Zamieszki na Białorusi

9 sierpnia 2020, 20:14
bialorus_humvee
Na ulicach Mińska często widać pojazdy Dong Feng, zwane chińskimi kopiami Humvee (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Max Smith/Domena Publiczna/Wikimedia Commons.
Reklama

W Mińsku doszło do starcia między protestującymi ludźmi i milicyjnymi oddziałami OMON-u - podała w niedzielę wieczorem agencja TASS. Do starcia doszło na prospekcie Maszerawa, milicja zablokowała tę arterię, wiele osób zostało zatrzymanych.

Portal Tut.by informuje o brutalnych zatrzymaniach, telewizja Biełsat nadająca z Polski podała, że doszło do starć z milicją. W rejonie prospektu Maszerawa wyłączono oświetlenie miejskie - podał korespondent rosyjskiego portalu MBCh Media.

Tut.by podaje, powołując się na świadków, że milicja użyła granatów hukowych.

Nie pojawiły się żadne zdjęcia z miejsca tych zajść; internet w centrum Mińska praktycznie nie działa - przekazują media.

Doniesienia o zatrzymaniach napływają także z Brześcia. Pojawiły się informacje, że milicja użyła tam gazu łzawiącego. W Grodnie milicja zatrzymała około 10 osób. Według Radia Swaboda do zatrzymań doszło też w Witebsku.

W Mohylewie milicja rozpędziła protestujących - podał portal Tut.by.

Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uzyskał w niedzielnych wyborach 71,4 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 10,1 procent - wynika z rezultatów sondażu powyborczego (exit poll) na zamówienie białoruskiej telewizji STV.

Sondaż na zlecenie stołecznej STV przeprowadził Ośrodek Badań Społeczno-Humanistycznych Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Wcześniej, tuż po godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 czasu polskiego), ogłoszono exit poll przeprowadzony na zlecenie telewizji Mir. Łukaszenka uzyskał w nim 79,7 proc., a Cichanouska - 6,8 procent.

Wyborom na Białorusi towarzyszyły obawy o fałszerstwa (jednym z narzędzi miało być głosowanie przedterminowe, w którym oficjalnie wzięło udział aż 41 proc. uprawnionych) i możliwy wybuch niepokojów społecznych w ich następstwie. Według doniesień w kraju miały ostatnio miejsce ruchy wojsk, szczególnie dużo jednostek (w tym wojsk wewnętrznych) rozmieszczono w Mińsku.

Według części źródeł zablokowano dostęp (wjazd) do stolicy kraju poprzez rozmieszczenie punktów kontrolno-blokadowych. Ponadto, w dniu głosowania blokowano na Białorusi dostęp do mediów społecznościowych, zatrzymywano też dziennikarzy.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
pebeo
wtorek, 11 sierpnia 2020, 13:59

No i stało się to, co było do przewidzenia. Cichanowską szybko przerosła rola kandydatki na prezydenta i tymczasowo wyemigrowała na Litwę. Poparcie protestujących tłumów uzyskała głównie w Mińsku. Większość obywateli Białorusi pozostała na „z góry upatrzonych stanowiskach” czyli w domach. Wczoraj w rozmowie z TVP Angelika Borys opowiadała, że w Grodnie atmosfera jest ciężka i wprawdzie ludzie nie demonstrują, ale na znak protestu włączają klaksony w samochodach. Włączanie klaksonów to ten sam rodzaj manifestacji, co w Polsce po stanie wojennym noszenie oporników. Dodaje otuchy, ale niczego nie zmienia.

