WBH odtajnia dokumenty Ludowego Wojska Polskiego

15 stycznia 2021, 13:02
Zrzut ekranu 2021-01-15 o 14.10.53
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (CCO 1.0)
Reklama

Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski - podkreślił w piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji przez WBH dokumentów wojskowych i politycznych, m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r.

Minister powiedział, że Wojskowe Biuro Historyczne w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty, które przyczyniają się do ujawniania prawdy historycznej.

Wojskowe Biuro Historyczne podało, że podczas spotkania szefa MON z dyrektorem WBH Sławomirem Cenckiewiczem, zaprezentowano ministrowi materiały dotyczące inwazji LWP na Zachód w ramach Frontu Nadmorskiego wojsk Układu Warszawskiego, dokumenty polityczne, a także zdjęcia archiwalne.

Szef MON zapoznał się m.in. z pierwszym Planem Operacyjnym Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r. sporządzonym wraz z mapą w Moskwie. Był on wzorem dla późniejszych planów - opracowywanych aż do 1989 r. - zakładających udział zależnego od Sowietów LWP w wielkiej strategicznej operacji zaczepnej Sił Zbrojnych ZSRS i państw Układu Warszawskiego na zachodnim teatrze działań wojennych. Plan ten - jak zwrócił uwagę resort obrony - wskazuje na udział LWP w ataku na kraje Zachodu i został opracowany w Moskwie w języku rosyjskim.

Innym zaprezentowanym dokumentem wojskowym były np. węzłowe założenia obronne PRL z 1973 r., będące pierwszą próbą skodyfikowania tzw. doktryny wojennej w PRL. Zakładały one zakrojoną na wielką skalę wojnę termojądrową w Europie. "Był to dokument szczególnego znaczenia, przechowywany jedynie w Zarządzie Operacyjnym Sztabu Generalnego. W jego opracowaniu decydujący udział miał gen. Ryszard Kukliński" - podkreślono w przekazanym PAP opisie dokumentów.

Reklama
Reklama

Wśród dokumentów wojskowych znalazła się również mapa z 1978 r. ukazująca głównie kierunki uderzeń rakietowo-lotniczych na PRL w razie pełnowymiarowej wojny jądrowej w Europie oraz wykaz obiektów na terytorium PRL, które miały być potencjalnym celem uderzeń jądrowych.

W zasobie WBH znajdują się również dokumenty przekazane do Sztabu Generalnego WP przez Sztab Generalny Armii Radzieckiej oraz Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego w latach 80-tych. Wśród nich interesujące mogą być np. wnioski z awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Z dokumentów politycznych szef MON mógł zapoznać się np. z wystąpieniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 r., w którym zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych. Z wystąpienia wynika, że gen. Jaruzelski nie zakładał rezygnacji z władzy, a stwierdzał, że konieczne jest włączenie opozycji do systemu sprawowania władzy.

Dla miłośników historii interesujące może być też sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 r. w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Georgem Bushem. Dokumenty dotyczące Mazowieckiego to też parafraza Zarządu II SG WP z Londynu, w której znajduje się - jak podano w opisie materiałów - informacja o wysiłkach szefa polskiego rządu, by nie "poniżać" Wojciecha Jaruzelskiego jako prezydenta RP (był on prezydentem III RP prawie przez cały 1990 rok) poprzez odpowiednią oprawę spotkania z legalnym prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Ponadto w zasobie WBH znajdują się np. tezy szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego z czerwca 1990 r. dla szefa MON Floriana Siwickiego, przygotowane na posiedzenie Doradczego Komitetu Politycznego Układu Warszawskiego. "Zakładały one dalsze istnienie organizacji Układu Warszawskiego, co wywołało zdumienie delegacji Czechosłowacji i Węgier, które spodziewały się bezwarunkowego poparcia Polski dla ich wniosku o rozwiązanie tej organizacji" - czytamy w opisie.

Z częścią zaprezentowanych dokumentów można zapoznać się na stronie internetowej Wojskowego Biura Historycznego i w jego mediach społecznościowych, a także w mediach społecznościowych resortu obrony.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 99
Reklama
thomas pillar
środa, 28 lipca 2021, 20:58

To dziwne , bo mnie w Szkole Podchorazych Rezerwy uczono, ze plany ataku na Fryzje to tylko strategia odstraszania. NATO mialo 6-krotnie wiekszy potencjal produkcyjny i zagrazalo UW.

