Spike LR2 wybrany przez Australię

5 lutego 2020, 15:19
Zrzut ekranu 2020-02-5 o 16.17.13
Fot. Rafael
Reklama
Defence24
Defence24

Australijska armia lądowa i pozostałe Australijskie Siły Zbrojne (ADF) mają otrzymać  system rakietowy firmy Rafael Spike LR2, jako swoją broń dalekiego zasięgu bezpośredniego wsparcia ogniowego, w ramach projektu Land 159 - poinformował producent tych pocisków.

Generał porucznik Rick Burr, dowódca australijskich wojsk lądowych, powiedział, że nabycie systemu Spike LR2 przyczyni się do utrzymania przez armię przewagi wobec ewoluujących zagrożeń.

„Zdolność bezpośredniego wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu pozwoli naszym spieszonym zespołom szybciej atakować opancerzone cele, na większych odległościach i z większą celnością”, powiedział generał porucznik Burr. "Nowa technologia i jej możliwości pozwalają armii rzucić wyzwanie jej przeciwnikom w złożonych, odległych i wrogich środowiskach." - dodaje.

Wprowadzenie Spike LR2 zwiększy możliwości australijskich sił zbrojnych jeśli chodzi o rażenie celów opancerzonych. Obecnie Canberra rozważa też pozyskanie  pocisków bezpośredniego wsparcia ogniowego i średniego zasięgu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
Kangorek
czwartek, 13 lutego 2020, 20:02

100/2000 będzie sie,działo ale dobra proporcja

Sydney Blues
niedziela, 9 lutego 2020, 12:56

Widać golym okiem że i tam działają lobbyści NO BO Ich nowe bwp maja i heli tez sa uzbrojone w ppk a tam nikt nie bedzie targal Spike na plecach

Zwykły obywatel
niedziela, 9 lutego 2020, 09:05

Tak czytam te wasze wypociny i zastanawiam się, dlaczego w MON nikt tu nie zagląda, bo przecież tu roi się od ekspertów uzbrojenia, taktyki, pola walki, lotnictwa itd.. Panowie marnujecie się i to bardzo... Taki potencjał.

Żelazny Piernik
niedziela, 9 lutego 2020, 12:51

Kolego maja 2 INSPEKTORATY WSPARCIA i UZBROJONENIA tam same FACHURY 600 stanowisk bojowych

Analityk inż. MAZUR
sobota, 8 lutego 2020, 16:27

Zastanawia mnie z jakiego muzeum techniki to wzięte? Taka paranoja to pocisk do zwalczania broni pancernej? Może jak ktoś przy tym nie pracował to dobry pocisk, ale dla mnie to kompletne dno, 30 lat temu były w PRL leprze, może kogoś tymi starociami chcą ośmieszyć, albo polować na kangury będą, takie samopały z demobilu USA mogą się nadawać, tylko krzemień musi być suchy bo iskry nie da.

dropik
czwartek, 6 lutego 2020, 06:53

nie wzięli najlepszego javelina ? ojojoj a my właśnie kupujemy... kangury sie nie znają...

Davien
czwartek, 6 lutego 2020, 15:57

Dropik może zobacz gdzie maja iśc te ppk a potem cos pisz:) Bo sa przeznaczone dla pojazdów Boxer IFV. Może pomysl na drugi raz:)

Ruski sołdat-FR
niedziela, 9 lutego 2020, 12:55

Panie Davien a oto dalsze cytaty co do ppk Spike z wikipedii - " Spike SR – krótkiego zasięgu (ang. short range), zasada działania – wystrzel i zapomnij, zasięg 50 m – 1 km, masa systemu 9 kg, wersja lekka, przystosowana do użycia przez piechotę na krótszych dystansach np. do walki w miastach Spike MR – średniego zasięgu, wystrzel i zapomnij, zasięg 200 m – 2,5 km, możliwe strzelanie z wyrzutni naramiennej lub z trójnogu Spike LR – dalekiego zasięgu (ang. long range), w porównaniu do MR, posiada dodatkowy, drugi tryb naprowadzania, umożliwiający działanie w trybie wystrzel, zapomnij, koryguj, większy zasięg: 200 m – 4 km Spike ER (NTD) – dalekiego zasięgu, w porównaniu do systemu LR, dodatkowy trzeci tryb naprowadzania – odpal i steruj, zasięg 400 m – 8 km, strzelanie możliwe również z trójnogu, ale pocisk przeznaczony jest głównie do montowania na pojazdach i śmigłowcach Spike NLOS (Non Line Of Sight) – wersja z większym pociskiem o zasięgu 25 km i masie całkowitej ok. 70 kg przeznaczona do montażu na wozach bojowych oraz śmigłowcach. Spike LR II – o zasięgu zwiększonym do 5,5 kilometra przy odpalaniu z wyrzutni przenośnej (przystosowany także do odpalania ze statków powietrznych) i o zwiększonej przebijalności". Więc ppk Spike ER tak naprawdę dedykowany jest do pojazdów. Więc skąd ta tajemna wiedza co zrobią z zamówionymi ppk Australijczycy? Czyżby miał Pan dane z ich projektu Land 159? :)

