Średnio 655 zł podwyżki dla żołnierzy w 2019 r. W środę podpis prezydenta

15 października 2018, 13:39
Święto Garnizonu Warszawa. Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)
Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)
Reklama

Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych w 2019 r. wzrośnie o 655 zł. W środę prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie w sprawie podwyżek. Podpisana zostanie też nowelizacja ustawy o weteranach poza granicami państwa, która sprawi, że ten status będą mogły uzyskać także ci żołnierze, funkcjonariusze i cywile, którzy często wyjeżdżali na krótkie misje.

O tym, że w środę prezydent podpisze oba dokumenty poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Ceremonia odbędzie się w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Została zaplanowana cztery dni przed wyborami samorządowymi.

Defence24.pl potwierdziło w BBN, jakie podwyżki czekają żołnierzy zawodowych.

Uposażenia zasadnicze żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb specjalnych i mundurowych stanowią wielokrotność kwoty bazowej zapisanej w budżecie państwa na dany rok. Od 2009 r. kwota ta się nie zmienia i wynosi 1523,29 zł (tylko Służba Celno-Skarbowa ma wyższą).

Każda formacja ma swój mnożnik, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie brutto. Rozporządzenie w sprawie przeciętnego uposażenia żołnierzy jest wydawane przez prezydenta z kontrasygnatą premiera.

W przypadku Wojska Polskiego od 2017 r. mnożnik wynosi 3,20 i jeśli porównać go z innymi formacjami, to należy obecnie do najniższych.

W rozporządzeniu, które podpisze w środę Duda, wysokość mnożnika będzie wynosiła 3,63. Oznacza to, że przeciętne uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych wzrośnie o ok. 655 zł, z ok. 4875 zł do ok. 5530 zł.

Rozporządzenie o podwyżkach ma wejść w życie od początku 2019 r.

Mowa tutaj o wartości średniej. Obecnie bowiem zasadnicze uposażenie (bez dodatków) szeregowego wynosi 3,2 tys. zł, a "czterogwiazdkowego" generała – niecałe 16 tys. zł. Jest to określone w rozporządzeniu MON w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Gdy zostanie ustalona nowa wartość mnożnika dla żołnierzy, to rozporządzenie trzeba będzie zmienić i zapisać nowe wartości uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stopni wojskowych. Wcale nie jest więc przesądzone, że wszyscy żołnierze dostaną podwyżki po równo.

Nową kwotę przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych już w połowie września podał "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta pisała wtedy, że wojsko nie chce rozgłosu w sprawie podwyżek, bowiem obawia się reakcji pozostałych służb mundurowych. Niewątpliwie dla ogłoszenia decyzji o podwyżkach dopiero teraz znaczenia mają także wybory samorządowe – zaplanowane na najbliższą niedzielę.

W środę prezydent podpisze także drugi dokument – nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z jej zapisami służba poza granicami państwa przez łącznie 90 dni wystarczy do uzyskania statusu weterana. Do tej pory na misji trzeba było przebywać nieprzerwanie przez minimum 60 dni. Statusu weterana był więc niedostępny dla tych, którzy wyjeżdżali często, ale na krótko.

Projekt zmian powstał w Kancelarii Prezydenta i trafił do Sejmu w połowie sierpnia, tuż przed świętem Wojska Polskiego. Krótka nowelizacja przeszła przez Sejm i Senat z niemal jednomyślnym poparciem i bez merytorycznych poprawek.

Do tej pory obowiązywał przepis, zgodnie z którym status weterana mogła uzyskać osoba, która brała udział w działaniach w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego lub Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu i Służby Ochrony Państwa lub w "zapewnianiu bezpieczeństwa państwa" nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Nowelizacja wprowadza jeszcze jedną drogę do uzyskania statusu weterana. Będą go mogły otrzymywać osoby, które w działaniach poza granicami kraju brały udział łącznie przez okres nie krótszy niż 90 dni.

Do tej pory możliwość uzyskania statusu weterana bez jednorazowego wyjazdu za granicę na co najmniej dwa miesiące mieli jedynie strażacy z grup ratowniczych PSP. W ich przypadku warunkiem była służba za granicą przez okres, który łącznie nie był krótszy niż 60 dni. Ten zapis wynikał z faktu, że trudno sobie wyobrazić działania ratownicze trwające bez przerwy przez dwa miesiące. Przykładem jest niedawny, trwający dwa tygodnie udział polskich strażaków w gaszeniu pożarów lasów w Szwecji. Ten przepis pozostanie bez zmian.

