SkyKeeper czyli amerykańsko-brytyjska propozycja dla Sony?

25 września 2021, 09:45
SkyKeeper
Fot. Lockheed Martin
Reklama

System dowodzenia i zarządzania obroną przestrzeni powietrznej SkyKeeper, to rozwiązanie sprawdzone przez brytyjskie siły zbrojne między innymi w Iraku i Afganistanie. Obecnie stanowi ono propozycję koncernu Lockheed Martin dla Polski w programie Sona, czyli systemu mobilnej obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Wśród potencjalnych klientów wymienia się również Słowację, Łotwę, Holandię czy Danię.

Wielka Brytania od 2014 roku z sukcesem wykorzystuje system SkyKeeper i stanowi on jeden z istotnych elementów programy Land Environment Air Picture Provision (LEAPP), którego celem jest integracja nie tylko systemów obrony powietrznej ale świadomości sytuacyjnej w przestrzeni powietrznej dla jednostek British Army. W tej roli system integruje m. in. stacje radarowe Saab Giraffe oraz wyrzutnie Land Ceptor uzbrojone w pociski CAMM jak też lżejsze zestawy Rapier i Starstreak HVM.

Jednak ze względu na elastyczną, modułową architekturę, Skykeeper może wykorzystywać znacznie szerszą gamę czujników i efektorów. Już obecnie lista ta obejmuje różnego typu rozwiązania, takie jak izraelskie pociski Barak-8 czy systemy antydronowe oraz rozwijana przez koncern Lockheed Martin mobilna broń wysokich energii. Inne efektory, w tym nawet ręczne wyrzutnie MANPADS i analogowe systemy również mogą korzystać z informacji agregowanych przez SkyKeeper, dzięki wykorzystaniu taktycznych tabletów przekazujących bezpośrednio informacje do operatora.

image
Rys. Lockheed Martin

W zakresie sensorów już obecnie system współpracuje lub jest obecnie integrowany z radarami SAAB Giraffe AMB, SAAB Giraffe 4A, Weibel XentaX, ELTA 2084 oraz Lockheed Martin TPS-77 MRR i TPQ-53. Korzystając m. in. z łączy Link 11, Link 16 i Link 22 SkyKeeper jest w stanie współpracować też z innymi sensorami, działającymi np. w podczerwieni, ale też przetwarzać dane satelitarne czy też informacje przekazywane z systemów wyższego szczebla.

W zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną system zapewnia pełny zakres funkcjonalności. Nie tylko wykrywa, identyfikuje i kategoryzuje cele, ale też optymalizuje użycie efektorów jak również pozwala zarządzać przestrzenią np. w zakresie korytarzy powietrznych czy stref wyłączenia. Jest to więc narzędzie o szerokich i skalowalnych możliwościach. Stanowi ono część ofert koncernu Lockheed Martin dla Polski w programie Sona, który ma zapewnić kompleksową obronę przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu, a także zdolności C-RAM, dla jednostek pancernych. W Europie Środkowej ofertę wykorzystania tego rozwiązania w systemach obrony przeciwlotniczej otrzymały również Słowacja i Łotwa. W Europie również Belgia, Holandia i Dania są zainteresowane tym rozwiązaniem.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
Odrzucić..
sobota, 25 września 2021, 23:31

sky_keeper.. bezwzględnie kojarzy sie ze SPY_ky i SKY-ceptor..SEA_ceptora.. automatycznie bezwartosciowe i do odrzucenia..

Zbysław
sobota, 25 września 2021, 22:24

Polska zawsze była traktowana jak żeton w grze mocarstw, o czy mówi pan dr. Bartosiak. Czas najwyższy z tym skończyć. Sami produkujmy z własnymi łańcuchami dostaw, a jeżeli nie potrafimy, to przynajmniej kupujmy bez czarnych skrzynek, kontrolowanych prze niby sojuszników...

Praga
niedziela, 26 września 2021, 14:59

Tak się nie da.

Na chłodno o USA
sobota, 25 września 2021, 18:17

Przypomnę , że NIC kompletnie Amerykanie nie zrobili w sprawie Skyceptora, który miał być podstawą dla efektora Narwi. Czas płynie , a Amerykanie od lat ściemnieją. Przypomnę w tym miejscu całkowicie bezczelną, kuriozalną wręcz propozycję Amerykanów, całkowicie wbrew naszym oczekiwaniom, żebyśmy ZAMIAST produkcji Skyceptora w Polsce - tak kluczowej dla nas - po prostu KUPILI u nich w to miejsce "obtanioną" wersję GEM-T. Żenada czy pospolite oszustwo?Jak widać współpraca z USA przy jakiejkolwiek produkcji w zakresie technologii rakiet to mrzonka i bajka dla naiwnych dzieci. Amerykanie absolutnie nie są wiarygodnym partnerem. W żadnej dziedzinie i żadnym zakresie.