pebeo
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:05

Łukaszenko jest politycznym lawirantem na poziomie afrykańskich kacyków. Raz udaje przyjaciela Rosji, raz Zachodu i jakoś interes się kręci. Trudno uwierzyć w jego obalenie, bo Białorusini nie są narodem z prawdziwego zdarzenia, tylko zlepkiem różnych grup etnicznych, posiadających wspólne obywatelstwo (kiedyś republiki sowieckiej, teraz republiki samostanowiącej się). Owszem, pewna liczba ma jakieś tendencje patriotyczne, ale nie jest na tyle liczna, aby dokonać spektakularnego zrywu. Poza tym polscy komentatorzy nie wiedzą (lub nie chcą wiedzieć), że władze białoruski sprzed rządów Łukaszenki prowadziły propagandę rewizjonistyczną. Działanie te dotyczyły m.in. Białostocczyzny, którą opisywano jako tereny tymczasowo znajdujące się na obszarze Polski. Mit założycielski „narodu białoruskiego" próbowano stworzyć poprzez przypisanie sobie wyłączności na znane postaci historyczne, które urodziły się na obszarze dzisiejszej Białorusi lub miały nazwisko kończące się na „-o”. Najbardziej kuriozalny przykład to lansowanie tezy, że bitwa pod Grunwaldem była zwycięstwem wojsk wielkiego księcia białoruskiego Władysława Jagiełły przy wsparciu wojsk polskich i litewskich. Rdzennymi Białorusinami rzekomo byli także: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Napoleon Orda, Eliza Orzeszkowa, Stanisław Moniuszko i wielu innych. Problemy z tożsamością dotyczą również posługiwania się językiem białoruskim. Białorusi często używają „po staremu” języka rosyjskiego lub lokalnych dialektów. Problemy dobrze odzwierciedla pomnik upamiętniający 100-lecie założenia Brześcia, na którego tablicach w chwili odsłonięcia znalazło się aż 75 błędów ortograficznych.

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:04

Ja uważam że komunizm nie jest złym ustrojem, szczególnie dobrze sprawdzi się w państwach tzw. pasa "mentalnej Etiopii" (Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Chorwacja).

Dudley
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:15

Całe szczęście że mało ważne jest to co ty uważasz, i nie wiem do jakiego "pasa mentalnego" się zaliczasz, ale chyba do niezbyt wyrafinowanego, skoro porównujesz Chorwację, Słowację i Bałtów do Etiopii. I jakim prawem chcesz decydować za ludzi w jakim systemie mają funkcjonować? Bycie tuba propagandową amerykanów, rzuciło ci się na mózg, czy już tak długo dla n ich pracujesz że przejąłeś imperialistyczne poglądy mocodawców i chcesz decydować za innych co jest dla nich najlepsze?

Clash
wtorek, 11 sierpnia 2020, 10:18

Ruski troll się podszywa.....

Z prawej flanki
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:12

Obalenie Łukaszenki wcale NIE JEST w interesie Polski. Przy obecnej sytuacji geopolitycznej w europiewschodniej, prawdopodobnie skutkowało by to szybkim włączeniem Białorusi do FR, a to już by była dla Polski katastrofa i kompletna zmiana reguł w europejskim środowisku bezpieczeństwa.

Dudley
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:00

Choć lubię Biełorusów i życzę im jak najlepiej, to jedna rzecz mnie nurtuje, dlaczego białoruscy opozycjoniści uciekają lub przyjeżdżają z Rosji , a nie np. z lub na Ukrainę, Litwy, Niemiec? Oraz skąd wzięli się ich przywódcy opozycyjni? Ciechanowski przed rokiem nie "istaniał" a kontakty to raczej miał takie mało opozycyjne. Przydała by się fachowa analiza specjalistów od polityki wschodniej, a nie dziennikarzy od wszystkiego.

Mama
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:53

A ja nie wiem czy dla nas Łukaszenka nie jest lepszym wyborem. On się stawia Putinowi który chce wciągnąć Białoruś do siebie. Jakiś nowy polityk bez doświadczenia dałby się wciągnąć Rosji nosem a my mielibyśmy dłuższą granicę z putinowską Rosją.

...
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:50

Wybory podobne do tych na Białorusi chcieli przeprowadzić PO-wcy, po przegranej uruchomili bojowki LBGT,Ludzie otworzcie oczy ,bo te wszystkie zadymy sponsoruje zachod przez rożne obce organizacje.

pk79
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 16:08

racja

Obrigado
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:33

Wspieram Białorusinów spod biało-czerwono-białej flagi i pogoni, w walce o wolność. Białoruś z racji historycznych przynależeć powinna do Europy a nie turańskiej Rossiji, spadkobiercy Złotej Ordy! Żywe Biełarus!!!

Pitek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:09

Pod tymi samymi flagami walczyli antypolscy partyzanci w czasie wojny polsko-bolszewickiej i kolaboranci III Rzeszy. Podobnie nasze władze pomagały Ukrainie i teraz bandyci i SS w tym kraju to bohaterowie.

