Słowacja: bojowe wozy rozpoznawcze z nową wieżą bezzałogową

8 listopada 2017, 11:33
Słowacki BPzV Svatava z wieżą Turra-30. Fot. MSM Martin s.r.o.
Wieża Turra-30. Fot. J.Sabak/Defence24.pl

Słowacja rozpoczęła modernizację bojowych wozów rozpoznawczych BPzV Svatava (w Polsce znanych jako BWR-1S), której elementem jest wieża bezzałogowa Turra-30. Do roku 2023 program o wartości 44,5 mln euro ma objąć wszystkie 35 pojazdów rozpoznawczych. Maszyny już zmodernizowane trafiły do batalionu ISTAR, będącego elementem słowackiego udziału w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE. 

Słowacja rozpoczęła modernizację wozów rozpoznawczych BPzV Svatava, bazujących na BVP-1. W marcu 2016 roku zawarto kontraktem na modyfikacje 18 wozów za sumę 27 mln euro. Jej istotnym elementem było wyposażenie pojazdów w słowackie, bezzałogowe wieże Turra-30, uzbrojone w działko 30 mm, dwa pociski kierowane i karabin maszynowy 7,62 mm.

Pierwszy zmodernizowany pojazd przeszedł testy i został przyjęty na uzbrojenie w połowie 2016 roku, a dostawy całości miały zakończyć się do marca b.r. Kolejny kontrakt został zawarty na modernizację siedemnastu BPzV Svatava za sumę 17,5 mln euro. Celem jest osiągnięcie liczby 35 wozów, które docelowo mają tworzyć pełny batalion zmechanizowany – jeden z pięciu jakimi dysponuje słowacka armii. Obecnie wszystkie zmodernizowane pojazdy BPzV służą w należącym do 2. Brygady Zmechanizowanej batalionie ISTAR, będącym elementem słowackiego udziału w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE. W tej jednostce maja one zostać zastąpione przez nowe pojazdy rozpoznawcze 4x4 które planuje pozyskać Słowacja.

Czytaj też: IDET 2017: bezzałogowy system wieżowy Turra 30

Program modernizacji pojazdów BPzV może stanowić próbę dla modyfikacji co najmniej części bojowych wozów piechoty BVP-1 a być może również BVP-2. Najbardziej widoczny element tego programu to wymiana oryginalnej wieży z całkowicie dziś bezużyteczną armatą 73 mm na bezzałogowy moduł uzbrojenia Turra-30 słowackiej formy EVPU.  Turra-30 uzbrojona jest w działko 2A42 kalibru 30 mm konstrukcji rosyjskiej produkowane na Słowacji, 7,62 mm karabin maszynowy PKT i dwa przeciwpancerne pociski kierowane Konkurs/Fagot, które w przyszłości zastąpią prawdopodobnie ppk Spike-LR. Przy masie 1540 kg wieża posiada opancerzenie Poziomu 1 STANAG 4569 i pełną stabilizację uzbrojenia. System celowniczy, składający się z dziennej kamery TV CCD, kamery działającej w podczerwieni i dalmierza laserowego połączony jest mechanicznie z armatą.

Wieża Turra-30
Wieża Turra-30. Fot. J.Sabak/Defence24.pl

Pojazdy otrzymały też nowe czeskie przyrządy obserwacyjne kierowcy Meopta DND-5F oraz szerokopasmowe radiostacje Harris AN/PRC-152A Falcon III i wyposażenie do wykrywania skażeń izraelskiej firmy Elbit. Brak jest informacji o istotnych zmianach w systemie rozpoznania, co może sugerować, że docelowo pojazdy modą powrócić do roli bwp. Nie zmieniono również układu napędowego, silnika ani skrzyni biegów. 

Warto porównać modernizację słowackich BPzV Svatava (w Polsce znanych jako BWR-1S) z propozycją unowocześnienia polskich BWR-1S zaprezentowaną przez WZMot z Poznania podczas targów MSPO 2017 w Kielcach. W polskiej wersji pozostawiono oryginalne uzbrojenie, ale znacznie unowocześniono system rozpoznania i łączności.

Czytaj też: „Nowe życie” rozpoznawczego BWR-1S

Trzon systemu obserwacji wersji oferowanej przez WZMot stanowi radar pola walki typu SR HAWK (V)2E z funkcją lokalizacji wybuchów artyleryjskich oraz głowica obserwacyjna ZIG-T-2R wyposażona w kamerę termowizyjną, 2 kamery telewizyjne oraz dalmierz o zasięgu 8 km. Modyfikacja obejmuje również nowy system pozycjonowania z użyciem INS/GPS, system zarządzania, obróbki i transmisji danych produkcji WB Group. Łączność zapewniaj radiostacje Radmor RRC-9311 AP oraz Harris AN/PRC-150(C) Falcon III. Zmiany dotyczą też zastosowania pasywnych systemów obserwacyjnych dla załogi 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Dropik
czwartek, 9 listopada 2017, 08:56

Kupno tych wieży dla dla naszych wozów rozpoznawczych nie byłoby jakas ekstrawagancją . Oczywiście z bushmasterem. Borsuki będą laboratorium i nie ale za wiele wiele lat

Lord Godar
środa, 8 listopada 2017, 13:17

Ciekawa propozycja dla podniesienia wartości bojowej BMP-1 . Słowacy i tam posiadają już wozy BVP-2 z takimi samymi działkami więc nie wprowadzają dodatkowej amunicji , jak by to miało miejsce w naszym przypadku.

sorbi
środa, 8 listopada 2017, 18:56

W naszym przypadku też nie wprowadzlibyśmy nowej amunicji, jesli zamontowalibysmy na części BWP-1 ZSSW-30 z HSW, co było kiedyś w planach MON-u, bo amunicję 30mm już produkujemy.