Davien
wtorek, 28 września 2021, 00:33

Wow i pewnie dlatego jest właśnie integrowany z systemem Patriot biedny kłamczuszku:) Pewnie tez dlategoRaytheon chciał w Polsce budowac fabryke SkyCeptorów:)) Ech skąd wy się bierzecie.....

Yaro
niedziela, 26 września 2021, 00:36

Skyceptor miał być drugim (budżetowym) efektorem do Wisły, a nie do Narwi!

Mnemic
niedziela, 26 września 2021, 23:13

Miał być drugim do wisły i jednocześnie pierwszym do Narwii...

Davien
wtorek, 28 września 2021, 00:34

A w jakim alternatywnym swiecie?? Bo Narew nie ma miec pocisków o zasięgu 160+km a taki jest SkyCeptor:)

Enter
sobota, 25 września 2021, 23:17

Bardzo słuszna diagnoza

real
sobota, 25 września 2021, 22:59

Nie chca sie dzielic technologia bo w ich planach Polska ma przedzej czy pozniej wrocic do Rosyjskiej kurateli. Dlatego nie bylo i nie bedzie transferu powarzniejszych technologji czy know-how. Tylko taka jest racjonalna analiza sprawy.

Levi
poniedziałek, 27 września 2021, 12:16

Pozostaje poczekac na wyniki wyborow w usa i w miedzy czacie robic swoje

Lord Godar
poniedziałek, 27 września 2021, 20:05

A co ci da zmiana w Białym Bomu ? Czy Trump był taki hojny i rozdawał za darmo ? Ile to tych amerykańskich technologii dostaliśmy po zakupie Wisły , Homara i F-35 ? No wymieniaj , czekam ...

sobota, 25 września 2021, 20:41

True

Logistyk
sobota, 25 września 2021, 17:27

W interesie państwa i naszej armii jest posiadać własne systemy. Dziękujemy, poradzimy sobie sami z SONĄ.

Yaro
niedziela, 26 września 2021, 00:37

Za ile lat? Bo tak się składa, że PGZ od 6 lat nie potrafi przedstawić jakiejkolwiek sensownej propozycji dla ROSOMAK BMS...

Fflyer
sobota, 25 września 2021, 23:19

Tak jest. W tym systemie możemy a nawet powinniśmy być samodzielni!

Dude
sobota, 25 września 2021, 22:59

Jak najbardziej mask rację ale najwidoczniej Mon ma polskie interesy tam gzie soccer się nie pokazuje.

Dude
sobota, 25 września 2021, 22:57

Masz jak najbardziej rację. Ale najwidoczniej ma inters pasta gdzie słońce nie świeci.

rozczochrany
sobota, 25 września 2021, 16:11

Przede wszystkim Polska jako poważny kraj powinna mieć własny opracowany u nas system dowodzenia obroną przeciwlotniczą. Są w Polsce do tego kompetencje. Nasi sojusznicy mają swoje własne interesy i mogą nas sprzedać. Nie raz już tak było. Zakupione za granicą elementy systemu przestaną działać i będzie po obronie.

Sidematic
sobota, 25 września 2021, 12:40

System zarządzania to my sobie sami zrobimy. Wystarczy, że pseudo-rząd przestanie się zajmować promowaniem kolejnych dawek trucizny a zajmie organizowaniem obrony.

MATUNOS
sobota, 25 września 2021, 15:30

jakiej trucizny?! Kury pieją....do 18. wieku ospa dziesiątkowała populację Europy....w szkole podstawowej uczyli, a może nie uczyli? szczepienia zawsze niosą ze sobą ryzyko, populacja ludzka jest zróżnicowana, ....

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 19:54

A uczyli że szczepionka na świńską grypę zabiła w Europie setki razy więcej osób niż świńska grypa? W Szwecji na świńską grypę nie zmarło żadne dziecko a po szczepionkach na nią kilkaset zmarło lub zostało kalekami... Uczyli matematyki i statystyki? Ryzyko od szczepionki musi być mniejsze niż od choroby, którą ma zwalczać. Dla COVID nie sposób udowodnić opłacalności szczepienia. :D

no no
sobota, 25 września 2021, 23:07

proszę proszę....komentarz prosto z Rosji

Sarmata
poniedziałek, 27 września 2021, 00:02

Akurat Rosja sama produkuje 2 szczepionki. Jedną tradycyną i drugą w nowej technologi.

