Reklama

Stany Zjednoczone zwalniają z sankcji przeciwko Iranowi

9 grudnia 2012, 14:40
India-starts-purchasing-Iranian-oil-in-tankers-600x336
Jeden z irańskich tankowców - fot. http://wrnewz.com

7 grudnia administracja Baracka Obamy zwolniła kolejne 9 państw z sankcji finansowych za kupowanie irańskiej ropy na kolejne 180 dni. To nagroda za ograniczenie importu czarnego złota z tego kraju.


Sankcje dla państw handlujących z Irańczykami polegają na odcięciu dostępu do amerykańskiego systemu finansowego. Stany Zjednoczone, wraz z ostatnią decyzją, zwolniły  czasowo wszystkich 20 największych odbiorców irańskiej ropy od tych niedogodności. Wiąże się to z tym, że ograniczyły one znacznie import surowca - irański eksport spadł o ok. 50% w porównaniu do ub. r., a produkcja o 1 mln bd.

Wśród grupy 9 państw zwolnionych z sankcji są Chiny (od stycznia zmniejszyły import irańskiej ropy o 22%), Indie, Korea Południowa, RPA, Turcja, Sri Lanka, Malezja, Singapur i Tajwan. We wrześniu br. z amerykańskich sankcji zostało zwolnionych 10 państw UE oraz Japonia.

Sankcje mają na celu skłonienie państw importujących irańską ropę do ograniczenia zakupów z tego źródła na rzecz Arabii Saudyjskiej, Iraku lub innych producentów. Zmniejszenie dochodów Iranu ma z kolei spowolnić jego program atomowy, który według Zachodu może mieć charakter wojskowy.

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama