Starcia Tuaregów i islamistów w Mali

19 listopada 2012, 23:06
azawad_mali_mnla
Bojownicy z MNLA - fot. internet
Reklama

17 listopada br. oddziały Tuaregów z Ruchu na rzecz Wyzwolenia Azawadu (MNLA) starły się z islamistami z Ruchu na rzecz Monoteizmu i Dżihadu w Afryce Zachodniej (Mujao). Tuaregowie zostali jednak odparci.


MNLA, który przewodził wiosennej rebelii przeciwko rządowi Mali usiłował odbić z rąk Mujao bastion w Gao. Mimo schwytania kilkunastu islamistów i początkowych sukcesów musieli przyznać się do klęski i wycofać, podała agencja AFP powołując się na rzecznika Mujao.

Inna zbrojna organizacja islamska operująca w północnym Mali, Ansar ad-Din sprzymierzyła się ostatnio z MNLA i prowadzi wspólne rokowania pokojowe z ECOWAS'em (Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej) w Burkina Faso, które mają zapobiec zbrojnej interwencji afrykańskiej. (zob. też: Algieria prowadzi negocjacje z islamistami z Mali).

ECOWAS zatwierdził już plan zbrojnej interwencji, do realizacji którego przystąpi jeśli negocjacje nie przyniosą efektu.

Jeśli z kolei negocjacje zakończą się powodzeniem, oznaczać to będzie osłabienie pozycji al-Kaidy w Magrebie, która zamierza utworzyć w Mali bazę dla afrykańskiego dżihadu. Jedynym jej sojusznikiem pozostanie wspomniany wcześniej Mujao.

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24