Soloch na Defence24 Day: warunkiem modernizacji jest odpowiednie finansowanie

24 września 2020, 10:47

W swoim wystąpieniu podczas drugiej edycji konferencji Defence24 Day szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch wskazał przede wszystkim na założenia najnowszej strategii bezpieczeństwa narodowego — zwłaszcza w przedmiocie modernizacji Sił Zbrojnych. W kwestii unowocześnienia potencjału SZ i roli przemysłu szef BBN podkreślił, że punktem wyjścia jest zwiększenie wydatków.

Ważnym wątkiem wystąpienia była część dotycząca spodziewanego horyzontu czasowego podwyższania skali procentowej środków budżetowych na obronność. "Rozpoczęliśmy wcześniej starania w BBN, by osiągnąć ten poziom 2,5 proc. wydatków na obronność szybciej — do 2024 roku" - podkreślił Soloch. Wskazał przy tym, że wprawdzie problemy z COVID rodzą realne ryzyko cięć wydatków obronnych, ale jest mocne postanowienie, by utrzymać współczynnik procentowy.

Co do zamysłów zakupowych, szef BBN odniósł się m.in. do kwestii finansowania Marynarki Wojennej, wskazując na rozważany zakup dwóch szwedzkich okrętów podwodnych.

Innym ważnym wątkiem poruszonym przez Solocha była kwestia wielowarstwowej obrony powietrznej i zaangażowanie polskiego przemysłu, zwłaszcza w programie Narew, który mógłby otrzymać dodatkowe finansowanie spoza budżetu do czasu osiągnięcia 2,5 proc. PKB na obronę.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Łukasz
piątek, 5 marca 2021, 10:14

"W kwestii unowocześnienia potencjału SZ i roli przemysłu szef BBN podkreślił, że punktem wyjścia jest zwiększenie wydatków." punktem wyjścia powinno być określenie celów i sposobów ich realizacji (najtaniej jak można), ktoś kto tego nie rozumie i bełkocze tylko o zwiększaniu środków nie powinien zajmować tak wysokiego stanowiska

Dalej patrzący
wtorek, 29 września 2020, 19:16

Pieniądze są - mamy budżet większy obronny od Izraela. Tyle, że jest marnowany i rozpraszany. Jak w 1939 - rozpraszanie na armię "wszystkiego po trochu" - zamiast koncentracji środków ASYMETRYCZNIE i PRIORYTETOWO - na obronie strategicznej - na każdym poziomie. Z całokrajową sieciocentryczną saturacyjną A2/AD Tarczą i Mieczem Polski, którą niezmiennie rekomenduję od Krymu - co zresztą już pilnie realizuje od 2018...Izrael. A u nas - dalej myślenie w stylu zimnej wojny - i każda domena sobie, zamiast sieciocentrycznego spięcia w jednym C5ISR i realizacji w połączonej domenie powietrze-powierzchnia "każdy sensor - każdy efektor - każdy nosiciel". O zwiadzie satelitarnym i WRE i cyberprzestrzeni i zwielokrotnieniu kanałów łączności nie zapominając - bez nich A2/AD może zostać oślepiona i wyłączona nawet bez działań kinetycznych.

Sisauer
sobota, 26 września 2020, 11:14

Warunkiem powodzenia modernizacji oraz rozwoju przemysłu obronnego jest kupowanie tylko i wyłącznie polskim przemyśle w 100%.

Tylko POLAK.
piątek, 25 września 2020, 00:59

Nie. ; Warunkiem modernizacji czyli unowocześnienia..jest tylko jeden..POLAK na stanowisku dowódczym i nadzorczym.. to jedyny warunek konieczny.

Jabadabadu
sobota, 26 września 2020, 20:21

Zacznijmy od oszczędności. Na początek proponuję zlikwidowanie niekonstytucyjnego tworu-potwora, jakim jest BBN. Potem obcięcie budżetu prezydenta RP (wraz jego kancelarią i innymi przybudówkami do poziomu kosztów ponoszonych przez narody Zjednoczonego Królestwa na utrzymanie królowej i jej dworu, czyli co najmniej dwa razy mniej. Potem porozmawiamy.

Tweets Defence24