Reklama

Siły zbrojne

Z wizytą w Kopenhadze. 500 lat wojen, Afganistan i zmiana warty honorowej

Autor. Piotr Jaszczuk/Defence24

Duńczycy to dumny i wojowniczy naród, którego niemal każde pokolenie od 500 lat uczestniczyło w wojnach i konfliktach zbrojnych. W Kopenhadze odwiedzamy Duńskie Muzeum Wojny oraz uczestniczymy w uroczystej zmianie warty honorowej. Jakie atrakcje czekają na miłośników historii wojskowości odwiedzających duńską stolicę?

Popularną atrakcją dla odwiedzających duńską stolicę jest możliwości obserwowania z bliska ceremonii zmiany warty honorowej w rejonie kompleksu pałacowego i placu Amalienborg oraz rokokowych rezydencji należących do rodziny królewskiej. Kompleks jest przez całą dobę strzeżony przez Gwardię Królewską.

Wartownicy na posterunkach zmieniają się co dwie godziny, a uroczysta ceremonia zmiany warty odbywa się codziennie o godz. 12:00. Pośrodku ośmiobocznego placu Amalienborg znajduje się pomnik konny króla Ferdynarda V Oldenburga.

Zmiana warty honorowej w Kopenhadze

Obowiązkowym punktem podróży do Kopenhagi dla każdego miłośnika historii wojskowości jest Duńskie Muzeum Wojny (Krigmuseet). Możemy zapoznać się tu bliżej z ekspozycją przedstawiającą eksponaty i przebieg wojen, w których walczyli Duńczycy. Muzeum stanowi część Muzeum Narodowego i mieści się centrum stolicy (Tøjhusgade 3). Odwiedzający mają możliwość zwiedzenia dwóch kondygnacji oraz wystawy specjalnej.

Autor. Piotr Jaszczuk/Defence24

Pierwsze piętro to wystawa poświęcona duńskiej marynarce wojennej, wystawa „Dania na wojnie” oraz wystawa „Skarby Muzeum Wojny”. Znajdziemy tu eksponaty związane z konfliktami, które miały miejsce w Skandynawii i Europie Środkowo-Wschodniej od XVI do XX i XXI wieku, od wojen szwedzkich po I i II wojną światową, kolekcje odznaczeń wojskowych, zbroje, broń białą i broń palną, przekroje i elementy okrętów wojennych oraz historyczne mundury, a także zbroi i uzbrojenia pochodzącego z Japonii oraz Chin.

Reklama

Osoby zainteresowane historią II wojny światowej będą także mogły uzyskać dodatkowe informacje, a następnie odwiedzić Frihedsmuseet - Duńskie Muzeum Oporu (1940 – 1945), które mieści się przy ulicy Esplanaden 13.

Parter to z kolei wystawa poświęcona artylerii, wystawa specjalna „Odległa wojna” oraz sklep i kawiarnia. Wystawa specjalna poświęcona jest udziałowi Duńczyków w operacji wojskowej w Afganistanie. Ekspozycja poświęcona artylerii przybliża odwiedzającym różnice między działami, haubicami i moździerzami oraz osiem wojennych historii. Możemy tu także zobaczyć ekspozycję poświęconą zimnej wojnie oraz platformom bezzałogowym i sztucznej inteligencji. Wśród eksponatów jest także wyrzutnia rakiet DEHAWK o zasięgu ok. 40 – 50 km (prod. 1964 r.).

Autor. Piotr Jaszczuk/Defence24
Autor. Piotr Jaszczuk/Defence24

W muzeum odtworzono warunki codziennej służby Duńczyków uczestniczących w misji w Afganistanie. Możemy z bliska zobaczyć jak wyposażone były pomieszczenia, w których żyli na co dzień duńscy żołnierze, czy jak wyposażone były bazy w Afganistanie. Możliwe jest też zapoznanie się z relacjami walczących w tej operacji, wysłuchania ich wspomnień oraz ewolucją poglądów partii politycznych na temat zaangażowania sił zbrojnych w tej misji.

Reklama

Mamy także możliwość obejrzenia z bliska efektów wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego oraz warunków w jakich żyją Afgańczycy. Szczególnie ważnym elementem wystawy są wspomnienia i zdjęcia przedstawiające uczestników operacji afgańskiej.

Autor. Piotr Jaszczuk/Defence24

Odwiedzając Kopenhagę warto także zapoznać się z ekspozycjami historycznymi i wystawami w Muzeum Narodowym, Zamku Rosenborg, Duńskim Muzeum Oporu, Muzeum Amalienborg (pokoje królewskie) oraz Cytadelę Kastellet – ostatni zachowany element wałów obronnych na planie pentagramu.

Autor. Piotr Jaszczuk/Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Buczacza

    Ale jaki Afganistan? Przecież jest tylko Afgastan...

Reklama