Nihil novi
piątek, 22 stycznia 2021, 14:06

Krytyczna w wymowie treść komentarzy nt. decyzji MON świadczy o niezmiennej niechęci do rzetelnej oceny okresu "Polski Ludowej" wśród Polaków. Tak to było państwo wasalne wobec największego ze swoich wrogów, zbudowane na fikcyjnej narracji historyczno-ideologicznej przez fałszywą elitę społeczno-polityczną będącą w istocie warstwą namiestniczą sprawującą władzę w imieniu obcego okupanta. Osobnicy tj. Jaruzelski, Kiszczak, Siwicki to byli sowieciarze polskojęzyczni i wprowadzając np. Stan Wojenny wykonywali polecenia z Moskwy nic ponadto: moze jedynie tyle, że PRL nie dało się rządzić tj. NRD musiały zostać zachowane pewne pozory dzięki czemu minimalizowano ryzyko otwartego buntu. Kłamstwo / manipulacja były warunkiem trwania obozu socjalistycznego pod batutą ZSRS tak samo, jak brutalna przemoc, ale nawet sowieccy żołnierz pacyfikujący NRD w 1953 r. czy Węgry w 1956 mieli opowiadane kłamstwa nt. walki z "faszystami", żeby nie doszło do niesubordynacji wśród nich. Tymczasem Polska: Do UW wcielono (l)WP i był to wówczas SZ PRL - do NATO weszła RP ze swoimi SZ RP: to diametralna różnica, bo obywatele nie negowali takiej decyzji bo chcieli bezpieczeństwa.

Tani
środa, 3 lutego 2021, 19:28

Facet zwolnij,piszesz bzury. Narod chcial PRL bo nie chcial nedzy II RP. Moja babka mowila bylo nas siedmioro i mielismy dwie pary butow. To byli obroncy PRL. Bo w PRL byl przymus pracy. Chlopaki wy tak nie znacie realiow tego okresu ze leb boli. Moj zakres swobod obywatelskich byl wiekszy w stanie wojennym niz jest dzis. PRL upadl bo umarli jego obroncy czyli ludzie ktorzy pamietali ,,dobrobyt,,II RP. Obalilismy go my. Ludzie urodzeni po wojnie. Armii i sowietow do tego nie mieszaj. Ja widzialem za 27 lat moze czterech sowieckich zolnierzy. Nie licze poligonow. Jak ty facet piszesz o okupacji to jestes smieszny. Moja sasiadka mowila ze za komuny wszyscy mieli chleb ale chcieli kielbasy. Zreszta tzw Solidarnosc ludzi oszukala,oni obiecywali nie kapitalizm tylko ,,Socjalizm z ludzka twarza,, A wyszedl.....Balcerowicz. Te wszystkie pacyfikacje sowietow to przy amerykanach to pikus. Na pomniku US Marine Corps jest wykaz chyba 70? panstw pacyfikowanych przez ta formacje.

viper
piątek, 5 marca 2021, 13:50

Swojej babki niestety nie poznałem, bo zmarła na zesłaniu na Syberię. Żyją za to pokolenia Polaków pamiętające nędzę PRL.

Gdy
niedziela, 17 stycznia 2021, 08:31

Niech Błaszczak zajmie się kupowaniem dobrego uzbrojenia a nie modernizacją szmelcu ,odtajnienie tak zwanych dokumentów niech się zajmą historycy bo to znowu przykrywka nieudolności MON

Obserwator
niedziela, 17 stycznia 2021, 00:02

Kiedyś przedstawiliśmy jakąś siłę militarną a w tej chwili jesteśmy tłem na mapie politycznej Europy.

ROTOR
sobota, 16 stycznia 2021, 09:06

Nie chciałbym być osądzony o przychylność minionego ustroju. Musimy jednak wiedzieć jedno .Skoro jesteśmy członkami tej czy innej organizacj wojskowej i nie jesteśmy tam szefami to robimy to co rozkazuje silniejszy. Czy będąc członkiem NATO nie ulegniemy nigdy pokusie wyprawy na "Moskwę". Decydując się na zaangażowanie polityczne ,militarne musimy liczyć się z takimi czy innymi skutkami. Geolokalizacja sprawia ,ze zawsze dostaniemy po uszach .

JPII
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:21

Na czym polega funkcja tego zdania: "Nie chciałbym być osądzony o przychylność minionego ustroju" ? Proszę odpowiedzieć. Czy to zdanie jest jakąś tarczą? - Prosze odpowiedzieć. Przed czym? Przed jakimś terroryzmem? - Jakim, proszę Pana?

Saw
sobota, 16 stycznia 2021, 21:56

Śmieszą mnie takie wypowiedzi. NATO jest paktem obronnym, a niestety nawet do wsparcia wysiłku obronnego państwa członkowskie nie są zmuszone. Członkowie UW byli faktycznie marionetkami Moskwy (jak Polska), albo byli pod jej okupacją (jak Ukraina) i mieli do powiedzenie tyle co "naród wybrany" za okupacji.

