Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Singapur pierwszym zagranicznym użytkownikiem radarów artyleryjskich AN/TPQ-53

Singapur chce kupić sześć radarów artyleryjskich AN/TPQ-53 – fot. US Army
Singapur chce kupić sześć radarów artyleryjskich AN/TPQ-53 – fot. US Army

Singapur planuje kupić sześć radarów artyleryjskich AN/TPQ-53(V) stając się w ten sposób pierwszym zagranicznym użytkownikiem tego systemu. 

Radar AN/TPQ-53 (V) był przez Amerykanów wykorzystywany bojowo w Iraku i w Afganistanie. Jest to stacja radiolokacyjna opracowana przez koncern Lockheed Martin i służy do wykrywania, identyfikowania, oraz śledzenia nadlatujących pocisków artyleryjskich i moździerzowych oraz określania pozycji ogniowych, skąd te pociski były wystrzeliwane.

Każdy radar zabezpiecza obserwację w sektorze większym niż 90º, a przy połączeniu dwóch radarów - dookólnie z milisekundowym czasem przełączania śledzenia pomiędzy poszczególnymi stacjami. W przypadku Singapuru wymaganiem było zabezpieczenie sektora o rozpiętości 120º.

Każda stacja radiolokacyjna AN/TPQ-53 jest rozmieszczona na podwoziach dwóch pojazdów 5-tonywych (6x6) Medium Tactical Vehicle (MTV) wyposażonych w chronione, dwuosobowe kabiny. Na jednym z nich jest zamontowany sam radar z podnoszoną anteną ścianową, na drugim kontener dla operatorów stacji. Każdy z pojazdów holuje dodatkowo przyczepę z generatorem prądotwórczym 60 kW.

Wybór jest dużym sukcesem dla koncernu Lockheed Martin, ponieważ Singapur mając już wcześniej doświadczenie z tego typu urządzeniami jest bardzo wymagającym klientem. Singapurskie siły zbrojne kupiły bowiem wcześniej inny radar tego typu – opracowany i produkowany przez koncern Saab radar artyleryjski ARTHUR (Artillery Hunting Radar). Co więcej Singapur ma doświadczenie bojowe z jego wykorzystania, ponieważ wysłał ten system we wrześniu 2009 r. do Afganistanu, gdzie w warunkach bojowych osłaniał on przed atakami rakietowymi bazę międzynarodowych sił bezpieczeństwa ISAF (International Security Assistance Force).

Reklama

Komentarze (2)

  1. rozczochraniec

    Dokładnie! Huta Stalowa Wola wystartuje w przetargu w Danii z haubicami Krab. Tyle krajów kupuje broń. Np. radary, zestawy przeciwlotnicze, czołgi itp. Dlaczego PHO, czyli dawny Bumar nie bierze udziału w przetargach? W Europie, Azji czy Afryce czy Ameryce Południowej. Co robili polscy menadżerowie kiedy Litwa, Łotwa i Estonia kupywały radary? Peru i Brazylia kupiły rosyjskie pociski rakietowe Igła. Ciekawe czy oferowano im polskie Gromy. Samo się nie sprzeda panowie. Do roboty!

    1. grzegorz

      W tym wszystkim jest tylko jeden mały haczyk tzn. polska nie może sprzedawać poważnego uzbrojenia kropka..

  2. grzegorz

    Pytanie do Prezesa Bumaru czy jak się tam teraz nazywają; Czy została przedstawiona władzą Singapuru oferta radaru Liwiec? Podobno jest równie dobry a ok.3x tańszy. Takie pytania należy zadawać a za nieróbstwo wyciągać konsekwencje.

Reklama