Gdy projektem zajmował się Sejm, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślał, że są takie misje zagraniczne oraz tacy żołnierze i funkcjonariusze, którzy wielokrotnie wyjeżdżali za granicę, narażali swoje życie, a status weterana był dla nich nieosiągalny z uwagi na to, że nie spełniali wymogu 60 dni nieprzerwanego pobytu na misji.

W tym tygodniu w Sydney w Australii rozpoczynają się Invictus Games, zawody sportowe dla weteranów poszkodowanych. Po raz pierwszy weźmie w nich udział polska reprezentacja.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Reklama
wojak szwejk
piątek, 1 lutego 2019, 18:15

to kiedy takie podwyżki? bo po tego rocznych to nawet wcześniejszych 4875 się nie zbliżyłem. :,(

Matematyka
czwartek, 10 stycznia 2019, 21:56

jak obliczono średni wzrost na poziomie 655 zł skoro najwyższa z podwyżek dla jednej z grup uposażenia to 550 zł brutto a dla pozostałych mniej aż do 200 zł?

adamzurek83z
niedziela, 6 stycznia 2019, 19:35

Biorąc pod uwagę racjonalnie: Gdy rządziły poprzednie władze przez 8 lat i średnio żołnierzowi dali by 150 zł podwyżki rocznie inaczej wyglądały by teraz zarobki w Wojsku. Teraz można by nie robić tak wielkich podwyżek i WIELKIEGO SZUMU. Co do podziału na korpusy zauważyłem, że gdy chodzi o kasę zawsze wyżej zapalają się złotówki w OCZACH, a tak naprawdę nikt nie patrzy że "ŻOŁNIERZEM SIĘ JEST, A NIE BYWA". Szczególnie widzę to Gdy: jak Jesteś żołnierzem potrzebnym to jelito grube wyliżą do czysta aby osiągnąć Swój cel (szczególnie na misjach, poligonach, nawet rady itp. wtedy koledzy), a gdy żołnierz potrzebuje w drugą stronę już to nie działa. Co do Korpusów zapamiętaj: Mówi się, że podoficerowie to FILAR ARMII, ale trzeba pamiętać, że ten FILAR bez mocnego FUNDAMENTU (szeregowy żołnierz) długo się nie utrzyma. A bez Tych dwóch elementów FUNDAMENTU i FILARU reszta (oficerowie) legnie w gruzach jak domek z kart. Dlatego moim zdaniem Trzeba się zastanowić nad samym sobą czy nie patrzę zbyt Egoistycznie??? Moim zdaniem teraz powinno być po RÓWNO DLA WSZYSTKICH KORPUSÓW. Tyczy się to także wszystkich służb mundurowych,, które zawsze były nie doceniane. Pozdrawiam WSZYSTKICH, którzy służą dla Polski a nie mówią, że pracują.

jan
sobota, 5 stycznia 2019, 14:03

Już widomo gdzie żołnierze będą spędzać urlopy. Na Karaibach w luksusowych hotelach

Cywil
piątek, 4 stycznia 2019, 18:47

Dla tych wszystkich żołnierzyków co tak marudzą jedno pytanie. Po kiego grzyba tam siedzicie skoro tak źle???? Sami piszecie że w tartaku lepiej. Rynek cywilny jest otwarty wystarczy iść i poszukać...

oszukany
czwartek, 3 stycznia 2019, 09:13

Gdzie podwyżki?! Wczoraj wyszły rozporządzenia o podwyżkach dla Policji, Straży Pożarnej i SOPu a gdzie rozporządzanie dla wojska?? Czyżby nie starczyło już kasy i jednak obeszliśmy się smakiem?

Szeregowy
piątek, 28 grudnia 2018, 11:35

Tragedia, pracuje w wojsku jako szeregowy i moj kolega zarabia w tartaku wiecej niz ja! Ta srednia to jest śmiech na sali bo my z tego resztki dostaniemy, ale o tym nikt nie napisze. Moja kobieta siedzi w domu i jest matka i ojcem dla dzieci bo mnie nie ma w domu, ciagle poligon... kto za takie pieniadze bedzie tu siedzial???!

d
wtorek, 11 grudnia 2018, 12:27

300szeregowy 1500 gen

Dupa
sobota, 8 grudnia 2018, 10:33

655zl ? Chyba brutto i na pewno nie dla szeregowego

Miroso
poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:19

Ktoś zna w końcu jak te podwyżki będą wygladały w zależności od stopnia?