Tani
sobota, 23 stycznia 2021, 07:28

W ataku na kierunku naszego kraju byly przewidziane Sily Ladowe USA dwa typy dywizji Niemiec dwa typy dywizji W.Brytanii jeden typ Belgii ,Holandii Co oznaczaja typy,to schematy organizacyjne wojska. Nam dano takie ksiazeczki wielkosci ksiazeczki wojskowej kazda to byla jednego typu tam bylo wszystko ludzie tanki rakiety artyleria do tego schemat organizacyjny. Wiec jesli my mielibysmy kontakt bojowy np z 3batalionem pancernym armii USA. Wyciagam ksiazeczke i wiem co przeciwnik ma. Nie widzialem na oczy mat dot armii francuskiej ,hiszpanskiej czy np greckiej. Z tego wynikalo ze ich wojska nie byly przewidziane na tym kierunku. Wywiad wojskowy nasz mial dobre rozeznanie szkoda ze wiekszosc jego sukcesow przypisuje sie Sowietom. Ja jeszcze raz napisze mnie szkolono w latach-1981-85. W tym czasie nie wierzylem moim wykladowca wojskowym. Kiedy Radek Sikorski odtajnil te mapy uwierzylem. Bo to bylo dokladnie to co przerabialismy na zajeciach.

Nihil novi
piątek, 22 stycznia 2021, 14:16

Śmieszą ? Bezwarunkowe wykonywanie poleceń ze DZS UW w Moskwie oznaczały wysiłek w budowaniu sił nie tylko nieproporcjonalnych do naszych potrzeb, ale przygotowanych do zadań nie mających nic wspólnego z interesem narodowym. Co więcej i co ważniejsze, realizacja planów Sowietów oznaczałaby zniknięcie Polski z powierzchni ziemi - nawet na posiedzeniach SG WP dochodziło na tym tle do kłótni pomiędzy generałami, bo niektórzy jednak rozumieli o czym jest tam mowa. Nie Jaruzelski rzecz jasna, bo on był marionetką rosyjską do samego końca. I o to chodzi, aby to wykazać czarno na białym. W ośrodku dowodzenia frontem Nadmorskim wisi mapa, polecam ją zobaczyć, gdzie są przewidywane miejsca uderzeń nuklearnych NATO w Polsce - moje miasto tam jest, a wiem o braku planów ewakuacji osiedla gdzie mieszkałem bo przylegało do ważnego obiektu wojskowego. Gdyby ktokolwiek z grona najwyższych dowódców WP w okresie PRL był faktycznie patriotą zrzuciłby mundur wiedząc o tym wszystkim. Niechby Sowieciarz otwarcie przejęli kontrolę nad WP i wzięli odpowiedzialność na siebie za wszelkie skutki. Ogarkow i całe DZS UW do samego końca przygotowywało się do inwazji na "Zachód" a miała ona być organizowana m.in. z Polski. Cała "elita" PRL czyli PZPR i wszystko co ich wspomagało to była banda zdrajców narodowych, których należało po 1989 roku wyrzucić z Polski z biletem w jedną stronę. Nigdy nie doszło do takich rozliczeń i rzutuje to negatywnie na dzisiejszą rzeczywistość.

ciekawy
sobota, 16 stycznia 2021, 15:00

Co konkretnie chciałeś napisać?

Sekretarka w NATO
sobota, 16 stycznia 2021, 10:35

Nie ma takich planów

Kiks
sobota, 16 stycznia 2021, 01:25

Może niech odtajnią kulisy prób stworzenia przez Polskę własnej broni jądrowej i jak to w tajemniczych okolicznościach autor tego programu, któremu prawie to udało się, rozstał się z życiem bez wątpienia dzięki czerwonym "przyjaciołom", a nie serwują nam nieistotne bzdury.

andrzej.wesoly
środa, 3 lutego 2021, 12:27

Prof. Sylwester Kaliski nie pracował nad bronią jądrową! W tym czasie próbowano utrzymać plazmę w silnym polu magnetycznym (urządzenie nazywało się tokamak) w celu ujarzmienia energii termojądrowej dla celów cywilnych. Był to bardzo energochłonny proces i kosztowny. Prof. Kaliski z zespołem poszedł inną drogą wykorzystując zsynchronizowane "strzały" z laserów o dużej mocy w punkt, co powodowało kompresję plazmy, działo się to bez użycia tokamaka. Było to w owym czasie bardzo innowacyjne. Prof. Kaliski zginął w wypadku samochodowym gdzieś w zach. Polsce, jechał polskim fiatem 125 p na wakacje. Sprawa była niejasna, mało się o tym pisze

