"Spotkanie pokoleń". B-52 i F-35 nad Arktyką

4 czerwca 2020, 11:02
200603-F-F3253-001
Fot. Luftforsvaret
Reklama

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52H Stratofortress w eskorcie norweskich myśliwców wielozadaniowych F-16AM Fighting Falcon i F-35A Lightning II przeprowadziły wspólne loty ćwiczebne nad europejską częścią Arktyki.

Według Departamentu Obrony obecnie Arktyka staje się strategicznym regionem o rosnącym znaczeniu z punktu widzenia USA i ich sojuszników. W związku z tym zwiększane są obecność i zakres współpracy wojskowej w tym obszarze.

Jak podało USAF, w arktycznych ćwiczeniach powietrznych wzięły udział cztery B-52 z 5. Skrzydła Bombowego USAF z bazy lotniczej Minot w Północnej Dakocie. Szkolenie odbyło się w ramach długoterminowej, strategicznej misji Bomber Task Force. W ramach ostatnich działań maszyny te odbyły loty ćwiczebne w towarzystwie norweskich F-16 i F-35, z którymi przeprowadziły cykl szkoleń nad wodami Oceanu Arktycznego i Morza Łaptiewów.

Arktyka jest regionem strategicznym o rosnącym znaczeniu geopolitycznym i globalnym, a misje Bomber Task Force pokazują nasze zaangażowanie na rzecz naszych partnerów i sojuszników oraz zapewnienia zdolność odstraszania i wspólnej obrony w coraz bardziej złożonym środowisku. [...] Integracja naszych bombowców w Europie i Arktyce ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa regionalnego

- dowódca U.S.A.F. w Europie i Afryce gen. Jeff Harrigian

Wszystkie działania amerykańskich bombowców były wspierane przez latające cysterny KC-135 Stratotanker z 100. i 168. Skrzydeł Latających Cystern, operujących odpowiednio z bazy lotniczej RAF Mildenhall w Anglii oraz z bazy lotniczej USAF Eielson na Alasce. Dzięki temu B-52 wróciły do rodzimej bazy w USA bez konieczności dokonywania międzylądowań w Europie w celu uzupełnienia paliwa.

W ostatnich miesiącach U.S. Air Force intensyfikuje dalekosiężne loty swoich bombowców strategicznych. Odbywają się one bezpośrednio z kontynentu amerykańskiego w kluczowe z punktu widzenia USA lub ich sojuszników regiony takie jak zachodni Pacyfik czy Europa Środkowo-Wschodnia. W założeniu mają one na celu projekcję siły, a także realizację i sprawdzenie nowej koncepcji operacyjnej, która zakłada prowadzenie globalnych działań lotnictwa strategicznego USA z baz na kontynencie amerykańskim, bez konieczności międzylądowań dzięki wykorzystaniu latających cystern.

W ramach tych działań m.in. amerykańskie bombowce strategiczne B-1B Lancer kilkukrotnie pojawiły się już nad Europą, w tym nad polskim niebem. Bombowce w trakcie misji są eskortowane przez myśliwce należące do sił powietrznych państw sojuszniczych i partnerskich, w tym polskie F-16 i MiGi-29, ale też np. ukraińskie Su-27. Działania te mają wzmocnić współpracę USA z sojusznikami oraz partnerami i zwiększyć poziom bezpieczeństwa w regionie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
R
piątek, 5 czerwca 2020, 11:50

Jak labadz z wroblami :)

ip123
piątek, 5 czerwca 2020, 10:24

Siły amerykańskie (wg ich władz państwowych) mają wkrótce opuścić NATO i szukają jakiegoś "banana" do zagospodarowania. Teraz trwają ćwiczenia poligonowe na "Drawsku Pomorskim" polsko-amerykański w. Gdzie zostały porzucone pozostałe wojska państw NATO? A kto nam zapłaci za zniszczenia na ziemi, skażenia środowiska, bo "strzelanka" niszczy wszystko w koło: w wodzie, na ziemi i w powietrzu. Niemcy już sobie tego nie życzą i likwidują poligony wojskowe . Ale u nas jeszcze można bezkarnie i przy wsparciu zachwyconych pobytem wojsk amerykańskich "smrodzić na potęgę". A to wygląda gorzej niż kiedy radzieckie wojska były w Polsce.

OKUPACJA!!
piątek, 5 czerwca 2020, 13:19

Co za bzdury

USA upadające imperium
piątek, 5 czerwca 2020, 04:11

"nad wodami Oceanu Arktycznego i Morza Łaptiewów"... Pozwolę sobie zauważyć, że Morze Łaptiewów stanowi część Oceanu Arktycznego. Ponadto biorąc pod uwagę położenie tego akwenu morskiego, to niemożliwe jest żeby Rosjanie pozwolili Amerykanom zapuścić się aż tak daleko. W przypadku wątpliwości, to odsyłam do atlasu geograficznego...

tytus
czwartek, 4 czerwca 2020, 23:15

To i Arktyce szerzą kowboje demokracje , chociaż u nich za Oceanem jest ostatnio niezły bajzel...

rED
piątek, 5 czerwca 2020, 10:46

A jak tam Wieczny Prezydent? Zbuduje nowe czy wykorzysta stare mauzoleum?

