Reklama

Siły zbrojne

Sprawdzian przeciwrakietowej tarczy Moskwy [WIDEO]

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły test pocisku dla systemu przeciwrakietowego, jaki jest rozmieszczony wokół Moskwy. 

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Rosji zakres próby objął odpalenie pocisku określanego jako „krótkiego zasięgu” w celu sprawdzenia parametrów funkcjonowania systemu oraz porażenie celu. Według oficjalnych informacji test, jaki miał miejsce 9 czerwca na poligonie Szary Szagań przebiegł zgodnie z oczekiwaniami.

Rosyjskie ministerstwo obrony zaznacza, że obecnie prowadzone są prace nad modernizacją systemu obrony przeciwrakietowej, obejmujące m.in. systemy zarządzania informacjami. Jednocześnie realizowane są prace rozwojowe dotyczące kolejnej generacji środków obrony przeciwrakietowej.

Najprawdopodobniej próba dotyczyła pocisku 53T6, jaki jest przeznaczony do przechwytywania głowic rakiet balistycznych w obszarze atmosfery ziemskiej. System obrony przeciwrakietowej A-135, jaki jest rozmieszczony w rejonie Moskwy i przeznaczony do ochrony stolicy jest zdolny do wykorzystania pocisków tego typu. Rakiety 53T6 mogą wykorzystywać głowice jądrowe. Według dostępnych informacji na uzbrojeniu znajduje się 68 wyrzutni z pociskami tego typu, rozlokowanymi w silosach.

Rosyjski system został wprowadzony na uzbrojenie jeszcze w czasie obowiązywania traktatu ABM, w zasadzie zakazującego wykorzystania pocisków zdolnych do zwalczania międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Został on jednak zbudowany zgodnie z wymogami umowy, dotyczącymi lokalizacji systemu i ograniczenia liczby pocisków.

Stany Zjednoczone wypowiedziały traktat ABM po zamachach z 11 września 2001 roku z uwagi na obawy odnośnie ataku rakietami balistycznymi ze strony organizacji terrorystycznych i „państw zbójeckich”, jak np. Iran czy Korea Północna. Umowa ograniczała nie tylko ilość pocisków przechwytujących (do 100 w każdej z dwóch dopuszczanych instalacji), ale także zakres chronionych obiektów (do stolicy kraju i jednej bazy własnych rakiet międzykontynentalnych), przez co nie dawała możliwości osłony większego obszaru kraju nawet przed ograniczonym atakiem (np. jednym lub kilkoma pociskami).

Reklama

Komentarze (7)

  1. skafit

    " Stany Zjednoczone wypowiedziały traktat ABM [...] ze strony organizacji terrorystycznych i „państw zbójeckich”, jak np. Iran [...]." Szanowny Autorze! Rozumie, ze Pana artykul mial sie wpisywac w demokratyczna, klamliwa propagande. Jesli chcialby Pan zachowac rzetelnosc dziennikarska (nie mowiac juz o takich wartosciach jak prawda, uczciwosc czy obiektywizm, bo to wartosci obce demokracji - tej ktora obecnie istnieje) to powinien Pan stosowac okreslenie 'Panstwo zbojeckie Stany Zjednoczone' i to bez cudzyslowu. Dlaczego? Otoz rezim amerykanski jest odpowiedzialny za szkolenie i uzbrajanie m.in. szwadronow smierci w Salwadorze, albanskich terrorystow (UCK) w Serbii albo ostatnio "demokratycznych" terrorystow w Syrii (FSA, Al-Nusra posiadaja np. TOW'y). O napadaniu na inne panstwa w imie "demokracji i praw czlowieka", w ostatnich powiedzmy 30 latach, nie wspominam...

