SkyCeptor zintegrowany z Patriotem?

5 marca 2021, 09:24
David Sling Strzelanie
Odpalenie pocisku David's Sling, będącego bazą dla SkyCeptora. Fot. Rafael.
Reklama

Raytheon i Rafael prowadzą prace w celu zintegrowania pocisku SkyCeptor, odmiany pocisku Stunner używanego w systemie David’s Sling Stunnera, z zestawem obrony powietrznej Patriot. Pierwsze strzelanie z wyrzutni Patriot ma odbyć się jeszcze w tym roku – pisze Breaking Defense.

W wywiadzie dla serwisu Breaking Defense szef dywizji obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela generał rezerwy Pini Yungman powiedział, że armia amerykańska analizuje możliwości zastosowania pocisku SkyCeptor w zestawach Patriot. Rafael wraz z Raytheonem pracują w celu ich integracji, a jeszcze w tym roku planowane jest strzelanie demonstracyjne.

SkyCeptor to odmiana izraelskiego pocisku Stunner, używanego w systemie David’s Sling. Jest on zdolny zarówno do zwalczania celów aerodynamicznych, takich jak samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące, rakietowych pocisków artyleryjskich dużego kalibru, jak i rakiet balistycznych.

Mógłby więc stanowić uzupełnienie pocisków PAC-3 MSE, które są obecnie dostarczane US Army w celu zastosowania na Patriotach, jak i starszych efektorów systemu, w rodzaju PAC-3 CRI i PAC-2 GEM-T. Jak deklarują przedstawiciele Raytheona i Rafela, byłoby to tańsze rozwiązanie, dzięki czemu rakiety o największych możliwościach w rodzaju PAC-3 MSE byłyby używane jedynie do najtrudniejszych celów, zwiększając efektywność kosztową systemu.

Rafael i Raytheon współpracują już na rynku amerykańskim w związku z innym systemem obrony przeciwrakietowej – Iron Dome. US Army otrzymała dwie baterie tego typu w istniejącej konfiguracji, a „zamerykanizowana” wersja systemu będzie zintegrowana z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS i weźmie udział w konkursie „shoot-off” na docelowy efektor obrony powietrznej krótkiego zasięgu IFPC Inc-2I, który odbędzie się jeszcze w tym roku.

Reklama
Reklama

Zarówno Patrioty (i wszystkie ich efektory, w tym także przyszłe), jak i IFPC Inc-2I mają być bowiem zintegrowane z tym systemem, aby móc współdziałać w ramach zintegrowanej architektury obrony powietrznej, jaką wprowadza obecnie US Army. Breaking Defense dodaje, że zakłady Raytheona w Camden są modernizowane, by mogły dostarczać systemy opracowane w Izraelu.

Pocisk SkyCeptor jest proponowany również Polsce, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła, drugą alternatywą jest pozyskanie kolejnej partii pocisków PAC-3 MSE z wykorzystaniem potencjału tworzonego w Polsce w ramach I fazy Wisły. Ewentualne sfinalizowanie i wdrożenie integracji SkyCeptora z Patriotem oraz IBCS w USA mogłoby ograniczyć ryzyko związane z potencjalnym wprowadzeniem tego pocisku w Polsce. Z drugiej jednak strony, nadal nie zawarto umów wykonania zobowiązań offsetowych z Raytheon związanych z I fazą programu, a te powinny zostać podpisane przed decyzją dotyczącą kolejnego etapu, by zapewnić MON korzystniejszą pozycję negocjacyjną.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
KrzysiekS
sobota, 6 marca 2021, 14:02

Wbrew temu co pisze większość SkyCeptor może być całkiem niezłym uzupełnieniem WISŁY II fazy. Z uwagi na podejście firmy Raytheon nie ma sensu wchodzenie z nimi w jakąkolwiek kooperację. Natomiast zakup z półki przetestowanego pocisku przez USArmy już tak. Najważniejsze jednak jest podjęcie produkcji systemu NAREW (produkcja w Polsce) i zmiana podejścia do HOMARA (produkcja w Polsce co najmniej 3 dywizjonów i efektorów jeżeli nie USA to Korea Południowa - systemy kompatybilne)

ryba
sobota, 6 marca 2021, 23:11

nie tyle idzie o wisłę co o efektor dla Narwi , jedyna wątpliwość to czy potrafi zestrzelic samolot .

