Sky Sabre First Strike, czyli lądowy CAMM pierwszy raz na poligonie

4 sierpnia 2021, 09:19
CAMM Sky Sabre IAAJflx
Fot. British Army
Reklama

Pierwsza w British Army bateria wyposażona w system Sky Sabre, którego uzbrojeniem są pociski CAMM, osiągnęła gotowość operacyjną i bierze obecnie udział w ćwiczeniach na poligonie Salisbury Plain. Symbolicznie nazwa tego ćwiczenia to Sky Sabre First Strike. W przyszłości jednostka ma zastąpić w obronie Falklandów wiekowe systemy Rapier.

Tą unikalną jednostką, która jako pierwsza została wyposazona w system Sky Sabre jest 32 (Minden) Battery należąca do 16th Regiment Royal Artillery. Prawdopodobnie już w sierpniu trafi ona na wyspy Falklandzkie. Obecnie, jak wynika z informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych, jednostka trenuje w warunkach polowych na poligonie Salisbury Plain. Jest to ostatni test potwierdzający gotowość do przebazowania.

Na wyspach, które mają strategiczne znaczenie dla Wielkiej Brytanii system uzbrojony w pociski CAMM o zasięgu 25 km zastąpi eksploatowane od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zestawy Rapier, których donośność to niespełna 7 km.

16th Regiment Royal Artillery jest pierwszą jednostką, która wyposażana jest w nowy system przeciwlotniczy oznaczony Sky Sabre. Składają się na niego stacje radiolokacyjne Saab Giraffe, system dowodzenia, którego komponenty zostały dostarczone przez izraelski koncern Rafael oraz wyrzutnie pocisków CAMM z aktywnym radarowym systemem naprowadzania produkcji MBDA.

Warto zaznaczyć, że pociski CAMM są nowością dla British Army, ale Royal Navy wykorzystuje „bliźniaczy” system Sea Ceptor z tymi samymi rakietami. Pociski CAMM trafiły na uzbrojenie modernizowanych fregat Type 23, które są używane operacyjnie, a w przyszłości trafią również na okręty budowane w ramach programu fregat nowego Type 26 i Type 31.  Pociski CAMM w konfiguracji wyrzutni zbliżonej do systemu Sky Sabre są również oferowane Polsce w ramach oferty dla programu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
patriota
czwartek, 5 sierpnia 2021, 12:12

wrobelki cwierkaja ze juz we wrzesniu na Mspo kielce podpiszemy umowe na camm w programie Narew z brytyjczykami takze co poniektorym radze zazyc troche mms na uspokojenie w biciu piany , bo czy wam sie to podoba czy nie ten zakup bedzie zrealizowany

Kamil
środa, 4 sierpnia 2021, 12:40

Niedługo podpiszą umowę na dostawę w Polsce

rozbawiony
środa, 4 sierpnia 2021, 17:32

Nie będzie żadnego zakupu CAMM dla Polski . Z prostej przyczyny - nie jest amerykański . MB zamówi z półki w USA system NASAMS i ogłosi , że nie jest to zakup w ramach programu Narew podobnie jak ogłoszono , że nabycie Abramsów nie jest w ramach programu Wilk . A wszystko w celu uspokojenia zwolenników modernizacji sił zbrojnych z wykorzystaniem polskiego przemysłu . My mamy być jak Arabia Saudyjska dostarczycielem kasy dla amerykanów a nie pozyskiwać , rozwijać technologie i samemu coś produkować . Problemem jest tylko to , że nie mamy ropy i nie damy rady finansowo .

Bimbo
środa, 4 sierpnia 2021, 18:46

Jednym z podstawowych celów programu Narew jest pozyskanie przez polski przemysł technologi produkcji efektów czyli pocisku. MBDA oferuje przekazanie technologii produkcji CAMM, NASAMS nie bo opiera się na pociskach AMRAAM.

Davien
środa, 4 sierpnia 2021, 19:54

NASAMS opiera sie na dowolnych pociskach z datalinkiem od wersji NASAMS-2. Sami Norwegowie maja ten system zpociskami IRIS-T SL.

Monkey
środa, 4 sierpnia 2021, 16:22

@Kamil: Dostawę i produkcję. Oby.

KrzysiekS
środa, 4 sierpnia 2021, 12:07

System NAREW jest pilniejszy od zakupu Abramsów. CAMM/CAMM-ER ma tę zaletę że może być wykorzystywany w miastach czy zalesionym terenie , zgodny z IBCS do tego dla MIECZNIKA to ma sens. Pozostaje tylko kwestia warunków umowy. Dziwne rozmawia się tyle lat a wygląda jakby MON jeszcze nie do końca wiedział co chce?

Bimbo
środa, 4 sierpnia 2021, 16:06

To jest dylemat pt kogo kochasz bardziej mamę czy tatę? Zakup Abramsów będzie zrealizowany z odrębnego budżetu, być może w leasingu więc niczego nie blokuje, a ich dyslokacja na "linii Wieprzu" w 18DZ umożliwi jak coś skuteczne wykonanie manewru Prądzyńskiego.

gnago
środa, 4 sierpnia 2021, 19:46

Magia przekładania gotówki w kieszeniach. Weź wybierz pensję w gotówce . I porozładaj po kieszeniach. Możesz się pos..ć z wysiłku ale większej kwoty nie wyjmiesz

KrzysiekS
środa, 4 sierpnia 2021, 16:37

Bimbo Abramsy to bardzo dobre czołgi mam tylko problem z tym że bez osłony OPL mogą stać się łatwym celem.

Bimbo
środa, 4 sierpnia 2021, 18:00

Z tego co czytałem to we wrześniu czyli pewnie na MSPO będzie ogłoszona jakąś duża umowa dot programu Narew.

gnago
środa, 4 sierpnia 2021, 19:47

I ta wiara w wirtualność obietnicami nie zestrzelisz samolotu drona, czy nie strzelisz we wrogi czołg nawet z najlepszego czołgu w wirtualu

Monkey
środa, 4 sierpnia 2021, 19:03

@Bimbo: Miała byc ogłoszona w pierwszym kwartale wielka umowa na dostawy sprzętu, i to nie z USA. Cos ogłoszono? Przetarg na Miecznika. Bez wyboru konkretnego producenta. Abrams jest z USA. Coś pominąłem? Nie wydaje mi sie, żeby naszym rządzącym mozna było wierzyć. problem w tym, że totalsi lepsi w niczym nie są.

Artur Goławski
środa, 4 sierpnia 2021, 15:44

Co dla mnie najciekawsze, rakietami CAMM (zapewne też CAMM-ER) można zwalczać jednostki pływające.

Akuła
środa, 4 sierpnia 2021, 13:07

Nie o to chodzi by złapać króliczka... lecz by gonić go...

nhd.jbs,
środa, 4 sierpnia 2021, 14:35

Brytyjczycy dopiero teraz pokazali pierwszą baterię na poligonie. Jakieś wnioski?

Monkey
środa, 4 sierpnia 2021, 19:05

@nhd.jbs,: Wniosek jest jeden. Nie śpieszą się, bo nie muszą. Ta pierwsza bateria zresztą powędruje na Falklandy/Malwiny. Czyli na narazie najbardziej zapalny punkt dla Wielkiej Brytanii. Ale jedynie dzięki deklaracjom argentyńskich polityków.

abc.def
środa, 4 sierpnia 2021, 16:30

Żadne

KrzysiekS
środa, 4 sierpnia 2021, 13:44

Akuła chyba masz rację stwarzają problemy i jeszcze biorą za to grube pieniądze jak za "komuny"

Tweets Defence24