Stocznia NAUTA woduje kolejny statek

8 sierpnia 2016, 13:08
fot. NAUTA
Fot. NAUTA

Stocznia NAUTA, która chce uczestniczyć w budowie okrętów dla Marynarki Wojennej, uroczyście zwodowała 78-metrowego sajnera dla duńskiego armatora.

Uroczyste wodowanie częściowo wyposażonego statku "Pathway" odbyło się 5 sierpnia 2016 w gdańskim Zakładzie Nowych Budów Stoczni NAUTA na pochylni B3. Jest to szósty statek zbudowany w stoczni NAUTA na zamówienie duńskiej firmy Karstensens Skibsvaerft A/S. Piąta jednostka, „Kings Cross”, siostrzana dla „Pathway”, została zwodowana pod koniec kwietnia.

Przeznaczone dla Danii jednostki to statki rybackie – sajnery o długości 78 m, szerokości 15,5 m i zanurzeniu 6,5 m, które łowią ryby siecią przyciąganą do burty. Wyposażono je w elektroniczne systemy pozwalające na lokalizowanie i oceniania wielkości ławic oraz na wyznaczania optymalnej trasy zarzucania sieci.

Fot. NAUTA

Kontrakt na budowę „Pathway” został zawarty w październiku 2014 r. i był o tyle ważny, że dotyczył jednostki budowanej seryjnie. Tymczasem w ostatnich czasach armatorzy zamawiają głównie pojedyncze statki, a wykonywanie małych serii należy do rzadkości. Stocznia NAUTA zajmuje więc coraz poważniejszą pozycję na rynku, czego dowodem jest siedem jednostek pływających, budowanych obecnie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni NAUTA. Przy czym dwie z nich są już w pełni wyposażone.

Jak dotąd specjalnością tej stoczni są nowoczesne jednostki rybackie, statki naukowo-badawcze oraz jednostki do obsługi instalacji offshore. Stocznia chce również uczestniczyć w budowie okrętów dla Marynarki Wojnenej – przede wszystkim w ramach programów Miecznik i Czapla.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
drutkolczasty
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 14:19

To w czasie wyborów parlamentarnych ta stocznia budowała statki za granicą? Bo ciągle słyszałem, że nie ma polskiego przemysłu stoczniowego, zniszczonego przez wrażą PO-PSL???

Mędrzęc
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 13:55

A co z koreańczykami z północy pracującymi w Naucie i nie tylko? Ktoś w ogóle pomyślał że nie tylko będą pieniądze z budżetu transferowane do korei północnej na zabawki Kima, ale nawet tajemnice, bo co podejrzą to ich?

Bursztynek
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 13:23

Mają już pomysł na okręty podwodne i niszczyciele?

try
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 15:15

Ile Polska będzie jeszcze czekała na konkretne decyzje w sprawie budowy okrętów niszczycieli i okrętów podwodnych ?? Bo jak na razie budujemy dla tych co nie trzeba.

Ad_summam
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 15:00

Raczej na ich kadłuby.... :)

tadek
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 14:20

takie statki to w TURCJI budowali na plaży bez żadnej stoczni, widziałem na własne oczy w TUZLI..

Tweets Defence24