Polskę to też nic? Bo ja nie pisałem o jakimś państwie, które zaatakuje USA na Pacyfiku (choć nie bardzo rozumiem przykład Hawajów skoro to jeden ze stanów USA, a nie "jakaś wysepka" na Pacyfiku).

Dudley
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:04

Weź człowieku poświęć parę minut na przeczytanie paru akapitów i się nie ośmieszaj.

yaro
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:37

poczytaj traktat NATO a dopiero potem się wypowiadaj bo inaczej wychodzi głupota

ok
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:48

czyli jak Iran wystarzeli rakietę na Warszawę to dziękować? Aha.

czwartek, 26 sierpnia 2021, 14:23

Mógłby Pan podać przykład ataku jakiegoś kraju na państwo NATO? Bo przykładów napaści państ NATO na jakiś kraj jest od groma.

ij ni
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:48

A napaść Rosji na Gruzję? A napaść Rosji na Krym? A napaść Rosji na Ługańsk? A napaść Rosji na Donieck? A napaść Rosji na Syrię? A napaść Rosji na część Mołdawii? A ćwiczenia Rosji w atakach atomowych na Polskę? Aaaa o NATO chodzi? Ok, a napaść Alkaidy na USA (NATO), chronionej przez Taliban?

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 26 sierpnia 2021, 14:15

Mam LEGALISTYCZNY TOK ROZUMOWANIA! Jak Iran w Azji napadnie na Wielką Brytanię, to jest to sprawa Wielkiej Brytanii a nie NATO! Po to Wielka Brytania i USA mają sojusze AZJATYCKIE a nie NATO! A jak Persowie w drodze na Wielką Brytanię wkroczą na statutowy obszar operacyjny NATO, to wtedy jest to spraw NATO. Czego tu nie rozumiesz? Sowieci PRL nie wciągali w awantury koreańskie, wietnamskie i afgańskie, w przeciwieństwie do Wielkiego Wuja! Był jakiś przykład w historii, gdzie naprawdę art. 5 Traktatu NATO miał zastosowanie, za wyj. wzajemnego mordobicia się "sojuszników" NATO (Turcja-Grecja, Islandia-Wielka Brytania)? :D

serio
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:45

A powiedz nam Fanklub - tak nienawidzicie USA i piszesz, że nie powinny być w Afganistanie, a przecież kupowali od was sprzęt dla armii afgańskiej i chronili wasze południe, a teraz wyszli i nie dość, że nie zarobicie na sprzedaży i serwisie sprzętu wojskowego to jeszcze powstał wam Taliban, a na dodatek ISIS w Afganistanie już podnosi głowę - nie rozumiem was.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:51

Zapomniał o czeczeńskich "rozrywkowych" ciężarówkach i tamtejszych "smiertnicach". Amerykanie wychodzą z Afganistanu, więc talibowie razem z IS przypomną mu w czym rzecz.

Kofan Anan
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:18

jakoś nie przypominam sobie, żebyś miał LEGALISTYCZNY TOK ROZUMOWANIA, kiedy Rosja złamała Memorandum Budapesztańskie i napadła na Ukrainę.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 26 sierpnia 2021, 20:00

Oczywiście że mam LEGALISTYCZNY TOK ROZUMOWANIA, bo jak pisałem, Memorandum Budapesztańskie wcześniej złamało NATO i UE, więc Rosji już nie obowiązywało. Memorandum głosiło, że Ukraina jest państwem niezależnym i bez zgody Rosji, nie może być wciągana w sojusze gospodarcze i wojskowe, a w szczególności przymuszana do tego np. za pomocą sankcji gospodarczych. Tymczasem w 2008 NATO zaprosiło Ukrainę do wstąpienia a UE nakazało Janukowiczowi podpisać na skandaliczynie niekorzystnych dla Ukrainy warunkach Traktat Stowarzyszeniowy z UE. Gdy Janukowicz odmówił, USA i UE najpierw nałożyły na Ukrainę i Janukowicza sankcje, a potem zrobiły kolejny krwawy pucz zwany Majdanem, łamiąc kolejny raz Memorandum Budapesztańskie (zgwałcone przez Zachód poprzednimi majdanami!). Ponadto Rosja nie napadła na Ukrainę. Skorzystała z Lex Cosoviensis i wzorem USA popierających referendum niepodległościowe Kosowa, poparła niepodległość Krymu. Ponadto dlaczego jak Ukraina odłącza się od Sowietów to jest cacy a jak Krym od Ukrainy to cacy nie jest? Możesz to logicznie uzasadnić? :D

Kofan Anan
czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:17

1. NATO zaprosiło Ukrainę do wstąpienia do UE? Buhahahaha, kłamstwo. NATO nie zaprasza i nie działa w imieniu UE. 2. To nie UE zrobiła pucz tylko Ukraińcy mieli was i waszego Janukowycza dość, co do krawości to Janukowycz kazał strzelać do protestujących. 3. "Ukraina jest państwem niezależnym i bez zgody Rosji" - albo jest niezależnym, albo potrzebuje zgody Rosji. Zdecydujcie się. 4. Rosja miała powstrzymywać się od przymusów ekonomicznych, a gwałciła porozumienie o gazie narzucając Ukrainie wyższe ceny - zatem to Rosja pierwsza złamała umowę. 5. Punkt 6 Memorandum także złamaliście. Z twojego "uzasadnienia" wynikają co najmniej dwie rzeczy: 1. Że napaść Moskwy na Polskę w 1939 roku razem z Niemcami była...słuszna.....bo rzekomo państwo polskie nie istniało i 2. Że jak Finlandia spróbuje wejść do NATO to też ją napadniecie. A wynika także wiele innych, jak na przykład powrzechnie już znany fakt, że nie dotrzymujecie absolutnie żadnych umów, chyba że jesteście pod groźbą.

Tweets Defence24