Nihil novi
piątek, 22 stycznia 2021, 14:23

Generał Kaliski i nowe technologie nuklearne to kolejna bajka dla naiwnych. Wokół jego badań i śmierci w wypadku drogowym zrobiono bajkę o niezależności PRL. Gierek miał rzekomo pytać współpracowników czyli Rosjanie zauważą próbną eksplozję podziemną np. w rejonie Bieszczad .... :-) Tylko, że w 1976 r. ten sam Gierek zapytał, czy Rosjanie wejdą aby pomóc MO i (l)WP jeżeli nie uda się opanować wydarzeń w Radomiu i Ursusie ... Niezależność PRL to bujda na resorach, po prostu reżim tutaj nie mógł być tak bezkompromisowy jak np. w NRD czy Bułgarii. Musiał polegać na pewnych złudzeniach i kompromisach, ale jego skutki były dalekosiężne - chociażby trywialna sprawa tj. utrwalona w Policji niechęć do broni palnej w rękach prywatnych. Takie podejście, niezależnie od konkretnej oceny jego słuszności, zostało odziedziczone po "Polsce Ludowej" gdzie miał solidne uzasadnienie obawą o powstanie ruchu partyzanckiego (nawet wiatrówki nie można było mieć bez pozwolenia na broń :-) i to aż do roku 2000 :-). Broń mieli wtedy tylko sprawdzeni towarzysze, niekiedy nawet maszynową tj. do 1981 r. Piotr Jaroszewicz.

JPII
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:31

1) Zmyślił Sz. Pan bajke pt. cytuję: "Gierek miał rzekomo pytać współpracowników czyli Rosjanie zauważą próbną eksplozję podziemną np. w rejonie Bieszczad". Kogo miał tenże wredny Gierek tak pytać? Kogo Pan cytuje? - prosze o odpowiedź. 2) Skąd Pan wytrzasnał "Tylko, że w 1976 r. ten sam Gierek zapytał, czy Rosjanie wejdą aby pomóc" - czekam na odpowiedź. Dziękuję.

Rambo Rambo
sobota, 16 stycznia 2021, 15:37

Co się prawie udało? Oni nawet nie stali koło zbudowania bomby.

Obserwator
piątek, 15 stycznia 2021, 22:30

Czyżby próba medialnego przykrycia zawiadomień do prokuratury w kwestii naruszenia ustawy o ochronie informacji niejawnych??

GK
piątek, 15 stycznia 2021, 19:53

Plany, o których mowa były odtajnione od wielu lat i są przedmiotem opracowań wielu historyków. Pierwszy plan operacyjny Frontu Nadmorskiego pochodzi z 1965 roku. To o czym mowa w tym artykule, to są radzieckie wskazówki/nakazy, jak powinien być zorganizowany FN. Dodam tylko, że zaakceptowany w 1965 roku polski plan operacyjny był po prostu kopią tego radzieckiego wzorca, w drobnym zakresie poddaną aktualizacji.

Tani
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:15

Eeee popatrz ma mape i mysl ja to czytam tak, Nadmorski front to sily i srodki przeznaczone do przerzucenia na terytorium Danii to ta duza strzalka w tym samym kolorze co koncentracje wojsk. Do tego oprocz sowietow byly przeznaczone nasze wojska obrony wybrzaza. Stad tyle oketow desantowych za komuny w naszej flocie. Facet ta nasza brygada bysmy nic nie zrobili tam szli sowieci my tylko jako pomoc. Caly problem tej sytuacji jest jeden to jest tylko fragment mapy. Gdyby fotka byla calej mapy zobaczylbys zaznaczone podchodzace oddzialy NATO i plan Obrony UW Bo to jest plan obrony. Pamietaj bij sie zawsze na podworku sasiada nigdy nie na swoim. Reg44 mowil o jak najszybszym przezuceniu dzialan na terytorium wroga. A stare polskie powiedzenie mowilo,,najlepsza obrona jest atak,, Atakuje sie po to by zmusic przeciwnika do zmiany ugrupowania wojsk. Urzutowienie czyli formacja pododzialow w ataku i obronie jest inna. I oto loto by przeciwnik byl zmuszony przejsc do obrony. Bo traci wtedy tzw inicjatywe. Lopatologicznie to jest tak kiedy spotkasz w ciemnej ulicy faceta co wyciagnie noz, nie wolno ci uciekac. Ty go atakujesz a on musi uwazac bo noz mu zatrzymasz a masa ciala go powalisz na glebe. Dokladnie o to chodzi w tym planie. Jeszcze raz to nie sa wskazowki to jest mapa UW uzgodniona z Sowietami czyli tak to mialo wygladac. Ostatnia sprawa skad UW ktoredy NATO bedzie atakowac. Info dostarczal wywiad Wojskowy czyli nasi ludzie w NATO. Bo kuklinscy byli wszedzie. A kto to byl nijaki kuklinski powinienes wiedziec.