  2. Piotr Kraczkowski

    "obawy odnośnie ataku rakietami balistycznymi ze strony organizacji terrorystycznych i „państw zbójeckich”, jak np. Iran czy Korea Północna." ____To niewiarygodne. Już Reagan zdjął Iran z listy krajów wspierających terror, a obecnie USA dogadały się z Iranem co do programu atomowego. Iran nie jest samobójcą, na jedną rakietę Iranu USA z łatwością odpowiedziałyby wymazaniem Iranu z mapy świata. Terroryści nie są w zasadzie w stanie opanować technologię broni atomowej. Gdyby terroryści pozyskali fachowców, to mogliby zbudować prymitywną broń atomową wielkości budynku, którą z trudem przewoziłby okręt lub wieloosiowa ciężarówka - prywatna/terrorystczna atomowa rakieta balistyczna jest absolutnie niemożliwa (odsyłam do technologii budowy rakiet balistycznych i broni atomowej) Korea Płn. jest pod kontrolą Chin i także wie, że atak na USA byłby samobójstwem, a USA niewiele by ucierpiały. Twierdzenie, że USA wypowiedziały umowę ABM z uwagi na terrorystów, Iran, Koreę Płn., że jakoś tych krajów się boją (poza terytorium tych państw, czyli ich samoobroną) jest oczywistym kłamstwem. ____"do stolicy kraju i jednej bazy własnych rakiet międzykontynentalnych" - nieprawda, chodziło o jedno dowolne miejsce na terytorium USA lub na terytorium ZSRR/Rosji. ZSRR/Rosja wybrały obronę stolicy, czyli Moskwy, a USA wybrały obronę szybów startowych swych rakiet balistycznych. ____USA wypowiedziały traktat ABM, bo krytykowana przez prezydenta Eisenhowera zbrojeniówka USA zwietrzyła możliwości bogacenia się na nowym polu antyrakiet. Najlpepszym przykładem jest Tarcza w Polsce - było oczywiste, że rosja ustawi w Królewcu swe rakiety atomowe bliskiego zasięgu i ta Tarcza przestałaby istnieć wraz z Polską jeszcze w czasie lotu rakiet USA do Rosji, a więce nie mogłaby być Tarczą w praktyce. Mimo to Bush by ją zbudował aby dać zarobić zbrojeniówce USA i denerwować Rosjan. Gdy prezydent Eisenhower przstrzegał przed niebezpieczeństwem ze strony zbrojeniówki USA: https://www.youtube.com/watch?v=8y06NSBBRtY to zatrudniała ona bezpośrednio i pośrednio 3,5 mln. Amerykanów i była 22 razy mnijsza niż dziś. ___Terroryści mogą np. wykraść i użyć niebalistyczne rakiety, np. rzekomo wykradli je z łodzi podwodnej Kursk, ale tego typu rakiety nie są przedmiotem umowy ABM i nie zagrażają istnieniu państwa.

    1. xxx

      Wg. mojej wiedzy w co najmniej części twierdzeń ma Pan rację, ale to b. źle wygląda propagandowo, dlatego powyżej jest przedstawione ciut inaczej. Pozdrawiam!

    2. hp7

      Ogarniasz, że nie wolno dopuścić do choćby jednorazowego użycia broni abc ??

  3. Afgan

    Z uwagi na to iż Rosja zgłaszała kategoryczny sprzeciw wobec zakupu przez Polskę systemu antyrakietowego Wisła, i budowy u nas elementów tarczy antyrakietowej, należało by zgłosić kategoryczny sprzeciw wobec tych bandyckich i samowolnych działań naszego wschodniego sąsiada !

  4. mordziaty

    Putinek się boi:)

  5. Pafirr

    A czy pytali się swoich sąsiadów w tym Polskę o zgodę na takie systemy?

    1. pasha

      Nie pytali bo ruski tok rozumowania podpowiada, że np ich Iskandery są bronią defensywną a nasza tarcza antyrakietowa ofensywną...

  6. AM

    Nic im to nie da. Jak będą dalej podskakiwać to nawet nie zauważą kiedy dostaną strzał.

  7. zdzich

    "Jednocześnie realizowane są prace rozwojowe dotyczące kolejnej generacji środków obrony przeciwrakietowej." Językiem Moskwy: Chciałbym powiedzieć że te jawnie wrogie działania Moskwy WZBUDZAJĄ NASZE POWAŻNE ZANIEPOKOJENIE.

    1. Misza

      Tam Wasze! Moje gównie :)

Reklama