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 13:07

A ten dalej:) Jakbys nie zauwazył ( a niby skad jak w Rosji polskiego widac nie ucza) to Australia kupuje pocisk Spike LR2 a nie Spike LR i jego przeznaczeniem sa pojazdy Boxer IFV ale jak widac nie chiało się poza wikipedie zajrzec:)

Ruski sołdat-FR
niedziela, 9 lutego 2020, 17:42

Cytat z artykułu - „Zdolność bezpośredniego wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu pozwoli naszym spieszonym zespołom szybciej atakować opancerzone cele, na większych odległościach i z większą celnością”, powiedział generał porucznik Burr. " No i gdzie te Boxery IFV kolego a o ppk Spike LR II napisałem wyraźnie ale czytam tylko po rusku!!!! :)

Davien
poniedziałek, 10 lutego 2020, 13:50

Wiesz,naprawde warto się zapoznac z cała wypowiedzią gen Burr.a, polecam strony rzadowe Australii:))

Rebeka
środa, 5 lutego 2020, 21:09

One są na światłowodzie czy na radiu? Idzie je czymś zakłócić ?

ktos
czwartek, 6 lutego 2020, 12:26

a co chcesz kupic?

Covax
czwartek, 6 lutego 2020, 12:25

Po światłowodzie, każdy PPK czymś zakłucisz, jedne łatwiej drugie ciężej. Spike ma tą przewagę że jest w człowiekiem w pętli decyzyjnej ( tragicznie to brzmi ) i możesz strzelać na kontrast termalny albo na CCD albo na "oko" operatora.

Ruski sołdat-FR
sobota, 8 lutego 2020, 11:41

A oto działanie ppk Spike z Wikipedii - "(...) Spike należy do broni "odpal i zapomnij" i sterowany jest przez układ samonaprowadzania z głowicą DUAL z kamerami: telewizyjną CCD oraz termowizyjną IIR, pracującą w zakresie 3-5 μm. W trybie "odpal i zapomnij" zasięg wynosi 2,5 km. Możliwy jest także, dzięki łączu światłowodowemu między pociskiem i wyrzutnią, tryb ataku "odpal i koryguj". Polega on na tym, że przy strzelaniu na większy dystans operator obserwuje przesyłany światłowodem obraz z kamery w lecącym pocisku i wskazuje cel, gdy znajdzie się on w polu obserwacji. Możliwe jest dzięki temu prowadzenie ognia do celów za zasłonami terenowymi, zmiana punktu celowania czy zmiana celu. Pozwala to także uniknąć pomyłkowego trafienia własnego sprzętu." Więc o co kamman z tym zakłócaniem sygnału w przewodzie? Nie mylić z zakłócaniem kamery telewizyjnej czy termowizji a więc optyki pocisku. Fakty z fizyki proszę????

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 00:57

No chyba tylko w Rosji mogli wpaść na zakłócanie swiatłowodu:)) Zakłóca się panie sołdat GSN pocisku a nie przewód:))

michalspajder
sobota, 8 lutego 2020, 15:20

Moze chodzi o “zaklocenie” operatora (eliminacje fizyczna) albo przeciecie nozycami z robota z PIAP tego przewodu;-))))A tak na serio to tez nie wiem,jak w inny sposob mozna zaklocic swiatlowod.

Ruski sołdat-FR
piątek, 7 lutego 2020, 21:15

Proszę o zgodnie z zasadami fizyki wytłumaczenie jak można zakłócić (sygnał w ekranowanym przewodzie miedzianym czy też światłowodzie) przewód rozwijany w trakcie lotu za pociskiem ppk. Czas trwania lotu ppk do celu to najczęściej kilkanaście sekund w zależności od odległości. Bo nie kumam tego? Tylko bez fantazji a twarda fizyka!!!