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 07:58

To nie sa plany rosyjskie tylko Ukladu Warszawskiego. Armia Sowiecka nie wchodzila w sklad sil zbrojnych UW. Nie bylo i nie moglo byc tzw polskiego,czechoslowackiego czy bulgarskiego. Dzialania mialy byc kolektywne czyli wspolne. Dlatego wszystkie dokumenty pisane sa w j.rosyjskim. Dlaczego juz to pisalem to sprawa oczywista kazdy rozumial i umial rosyjski bo wszedzie uczono tego jezyka. O ile dobrze pamietam od 4 klasy szkoly podstawowej do wyzszych studiow czyli tak 10 lat. Jeszcze raz nie ma zadnego narodowego planu to byl plan wspolny.

Drogi
piątek, 22 stycznia 2021, 14:26

Wiceminister obrony narodowej ZSRS był jednocześnie Dowódcą Zjednoczonych Sił Układu Warszawskiego.

Krzys
sobota, 16 stycznia 2021, 14:03

Należ rozróżniać: radzieckie czy rosyjskie. Nie używamy tych określeń zastępczo. Oznaczają coś zupełnie różnego. Poza tym nigdy nie istniało oficjalnie (regulaminowo) coś takiego jak Ludowe Wojsko Polskie. Istniała forma propagandowa, nadająca nowy wymiar socjalistycznej armii: ludowe Wojsko Polskie. Wystarczy poznawać historię, zapamiętywać a przede wszystkim nie utrwalać mitów i półprawd.

Tani
niedziela, 17 stycznia 2021, 04:30

Powinnismy uzywac ksywy ,,sowieckie,,i bedzie jasne o co chodzi. Rosyjskie to po upadku ZSRR.. Bo trudno uwierzyc ze ukrainiec Chruszczow dal Ukrainie Krym i Rosjanie go poparli. Rosjanie nie mieli nic do gadania w tym temacie zreszta powod byl jeden Stalin i glod. Ale Stalin nie byl Rosjaninem tylko Gruzinem. Czyli wyszlo tak Ukrainiec Chruszczow dal Ukrainie Krym jako odszkodowanie za zbrodnie Gruzina Stalina. Bez pol litra nie zrozumiesz wiec powrot Krymu do Rosji jest jak najbardziej sluszny. Bo Stalina wykreowali sowieci nie rosjanie.

X
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:45

Stalin był Osetyncem.

syn śp. Żołnierza Wyklętego (żołnierza WP!!!)
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:20

@ Krzys, czy nie ma kolosalnej różnicy miedzy LWP strzelającym do Polaków od 1944 roku po stan wojenny w latach 80., i WP broniącym Polaków od 1918 do 1948/63 roku, cooo? Nie kręc więc!

GK
sobota, 16 stycznia 2021, 10:24

Ta odpowiedź świadczy o tym, że niestety za bardzo nie orientuje się Pan w całej sprawie, a zabiera głos. Otóż SG WP przygotowywał plany operacyjne FN na podstawie wskazówek otrzymanych z Moskwy. No i ta mapa z 1964 roku to jest właśnie radziecka dokumentacja, na podstawie której "wykonano" polską wersję planu. Dodam tylko, że to nie była ta ostateczna wersja planu na wypadek wojny, którą by wykorzystano. Ostateczny plan był tylko w Moskwie, nasz był podobny do niego, ale jednak nie taki sam. Co do reszty Pana wypowiedzi, to właściwie nie ma co komentować. Nie rozumie Pan czym były Fronty i jak miały działać. Np. FN (nazywany także Frontem Polskim) miał być wspierany przez lotnictwo NRD, oraz przez Zjednoczoną Flotę Bałtycką, co nie zmienia faktu, że pozostałe fronty radzieckie działałyby niezależnie od niego. FN był tak naprawdę drugim rzutem i miał rozpocząć swoją operację dopiero 3 dnia wojny. Nie ma mowy by 3 lub 4 związki operacyjne działały kolektywnie, to jest niemożliwe do realizacji! Nieprawdą jest też, że był jakiś wspólny plan dla całego UW. Siły Zbrojne w Polsce, Czechosłowacji i NRD znały tylko te odcinki na których miał działać. Związek Radziecki nigdy nie ujawniał "sojusznikom" planów dotyczących własnych wojsk. Dlatego jak Pan spojrzy na mapkę w artykule, to zobaczy Pan, że jest tam tylko FN a na południu i północy gdzie miała działać Armia Radziecka jest pustka.