Jes
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:07

Chodzi o tych z Białorusi a nie Czarnorusi

SyøTroll
sobota, 15 sierpnia 2020, 13:07

Pitek1, co chcesz w końcu w 1921 do spółki z ZSRR, w wyniku wojny polsko-radzieckiej rozebraliśmy ziemie białorusko-czarnoruskie.

Milady
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:20

Mąćcie dalej, jak kiedyś na Ukrainie, a efekt będzie taki, że Rosjanie wejdą jednocześnie na Ukrainę i Białoruś i zakończą temat, a SRATO będzie wysyłało noty protestacyjne bo przecież nikt nie zaryzykuje w imię obrony Białorusi i Ukrainy wojny

1stCav
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:53

Mąćcie dalej? Sugerujesz że na ulicach białoruskich miast protestują zrzuceni na spadochronach agenci NATO? Nie przyszło Ci do głowy że Białorusini mają już dość życia w grajdołku Europy?

Pitek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:11

Ale i tak są bogatsi od Ukraińców. Poza tym po majdanie na Ukrainie Polske zalali imigranci, myślisz ,że teraz będzie inaczej?

1stCav
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:49

A jaki to ma związek z tym co napisałem? Nie potrafię w tej chwili ocenić czy taka sytuacja na Białorusi to dla nas coś dobrego czy nie. Ukraińcy u nas mi nie przeszkadzają - pracują i zarabiają na siebie, np. w Biedronce koło mojej roboty 3/4 personelu to Ukraińcy.

Pitek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 14:20

To samo było w Europie Zachodniej, Północnej i Południowej z imigrantami muzułmańskimi, a po 50 latach zaczęły się zamachy, a jak uważasz ,że Ukraińcy nie sprawiają problemów to czytaj co zamieszcza Komenda Główna Policji, bo media nie chętnie o tym piszą.

1stCav
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 15:30

Jest oczywiste że w tak dużej grupie do Polski przyjechali też Ukraińcy których niekoniecznie chcielibyśmy tutaj przyjąć. Tacy którzy właśnie sprawiają różnego rodzaju "problemy". Od tego są odpowiednie służby żeby tych problemów nie sprawiali albo sprawiali je u siebie...

Pitek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 19:50

Od tego są media, by nie mówić o takich problemach. Jak Polak hejtuje Ukraińca to zaraz krzyk i ksenofobia, ale jak pracownicy z Ukrainy zabijają Polaków, albo samych siebie to cisza.

J 23
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:16

Mam nadzieję, że wygra Lukaszenka. Bo inaczej to będzie taki burdel i złodziejstwo jak na Ukrainie. Poparcie Majdanu widzimy jak się skończyło.

Tropek Chlopek
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:50

A co cie to obchodzi tutaj PIS tez rozgrabia,spółki skarbu państwa PODAĆ przykład? PGZ 5-zarządów PiS A odprrAawy za GŁUPOTĘ to 37 mln pln

J 23
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:16

37 mln same złoża miedzi...które rudy w 2013 sprzedał Kanadyjczykom....a PiS odkupił są więcej warte....Krupiński kopalnia .....Połaniec....poczytaj o polskich bankach...które PiS powoli odkupuje...i wiele wiele innych zakładów sprzedanych za grosze...które PIS odkupuje....Kiedy PIS doszedł do władzy zadłużenie Polski wynosiło 58%...przed kryzysem z korona wirusem już tylko 46%....PiS zakupił 127 ton złota.. podstawę do naliczania kredytu ...tylko w 2019 zmniejszył o 20 mld ...PiS odkupił amerykańskie papiery wartościowe na sumę ponad 40 mld ..

ech...
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:02

tu jest po fakcie a tam przed. widzisz różnicę?

Kasia z wawy
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:54

Przestań oglądać tęczowe TVN bo ci szkodzi. Kto ograbił i sprzedawał co cenniejsze w obce ręce każdy wie

Darek
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:10

Moze wyslac kogos z PO to pomoze przy wyborach Juz jeden pomogl przy budowie autostrad na ukrainie

Dudley
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:00

Cóż w nadzorowaniu wyborów to największa praktykę mają jednak aktywiści z PISu, w zaprowadzaniu demokracji, przestrzeganiu konstytucyjnych zasad i prawa, rozpędzaniu demonstracji, pacyfikowaniu kobiet, propagowaniu kultu jednoski ( JAROSŁAW, JAROSŁAW.... itd ) idealnie wpasowali by się w klimat

Serwis
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:08

Biedroń - przedstawiciel UE do kontaktów (nomen omen) z Białorusią. Jaka Unia taki przedstawiciel. Ot co

7up.
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:03

Polsce się nie udało, to może na Białorusi nasza opozycja coś osiągnie. W tym celu proponuje wysłać bojówki LGBT+.