Natowiec
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:14

Czy F35 może lądować na Svalbard?

WŚCIEKŁY
środa, 16 grudnia 2020, 18:13

Svalbard to wyspy należące do kilku państw pod administracją Norwegii . Jest to teren zdemilitaryzowany .

Redrum
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:12

Już dawno lotnictwo dalekiego zasięgu USA nie było tak aktywne w różnych częściach globu, jak w ostatnich tygodniach. Jednocześnie, co ważne, uczestniczą w przelotach maszyny innych państw NATO i sprzymierzonych. To niewątpliwie jawna projekcja siły i możliwości wobec Rosji i Chin w czasie światowego kryzysu, co cieszy, bo ostatnio obserwowaliśmy częściej dalekie, choć na ogół samotne loty rosyjskich bombowców.

12345
czwartek, 4 czerwca 2020, 15:17

Nie można kupić 32 F-16 AM/BM od Norwegii ? Tak ciężko ruszyć głową, aby tanio zastąpić Su-22 ?

:))
piątek, 5 czerwca 2020, 09:28

Co tanio to drogo... Koszt remontu, maszyn mógłby nie wiele mniejszy niż zakup nowych... Lepiej kupić eskadrę nowych maszyn. Trzeba mieć na uwadze, że około 2040 nasz F16 trzeba będzie wymienić na nowe maszyny i już bym rozpoczął dialog techniczny :) Nasi stratedzy lubią mieć sporo czasu :)

piątek, 5 czerwca 2020, 01:54

Nie bardzo bo te F-16 sa w podobnie kiepskim stanie jak nasze MiG-i

ciekawy
piątek, 5 czerwca 2020, 00:18

Jesteś kustoszem? Nie? to czemu próbujesz z nas robić dziadów europy?

Viking
czwartek, 4 czerwca 2020, 22:39

A wiesz w jakim stanie są te norweskie f-16? Są to jedne z najbardziej zużytych egzemplarzy które są jeszcze w powietrzu i te 12 mln na remont silników su-22 to kropelka w porównaniu z nakładami na te f-16 żeby się dało na nich latać. Zresztą też już tylko treningowo bo o bojowym użyciu można zapomnieć.

Jerzy
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:32

Nie ma takiej potrzeby. Jakiś geniusz wpadł na pomysł żeby za 12 mln zł wyremontowac ich silniki i żeby Su-22 dalej latały. Pomysły made in poland.

:))
piątek, 5 czerwca 2020, 09:36

3 miliony euro to jak na lotnictwo to nie jest sporo. Jak się weźmie pod uwagę, że Rosja modyfikuje non stop swoje SU, dozbraja to nie jest głupie... USA modernizuje A10 także... Te samoloty są genialne w s swojej prostocie .... pomysły zakupu zasobników z systemami wali elektronicznej wydaje się być kosztowny ale Rosja to zrobiła i podobno świetnie się spisuje... SU 22 PL mógłby być ciekawą maszyną i latać jeszcze dekadę... Zamiast miliarda dolarów można wyda 100 milionów.... Jedno jest pewne musimy zainwestować w rozwój silników w Polsce... technika, uniwersytety i zakłady produkcyjne badawcze tak aby Bieliki za 20 lat samemu budować...

FR technologiczne imperium
czwartek, 4 czerwca 2020, 14:06

A fanklubiku i inni drwili że F35 nie jest w stanie przelecieć nad Arktyką, znów wyszło inaczej, ciekawe kiedy su57 dokonają takiego lotu.

R
piątek, 5 czerwca 2020, 11:50

I Znow wyszlo to samo, glupoty kolega wypisuje.

eryk
piątek, 5 czerwca 2020, 08:23

Fanklubik na razie siedzi w mysiej dziurze, bo skompromitował się komentarzem o radzieckich Alfach, które miały startować na pełnej prędkości z Murmańska, żeby przechwycić grupę lotniskowcową na Atlantyku. Od tego czasu nie widać go, ani nie słychać.

kasia
piątek, 5 czerwca 2020, 07:17

Pewnie mam problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego, ale czy możesz pokazać fragment mówiący o przelocie F35 nad Arktyką?

Th
piątek, 5 czerwca 2020, 12:33

"Amerykańskie bombowce strategiczne B-52H Stratofortress w eskorcie norweskich myśliwców wielozadaniowych F-16AM Fighting Falcon i F-35A Lightning II przeprowadziły wspólne loty ćwiczebne nad europejską częścią Arktyki."

US upadające imperium
piątek, 5 czerwca 2020, 04:07

A rusofobki chyba nie znają geografii i dlatego nie zdają sobie sprawy, że zasięg F-35 jest daleko niewystarczający dla przelotów nad Arktyką. Jak dowiesz się czegoś więcej, to spróbuj napisać coś sensownego...

Mariosti
piątek, 5 czerwca 2020, 18:29

Na paliwie w wewnętrznych zbiornikach ma 2800km zasięgu, także z latającą cysterną może spokojnie odbywać bardzo dalekie przeloty, a przecież może mieć też podwieszane zbiorniki paliwa.

