Reklama

Siły zbrojne

Spór o system antyrakietowy trwa. Izraelska tarcza nie dla Polski? [WIDEO]

System antyrakietowy Iron Dome (fot. Ministerstwo Obrony Izraela)
System antyrakietowy Iron Dome (fot. Ministerstwo Obrony Izraela)

Izraelczycy odnieśli w ostatnich miesiącach nieprawdopodobny sukces – w walce został sprawdzony antyrakietowy system Iron Dome. Ponieważ wiele państw wyraziło zainteresowanie izraelską „tarczą” (w tym Polska) Waszyngton poczuł, że jego interesy mogą być zagrożone. Irone Dome miał dotychczas jedną zasadniczą wadę – nie był sprawdzony w walce. Ale to się zmieniło.



System Iron Dome służy do zwalczania rakiet o zasięgu 4 - 70 km. Prowadzone są jednak badania nad poprawą parametrów "tarczy". Izraelczycy pracują nad rozwinięciem systemu tak, aby zwiększyć zwalczanie rakiet o zasięgu do 250 km - co czyniłoby Iron Dome bardziej uniwersalnym, a jednocześnie jeszcze skuteczniejszym systemem antyrakietowym na świecie. System posiada ważną właściwość – systemy radarowe analizują trajektorii lotu nadlatującej rakiety i reagują tylko w przypadku spodziewanego ataku na zaludnione obszary.

Czytaj także: Konsorcjum do budowy Tarczy Polski już powstało: znamy zadania i harmonogram prac

W kwietniu 2011 Irone Dome przeszedł swój "chrzest bojowy", po raz pierwszy strącając rakiety wystrzelone na Izrael ze Strefy Gazy. Prawdziwym testem Żelaznej Kopuły była operacja Filar Obrony w listopadzie 2012 roku wymierzona w członków i infrastrukturę Hamasu w wyniku której, system stał się niemalże medialnym "bohaterem" konfliktu.

Czytaj także: Statystyka operacji Pillar of Defense

W Internecie wielką popularnością cieszyły się izraelskie, amatorskie nagrania rejestrujące moment przechwytywania rakiet nieprzyjaciela. Dowództwo izraelskie informowało, że od kwietnia 2011 do listopada 2012 system Iron Dome zestrzelił ponad 500 rakiet wykazując ok. 90% skuteczność. To imponujący wynik, w porównaniu z konkurencyjnymi systemami antyrakietowymi. I chociaż nikt nie kwestionuje kluczowej roli Żelaznej Kopuły w odpierania ataków Hamasu ze Stefy Gazy, problemem spornym okazała się jednak jego efektywność.

Czytaj także: Pillar of Defense – pierwsza rakieta sięgnęła Jerozolimy

Zastrzeżenia do wysokiej skuteczności Żelaznej Kopuły zgłaszają nie tylko izraelscy, ale również amerykańscy eksperci. New York Times przytacza opinię Philipa E. Coyle’a, eksperta ds. broni, który na podstawie pracy nad testami nowego uzbrojenia dla Pentagonu przekonuje, że „żaden system obronny nie może mieć 90 % efektywności”. Według gazety, amerykańscy analitycy prowadzący swoje badania za pomocą analizy nagrań wideo stwierdzają 40 % wydajność izraelskiej Kopuły. Dlaczego ich wyniki wskazują znacznie niższą efektywność? Według Amerykanów, duża cześć wystrzelonych antyrakiet ma ulegać awarii m.in. rozpadać się w powietrzu jeszcze przed dotarcie do celu, w wyniku wybuchów wewnątrz głowicy pocisku lub zbaczać z obranej trajektorii lotu.

Czytaj także: Polska tarcza antyrakietowa- element budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie?

W odpowiedzi na coraz częstsze krytyczne głosy wobec oficjalnie ogłoszonej wydajności systemu, zdecydowanie zareagował Minister Obrony Narodowej Izraela. Opinie redukujące skuteczność Irone Dome określił, jako „bezpodstawne” i oparte na „amatorskich filmikach z Youtube”. Wezwał do większego uznania wysokich rezultatów zbudowanego systemu.

Czytaj także: Co dalej z Tarczą? Amerykanie mają wątpliwości (ale naciskają na Polskę)

Krytyka efektywności Żelaznej Kopuły może mieć swoje drugie dno. Izraelski system powstał głównie za pieniądze USA ( przeznaczyli w gotówce ok. 1 mld USD), oraz - co jest kluczowe - część podzespołów znajdujących się w "tarczy" jest produkcji amerykańskiej. Powoduje to, że radość Izraelczyków z zainteresowania innych państw (w tym Polski) ich systemem, może być przedwczesna.

Czytaj także: Amerykanie redukują polski element tarczy antyrakietowej

Przedstawiciele koncernów amerykańskich oferujących Polsce systemy "tarczy antyrakietowej" studzą zainteresowanie Polski Żelaznej Kopuły twierdząc, w nieoficjalnych rozmowach z polskimi dyplomatami i wojskowymi – że administracja USA nie wyda zgody na reeksport przez Izrael ich podzespołów. Ograniczanie możliwości wyboru (konkurencji) nie jest niczym nowym w przypadku dużych kontraktów. Warto jest jednak mieć tego świadomość. W końcu obracamy się w gronie "sojuszników". Jaki system wybierze Polska? Miejmy nadzieję, że najlepszy dla naszego kraju.

PM, JG

Poniżej nagrania rejestrujące wystrzelenie antyrakiet systemu Iron Drone

 

http://youtu.be/ry1gkCed7Tw

 

http://youtu.be/4qSf1whPlOA

 
Reklama

Komentarze (1)

  1. jsvp

    USA mówi: nie masz kasy to giń !!!

Reklama