Słynna dywizja powietrznodesantowa testowała nowego taktycznego "pick-upa"

2 lipca 2021, 13:58
isv
Fot. J. L. Finney, 82nd Airborne Division
Reklama

Żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej przeprowadziła certyfikację nowego wielozadaniowego pojazdu wysokiej mobilności – Infantry Squad Vehicle, dokonując zrzutów jego na platformie desantowej. Nowy wóz do transportu drużyny łączy w sobie cechy pojazdów wojskowych i cywilnych pick-upów, zezwalając na jej łatwe przetransportowanie w rejon pola walki, bez konieczności przemieszczania się drogą lądową. 

82. amerykańska Dywizja Powietrznodesantowa nieopodal Fort Bragg w Karolinie Północnej brała udział w testowaniu nowego lekkiego wozu piechoty ISV (Infantry Squad Vehicle), który jest obecnie wprowadzany do armii jako nowy pojazd na bazie cywilnego pick-upa Chevrolet Colorado ZR2.

Jest to pojazd wysokiej mobilności, przystosowany do desantowania metodą spadochronową w rejon prowadzenia operacji bojowych. Za certyfikację nowego armijnego "pick-upa" odpowiadał 2. batalion 325. pułku powietrzno-desantowego 2. brygadowej grupy bojowej wspomnianej wcześniej dywizji oraz Dyrektoriat Operacji Powietrznodesantowych i Specjalnych (Airborne and Special Operations Test Directorate – ABSOTD). Dowódcy obu jednostek podkreślali, że nowy pojazd zwiększy możliwości operacyjne drużyn, umożliwiając transport żołnierzy oraz ich wyposażenia w dowolne miejsce prowadzenia działań bojowych, nie tylko droga lądową, ale również powietrzną, co znacznie zwiększy ich skuteczność.

image
Fot. J. L. Finney, 82nd Airborne Division

Na czym polegała certyfikacja? Od końca marca do końca czerwca br. ISV był zrzucany przez samoloty Boeing C-17 Globemaster III oraz Lockheed C-130 Hercules nad wieloma miejscami – Holland i Sicily Drop Zone nieopodal Fort Bragg za pomocą specjalnej platformy. W dalszej kolejności żołnierze musieli szybko wyprowadzić pojazd z platformy desantowej i przejechać wymagany dystans Jak skomentował jeden z oficerów ABSOTD – Testy miały na celu sprawdzenia również, jak drużyna zareaguje podczas desantu w obliczu realnego zagrożenia.

Żołnierze ze 82. Dywizji Powietrznodesantowej chwalili pojazd za dużą mobilność, ale również i wysoki stopień podobieństwa do cywilnych samochodów, co pozytywnie wpływa na czas oraz jakość szkolenia. Dodali jednocześnie prostotę w jego obsłudze, dzięki czemu każdy żołnierz w sytuacji awaryjnej mógłby zostać kierowcą wozu. Widzieli również potencjalne zastosowania ISV w każdych warunkach, od pustynnych bezdroży, po górzyste tereny aż do środowisk zurbanizowanych.

Reklama
Reklama

Program Infranty Squad Vehicles polegał na pozyskaniu przez amerykańską armię  pojazdu wielozadaniowego o wysokiej mobilności zapewniającego transport drużyny piechoty wraz z jej wyposażeniem. W połowie 2020 roku nastąpiło jego rozstrzygnięcie, przyznając kontrakt o wartości 214 milionów dolarów (ok. 820 mln zł) spółce GM Defense, należącej do koncernu General Motors.

image
Fot. Barry W. Fischer, 82nd Airborne Division

Nowy pojazd bazuje na produkowanym przez General Motors Chevrolecie Colorado ZR2. Sercem pojazdu jest 186-konny turbodoładowany silnik Duramax o pojemności 2,8 l, współpracujący z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. MOże on transportować do dziewięciu żołnierzy i ładunek o masie do 1500 kilogramów

Dostawa 649 ISV do jednostek, w tym do 82. Dywizji, ma zakończyć się do 2025 roku. Co ciekawe, armia amerykańska jest zainteresowana znacznie większą liczbą tych wozów, bo w planach ma zakupić ich aż 2065 sztuk.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
i tyle...
sobota, 3 lipca 2021, 21:33

Młotek też na początku taki był ale z biegiem czasu dopancerzyli go tak bardzo, że stracił kompletnie na mobilności. Poprzednio ford mutt czy inny willys. Za każdym razem tak samo, zaczyna jako lekki pojazd do transportu a po chwili pierwsza osłona, druga, kolejna i znowu tworzy się samochód pancerny zamiast środka transportu. ps. Ruscy od jakiegoś czasu takiego używają, produkują Go chyba w Czeczenii

Kazik :)
niedziela, 4 lipca 2021, 08:03

Bardzo dobrym przykładem wielofunkcyjnego pojazdu jest SISU GPV/GTP 4*4 - już nie raz pisałem że powinniśmy przystąpić z Finlandią do produkcji licencyjnej Rosomaka XP 8*8 (od 2019 jest licencja) - Patria 6*6 na bazie Patria Pasi XA-200 oraz ww. SISU i było by po balu z motoryzacją w WP. A na dodatek Honker-MAX (użytkujemy ok. 1500 Honkerów) na bazie IVECO Daily (WP ma masę pojazdów na podwoziu IVECO min. sanitarki, pojazdy saperskie). Trochę pojazdów specjalnych jak AERO (na bazie tzw. krótkiej Toyoty Land Cruser) lub Lekki Pojazd Uderzeniowy (LPU-1) Wirus 4 (na bazie Mitsubishi L200) lecz na jednej płycie podwoziowej a nie na dwóch różnych. No ale WP kupuje od sasa do lasa, np.: Ford Ranger XLT, co powoduje koszmar logistyczny, szkoleniowy i nie tylko.

droma
sobota, 3 lipca 2021, 20:07

rosja -kaput natychmiast odpowiedziała remontem taczanek /wóz konny z ckm / i filmem ichnej tivi-bajka jaki to samochód będą mieli bezębne soldaty za 10 lat ,z okładem ...