Mg
środa, 8 listopada 2017, 14:27

W tej wieży, z tego co wiem, można zastosować działko takie jak w Rosomakach

SZARIK
środa, 8 listopada 2017, 12:59

Jestem przeciwnikiem modernizacji T-72 i PT-91 , ale przerobienie naszych BWP-1 na jakieś użyteczne wozy bojowe ma sens. Dawniej w wojsku używano chlebaków , które jak sama nazwa wskazuje , służyły do noszenia granatów. Podobnie jest z naszymi BWP-1 , które BWP są tylko z nazwy a naprawdę mogą być uznane tylko za transportery opancerzone, będące odpowiednikami amerykańskich M-113. BWP-1 nie posiadają realnego uzbrojenia , ponieważ armata 73 mm i ppk Malutka mają jedynie wartość muzealną a ich opancerzenie też jest symboliczne. Próbą modernizacji BWP-1 był projekt "Puma" , w trakcie którego opracowano wieżę Hitfist-30 bezzałogową i lżejszą od Hitfista -30 załogowego o 1 tonę, z przeznaczeniem dla BWP-1. Gdyby zastosować w BWP-1 silnik Deutz (tak jak w modernizacji ukraińskiej) , nowe zawieszenie i modułowy , kompozytowy pancerz , to można by przerobić BWP-1 na niezły wóz bojowy z wieżą HITFIST 30 bezzałogową i armatą Bushmaster 30 mm. Inne BWP-1 po zdemontowaniu wieży , mogłyby być sanitarkami , wozami dowodzenia , wozami OPL z wyrzutniami rakiet plotn. , czy niszczycielami czołgów z ppk Spike LR. Na Borsuki będziemy jeszcze długo czekać , a ich ewentualna produkcja w ilości 50 sztuk rocznie , jeszcze przez wiele lat nie zaspokoi naszych potrzeb.

b
czwartek, 9 listopada 2017, 03:07

BWP1 to slepa uliczka modernizacyjna, brak "zapasu " masy jak np. w starym Marder 1 uniemozliwia dostosowanie go do wymagan wspolczesnego pola walki. Propozycja z Poznania, tzn przerobienie na woz rozpoznawczy to chyba jedyna poza TO sensowna moderka. Gdyby jeszcze zmienic ta archaiczna wieze z armata na bezzalogowy modul 12.7 mm i granatnik to mialoby rece i nogi.

Grzyb
środa, 8 listopada 2017, 12:45

Czy ja dobrze widzę?! Udało im się zintegrować pociski kierowane z bezzałogową wieżą?! No to mają duuużo lepszych fachowców niż my....

Borsuk
czwartek, 9 listopada 2017, 13:23

Jasne. Bo przecież kupno integracji jest niemożliwe?

dkdkddidkro
środa, 8 listopada 2017, 12:26

Czemu u nas tak nie mogło być ?????????????? Patrz: BWP Z wieżą E8

jdhxjdd
środa, 8 listopada 2017, 12:06

300 wież dla naszych BWP- 1

tak tylko... pytam
środa, 8 listopada 2017, 11:56

Da się ? tak, da się ... A co stoi na przeszkodzie żeby rozpoczac projemtowanie wieży bezzałogowej dla Polskich bwp-1 ?? Pzrecież ta docelowa do Rosomaka podobno istnieje .. No tak są "ważniejsze" sprawy 1. przekopanie mierzei 2. zmiana nazw stopni wojskowych 3. tworzenie folksszturmu ups. pretorian 4. legion akademicki

rocznik72
środa, 8 listopada 2017, 19:23

Co mają ze sobą wspólnego wskazane tematy. Zastanów się co piszesz. pkt 3 jest obraźliwy. Pomyliłeś kraje. Potencjał obronny to odpowiedni sprzęt ale również świadomi i przygotowani żołnierze. Jakie są zastrzeżenia do OT? tego typu formacje są podstawa systemu obronnego wielu państw. Armia zawodowa szybko się wykruszy, ktoś ich musi zastąpić. Kształcenie na poziomie akademickim przyszłych świadomych żołnierzy, dowódców jest najlepszym rozwiązaniem. Wykształconego człowieka trudno jest zmanipulować. W kwestii BWP 1. to zadbał bym o ich unowocześnienie. w szczególności szybkostrzelna armata. Niestety na polu walki opancerzenie jest zbyt słaba.

Darek
czwartek, 9 listopada 2017, 18:27

Czyli Slowacy wydali 1.5 mln Euro za sztuke, a blaszka na tym BWPie na zdjeciu dalej cieniutka. Juz lepiej poczekac na te nasze Borsuki ze wzmocninym pancerzem. Jesli ten pancerz bedzie wzmocniony.

Marek1
piątek, 10 listopada 2017, 16:23

Darek - sprawdź najpierw DO CZEGO maja służyć wozy rozpoznawcze, a potem pisz swe dziwne posty. Słowacy poszli (jak zauważył autor) w kierunku klasycznego BWP pozbawionego w zasadzie specjalistycznego sprzętu rozpoznawczego, zapominając niestety, ze w tej roli bez radykalnego wzmocnienia pancerza BWP-1/2/3 jest b. kiepski. Mnie nieustająco zadziwia coś innego - żaden z naszych sąsiadów(w regionie) nie ma żadnych problemów z konstruowaniem/produkcją(lepszych lub gorszych) wież bezzałogowych i integracji ich z różnymi ppk. W Polsce jest to dramatyczny i póki co nierozwiązywalny od dekad problem z którym kompletnie NIE radzi sobie rodzimy przemysł. Dlaczego tak długo trwa ta żenująca i b. wstydliwa dla RP sytuacja ??

Tweets Defence24