Adam
czwartek, 29 listopada 2018, 17:11

Szeregowy nie zarabia 3.2 tyś bez dodatków

Ktoś
czwartek, 25 października 2018, 15:22

Widziałem listę. Podwyżka dla szeregowego 300 zł. I tym chcą zatrzymać żołnierzy. Porażka systemu :/

Arco
czwartek, 25 października 2018, 08:13

Do wszystkich którzy z taką łatwością plują na służby mundurowe.Kto wam broni wstąpić do jednej ze służb. Zobaczycie jak pięknie i kolorowo się pracuje. Chcesz się rozwijać, awansować np w wojsku to po kilku latach służby w danym miejscu zawijaj manatki, pakuj rodzinę i przenos się w drugi kraniec Polski. ŁAtwo się pisze o kimś gdy nie jest się w jego skórze.Jestem żołnierzem z 20 letnim stażem.Niejedno szkolenie, niejeden kurs, niejeden wyjazd zagraniczny a żona w domu z dziećmi.Wcale nie zarabiamy kokosów.W każdym większym mieście młodzi bez doświadczenia zarabiają w innych zawodach o wiele więcej.Jeśli nie wierzycie to zapraszam, wstępujcie do armii by służyć naszej Ojczyźnie, miejsca są a przestańcie pluć na Orła Białego który jest naszym symbolem.My służymy, nie pracujemy.Pozdrawiam i życzę zmiany mentalności.Bóg honor ojczyzna

aberracja .
poniedziałek, 22 października 2018, 21:26

Nie tak znowu dawno, był taki gen. w ŚOW który jako frontowy z okresu II w.ś. z emerytury nie miał za co żyć, założył swój mundur, przypiął medale i by przeżyć zaczął robić za taryfiarza w e Wrocławiu. !!! To był akt rozpaczy starego frontowego żołnierza , nie jakiegoś tam teoretyka co to pojechał na misję do Libanu , czyli do WDW( Wojsk. Domu Wypoczynkowego) i ma status weterana!!!. Jeden weteran z II w.ś. i drugi z Libanu. Co tu porównywać słomę i kłosy?!. Dzisiaj jest podobnie, jest wielu generałów, starych zacnych żołnierzy klepiących biedę ku uciesze kleru i niektórych polityków. Dzisiaj oni lecz za lat pięć, dziesięć pojawią się następni ...

Realista
czwartek, 18 października 2018, 17:07

Chlopaki na szkolach policyjnych juz pisza raporty o zwolnienie i chcą do armii. Zarobia wiecej i nie beda sie szarpac z menelstwem i wyslugiwac slusznej wladzy.

Realista
czwartek, 18 października 2018, 17:02

Mnoznik 3.2 nalezy do najnizszych. To jakis zart. W policji detektyw ma ok 1.5. Komendalt komisariatu. Ok 2.3. Do 2.6. Bardzo. To wszystko rozmija sie z prawda.

Admin
czwartek, 18 października 2018, 15:57

A pracownicy RON dalej bieda z nędzą

ANTONIO
czwartek, 18 października 2018, 08:01

Za co te podwyżki ? Za siedzenie na du... i czekanie na wojnę której nie będzie ? Nie daj Boże gdyby do niej doszło to całe psudo wojsko nie nadaje się do niczego ! Widać ,,dobra zmiana" szykuje się na wybory

Były
czwartek, 18 października 2018, 05:57

Tak tylko co miesiąc maja wypłacany dodatkowo ekwiwalent mieszkanowy 1000zl a po 15latach nabyta emerytura i odprawa mieszkaniowa 50tys na każdego domownika

ryszard
środa, 17 października 2018, 21:48

wybory powinny byc co roku

Janjon
środa, 17 października 2018, 19:32

A co z pracownikami ROM, czy oni też mogą liczyć na podwyżkę w 2019 roku?

Szeryf
środa, 17 października 2018, 18:28

W policji była w 2018 podwyżka i będą 2 duże w 2019

sg
środa, 17 października 2018, 15:47

potwierdzam f-sze msw mało zarabiają, Jestem funkcjonariuszem Straży Granicznej w stop. st.sierż. mam 11 lat służby i na rękę dostaję 3200 zł to max kwota ze wszystkimi dodatkami. święta, niedziele, noce , zima , deszcz, często ok 9-17 km w czasie 12 godz. służby itp. Nie wspomnę już o panującym stresie i odpowiedzialności ... to mój charakter służby.... Ponadto społeczeństwo mówi że po 15 latach emerytura ? Tak owszem w wysokości 40 % czyli w moim przypadku ok 1100 zł . Ale nikt nie wspomni że przez te 15 lat... łażenia kilkaset kilometrów ochraniając granicy RP gdzie niejednokrotnie przemarzło się i przemokło jak to się potem odbija na zdrowiu

Weteran
środa, 17 października 2018, 11:21

Dla mnie weteranami powinni być żołnierze wyjeżdżający na misje isaf i wyjeżdżający poza bazę którzy mają bezpośredni kontrakt z niebezpieczeństwem . A nie Ci co na bazie siedzą.

