Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wywiad z szefem MON; Wywiad z byłym szefem niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji; Joe Biden zmieni plany redukcji wojsk amerykańskich w Afganistanie?; USA dozbrajają swoich sojuszników nad Zatoką Perską

Fot. Staff Sgt. Madelyn Brown/USAF.
Fot. Staff Sgt. Madelyn Brown/USAF.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sandra Skibniewska, Super Express, „Mimo różnic w koalicji wierzę w kompromis”: Wywiad z szefem resortu obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Jestem przekonany, że dotychczasowe - bardzo dobre - partnerskie relacje z USA nie ulegną zmianie. Ich bardzo ważnym elementem jest ratyfikowana przed kilkoma dniami przez prezydenta Andrzeja Dudę polsko-amerykańska umowa o współpracy obronnej. Ta umowa to trwała i liczniejsza obecność wojsk USA w naszym kraju, to na jej podstawie w Polsce stacjonować będzie dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, które jest odpowiedzialne za siły amerykańskie rozlokowane w naszej części Europy.”


Artur Ciechanowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Po rozbiciu Państwa Islamskiego Europa stoi w obliczu terroryzmu”: Wywiad z byłym szefem niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji, Hansem-Georgiem Maassenem. „Statystycznie prawie nie ma przypadków, w których zamach taki jak w Wiedniu byłby przygotowywany lub przeprowadzony przez etnicznych Niemców czy Francuzów. Dlatego uważam, że Polska prowadzi bardzo rozsądną politykę wobec migrantów [...] Jednak jeśli porówna się Polskę z Francją, Niemcami, czy innymi krajami Europy Zachodniej, to niebezpieczeństwo jest o wiele mniejsze. W Polsce nie istnieje imigranckie środowisko, z którego rekrutują się terroryści. Nie ma też dużej liczby młodych mężczyzn z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej starających się o azyl.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Narodowa porażka tymczasowa”: Jak wyglądały wojskowe plany budowy szpitali tymczasowych? „[…] Po drugie, warto zapytać, czy faktycznie Wojsko Polskie i Sztab Generalny nie mają gotowych planów na stworzenie sieci szpitali tymczasowych. Jeśli nie mają, to określenie <<państwo z dykty>> jest zbyt łagodne. Ale taki scenariusz wydaje mi się mało prawdopodobny. Jest też możliwość, że plany istnieją, ale minister Błaszczak z nich nie skorzystał, bo cywilni piarowcy polityka zadziałali bez konsultacji z wojskowymi planistami. Jakiekolwiek byłoby wytłumaczenie, dwa dodatkowe tygodnie zostały zmarnowane.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Redukcja wojsk USA na Bliskim Wschodzie przyspiesza”: Czy wygrana w wyborach prezydenckich w USA demokraty Joe Bidena – zmieni plany redukcji wojsk USA w Afganistanie? „Do połowy stycznia kontyngent żołnierzy US Army w Afganistanie ma zostać zmniejszony z obecnych 5 tyś. do 2,5 tyś. wojskowych. Mniej żołnierzy armii amerykańskiej będzie również w Iraku. Tam z kolei redukcja obejmie 500 wojskowych z obecnych 3 tyś. Proces ma zostać zakończony do 16 stycznia. Kilka dni później odbędzie się zaprzysiężenie prezydenta USA.[…] Konsekwencje przedwczesnego wyjścia Amerykanów będą jeszcze gorsze niż decyzja poprzedniego prezydenta Baracka Obamy o wycofaniu żołnierzy USA z Iraku w 2011 r. - stwierdził McConnell.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wszyscy się boją Iranu”: Stany Zjednoczone dozbrajają swoich sojuszników nad Zatoką Perską. „W ubiegłym tygodniu amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Zjednoczonym Emiratom Arabskim sprzętu wojskowego o wartości ponad 23 mld dol. Wśród uzbrojenia znalazły się myśliwce wielozadaniowe F-35A oraz drony bojowe MQ-9 Reaper, a także szeroka gama pocisków rakietowych i bomb. ZEA za największe zagrożenie dla stabilności regionu uważają Islamską Republikę Iranu.”


Reklama

Komentarze

    Reklama