Th
piątek, 5 czerwca 2020, 12:42

Zanim kolega napiszę kolejna bzdurę radze sobie sprawdzić jaka jest odległość z Norwegii do Arktyki i gdzie leży norweska część Arktyki. A do wiadomości kolegi to zasięg F-35 wynosi blisko 2,8 tys. km, a zasięg bojowy ok 1200 km.

Realista
piątek, 5 czerwca 2020, 23:00

Th: "Zanim kolega napiszę kolejna bzdurę radze sobie sprawdzić jaka jest odległość z Norwegii do Arktyki i gdzie leży norweska część Arktyki"... Wobec powyższego proszę podać konkretną odległość w odniesieniu do Morza Łaptiewów. Wtedy będziemy mogli obliczyć na ile wystarczający (lub też - nie) jest zasięg samolotów F-35...

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 13:43

Z tankowaniem w powietrzu?? Nieograniczony.

Łowca trolli
niedziela, 7 czerwca 2020, 12:20

Zdajesz sobie oczywiście sprawę, o czym jednak nie jestem do końca przekonany, że tylko teoretycznie. W praktyce jest to zagadnienie wielce złożone, gdyż uzależnione od wielu czynników. Nieprawdaż?

JW
sobota, 6 czerwca 2020, 13:22

Panie @Realista. Przelot F-35 nad Arktyka został zauważony także przez rosyjskie media. Tym sposobem nie da się zakrzyczeć tego faktu i mówić że to propaganda bo F-35 nie mogły dotrzeć tak daleko. Jak podają Kresy to według zajmującego się wojskowością portalu Avia.pro, samoloty B-52 ćwiczyły uderzenie jądrowe w rosyjskiej części Arktyki i obchodzenie systemów przeciwlotniczych S-400. Jak napisano, działania Amerykanów były „nieoczekiwane”. Zaznaczono też, że B-52 operowały poza zasięgiem wykrywania systemów S-400 i w razie prawdziwego konfliktu nie groziłoby im zestrzelenie przez obronę przeciwlotniczą. Inne rosyjskie źródła twierdzą, że podczas lotu ćwiczono ataki przy użyciu rakiet manewrujących dalekiego zasięgu na ważne obiekty rosyjskiej infrastruktury gospodarczej i obronnej w Arktyce, w tym na norylski hub gazowo-transportowy, obiekty Strategicznych Sił Rakietowych za Uralem i na Syberii, a także na główne bazy Floty Północnej w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa i na Półwyspie Kolskim. Jeszcze raz siły powietrzne NATO udowodnily, że obrona przeciwlotnicza Rosji jest dziurawa jak rzeszoto a F-35 mogą działać w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej.

czwartek, 11 czerwca 2020, 01:55

Oho, ekspert od "zwrot pedalu" znowu sie uaktywnil. Myslalem, ze po twoich ostatnich kompromitacjach, jak ta, ze F-22 moze przenosic 8 AIM-120, w tym w komorach na AIM-9 to juz cie wiecej nie zobacze na tym forum. Ale zapomnialem, ty pomyliles F-22 z F-15 :).

Realista
niedziela, 7 czerwca 2020, 12:18

Panie JW. Pojęcie Arktyki jest bardzo rozregłe i odnosi się do olbrzymi egoobszaru obejmującyego część Rosji, Kanady, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Alaskę (Stany Zjednoczone), Grenlandię (terytorium duńskie), Islandię oraz Ocean Arktyczny. Wykrycie ekadry lotniczej lecacej od strony Morza Barentsa nie sprawiłoby praktycznie żadnych problemów dla obrony powietrznej Rosji. Bombowce strategiczne B-52 posiadają skuteczną powierzchnią rozproszenia (SPR, σ) na poziomie około 50 m2. Wobec powyższego nie są w stanie przeniknąć niezauważone, szczególnie nad obszarem mającym strategiczne znaczenie dla Federacji Rosyjskiej Ponownie proponuję zapoznać się z atlasem geograficznym i przekonać się, gdzie leży Morza Łaptiewów. Przy okazji należałoby zwrócić uwagę na rozmieszczenie rosyjskich baz lotniczych. Dla ułatwienia podam lokalizację najważniejszych: Amdierma-2 na wyspie Nowa Ziemia, Nagurskoje na wyspie Aleksandra w archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, Średnij w archipelagu Ziemia Północna i Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich. Należy również wspomnieć o Półwyspie Kolskim, na którym rozmieszczonych jest wiele instalacji wojskowych, w tym stacje radiolokacyjne dalekiego zasięgu. W związku z tym siły powietrzne NATO niczego nie udowodniły, a Amerykanie nie ryzykowaliny wysyłania samolotów F-35 w przestrzeń powietrzną FR. Chyba jednak, że chcieliby wywołać konflikt zbrojny i to nie o zasięgu regionalnym, a globalnym...

Wwp
czwartek, 4 czerwca 2020, 20:35

Bardzo dobra uwaga.

Tutejsy
piątek, 5 czerwca 2020, 10:58

Mondrego asz miło posluchać

Tweets Defence24