Kazik :)
sobota, 3 lipca 2021, 16:58

Wyśmienity pojazd dla tzw.: "Wspaniałej dwunastki" z WOT - przepraszam - to taki żart. Dla wspaniałej dwunastki z WOT wystarczą buty!!!!! :)

sobota, 3 lipca 2021, 20:06

Byłem żołnierzem Z. S. W. L. W. P. w P. R. L. i uważam za niestosowne kpić z jakiejkolwiek formacji W. P. Polak.

Kazik :)
niedziela, 4 lipca 2021, 08:31

Natomiast to zdanie to jest klucz całego artykułu - "Może on transportować do dziewięciu żołnierzy i ładunek o masie do 1500 kilogramów." - zatem pokazuje ile współczesna sekcja musi ze sobą mieć szepjozy by skutecznie walczyć - zresztą na zdjęciu widać co jest na dachu w siatkowym boksie. :) To nie są żarty to rzeczywistość.

Kazik :)
sobota, 3 lipca 2021, 21:36

Niestety to nie żart ale smutna rzeczywistość. :0 Może wzorem wielu armii świata zaczniemy motoryzować piechociarzy (wiele armii wyposaża sekcje piechoty w tu cytat z artykułu - "Dowódcy obu jednostek podkreślali, że nowy pojazd zwiększy możliwości operacyjne drużyn, umożliwiając transport żołnierzy oraz ich wyposażenia w dowolne miejsce prowadzenia działań bojowych, nie tylko droga lądową, ale również powietrzną, co znacznie zwiększy ich skuteczność."- a nie tkwić w ubiegłej epoce.

Lwów.777.PL
piątek, 2 lipca 2021, 22:05

Fajny jeszcze bym tam na dachu karabin maszynowy zainstalował.

nick
piątek, 2 lipca 2021, 18:40

dobry na Arktykę,gdzie zaczyna się rywalizacja mocarstw bo jest przewiewny

Piotr
piątek, 2 lipca 2021, 18:23

Dla tego typu jednostek to moim zdaniem dobry i potrzebny sprzęt, piszę patrząc od strony amerykańskiej.

asd
piątek, 2 lipca 2021, 17:42

Po co te maski ? Debilizm...

jasio
sobota, 3 lipca 2021, 06:54

a słyszałeś o sars cov 2 ?

gość
sobota, 3 lipca 2021, 12:52

Nawet zakładając, że takowy wirus faktycznie istniej, jaki jest więc sens noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Proponuje zapoznać się ze wskazaniami WHO, które szczegółowo określają stosowanie tego typu zabezpieczeń.

Masz rację
niedziela, 4 lipca 2021, 06:50

Ziemia jest płaska a nad nią wiszą zawieszone lampki.

Jasio
sobota, 3 lipca 2021, 18:34

Mi to wisi po prostu przekonaj armię USA

hehe
sobota, 3 lipca 2021, 17:56

"zakładając, że takowy wirus faktycznie istnieje" Myślę, że dobrym krokiem było by przyznających się publicznie do różnych foliarskich czy tam płaskoziemskich teorii i odbieranie im certyfikatów, świadect ukończenia szkół, aż do poziomu szkoły podstawowej. Wtedy taki uwolniony nowoczesny umysł mógłby zacząć wszystko od nowa :)

poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:22

Trudno by było Tocie

Mój nick
sobota, 3 lipca 2021, 03:20

Niedlugo zobaczysz jakies symbole swiadczace o solidarnosci us army ze srodowiskami lgbt+

Nico
piątek, 2 lipca 2021, 23:31

Po to żeby nikt ich nie rozpoznał

Fanklub Daviena i GB
piątek, 2 lipca 2021, 16:26

A fanboje kałbojów śmiali się z poziomu osłony i uzbrojenia Spruta... :D

Bania
sobota, 3 lipca 2021, 12:34

Przecież to zupełnie inne pojazdy i do zupełnie różnych zadań.A Sprut to grób dla braci..i tyle.

Wania
piątek, 2 lipca 2021, 18:08

Bynajminiej "Kałboje" jak to ująłeś w porównaniu do "Gownorawnowców" nie jeżdżą na dachach i błotnikach swoich pojazdów...

Kazik :)
piątek, 2 lipca 2021, 17:43

Ha ha ha w wydaniu WP-RP AERO+dwie przyczepki!!!! :0 O co kaman-caman???? W wydaniu Krasnojjjj Armiiiii pojazdy rodziny BMD!!! :) Na co kogo stać i co komu wedle jego ż(rz)yczenia. :)

kmdr
sobota, 3 lipca 2021, 17:58

Dobre. Tylko mały błąd powinno być BRDM.

Matt
piątek, 2 lipca 2021, 18:35

Mógłbyś Kazik przetłumaczyć to na język polski ?

Matt
piątek, 2 lipca 2021, 17:26

A co tego typu pojazd ma wspólnego ze Sprutem ? To chyba zupełnie inny segment zastosowań tych pojazdów.

us man
piątek, 2 lipca 2021, 17:23

A byli tacy co śmiali się z młotka że słabo opancerzony

Tweets Defence24