Służby mundurowe przygotowują się do programu modernizacji

7 lutego 2017, 12:21
Fot. Podlaski OSG
Fot. MSWiA
Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Komendanci Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz szefowie BOR przedstawili ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi i wiceministrom planowane zakupy, które będą realizowane w ramach programu modernizacji służb.

Ponad 9 miliardów złotych na nowoczesne i dobrze wyposażone służby – to główne założenie Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Ustawę w sprawie ustanowienia programu w grudniu ubiegłego roku podpisał Prezydent Andrzej Duda. Program to jeden z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka. 

Czytaj także: Błaszczak: Polskie granice są szczelne. Plany MSWiA na 2017 rok

W ramach programu najwięcej środków - prawie 6 mld zł - trafi do policji. Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, zaś Państwowa Straż Pożarna otrzyma ponad 1,7 mld zł. Najmniej pieniędzy trafi do Biura Ochrony Rządu, albowiem BOR otrzyma "tylko" ponad 200 mln zł.

Szefowie poszczególnych służb prezentowali wczoraj propozycje inwestycji oraz rodzaju sprzętu, na które przeznaczone zostaną środki z programu. Pieniądze będą wydawane m.in. na inwestycje budowlane – budowę nowych obiektów, ale również przebudowę i modernizację starych. Na ten cel w latach 2017-2020 zostanie wydanych ok. 2,3 mld złotych. Program przewiduje również wymianę sprzętu i wyposażenia, czyli zakup m.in. pojazdów, uzbrojenia, sprzętu informatycznego, łącznościowego oraz wyposażenia osobistego. Na wymianę sprzętu przeznaczone zostanie ok. 2,7 mld zł.

Czytaj także: Rząd dokona reformy BOR?

Program modernizacji zakłada również podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników służb. Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł. 

W spotkaniach z szefami służb, oprócz ministra Mariusza Błaszczaka wzięli udział m.in. wiceministrowie Jarosław Zieliński, Jakub Skiba, Tomasz Zdzikot i Sebastian Chwałek.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Pracownik cywilny Policji
wtorek, 7 lutego 2017, 18:01

Dopóki nie zobaczę na kwitku, nie uwierzę.

gal
wtorek, 7 lutego 2017, 13:56

Wreszczcie jakas dobra wiadomość dla tych osób zapewne potrzebowali tego od dawna byle tak dalej. Życzę im powodzenia .

były_kanonier
wtorek, 7 lutego 2017, 20:25

Stanowczo za mało pieniędzy dla Straży Granicznej.

ARNI
środa, 8 lutego 2017, 12:19

Nie widzę w SG ludzi którzy przeprowadzą modernizację. Obawiam się że będą zmarnotrawione środki na cel a o kompetencjach obecnych decydentów nasuwają mi się wyłącznie epitety. SG musi być włączona realnie w system obrony państwa i trzeba skończyć z pozorowanie działań w tym względzie przez tę formację.

Tweets Defence24