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 00:53

Zwyczajnie, ale nei zakłócasz pzewodu , tylko GSN pocisku. Co prawda w Spike/Javelin jest to wyjatkowo trudne bo maja IIR wiec taka Sztora np odpada w przedbigach a nic innego Rosja tu chyba nie ma.

Ruski sołdat-FR
sobota, 8 lutego 2020, 09:12

Bliżej proszę co to jest GSN pocisku i IIR?

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 00:56

No tak, w Rosji tego nie macie:) IIR to głowica termowizyjna kierująca się na obraz celu a GSN to po prostu głowica samonaprowadzająca:) Teraz zrozumiałes czy dalej udajesz:)

Ruski sołdat-FR
niedziela, 9 lutego 2020, 10:45

I jeszcze dodam - wielozakresowe pokrycie maskujące Berberys - ze strony producenta Lubawa SA: "Wielozakresowe Pokrycie Maskujące BERBERYS przeznaczone jest do maskowania sprzętu w zakresie optycznym, termalnym i radiolokacyjnym. Berberys zapewnia bezpośrednie maskowanie przed środkami rozpoznania: - optycznego w przedziale długości fal λ0,38 x10-6÷1,2x10-6m - termalnego w przedziale długości fal λ3 x10-6÷14x10-6m - radiolokacyjnego w przedziale długości fal λ3 x10-3÷1x10-1m - niska absorpcja wody – poniżej 35% (ASTM D 570 M-1) - wysoka wytrzymałość na zrywanie i rozdzieranie - niska waga produktu - dostępny wariant dwustronny poprzez zamianę stron." Zatem Panie Davien ppk nie z GSN i IIR co by to znaczyło nie jest taki straszny gorzej z kablem - tylko ciąć w te kilka sekund lotu - system BGM-71 TOW - nie są takie kiepskie pomimo, że mają system naprowadzania tzw. SACLOS - kabel a nie radio (taki staroć jak Pan twierdzi) - wikipedia - "SACLOS (skrót od Semi-Automatic Command to Line of Sight – półautomatyczne kierowanie po linii obserwacji) – metoda naprowadzania pocisków kierowanych drugiej generacji. Po wystrzeleniu pocisku, operator ma za zadanie utrzymanie celownika na celu, podczas gdy system elektroniczny sam naprowadza pocisk na cel. Metoda jest podobna do metody MCLOS – również wymaga aby cel i pocisk były widoczne, z tą różnicą, że operator nie steruje samodzielnie pociskiem, lecz sterowaniem zajmuje się system kierowania, który na obserwowany przez operatora cel naprowadza pocisk. Zadaniem systemu kierowania jest utrzymanie celu i pocisku w jednej linii względem operatora (celowniczego). W przypadku naprowadzania radiowego i przewodowego, system kierowania znajdujący się na wyrzutni, wypracowuje poprawki które przekazywane są do pocisku drogą radiową lub przewodową (w zależności od rodzaju naprowadzania stosowanego przez pocisk). Wadą naprowadzania radiowego jest możliwość zakłócenia sygnału radiowego, zaś wadą naprowadzania przewodowego jest zasięg limitowany długością przewodu, ponadto istnieje możliwość uszkodzenia połączenia przewodowego w trakcie lotu pocisku. W przypadku naprowadzania laserowego, operator oświetla cel wiązką lasera. Pocisk naprowadza się na promień laserowy odbity od celu lub naprowadza się na wiązkę lasera podążając jej śladem". To tyle cytatów i precyzyjnej wiedzy której jak widać Panu brakuje.

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 13:16

Czyli jak zwykle zero zrozumienia języka polskiego, naprawde naucz się go jak cię na polskei forum rzucili:) Ale ci wyjaśnie: TOW-y obecnie maja naprowadzanie wyłacznie radiowe choc dalej archaiczne SACLOS bo kabel zastąpiło kodowane łacze kierunkowe Nie ma to nic wspólnego z pociskami Spike i ich metoda naprowadzania która jest albo F&F albo z operatorem kontrolujacym pocisk i tu nie ma SACLOS ani MCLOS bo operator celu widziec nie musi,widzi go GSN Spike'a i przekazuje dane dla operatora ale jakw idać nie dość ze ma pan zerową wiedzę to do tego pomieszał SACLOS z MCLOS, nie wie co te skróty znaczą a udaje wielkiego znaffcę:)

Ruski sołdat-FR
niedziela, 9 lutego 2020, 09:28

To się zdecyduj znafco czy samonaprowadzanie czy naprowadzanie przewodowe-radiowe-korygowalne przez operatora bo plątasz się w zeznaniach. I corect kamera termowizyjna koryguje lot głównie na ślad cieplny celu nie na obraz celu bo od tego jest kamera telewizyjna zatem nie zawsze trafia ppk bo od zmyłki są wabiki w postaci granatów które wytwarzają temp. i zasłonę dymną wokół pojazdu.

