Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Przyspieszenie programu pozyskania myśliwców; Kolejna zmiana prezesa w PGZ; Roczny raport fińskich służb specjalnych; Kobiety w armiach NATO

Fot. Lockheed Martin.
Fot. Lockheed Martin.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Myśliwce mają przed sobą długi lot”: Minister obrony narodowej polecił szefowi Sztabu Generalnego przyspieszenia programu pozyskania myśliwców nowej generacji. Jak długo Polska będzie na nie czekać? „Dostawy nowych samolotów nie ma się co spodziewać wcześniej niż w 2024 r. Faworytem w wyścigu po zamówienie będą Amerykanie [...] najbardziej optymistycznym scenariuszu pierwsze maszyny przylecą do nas za sześć lat. Wszystkich ma być 32, choć w kuluarach mówi się nawet o czterech eskadrach, czyli 64 sztukach. ”


Fakt, „Zmieniają prezesów jak rękawiczki”: Witold Słowik już nie będzie prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Możliwym nowym prezesem może być były wiceszef MON Sebastian Chwałek lub nowy członek rady nadzorczej PGZ, Radosław Domagalski-Łabędzki. „Miał dociągnąć pracę w PGZ do końca roku. Kto będzie nowym szefem? Być może właśnie Domagalski-Łabędzki, którego nazwisko pojawiało się już na giełdzie zanim PGZ objął Słowik.”


Gazeta Polska Codziennie, „Finlandia nie jest oazą spokoju”: Fińskie służby specjalne przedstawiły roczny raport na temat działalności szpiegowskiej obcych państw. „Rosja i Chiny wciąż przejawiają dużą aktywność wywiadowczą. Nie zmniejszy się też poziom zagrożenia terrorystycznego - poinformowała fińska służba bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu SUPO. [...] Z rocznego przeglądu sytuacji bezpieczeństwa kraju, przedstawionego przez fińskie służby, wynika, że w kraju tym szczególną działalnością szpiegowską wykazują się Moskwa i Pekin. Zwrócono uwagę, że Rosja poprzez ataki hakerskie koncentruje się przede wszystkim na organizacjach rządowych, a także firmach związanych z sektorem energii.”


Polityka, „Kobieca armia”: W ostatnim czasie kobieta żołnierz została szefową słowackiej armii. Jak wygląda służba kobiet w innych krajach NATO? „Gdzie kobiety są chętniej widziane w wojsku, w Słowenii czy w Finlandii? Odpowiedź wcale nie jest oczywista. [...] W armiach 29 państw NATO kobiety stanowią 10,9 proc. O mały włos zabrakłoby ich w stowarzyszonej z Paktem Północnoatlantyckim Finlandii. Otóż minister obrony Jussi Niinisto zaproponował niedawno, aby w ramach oszczędności zawiesić służbę wojskową kobiet. W przeciwieństwie do męskiej, obejmującej wszystkich 18-latków […] W tym roku rekordowe 1,5 tys. dziewcząt, które na tle kolegów wyróżniają się niezwykłą motywacją. Zapowiedzi ministra wywołały burzę, wyraźnie nie wstrzelił się w epokę i nastroje, więc się szybko wycofał, ogłaszając, że sam się ze sobą nie zgadza. Tę formułę ratunkową warto podpowiedzieć wielu innym politykom.”


Reklama

Komentarze (9)

  1. As

    W kwestii samolotów myślę że nie wyjdziemy poza f16 i to w 2030 roku. W PGZ której działania to pasmo nieprzerwanych sukcesów prezesi muszą się zmieniać z chwilą nabycia prawa do odprawy. To chyba specjalność tej grupy. Los kobiet podczas konfliktów zbrojnych jest znany od tysięcy lat, więc jeśli kobiety interesują się obronnością trzeba dawać im szanse.

  2. bobo

    @Pol, jeżeli Norwegowie kupili F 35 to spokojnie ten samolot zniesie także polski klimat. A i z F35 jest zintegrowany znany w Polsce przeciwokrętowy NSM w wersji JSM o większym zasięgu i mocniejszej głowicy. Nie gorszy niż szwedzkie rakiety. Zgoda co do integracji z polskim uzbrojeniem. Tylko, że najpierw powinniśmy zainwestować w opracowanie amunicji i rakiet na dobrym poziomie dla Krabów i Langust a potem bierzmy się za majstrowanie przy samolotach.

  3. Ułan1981

    32 F35 Krzesiny, nowe 32 F16 Łask, Mińsk, Malbork, Świdwin F-16, które mamy na stanie.

  4. Dumi

    Czekamy na zmiany w PMT bo panuje chaos.

  5. Pol

    Za su 22 na poczatek gripen ng otwarty system daje możliwość zintegrowania naszych rakiet kasetowych oraz testy przyszłych grom piorun dość juz moze malowania stać nas na wieksze rzeczy. Wszystkim lobistom usa itd... zawdzieczamy dzisiejszy stan ,jestesmy wykluczeni z przemysłu. F 35 nie na nasz klimat ,dla polski samolot musi latac w kazdych warunkach pogodowych dnia i nocy to tez jest duża przewaga szwedzi tez posiadaja dużo bardziej zawansowane uzbrojenie co do zwalczania okretów w rosadnej cenie .

  6. bobo

    @aster, aby nie gmatwać procedur lepiej rozpocząć modernizację naszych F 16 jednocześnie z zakupem F 35. I nie 64 tylko 48. I nie do końca dekady ale do połowy. To jest max naszych możliwości.

  7. zły

    Ewentualne zamówienie nowych myśliwców (w co nie wierzę przy obecnym MON) powinno zawierać punkt o wypożyczeniu od kraju dostarczającego istniejących maszyn do czasu dostarczenia nowych.

  8. aster

    Moim zdaniem , powinnismy kupic 16 szt (1eskadra) F16V , podpisac umowe na modernizacje naszych 48 F16 C/D do V , nastepnie zamowic 64 F35A , z dostawamie do konca nastepnej dekady.

  9. pga

    "Tę formułę ratunkową warto podpowiedzieć wielu innym politykom" - no właśnie nie warto, zdecydowanie nie warto. Warto może tylko wg pismaków z pisma takiego, jak Polityka, których zajmuje tylko polityka, a o niczym więcej nie mają pojęcia, a tym bardziej nie mają pojęcia o wojsku. Porozmawiać możemy o kobietach w wojsku tylko wtedy, jeżeli będą ich dotyczyły te same normy i wymagania, co mężczyzn, i to nie na zasadzie zaniżania tych drugich. I żadnych taryf ulgowych typu rezerwacja dla kobiet określonych stanowisk (jak np. rzecznik prasowy i inne podobne głupoty), jeżeli nie spełniają kryteriów na starcie. Myślenie w kategoriach równości płci tam, gdzie liczyć się powinny wyłącznie zdolności, jest utopią i kolejnym niestety absurdem współczesności.

Reklama