Tani
wtorek, 26 stycznia 2021, 01:13

Facet Front to forma organizacyjna poniewaz reg44 jest trojkowy to 3 Dywizje to Armia ,A 3 Armie Front. Poniewaz Dywizja to ok 8 tys ludzi Armia 24tys to Front 72 tys ludzi. Sam sobie odpowiedzskad w ciagu 3 dni wziasc tylu ludzi. Twojej teorii przeczy tez mapa. Ta kreska nad ktora jest napis jest pozioma czyli nazwa dotyczy tego co jest nad nia a nad nia sa drogi do Danii. Gdyby dotyczyla innego kierunku to miala by zawsze taki kierunek jak wektor do strzalki. Znaki mapy sa standardowe i maja takie samo znaczenie na kazdej mapie. Nie byl zw polskim bo nie dotyczyl walk w naszym kraju ani naszego wojska. Nasza armia nie byla w stanie dac tam 9 Dywizji bo w calym kraju mysmy tyle nie mieli. Nasze Dywizje 1 rzutu byly w slaskim okregu wojskowym i przeznaczone byly na kierunek gl czyli berlinski. W pomorskim okregu wojskowym byla tylko jedna ta co miala isc na Danie z Ruskimi a wspierac je mialo nasze lotnictwo i ruskie. Nie ma przyjacielu zadnej pustki te wszystkie kolorowe symbole dotycza UW i Sowietow lub raczej Sowietow i UW. I na tej mapie nie odroznisz ich gdybys mial w reku Rozkaz Bojowy to tak moglbys rozpoznac jakie jednostki..... A poniewaz nie mamy to nie wiemy i wiedziec nie bedziemy bo cale archiwum UW jest w Moskwie. Z tej mapy wiemy tylko jak mielibysmy sie bronic kiedy NATO chcialo by nas zaatakowac i nic wiecej. Reszta to domysly. Jedno jest pewne i bezdyskusyjne UW agresorem na tej mapie nie jest. Mapy sie nie da interpretowac mape sie czyta jak ksiazke.

GK
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:10

Przykro mi, ale jest Pan w błędzie. Warto uzupełnić informacje zanim zabierze się głos. Polskie Armie wchodzące w skłąd Frontu Nadmorskiego nie składały się z 3 ale z 4 dywizji (!), więc nic takiego jak "organizacja trójkowa" nigdy nie istniało. Np. 1A składać się miała 8, 12 DZ oraz 16, 20 DPanc i jeszcze dodatkowych oddziałów np. 20 BROT, 2A z 4 DZ i 5, 10, 11DPanc oraz 18 BROT itd.... Ponadto Front Polski składał się z trzech armii lądowych i armii lotniczej, w związku z tym nieprawdą jest to co Pan napisał, że Front składa się z 3 armii. Mało tego, np. radzieckie fronty mogły składać się z 6 i więcej armii. Nieprawdą jest, że front to tylko 72 tys. ludzi. Front Polski składał się w różnych okresach miał liczebność 280 tys. do 480 tys! Dywizje 1A (z SOW) nigdy nie miały walczyć na kierunku berlińskim! Na koniec dodam jeszcze tylko, że poza radziecką 2APanc nie ma na mapach FN ŻADNYCH innych armii radzieckich! Poważnie radzę się lepiej zorientować w temacie, zanim następnym razem zabierze Pan głos.

Tani
piątek, 29 stycznia 2021, 04:43

GK ja sie na tym nie znam bo ja czytam mape. Teoretycznie masz racje bo Front moze miec wiecej jak 3 Armie tylko jeszcze raz skad mysmy mieli wziasc tyle wojska? Z tego co ja pamietam Dywizji pierwszego rzutu bylo 5 lub 6 skad to wiem to szeptana propaganda pomiedzy nami podczas spotkan. 500 000 to sf nie bylo zadnej mozliwosci nawet teoretycznej. Bo na tym kierunku tyle nie zmiescisz. Facet ja rozumiem ze sa ludzie co wierza w plaska ziemie. Moja wiara jest inna ziemia jest okragla a mapa jest jasna. Zapis mapy nie pozwala na intepretacje bo kazda kreska kazda litera ma swoje znaczenie. 280tys ludzi to pi razy oko 35 Dywizji na odcinku 100 km to tak na oko. Facet nie wiem jaki badacz ci to napisal ,ja napisze tak to jest niezgodne z reg 44. Na tej mapie nie ma nic niezgodnego z reg 44. Reszty nie komentuje bo szkoda czasu i atlasu. Wojsko to regulaminy i normy i to powinniscie pamietac,. Dla nijakiego Johna Rambo w armii miejsca nie ma. Jakie jednostki nikt nie wie chyba ze ktos dotarl do rozkazu bojowego. Ja czegos takiego nie widzialem ale czytalem rozne interpretacje tych map. Ja ich nie interpretuje tylko czytam. Co przeczytalem to napisalem. Ja tam zadnych armii z numeru nie widze. Bo to jest plan i gosciu ty tego nie rozumiesz. Nie powinno byc linii ciaglych tylko wszystkie przerywane. A dlaczego juz pisalem. Linia ciagla oznacza zrealizowane czyli wojska powinny tam byc. Byly tam? Nie, bo to jest plan. Ostatnie moje zdanie w tym temacie. Jesli masz jakies uwagi to musisz czytac symbole na tym mnie mozesz zagiac bo mnie szkolono do poziomu dowodcy batalionu. Symboli wyzszej polki nie znam bo mnie nie szkolono. Juz to pisalem za komuny kazdy wiedzial tylko tyle ile musial i ani mm wiecej. W pewnym okresie czasu u nas furore robil nijaki Suworow agent GRU ktory pisal duzo ksiazek na temat armii sowieckiej. Jego sztandarowa pozycja to ,,Lodolamacz,, Facet nie ma pojecia o czym pisze bo na temat armii sowieckiej nie wiedzial nic. Bo agentow wywiadu wojskowego z gory skazywano na odstrzelenie i nie uczono ich nic co by mogli sprzedac. Agentem tego wywiadu czyli GRU jest obecny prezydent FR W Putin.

