Spadochrony dla psów – nowy pomysł na wzmocnienie rosyjskiej armii

27 sierpnia 2020, 13:17
110504_110504_wardogs2BB
Sposób desantowania przewodnika z psem w amerykańskich siłach specjalnych. Fot. US Navy

W czasie Forum „Armia-2020” Rosjanie poinformowali o opracowaniu spadochronów do desantowania psów służbowych. Nie ujawniono jednak, w jaki sposób będzie testowane nowe rozwiązanie.

O opracowaniu spadochronu dla psów poinformował agencję TASS Igor Nasienkow - generalny dyrektor holdingu „Technodynamika”, wchodzącego w skład koncernu Rostiech. Jak na razie wiadomo, że system ten jest już gotowy i został przekazany do testów państwowych w centrum badań lotniczych rosyjskiego ministerstwa obrony. Zgodnie z obecnymi założeniami, próby mają zostać zakończone do grudnia 2021 roku.

Nowe rozwiązanie zawiera zarówno specjalną uprząż dla psów, jak i dopasowany do tego system spadochronowy. Ze skąpych informacji wynika, że wszystko zostało tak opracowane, by pies mógł zostać wyrzucony z samolotu oddzielnie od żołnierza – przewodnika. W przypadku armii zachodnich zakłada się zupełnie inne podejście, w którym samolot upuszcza się razem. Przewodnik ma bowiem psa podwieszonego na specjalnych szelkach, którego dodatkowo zabezpiecza się specjalnymi okularami.

image
Sposób desantowania przewodnika z psem w amerykańskiej piechocie morskiej. Fot. US Marine Corps

W ten sposób, przy odpowiednio wyszkolonym zespole, zaufanie psa jest tak duże, że skok nie jest dla niego zbyt dużym stresem. Dodatkowo, dobrze wyszkolony skoczek jest w stanie ochronić „czworonoga” tak, by podczas lądowania nie obniósł on większych obrażeń.

Tymczasem Rosjanie nie ujawnili, w jaki sposób chcą oni zmniejszyć stres u desantowanych psów i jak chcą je zabezpieczyć przy uderzeniu o ziemię. Nie wiadomo też, jak psy mają sobie same wybrać bezpieczne miejsce do lądowania sterując spadochronem.

Kiedyś pisaliśmy o regulaminie musztry dla psów - ale był to żart na Prima Aprilis. Niestety informacja o rosyjskich psich spadochronach żartem już nie jest.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Cat
piątek, 28 sierpnia 2020, 20:19

Biedne psiaki.

Ja
piątek, 28 sierpnia 2020, 12:01

Chodzi o psy wojny oczywiście.....

Baca
piątek, 28 sierpnia 2020, 12:00

W pskowie formują już batalion szturmowy. Są tak wyćwiczone że potrafią w razie potrzeby przejść z czaszy głównej na zapas! W razie splątanych linek nie potrzebują noża tylko przegryzają. Nawet nie ma problemu z żelazną racją. Tuszonka i słonina załatwi sprawę. Pancyry czyszczą z ptaków a psy z zająców! I teren opanowany żeby nieść legendarny dobrobyt i wolność? Podobno pracują nad kotami?

sża
piątek, 28 sierpnia 2020, 18:11

Jaki Ty mondry jesteś i do tego jaki dowciapny...

Sailor
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:06

Generalnie skok spadochronowy dla psa to wielki stres niezależnie od przyzwyczajenia i tresury. Niemniej jednak był taki pies co polubił skoki spadochronowe i chyba faktycznie sprawiały mu przyjemność. Owczarek niemiecki w jeszcze w Czechosłowacji skakał za swoim panem sam na "linę" miał uszytą wprząż i skakał na okrągłym spadochronie zapasowym.

Keras
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:32

A na Zachodzie i w USA nie mają nawet spadochronów dla kotów. Jak zwykle Rosjanie okazali się mądrzejsi a ich przemysł bardziej nowoczesny.

rosomak
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:21

Policjantow beda zrzucac moze z samolotow? Rosja to jednak stan umyslu

niesamowite
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:35

Pewnie pies bardziej groźny od ruskiego sołdata i nie ma analoga na świecie a propos psa jak się ma Łajka? Wróciła już z kosmosu?

sża
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:37

Skoro "ruski sołdat" wg. Ciebie jest nic nie warty, to dlaczego oddaliście im Krym bez walki?

andys
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:20

1. Słyszałem, może jednak to plotka , że juz 25 psów zgłosiło sie do tych skoków. Są nawet zgłoszenia z zagranicy. 2. DF24 bardzo uważnie śledzi postepy w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk FR. Zaniedbuje jednak informacje o sukcesach Amerykanów na tym polu. A przecież, jak widać na zdjeciu, to Amerykanie sa pionierami w desantowaniu psów.

xxx
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:38

Jedyny sposób w rassiji to spożywany masowo samogon - zmniejsza stres psa, przewodnika psa, dowódcy zarówno psa jak i jego przewodnika ... i tyle o realnej wartości armii rassiji

sża
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:43

Skoro wg. Ciebie "realna wartość armii rassiji" jest zerowa, to na co czekacie z odebraniem im Krymu? Zamiast ośmieszać się tu na forum, bier kałacha i jazda do Donbasu i na Krym.

Zenek
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:46

Teraz pora na bojowe koty.

Zielony
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:43

Русские собаки не имеют аналогов в мире - они устойчивы к стрессу за счет высокого социального самосознания :-) Tłum.: Psy rosyjskie nie posiadają odpowiednika w świecie - są odporne na stres z powodu wysokiej samoświadomości społecznej :-) A już na poważnie - ten wydawałoby się nieistotny drobiazg jasno odzwierciedla różnicę w mentalności cywilizowanego świata vs Rosja. Normalni ludzie starają się ograniczyć poziom stresu u zwierząt (i ludzi), w Moskowii "od zawsze" dominuje pogląd: "у нас много людей (собак)". Barbarzyństwo godne potępienia.

Fanklub Daviena
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:04

Bo USA i autor nie mają pojęcia, a Rosjanie owszem, co potrafią rosyjskie Szariki. Wybór miejsca do lądowania, sterowanie spadochronem i skoki HALO czy HAHO to dla Szarików pikuś! :)

Sailor
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:03

Rosyjskie Szariki w powietrzu sterują ogonem jak aligatory w wodzie. Szybko kręcąc ogonem rozwijają prędkość pozioma większą niż skoczkowie w wingsuit-ach. Natomiast jak zamachają uszami to nawet nie muszą otwierać spadochronów. Słyszałem, że ostatnio reprezentacja rosyjskich Szarików przymierza się do bicia rekordu świata w RW.

carl fath
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:21

Od lat 30-tych to rozwijają, widać nie masz "pojęcia"...

Ziom
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:54

Psy testowe ustawi się na baczność przed pomnikiem Łajki i tak wzrośnie im +10 punktów do odwagi

PPP
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:37

Uwidacznia się tu zasadnicza różnica między psem armii NATO a psem armii rosyjskiej. Wyrzucenie z samolotu tego drugiego nie jest dla niego stresujące z tego względu że posiada świadomość swojej zaszczytnej służby dla kraju i przywódcy, czego oczywiście psy zachodnie w najmniejszym stopniu nie mają.

rzeszow
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:28

w jaki sposób chcą oni zmniejszyć stres u desantowanych psów--jedna setka

Tweets Defence24