Reklama

Siły zbrojne

Steyr Mannlicher i Rheinmetall łączą siły. Wspólna oferta karabinu RS556

Fot. Rheinmetall/Steyr Mannlicher
Fot. Rheinmetall/Steyr Mannlicher

Niemiecki koncern Rheinmetall nawiązał współpracę z austriacką firmą Steyr Mannlicher dotyczącą procesu produkcji i sprzedaży modułowego karabinka automatycznego RS556. Jest to niewątpliwie wzmocnienie już i tak szerokiej oferty sprzętu uzbrojenia, jaką obecnie oferują Niemcy na rynkach całego świata. Wynikiem zawartej współpracy będzie podjęcie produkcji tej broni w Niemczech z 60% udziałem w jej konstrukcji zespołów i elementów pochodzących z fabryk niemieckich.

Oprócz szerokiej oferty promocyjnej skierowanej na rynki zagraniczne obaj partnerzy widzą przede wszystkim duży potencjał na rynku niemieckim.    Rozpoczęcie programu "System Sturmgewehr Bundeswehr”, mającego na celu wyłonienie bardziej niezawodnego i zaawansowanego następcy standardowego karabinka szturmowego G36, może rozpocząć się w 2019 roku. G36 ostatnio podlegał dużej krytyce ze względu na problemy z nagrzewaniem się elementów kompozytowych (konkretnie osady lufy czy przyrządów optycznych itp.) podczas prowadzenia intensywnego ognia. Jednak wada ta wydaje się być konstrukcyjnie możliwa do wyeliminowania i nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy tej broni w SZ Niemiec.

Inny potencjalny przetarg na rynku niemieckim dotyczy karabinków kalibru 5,56 dla wojsk specjalnych, których 1750 zamierza się pozyskać w latach 2017-2019.

Projekt RS556 to m.in. wynik wieloletniego doświadczenia obu firm w rozwoju i produkcji broni piechoty oraz świadczeniu usług związanych ze wsparciem ich eksploatacji. Rheinmetall wyprodukował tak znane i renomowane produkty jak karabin szturmowy G3 i karabin maszynowy MG3. Steyr Mannlicher jest znany z produkcji modelu AUG, nowoczesnych karabinów snajperskich, takich jak SSG08 czy BMG HS50M1, oraz 40 mm granatnika GL40.

Karabinek RS556 bazuje na znanym i pozytywnie ocenianym modelu STM556, którego premiera miała miejsce w 2012 roku. Producent podkreśla jego ergonomię i łatwość obsługi. Jest wyposażony w regulowany system tłoka gazowego o krótkim skoku co z kolei wywodzi się pośrednio z systemu sprawdzonego w znanych karabinkach AUG lub Universal Army Rifle, koncepcji która sprawdziła się w czasie długoletniej eksploatacji w wielu armiach świata. Ze standardową lufą o długość  406 mm i z pełnym 30 nabojowym, RS556 ma masę około 4,2 kg. Regulowana długość kolby ma siedem różnych nastawnych pozycji, zapewniając indywidualne dopasowanie broni do wyposażonego w nią strzelca.

Broń wyposażona jest w standardowy system kilku różnych szyn montażowych (zgodny z MIL-STD-1913, STANAG 2324 i STANAG 4694) osadzonych na monolitycznym korpusie, co pozwala na zamocowanie różnych przyrządów optycznych, 40 mm granatnika podwieszanego czy akcesoriów dodatkowych.

Modułowość konstrukcji przejawia się tym, że karabinek w ciągu krótkiego czasu można dostosować do pełnienia różnych ról na polu walki. Np. lufy są dostępne w długościach 14,5, 16, 18, czy 20 cali i wymieniane bez użycia narzędzi. Broń może pracować bez smarowania i będzie konfigurowana jako karabin szturmowy, lekki karabin maszynowy lub karabinek. Wyposażono ją w specjalny system zamka z funkcją pracy awaryjnej, co gwarantuje niezawodne działanie w ekstremalnych warunkach pracy, takich jak wysokie i niskie temperatury otoczenia.

RS556 jest kompatybilny z modułowym systemem "Future Soldier” IDZ-ES, produkowanym i rozwijanym przez koncern Rheinmetall dla armii niemieckiej.

Reklama

Komentarze (4)

  1. ms

    G3 to chyba jednak produkt Heckler und Koch, a nie Rheinmetall?

  2. AWU

    Starzy górale zawsze powtarzali "sicher jest sicher powiedział Mannlicher"!! Chyba chodziło o to że Mannlicher wynalazł "Sicherklappe"/bezpiecznik? :)

  3. Podbipięta

    MSBS już po testach.

  4. jak to tak?

    No i wyprzedzili naszego MSBSa :(

Reklama