Davien
wtorek, 28 września 2021, 00:36

I pewnie dlatego skopanego Sputnika zakazano w UE a tam gdize go podają( ciekawe jaką wersję) skutecznośc jest w okolicach zera:)) A sami Rosjanie nie chca brać tegoo nie wiadomo co:))

wert
sobota, 25 września 2021, 21:56

Liczba zgonów w Polsce z powodu niewydolności oddechowej: 2009- 957 Polaków. Dla porównania w 2009- 18 Brytyjczyków! Dalej, zgony z powodu zatrzymania oddechu: w 2009 zmarło1049 Polaków dla porównania 4 Brytyjczyków! Skąd różnice pomijając maskowanie "świnskich" zgonów POwikłaniami? Brytyjczycy z urzędu leczyli w ciągu pierwszych 48 godzin MILION STO TYSIĘCY chorych przeciwwirusowo dlatego że pandemiczna H1N1 była na te leki wrażliwa i stąd ich niski wskaźniki śmiertelności!!!!! W Szwecji też leczono przeciwwirusowo, my tak nie leczyliśmy bo przeciwwirusowe leki były drogie. Pomijam szczepionki bo na "świńską" kupowano zwykłą szczepionkę i wmawiano ludziom że działa na "świńską". U nas właśnie załatwiono temat bezwartościową szczepionką JEDNEJ firmy a Krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Zielinski został wyrzucony z pracy przez ówczesną mynystrę "zdrowia". Paru znajomych przechorowało Covid , wszyscy do dziś maja problemy ze zwłókniałymi płucami. Zaszczepiłem się w najszybszym terminie 200km od domu. I NIE żałuję. Dziś nie mam zamiaru pilnować obostrzeń( swego czasu pilnowałem szczególnie)- kto chciał, się zaszczepił, kto nie- jego broszka. Za głupotę należy płacić. Nie szczep się, zaraź się. Sporo już takich gierojów było

Wawiak
sobota, 25 września 2021, 21:25

Może dlatego nie zmarło, gdyż były szczepione? Czy do umysłu osaczonego spiskami taka teoria jest w stanie się przebić? Może gdyby nie szczepienia, zmarłoby więcej? No i w jakim przedziale czasu odnotowano te zgony? Jak liczna była populacja zaszczepionych, bo jeżeli kilkaset jest na przestrzeni np. trzech lat i populacji kilkudziesięciu milionów, to odsetek zaczyna być dość mizerny... Czyli poproszę o konkret: jakie źródło danych, ilu zaszczepionych, ile i jakich NOP-ów odnotowano. Inaczej to jest tylko sianie paniki bez sprawdzonych danych, czyli idealna robota dla trolla.

Dr.House
sobota, 25 września 2021, 18:02

T e preparaty to nie są żadne szczepionki , w szczególności nie takie, na które się powołujesz, więc n i e manipuluj. Przypomnę ci też, że znany nam od ponad 30 lat wirus HIV zabija WCIĄŻ ponad 1,5 raza więcej ludzi ma Ziemii niż cud-vid, a nadal nie ma na niego żadnej szczepionki , ani żadnego opracowanego w ...6 miesięcy genialnego i bez dwóch zdań "eksperymentalnego preparatu genetycznego"!! Więc nie ośmieszają się tendencyjną i naiwną próbą propagandowego wsparcia "plandemii"!!

Davien
wtorek, 28 września 2021, 00:43

To zapraszam na dowolny odział Covidowy, dośc widziałem takich co tez nie wierzyli a potem jechali w czarnych worach do spalenia. Ale spokojnie , Nagroda Darwina czeka.

Ja
niedziela, 26 września 2021, 07:37

Antyszczepionkowcy są śmieszni.

dim
niedziela, 26 września 2021, 05:04

A teraz wyobraź sobie, że ten HIV zabijałby w ciągu kilku tygodni, nie co najmniej kilku lat ? Sąsiadkę, dziewczyna w moim wieku, wykończyło nawet w ciągu 3 dni. Nie, nie liczy się do do Covid, a do corocznej alergii na sosnę. Covid atakował tuż wcześniej, "wyleczony" ale osłabił jej płuca. We wiosce (mojej greckiej rodziny), w ciągu pół roku, zmarło 1/4 starszych osób. W tym obu moich żyjących jeszcze stryjów - "nikt na Covid", niemniej przedtem przeszli zakażenie Covidem i "przechorowali go jak grypę, aż do wyleczenia". To jest właśnie ta druga strona statystyki.

C
niedziela, 26 września 2021, 02:10

To ty się nie ośmieszaj. Na wirus HIV zmarło na świecie 690 tyś. ludzi ale... od początku pandemii czyli od 1985 r. do 31 grudnia 2020 r. czyli w ciągu 35 lat. Natomiast na tego jak go nazywasz cud-vida w ciągu niecałych dwóch lat zmarło na świecie ponad 4,5 mln osób. Dostrzegasz tą subtelną różnicę ?

Wawiak
sobota, 25 września 2021, 21:20

W międzyczasie opracowano ileś szczepionek na inne choroby. Może dowiedz się dlaczego z HIV jest taki problem, a potem dopiero pisz na temat? Wirus wirusowi nierówny.Może na początek dowiedz się np. czym są koronawirusy, a czym retrowirusy - i jakie między nimi są różnice?

Tweets Defence24