Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Michał Jach nowym szefem MON?; Denuklearyzacja Korei Północnej; Koniec wojny o Caracale; Ludzie Macierewicza nadal w resorcie obrony; Delegacja Pentagonu przyleci do Polski ws. Fortu Trump; Kolejne incydenty lotnicze nad Bałtykiem

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Powyborcza rekonstrukcja rządu”: Medialne spekulacje dotyczące nowego szefa resortu obrony narodowej po wyborach do parlamentu europejskiego. „Duże szansę na fotel ministra obrony ma poseł Michał Jach - przewodniczący sejmowej Komisji Obrony, członek kilku podkomisji ds. wojska i uzbrojenia. Jach miałby zastąpić Mariusza Błaszczaka, kiedy ten zostałby szefem Najwyższej Izby Kontroli [...] Nie jestem po raz pierwszy na takiej giełdzie, ale wszystko okaże się w swoim czasie - mówi tajemniczo poseł Jach.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Atomowy Kim już tu jest”: Dziś rozpoczyna się dwudniowe spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Hanoi. Głównym tematem rozmów ma być denuklearyzacja Korei Północnej. „Korea Północna nie zrezygnuje z broni atomowej, ponieważ widzi w niej gwarancję swojego przetrwania. Do stołu rozmów zaś pcha Pjongjang potrzeba złagodzenia sankcji, co jest niezbędne do modernizacji gospodarki [...] Wydaje mi się, że jesteśmy świadkami procesu przygotowywania się różnych graczy na to, jak żyć z nuklearną Koreą Północną. To jest trochę jak wybór mniejszego zła: lepsza jest lekko otwarta Korea Północna niż taka, która przeprowadza nowe testy.”


Magdalena Cedro, Dziennik Gazeta Prawna, „Koniec wojny o widelce i śmigłowce”: Wywiad z ministrem gospodarki i finansów Francji, Brunem Le Maire. „Spór (o caracale - red.) odbił się na polsko-francuskich relacjach był wielkim rozczarowaniem dla mojego rządu. W polityce trzeba umieć sobie z tym radzić i myśleć o przyszłości, a nie o przeszłości. Mamy bardzo konkretne projekty dotyczące produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Polska chce być częścią inicjatywy, którą zapoczątkowaliśmy z Niemcami kilka dni temu.”


Grzegorz Rzeczkowski, Polityka, „Łańcuszek Antoniego”: Ludzie Antoniego Macierewicza – byłego szefa MON – nadal pracują w resorcie obrony. „Aresztowany niedawno Bartłomiej M. to tylko jeden, choć najbardziej znany przypadek współpracownika byłego szefa MON, który zawdzięcza mu karierę. Wielu innych misiewiczów Macierewicza, jak ich się nazywa, nadal zajmuje ważne dla bezpieczeństwa Polski stanowiska.”


Gazeta Polska Codziennie, „Delegacja Pentagonu przybędzie do Polski”: Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w przyszłym tygodniu do Warszawy przybędzie delegacja Pentagonu, by porozmawiać o projekcie Fort Trump. „[...] Wraz z polskimi ekspertami tworzy ona grupę roboczą, która będzie omawiać kwestię utworzenia stałej bazy US Army w Polsce. Do marca br. Pentagon ma przedstawić amerykańskiemu Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce. - Ten projekt jest dobry dla Polski. Wzmacnia zdolności obronne naszego kraju, ale także całej wschodniej flanki NATO. Wszystko zakończy się sukcesem - zapewnił minister obrony narodowej.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Fregaty łatwym celem dla Rosji?”: Jaka przyszłość czeka polską Marynarkę Wojenną? „Opublikowany w ub. tygodniu przez warszawski think tank Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB) raport pt. <<Tarcza broni Tarczy>> poddaje w wątpliwość zakup fregat obrony przeciwlotniczej dla Marynarki Wojennej. Analiza zawiera wiele słów krytycznych. Nie bierze pod uwagę możliwości kolektywnej odpowiedzi ze strony NATO oraz zaniża możliwości obrony Sił Zbrojnych RP. Zdaniem ekspertów, fregaty zamiast spełniać swoją rolę obronną, stałyby sit łatwym celem ataku.”


Nasz Dziennik, „Alarm w Szawlach”: Myśliwce NATO startowały do rozpoznania rosyjskich samolotów nad Morzem Bałtyckim. „Myśliwce NATO chroniące przestrzeń państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu trzy razy startowały do rozpoznania rosyjskich samolotów. Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wszystkich przypadkach chodziło o identyfikację rosyjskich samolotów wojskowych. 18 lutego był to samolot transportowy An-26, 20 lutego - powietrzny tankowiec Ił-78, 22 lutego - myśliwiec Su-30SM.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Dumi

    Każdy kandydat na szefa MON, który zrezygnuje z Fort Trump będzie najlepszym kandydatem. Życzę ekipie PiS by w kwestii polityki zagranicznej zaczeli prowadzić ją racjonalnie zamiast skrajnie jak to ma miejsce. Życzę nowemu/obecnemu ministrowi światłości i darów Ducha św.

Reklama