Max
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:55

Czy fankluby, yara i inne hanysy, zwolennicy tego wspaniałego systemu, też są już na Białorusi? Może warto by ich tam wywieźć, żeby mogli się nacieszyć demokracją?

Pawlak
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:04

"Telwizja Bielsat nadajaca z Polski" - widac Polska jest tutaj wykorzystywana przez zachodnie lobby/wywiad do "cywilizowania" wschodu.Az nadto widac sposcizne po Kiszczaku i implementacje nowotworu w strukturze RP.

ech...
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:00

Zamień "zachodnie" na "bliskowschodnie" i wszystko będzie jasne. Stawiam tezę że i tęcza i drób też miały w tym udział a z drugiej strony trochę dziwne czasy gdy na kontrkandydatkę wystawia się panią lekkich obyczajów. Można było tylko przegrać i tu druga teza: nie chodzi o to żeby wygrać tylko by gra się toczyła do całkowitego wykrwawienia nie tyle Białorusi ile Białorusinów.

jojo
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:30

Przy tym co się dzieje na Białorusi Rosja może być prawie, że wzorem demokracji. Porobiło się że hej.

Grzesiek
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:31

Przecież w Rosji to samo.

Dudley
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:27

A możesz wskazać diametralne różnice? Gdzie widzisz przejawy demokracji w Rosji? Może w wolności słowa, zgromadzeń, równości wobec prawa, równych i sprawiedliwych wyborach, przestrzeganiu praw człowieka? Chętnie zapoznam się tym wzorem demokracji i może w związku z pogarszającą się sytuacja w Polsce z przestrzeganiem podstawowych praw, rozważę kierunek wschodni emigracji.

stalowy
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 05:13

To się nazywa Demokracja,nie ma mocnych na satrapę...

Złota orda
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 05:04

Białoruś to nasz bratni i ostatni słowiański naród na wschodzie Europy. Co dalej to już sami wiecie...

Pitek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:16

Naszymi braćmi są zachodni słowianie(Czesi, Słowacy i Serbołużyczanie), a na wschodzie chcą tylko naszej śmierci.

Kol
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 01:23

Jak widać służby z zachodu i wschodu działają prężnie.

Belarus
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 00:35

Początek końca bandyty lukaszenki. Teraz istotne jak zachowa się armia białoruska i po której stanie stronie. Istotne będzie tez stanowisko UE i USA. Niech żyje wolna i demokratyczna Białoruś !

Pitek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:27

Ta, już widzę jaki z nich będzie cud gospodarczy, jak MFW daje im pieniądze, jak większość protestujących ucieknie do Polski.

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:10

Niestety teraz Europa nie może wiecej dogadywać sie z tym rezimem .Łukaszenka to taka mala kopia Putina . Teraz nie pozostalo mu nic jak tylko objecia Moskwy bo w zwiazku z falszowaniem wyborów i lamaniem praw obywateli Europa powinna nałożyć na ten rezim sankcje i nie uznawac Lukaszenki za prawowitego prezydenta Bialorusi

michalspajder
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:43

Mam nadzieje, ze defence24.pl bedzie w miare mozliwosci przekazywac uaktualniona sytuacje z Bialorusi. I bez zadnej propagandy, tylko tak, jak jest. Bo kroi sie duzy balagan tuz przy naszej granicy, a to bardzo niedobrze. Ciekawe, dlaczego prezydencki samolot ponoc udal sie do Turcji, a jeszcze ciekawsze: czy Lukaszenka byl na jego pokladzie?

ech...
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:53

Zapomnij. Będzie tylko narracja zgodna z aktualną linią. Co prawda bez przeginania, ale i tak ograniczona obustronnie i domknięta do właściwej wersji. D24 to przedsięwzięcie biznesowe a nie ideowe.

Tweets Defence24