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 13:10

I tak to jest jak biedaka nie nauczyli polskiego:) Naucz się odrózniac IR od IIR czyli Infrared od Imaging Infrared a nie opowiadaj bajek bo zadne wabiki nie zmyla IIR która programowo ignoruje wszystkie obiekty nie wygladające jak cel. Ale co sie dziwić , w końcu w Rosji nie sa w stanie opracować IIR:)

Ruski sołdat-FR
niedziela, 9 lutego 2020, 14:07

Tak szczególnie kiedy pojazd jest w ruchu, manewruje, stawia zasłonę dymną wystrzeliwuje wabiki to naprowadzanie kamerą IIR jest warte 0!!!! - przećwiczone na moskiewskim poligonie!!!

Davien
poniedziałek, 10 lutego 2020, 13:52

Taak, a niby co testowaliscie jak Rosja poza archaiczne SACLOS wyjśc nie możę a IIR to dla niej mokry sen projektantów?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 10 lutego 2020, 10:39

Przecież Ruscy nie mają pocisków naprowadzanych IIR to chyba ćwiczą na sucho.

cywil
czwartek, 6 lutego 2020, 19:38

Co się dzieje z takim światłowodem po wystrzeleniu? Zostaje ze tak powiem w terenie czy jest odzyskiwany?

Vvv
piątek, 7 lutego 2020, 07:44

Pan Waldek i Heniek zwijają go i sprzedają na skupie

autor komentarza
czwartek, 6 lutego 2020, 15:35

Może nie brzmiałoby to tak tragicznie, gdyby pisać zgodnie z ortografią, np: zakłócisz.

ryszard56
środa, 5 lutego 2020, 20:38

A My??

Peptyd
środa, 5 lutego 2020, 17:27

Co może Australi tak poważnie zagrażać , Chiny???

Kangorek
czwartek, 6 lutego 2020, 11:28

Kiedyś Indonezja jako duży kraj muzułmański Ale i tam teraz BIDA

Mesko Man
środa, 5 lutego 2020, 17:16

Bez opto na trójnogu to chyba ma zasięg do 3 km widoczności a na północy Australii goraco i wilgotno powietrze faluje, pył

Fanklub Daviena
środa, 5 lutego 2020, 17:12

Jakoś po Afganistanie nikt nie chce Javellinów, Davienku. Ciekawe dlaczego? Po recenzji holenderskich użytkowników? :)

Davien
czwartek, 6 lutego 2020, 11:38

Panei funklub a niby kiedy to Niderlandy uzywała javelinów?? A Australia kupuje Spike dla Boxerów wiec jak zwykle...

kubuskow
środa, 12 lutego 2020, 12:00

Strona wikipedi (ale tylko Polska) mówi, że są użytkownikami.

Davien
czwartek, 6 lutego 2020, 11:35

Funku dawno sie tak nei usmiałęm:)) Ale jak nawet nie wiesz że Javelin to pocisk z innej kategorii niz Spike LR2 to co sie dziwić:)

Vvv
piątek, 7 lutego 2020, 07:46

To jest ten sam ppk ale javelin ustępuje spike LR2 oraz francuskiemu MMP

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 00:56

Nie, to juz inna kategoria bo Spike LR-2 nadaje się np na pojazdy a javelin nie. Javelin w ogóle jest pociskiem racej dla formacji wysokomobilnych i desantowych a Spike LR dla zmechanizowanych czy piechoty. Natomiast w wersji LR-2 to juz pocisk nadający sie i dla pojazdów.

Troll z Polszy
czwartek, 6 lutego 2020, 15:22

To prawda, Javelin to ATGM w kategorii zrobienie "Łaski" ( Polska) albo mamy swoich "dziwnych ktosiów" w Sahelu ale nie damy im naszych zabawek to kupimy im Javelina ( Francja )

Tweets Defence24