Rzyt
środa, 17 października 2018, 10:04

Koniec modernizacji...socjalizm zwyciężył. Zamiast podatki obniżyć...600 zł będzie kosztować 800 jak nic podatnika. Jeszcze jak chcą nowe sztaby tworzyć...oczywiste jest to, że modernizacja się bardzo opóźni

Ciemnowłosa
środa, 17 października 2018, 09:46

#Bardzo Jasnowłosa# Zarobki nie są tajemnica, skoro wystarczy wpisać tabela uposażenia żołnierza zawodowego w Google:))

Ekss
wtorek, 16 października 2018, 23:22

Funkcjonariusze Mswia jak zawsze pomijani...

Qwe
wtorek, 16 października 2018, 21:37

Będzie coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w Policji. Bo to jest służba, której jak na dworze się nie płaci.

Zając
wtorek, 16 października 2018, 21:13

Fakt, sam jestem żołnierzem, ale zarobki policjantów to jednak kpina. Może i nie śpią w zimie na poligonach w nieogrzewanych namiotach ale... Weź użeraj się z menelstwem w weekendy i święta i to najlepiej na nocną zmianę. Nie ma sie co kłucić, nikt nie ma miodu.

Bardzo Jasnowłosa
wtorek, 16 października 2018, 18:09

/przeciętne uposażenie wynosi/ - to właściwie żadna informacja. Jak wygląda w Wojsku Polskim tabela plac - zależnie od stopni, funkcji, rodzaju broni? To chyba nie tajemnica?

Obserwator
wtorek, 16 października 2018, 16:15

5600? Chyba jakieś żarty w głowach tylko ludziom mieszają bo wszyscy myślą że tyle się we wojsku zarabia! Szeregowy 2500 generał 16000 i wychodzi 5600 hahaha dobre. Sprawiedliwie nie zawsze znaczy po równo...

tom-ch
wtorek, 16 października 2018, 15:34

W Skandynawii nozyce plac sa bardzo male wsrod urzednikow i mundurowych i tam jest mala korupcja. Uczciwosc postawa narodowa milosc do kraju jest wazna nie mozliwa do kupienia za zadne pieniadze.

Asd
wtorek, 16 października 2018, 14:13

Co to zmienia? Zilnierz, funkcjonariusz tej srendien na oczy nie widzi, gorzej ze czasem latami sie odmawia im awansow bo wyzsze grupy sa dla swoich. W tym czasie nieroby i nieuki doganiaja pracujaych i sluzacych socjalem, a miasto zatrudnionyn spejcalistom ucieka na dwie dlugosci. Nic wiec dziwnego ze ci co jeszcze moga zwalniaja sie lub przenosza jak tylko nadarzy sie okazja. Przeciez dzis csly ten socjal i doplaty premiuja tych co nic nie robia, robia na czarna albo niby na najnizsza krajowa. Cala reszta, zelaszcza budzetowka to jest tak na widelcu ze im sie nic nie nalezy. Pensje i uposazenia brutto sa tak wysokie ze w US uchodza za krezosow. Wracajac jeszcze, skoro nie wiele robiacy zolnierze (wg mediow) maja tyle zarabiac to ile powinni zarabiac ci co zasuwaja na orkaglo czesto wychodzac w poniedzialek z domu i daj boziu wracaja na weekend bo nie ma kim robic... albo specjalisci, ktorych traktuje sie na rowni z niewyksztalconymi bumelantami, ktorzy w mundurze znalezli ratunek... bywa gorzej, ze zatrudnia sie ludzi ktorzy maja problemy z poskladaniem zdan w wordzie, ale sie ich promuje bo specjalista moze zagrozic przelozonemu mianowanemu z klucza. Jak ow przelozony pali robote to w koncu ktos moze sie zdenerwowac. Z mojego doswiadczenia moge napisac, uczciwi ludzie trzymajcie sie od tego bagna z daleka.

Lech
wtorek, 16 października 2018, 12:37

Uposażenia wojskowych są niewspółmiernie wysokie względem innych formacji mundurowych. To jest skrajna przesada, bo wojsko bez wojny (której nie będzie) jest bierne gdy inne służby służą dla obywateli. Szkolić rezerwy - w tym WOT - ale nie kupować wyborców pensjami.

