Środowy przegląd prasy: Polska armia szykuje się na wojnę; Naddniestrze w Donbasie; Wojna z Państwem Islamskim to dopiero początek; Dyskretne dozbrajanie

24 września 2014, 08:20
fot. st. chor. szt. Adam Roik
Defence24
Defence24

Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Gazeta Wyborcza, Tomasz Bielecki, Naddniestrze w Donbasie: "Kijów szykuje się do wycofania ciężkiej broni ze strefy buforowej, która ma oddzielić ukraińską armię od rebeliantów. Część Donbasu kontrolowana przez Rosjan staje się ukraińskim Naddniestrzem. (...) W pierwszej kolejności ze strefy buforowej ma być usunięta broń ciężka, czyli artyleria i transportery opancerzone z działami kaliber ponad 100 mm. (...) Strefę bezpieczeństwa ma monitorować ok. 350 wysłanników OBWE. (...) Rozejm zostanie wykorzystany przez władze okupacyjne do legitymizacji "donieckiego Naddniestrza". (...) Odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad tym obszarem w przewidywalnej przyszłości staje się mało prawdopodobne."

Dziennik Gazeta Prawna, Jakub Kapiszewski, Wojna z Państwem Islamskim to dopiero początek: "Nasilenie nalotów oznacza, że Amerykanie po raz kolejny chcą zaprowadzić porządek na Bliskim Wschodzie. Obama nakreślił strategię na najbliższe tygodnie. (...) Podsumował ją dwoma słowami: degrade and destroy (osłabić i zniszczyć). Kampania prowadzona z powietrza będzie kluczowa w osiągnięciu pierwszego celu. Cel drugi będzie wymagał zaangażowania lądowego. (...) O ile Amerykanie z powietrza są w stanie w znaczący sposób osłabić bojowników, o tyle nie jest pewne, że będą potrafili ich zniszczyć nawet przy lądowym zaangażowaniu sojuszników."

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Dyskretne dozbrajanie: "Federacja Rosyjska prowadzi od 2007 r. intensywny program modernizacji armii, a coroczne wydatki zbrojeniowe od tego czasu podwoiły się. (...) Poziom "ultranowoczesny" wojska lądowe, siły powietrzne i marynarka wojenna osiągną w przyszłym roku w 30 proc., a pięć lat później w 70 procentach. (...) Obecnie ocenia się, że nowoczesna broń w rosyjskich siłach zbrojnych stanowi ok. 16 procent. (...) Na ten rok rosyjskie strategiczne wojska rakietowe mają otrzymać kompleksy rakietowe RS-24 Jars na mobilnych platformach. (...) Obecnie arsenał jądrowy Rosji jest największy na świecie, liczący ok. 1,4 tys. aktywnych głowic jądrowych i ok. 6,4 tys. pozostałych."

Gazeta Polska Codziennie, Jacek Liziniewicz, Polska armia szykuje się na wojnę: "Dziś rozpoczynają się największe w tym roku ćwiczenia wojskowe Anakonda 2014. W manewrach weźmie udział 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. (...) Podobne ćwiczenia odbywają się w cyklu dwuletnim od 2006 r. To największe ze szkoleń, w których biorą udział polscy żołnierze. (...) Celem ćwiczenia będzie zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków do wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. Podczas ćwiczenia prowadzona będzie również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP."

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Naloty na islamistów: "Amerykańskie siły zbrojne i ich partnerzy podejmują działania wojskowe przeciw terrorystom z Państwa Islamskiego w Syrii, z użyciem myśliwców, bombowców i pocisków Tomahawk. (...) Naloty rozpoczęły się w nocy z poniedziałku na wtorek. (...) W bombardowaniach uczestniczą Jordania, Bahrajn, Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. (...) W Iraku samolotom amerykańskich sił powietrznych towarzyszą Francuzi. NATO jako organizacja nie bierze udziału w operacji. (...) Celem ataków powietrznych antydżihadystycznej koalicji są zgrupowania islamistów wzdłuż granicy syryjsko-irackiej wraz z miastem Ar-Rakka, głównym ośrodkiem terrorystów w Syrii."

Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Tajni agenci dostaną więcej na ochronę kraju: "Od lat budżety naszych służb specjalnych utrzymywały się na zbliżonym poziomie. Po wybuchu wojny w Donbasie (...) sytuacja zaczęła się zmieniać. W planach przyszłorocznego budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej wydatki na Służbę Wywiadu Wojskowego idą w górę o 100 mln zł. Na znaczny zastrzyk środków mogą liczyć także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego. (...) Tymczasem budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego według planów wzrośnie o 4 proc. (...) Na pewno część środków z nowego, zwiększonego budżetu zostanie przeznaczona na walkę z islamskimi terrorystami."

Dziennik Wschodni, Będzie nowy niszczyciel min: "W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding rozpoczął się we wtorek kolejny etap budowy niszczyciela min typu Kormoran II (...). Wartą ok. 1,5 mld zł umowę na budowę trzech niszczycieli min typu Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 r. (...) Pierwszy niszczyciel min ma zostać przekazany Marynarce Wojennej pod koniec 2016 r. (...) Okręty są przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. (...) Zakup niszczycieli min to część programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych do roku 2022."

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
dasda
środa, 24 września 2014, 11:49

"Na pewno część środków z nowego, zwiększonego budżetu zostanie przeznaczona na walkę z islamskimi terrorystami." nie wiem czy się śmiać czy płakać ...tak bardzo jesteśmy zagrożeni "wywiadem terrorystów" w polsce oraz ich zamachami... radze raczej żeby kontrwywiad zajął się obecnymi agenturami z krajów takich jak rosja,niemcy,izrael

xman
środa, 24 września 2014, 10:56

Budżety służb wywiadowczych już dawno powinny wzrosnąć!!! A ta dodatkowa kasa zanim zaprocentuje, to minie trochę czasu. Ps. Budżet IPN-u jest większy aniżeli Agencji Wywiadu i to mówi wszystko.....żal.

Tweets Defence24