dropik
sobota, 6 marca 2021, 09:00

My i tak powinniśmy kupić kolejne pac3 bo ta ilość która kupiliśmy wystarczy reklamie na 1-2 wystrzaly z wyrzutni. Tak więc kolejne 200sztuk to takie minimum . Kolejny etap Wisły powinien być już kupnem wyrzutni rakiet innego typu , których to rakiet powinno być ok 2x tyle co pac 3 czyli od 400 do 800,realnie ok 600. Czyli rakiety pac3+SC ok 2mld, radary wyrzutnie minimum 1,5mld,inne 0,5mld.razem to może być ok minimum 4-5mld.tyle powinniśmy wydać jeśli jednak wyjdzie ponad 6mld to nic nie bedzie

Tja
sobota, 6 marca 2021, 12:53

Podajesz ceny w dolarach oczywiscie!

d
piątek, 5 marca 2021, 20:48

Od czasu wprowadzenia inteligentenej amunicji krążącej i hipersonicznej oraz wypowiedzenia INF przez obie strony pojawiły się nowe typy zagrożeń przed którymi ani PAC3 anie SC nie obronią. Na razie SC to wciąż projekt na deskach kreślarskich i etap rozwojowy PAAC4. Taniość LCI sprawi że nie będzie skuteczny, skuteczność że będzie droższy od PAC3 MSE. Na szczęście to już nie polski podatnik będzie łożył na rozwój efektora. Gdy RTN zaoferuje go użytkownikom Patriota za odpowiednią cenę można kupić z półki kilkadziesiąt sztuk rozszerzając możliwości Wisły I. Oczywiście wcześniej SC musi być operacyjny i w pełni zintegrowany z IBCS

Box123
piątek, 5 marca 2021, 14:01

Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy kupić Narew od Amerykanów

Razparuk
piątek, 5 marca 2021, 13:04

Jak będzie certyfikacja i znośna cena to jest wtedy temat do uzupełniania naszej Wisły

Tomek pl
piątek, 5 marca 2021, 18:39

Pac3 6mln A skyceptor coś ok1,5mln

droma
piątek, 5 marca 2021, 12:25

wazne ze lutuje bandytow z rosji-kaput ...

ciekawy
piątek, 5 marca 2021, 11:29

Wygląda na to, że jednak druga faza Wisły będzie.

Dalej patrzący
piątek, 5 marca 2021, 11:04

Poczekać na wyniki IFPC Inc-2I. Jak przejdzie - zamówić dopiero po zamówieniach amerykańskich. Jak nie przejdzie - wystawić tanią ofertę zakupu technologii i produkcji - z jednoczesnym koniecznym przekazaniem wyników testów - dla poprawy i rozwoju efektora/systemu. W sytuacji, gdy system przegra - pozycja negocjacyjna Ratheyrona będzie słaba. Gdy system wygra - poczekać na zamówienia amerykańskiej armii - i jednocześnie rozmawiać z Koreą Płd i Eurosamem o ich systemach antyrakietowych - z transferem technologii. Maksymalne "dziel i rządź" negocjacyjne i cały czas zbijanie ceny i maksymalizowanie [co do zasady 100%] transferu technologii i produkcji i eksportu własnego. Rozmawiać też z Izraelem - ale tylko pod stołem - i tylko bezpośrednio z poszczególnymi koncernami. Czyli dokładne przeciwieństwo dotychczasowych "negocjacji" MON.

Piotr
piątek, 5 marca 2021, 18:56

a Korea Południowa taka chętna dzielić się technologią?

Kaput
sobota, 6 marca 2021, 01:41

Owszem przyjęli inna strategie biznesowa do tego zależy im na wejściu na inne rynki a Polska jest świetnym dla nich miejscem by to zrobić.

Kiks
piątek, 5 marca 2021, 23:19

A dlaczego nie? Problem polega na tym, że ich technologie bazują częściowo na amerykańskich technologiach i żeby dalej ją sprzedać potrzebna jest zgoda USA.

czytelnik D24
piątek, 5 marca 2021, 21:42

Zwłaszcza że MSAM powstał przy udziale Rosjan.

x
piątek, 5 marca 2021, 10:48

no to mamy kolejną wymówkę, aby odwlekać nasze "zakupy"

xx
piątek, 5 marca 2021, 14:10

Tzn? Na czym konkretnie ta wymówka polega skoro SkyCeptor jest integrowany z Patriot?

Tweets Defence24