GK
piątek, 29 stycznia 2021, 10:25

I po co to filozofowanie? Skoro się "facet" nie znasz, to nie wprowadzaj innych w błąd. Idź do najbliższego IPNu, poproś by Ci udostępnili plany operacyjne FN i dokumenty sporządzone przy ich przygotowaniu i je sobie poczytaj. Później porozmawiaj z oficerami ze SG WP i dowiedz się więcej. Zobaczysz jak śmiesznie jest to co tutaj napisałeś. W rejonach wyjściowych w 1 dniu operacji FN (3 dniu wojny w Europie) miało być ześrodkowanych aż 8 dywizji, 4 brygady rakietowe, PTBRy i jeszcze inne oddziały i pododdziały podporządkowane bezpośrednio frontowi! Później miały być one wzmocnione jeszcze dywizjami z 3 Armii (z WOW). To dlatego początek operacji był taki newralgiczny, kilka ładunków nuklearnych wycelowanych w miejsca gdzie stłoczono taką masę sprzętu i ludzi i nie ma już polskich sił zbrojnych, zanim jeszcze ktokolwiek wyda pierwszy rozkaz. I nie, 280 tys. żołnierzy to wcale nie 35 dywizji, mniej gier więcej nauki :)

Tani
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:00

Facet to co ty piszesz tego na mapie nie ma. Ja wrozbiarstwa nie uprawiam. 8000 ludzi to etat Dywizji zgodny z reg 44. I tyle mojego w tej dyskusji. I PN nie ma nic Chyba ze ma dojscia w Moskwie. To co podpisales to bzdura nie ma czegos takiego jak pododzialy podporzadkowane D-cy Frontu. Dowodcy Frontu ZAWSZE sa podporzadkowane oddzialy. Jaka jest roznica . Pododzial to pluton kompania,batalion czyli jednostki niesamodzielne. Oddzialy to Dywizja,Brygada,Korpus. Oddzialy te za komuny nosily nazwe samodzielne lub z ruskiego independent. Co oznaczalo ze byly podporzadkowane dowodcy wyzszego szczebla. Typowymi takimi jednostkami byly nasze pulki ciezkich czolgow Is2 podczas wojny byly one podporzadkowane Dcy Armii i on przydzielaj go dcy dywizji jako wsparcie zadania. Po wykonaniu zadania pulk wracal do dysp Dcy Armii

GK
środa, 3 lutego 2021, 10:58

Ano właśnie, nie rozumiesz nawet łańcuch dowodzenia, nie masz pojęcia czym różni się podporządkowanie dowódcy armii od podporządkowania dowódcy frontu. Wcześniej zmyśliłeś jakąś "organizację trójkową", wykazałem, że to bzdura, później piszesz, że w IPN-ie nic nie ma, a jest cały zbiór dokumentów operacyjnych. Właściwie co nie napiszesz okazuje się być zmyślone. Trzeba się z tym pogodzić, że kompletnie nie znasz tematu i nie masz pojęcia o czym piszesz.

