Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Kontrowersje wokół polskiej firmy handlującej bronią; Czy rozejm w Libii jest możliwy?; Pięć firm stanie do rywalizacji o dostawy niszczycieli czołgów; Pilna potrzeba zmian systemu rekrutacji do wojska

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Alicja Deneka, Bartek Godusławski, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Firma od pocisków dla Ukrainy pod lupą i bez licencji”: Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa dotyczącego udziału polskiej firmy w sprzedaży broni na Ukrainę, gdzie granatniki z Serbii zostały przejęte przez prorosyjskich separatystów z Donbasu. MSWiA rozpoczęło procedurę pozbawienia firmy Nattan koncesji na handel bronią. „Część sprzedanej na Ukrainę serbskiej amunicji przejęli prorosyjscy separatyści z Donbasu. Wówczas władze w Belgradzie odcięły się od dealu, a rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego - aby zachować poprawne relacje z Kremlem - przekazały kompromat (materiały obciążające) na Polskę. Co ciekawe, jak wynika z nadesłanych do redakcji DGP odpowiedzi z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, resort dyplomacji uważa, że przedsiębiorstwo - reeksportując pociski na Ukrainę - działało legalnie.”


Łukasz Grajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Do pokoju w Libii nadal daleko”: Niemiecka administracja ruszyła już z przygotowaniami kolejnych spotkań, które miały by doprowadzić do zawarcia rozejmu w Libii. „Po wstępnych decyzjach, jakie w sprawie konfliktu zapadły w Berlinie, przedstawiciele państw unijnych spierają się, jak wyegzekwować embargo na broń i doprowadzić do rozejmu [...] W Libii, która na podobieństwo Syrii stała się polem rozgrywki wielu obcych sił, Rosja i Turcja stoją po przeciwnych stronach konfliktu. Niemcom udało się może nie tyle przeciąć ten geopolityczny węzeł gordyjski, ile przynajmniej przekonać wszystkie strony do zwrócenia się w kierunku rozwiązań pokojowych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny krok do zakupu niszczycieli czołgów”: Do drugiego już dialogu technicznego i rywalizację o kontrakt na dostawy niszczycieli czołgów staną Lockheed Martin Global Inc., Rheinmetall Defence Polska Sp. z o. o., MBDA UK, a także AMZ Kutno SA oraz Polska Grupa Zbrojeniowa SA, reprezentująca następujące spółki Grupy Kapitałowej: Rosomak SA, OBRUM Sp. z o. o., Huta Stalowa Wola SA, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA oraz Jelcz Sp. z o. o. „Do dialogu technicznego, dotyczącego <<osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów>>, zgłosiło się pięć podmiotów - informuje [...] Inspektorat Uzbrojenia. W ramach programu Ottokar-Brzoza zostaną nabyte nowe jednostki, które mają zastąpić przestarzałe niszczyciele czołgów 9P133 (czyli kryjące się pod tą nazwą transportery BRDM-2 z wyrzutnią pocisków przeciwpancernych Malutka).”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WKU wysłać do Szwecji”: Analiza systemu rekrutacyjnego do wojska. Przy obecnych procedurach nie uda się doprowadzić do zakładanej liczebności 150 tys. żołnierzy. „System werbunku do polskiej armii jest niewydolny i pełen absurdów. [...] system werbunku oparty jest na strukturze, która powstała w 1944 r. i nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. [...] Takich komisji w całej Polsce jest ledwie 9, plus dwie specjalistyczne. Zwykle obejmują teren dwóch województw. Co to oznacza dla kandydata? Ten z Sanoka (podkarpackie) musi np. pokonać 250 km, aby stawić się w Lublinie. Dodatkowo nie ma szans, aby jednego dnia zaliczyć wszystkich lekarzy.”


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Unijne rozterki na Bliskim Wschodzie”: Komentarz byłego szefa polskiej dyplomacji na temat europejskiego zaangażowania na Bliskim Wschodzie. „Należy się zatem zastanawiać, czy sojusz północnoatlantycki może być właściwym instrumentem do rozwiązania tych problemów. W tamtym regionie NATO jest źle postrzegane, jako instytucja zdominowana przez Amerykanów. Źle są też postrzegane państwa kolonialne sojuszu. No to może czas na działanie Unii Europejskiej?”


Reklama

Komentarze

    Reklama