Bobek
wtorek, 16 października 2018, 12:11

Opozycja twierdzi że podwyżki dla wojska są złe, bo to nie oni dają. A ten Pan co połowę Polaków nazywa szarańczą i ciemnotą pewnie chętnie by nasze siły zbrojne całkowicie rozwiązał. Wtedy może nawet Putin poklepie go po plecach a Timmermans uściśnie dłoń i przytuli?

iras
wtorek, 16 października 2018, 10:37

murzyn - Jeżeli zdychasz z głodu mając wybór przejścia do korporacji, to coś z tobą nie tak. Normalny, wolny człowiek po prostu zmienia robotę, a nie narzeka w internetach. Co innego, gdy zdychasz z głodu, a wyboru nie masz. Wtedy wolny człowiek chwyta za broń. Lata komuny jednak zrobiły swoje :(

pyt
wtorek, 16 października 2018, 09:09

"nowelizacja ustawy o weteranach poza granicami państwa" - czy to znaczy że weterani mają jakieś prawa (czy obowiązki) poza granicami państwa?!? jako portal mimo wszystko branżowy powinniście unikać takich baboli i wyrażać się precyzyjniej.

Kris
wtorek, 16 października 2018, 06:08

Takim traktowaniem to w wojsku tylko oficerów przybywa a nie szeregowych średnio to jest szeregowy 200 zł brutto a oficerowie od 800 zł generał 2000 zł. Bo to przecież oficerowie decydują żeby było sprawiedliwie podzielone he

Harry 2
poniedziałek, 15 października 2018, 23:44

A żołnierze WOT ile dostaną podwyżki? A może w ogóle nie dostaną?

Kóma
poniedziałek, 15 października 2018, 23:17

Tak się kupuje głosy, a "ciemny lud" i tak to połknie.

marian
poniedziałek, 15 października 2018, 23:09

@ekonomista To może 8 000 i 2 000. Właściwie co za różnica, bo ani 80, ani 8 tysięcy żołnierzy nie jest w stanie nas obronić.

Popolupo
poniedziałek, 15 października 2018, 22:41

Jak w Polsce przedwojennej - generalicja bawila sie w polityke I jeszcze 16 kola brala. Do tego 120 generalow . Jak ludzie na ulice nie wyjda to nic sie nie zmieni...

Księgowy
poniedziałek, 15 października 2018, 22:38

Średnio czyli... generał 2000zł, a szeregowiec 100zł.

ekonomista
poniedziałek, 15 października 2018, 20:46

To dobra decyzja, ale ZMNIEJSZMY armię do 80 000 plus 20 000 WOT.

pawel108
poniedziałek, 15 października 2018, 20:18

W Cesarstwie Rzymskim gdy zaczeto przekupwac wojsko by wybrac Cesarzy oznaczalo to bliski upadek panstwa.

maxym
poniedziałek, 15 października 2018, 19:31

Choćby i tysiąc zł podwyżki, to i tak za chaos i kierunek "rozwoju" na mój głos nie liczcie.

tom-ch
poniedziałek, 15 października 2018, 18:57

Srednia ok ale za duza jest roznica zarobkow w obszarze oficerskim. Generalowie 15.000 i pulkownicy 10.000 musza miec mniej.

murzyn
poniedziałek, 15 października 2018, 17:45

A cywile zdychają z głodu no fajna polityka. Czas odejść i iść do korpo. Pozdrawiam Informatyk za 2k na ręke.

Mariusz
poniedziałek, 15 października 2018, 16:42

Panie Lisiecki bardzo się pan myli co do mnożnika zaszeregowania cyt. "W przypadku Wojska Polskiego od 2017 r. mnożnik wynosi 3,20 i jeśli porównać go z innymi formacjami, to należy obecnie do najniższych". Przecież to bzdura, mnożnik 3,20 w Policji osiągalny jest dla np. komendanta wojewódzkiego (stołecznego) Policji a dla szeregowego policjanta mnożnik 2,00 jest właściwie nie osiągalny. Proszę się zapoznać z ROZPZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 26 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego Ja rozumiem że trzeba to jakoś umotywować ale jak ktoś wie o co biega to...

Koma
poniedziałek, 15 października 2018, 16:08

A ja myślałem że chodziło o zakup nowego sprzętu .... .

Obywatel
poniedziałek, 15 października 2018, 15:54

Jak sie zacznie to bedziecie prosic wojsko zeby zaprowadzili porzadek w miastach bo policji nie bedzie bynajmniej nie za takie traktowanie

Tweets Defence24