Śmigłowce Huey II dla Libanu

22 września 2014, 10:50
Fot. Bell Helicopters
Reklama

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż do Libanu 18 śmigłowców Bell Huey II (zmodernizowany wariant UH-1H) wraz z częściami zamiennymi, szkoleniem i wsparciem logistycznym. Kontrakt realizowany w ramach programu Foreign Military Sales oszacowano na 180 mln dolarów. 

Defense Security Cooperation Agency przekazała stosowne dokumenty do aprobaty Kongresu. Pozytywna ocena argumentowana jest zgodnością takiej transakcji z interesami USA w zakresie bezpieczeństwa i ochrony interesów ekonomicznych. Śmigłowce Huey II mają posłużyć władzom Libanu do zadań związanych ze zwiększeniem mobilności, ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego, ratownictwem, ochroną granic i zwalczaniem terroryzmu oraz przemytu i produkcji narkotyków.

Oprócz 18 śmigłowców wielozadaniowych Huey II umowa obejmuje części zamienne, naprawy, obsługę i wsparcie techniczne, szkolenie personelu wraz z powiązanym wyposażeniem, dokumentację techniczna i eksploatacyjną oraz pomoc logistyczną. Ogólna wartość kontraktu, którego głównym wykonawcą będzie koncern Bell Helicopters, oszacowano na 180 mln dolarów. Przygotowanie do realizacji umowy, przede wszystkim w zakresie szkolenia i utworzenia infrastruktury w Libanie, może zająć do trzech lat.

Śmigłowce Huey II, oferowane libańskiemu rządowi, to maszyny bazujące na poważnej modyfikacji wiropłatów typu UH-1H. Główna zmiana to wykorzystanie nowego wirnika oraz śmigła ogonowego, komponentów systemu przeniesienia mocy i silników Honeywell T53-L-703, co poprawiło osiągi i obniżyło koszty eksploatacji. Modernizacji podlega również awionika i wyposażenie dodatkowe, zależnie od wybranego pakietu modyfikacji powiązanego z dedykowanym zastosowaniem. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
totenkopf
poniedziałek, 22 września 2014, 13:45

są już trochę podstarzałe,ale pewnie nadrabiają niską ceną oraz niezawodnością,a poza tym nadal mają wartość użytkową

wolf
poniedziałek, 9 lutego 2015, 22:32

Jesli mamy tworzyc siły OT to jak znalazł. Można by nimi wesprzeć równiez Straż Graniczną

Tweets Defence24