GK
piątek, 29 stycznia 2021, 18:21

korekta, WOW to była 4A a nie 3. trzecia była AL

Tani
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:32

Dla lubiacych tylko, Jesli znacie skale mapy mierzycie dlugosc tej kreski i macie szerokosc tego frontu. Teraz dane, Reg44 okreslal ze Dywizja naciera na szer 8 km Broni odcinka o szer 12 km To sa wartosci max czyli jak dowodca Armii jest bogaty to moze dac jej do natarcia odcinek 4 km ale nie moze dac np 9km. W natarciu odcinek przelamania czyli miejce wdarcia sie sil wlasnych w obrone npla to 500m. Na tym odcinku musicie zapewnic przewage 3:1. Jak to liczyc,powinienes wiedziec co za wojsko broni tego odcinka. Np broni batalion zmot armii USA. Przeprowadzasz porownanie sil oceniasz jego wartosc bojowa. Bierzesz knige i patrzysz ma to i to a ja mam to i to i mnoze to razy 3. Teoretycznie jesli ocenisz ze ten batalion jest 3 razy lepszy musisz atakowac pulkiem. Nie ma na to zadnego przelicznika ty jako dowodca decydujesz. Reg44 czy instrukcja pola walki dotyczyla tylko wojsk ladowych dlatego strategiczny ma calkiem inne znaczenie jak potoczne. Strategiczny to wazny istotny. Powstal on znacznie pozniej ale nazwano go na czesc Bagrationa bo wykorzystano koncepcje wojenne ,,naszego,, marszalka K Rokossowskiego. Na zachodzie czesto pisze sie P-44 co jest bledem bo P w j rosyjskim to nasze R.

Tani
niedziela, 17 stycznia 2021, 19:16

Mam propozycje zeby zostawic ideologie i propagande a pogadac o tej mapie. Ta mapa to ,,mapa matka,,na podstawie ktorej kazdy kraj pisal do niej uszczegulowienie. Autorem tej mapy jest Zjednoczone Dowodztwo UW po UZGODNIENIU z nacz dow Armii Sowieckiej. W naczelnym dow UW pracowali oficerowie sztabowi delegowani przez wszystkie kraje czlonkowskie. Aby zostac takim oficerem trzeba bylo skonczyc Wyzsza Szkole Wojenna w Moskwie. Absolwenci tej szkoly nosili po prawej stronie na kieszeni munduru czerwona gwiazde. West Point dawalo sygnety a Sowieci gwiazdy. Ci oficerowie wg regulaminu 44 tworzyli zalozenia ktore szly do uzgodnienia z Sowietami a nastepnie gotowa mapa szla do krajow czlonkowskich i tam oficerowie sztabowi rysowali mapy dla nizszych szczebli Czyli ,armii,dywizji,pulku,batalionu. Ponizej szczebla batalionu mapy sie nie uzywalo tylko szkic sytuacyjny. Ta mapa dotyczy pewnego okresu czasu i czyta ja sie tak poczatek znaku to pozycja wyjsciowa koniec grota pozycja na koniec obowiazywania znaku. Grot oznacza kierunek przesuwania wojsk z tym linia ciagla dokonany przerywana planowany. Sily wlasne zawsze byly zaznaczone kolorem czerwonym, niebieskie zawsze npla. Mapa jest ZAWSZE zalacznikiem do rozkazu bojowego i w tym rozkazie wymienione sa jednostki ktorych on dotyczy. Aktualizacje mapy dokonuje sie dwa razy na dobe bo dwa razy na dobe kazda jednostka miala obowiazek zlozenia meldunku np 8 rano i 20 wieczorem. Do szczebla batalionu meldunek byl ustny od batalionu wzwyz pisemny. Uklad Warszawski obejmowal kraje sygnatariuszy i Sowietow ale tylko do Uralu. Co sie dzialo za Uralem UW nie interesowalo to byla wylaczna dzialka Sowietow. Na tej mapie ujete sa tez wojska Sowieckie. Musisz powiadomic kazdego dowodce jakie oddzialy dzialaja po lewej i prawej stronie bo moze dojsc do ostrzelania wojsk wlasnych. Panowie to wszystko bylo zorganizowane i dzialalo ja bylem na Tarczy88 i cwiczyly wspoldzialanie 4 armie oprocz sowieckiej. Byli Bulgarzy,Czechoslowacy,Niemcy z NRD i my. I to dzialalo. Ja sie ideologia nie zajmuje mnie interesuje taktyka czyli sposob dzialania. Na wojskowej mapie macie wszystko o ile znacie symbole i regulamin 44 to sobie wszystko ,,przeczytacie,, Ale musicie pamietac ,nie wolno bylo rysowac na mapie tylko na kalce,mysmy uzywali papieru sniadaniowego zamiast kalki bo byly braki w zaopatrzeniu. Druga sprawa za Komuny mapa byla dokumentem tajnym i trzymano ja w tzw kancelarii tajnej. I nie mialo to zadnego znaczenia czy byla cwiczebna czy bojowa. Oficerowie uzywali specjalnych linijek z odp symbolami w skali. Linijki te byly u nas bardzo popularne jak sowieci wracali do domow to sprzedawali je na targowiskach. Majac taka linijke przykladales ja do mapy i miales wszystkie info dl,szer,pow lasu itd. Konczac powtorze jeszcze raz oprocz mapy trzeba miec rozkaz bojowy. Co w nim jest? 1/opisanie sytuacji 2/wojska wlasne 3/wojska npla 4/zamiar wydajacego rozkaz 5/wyznaczenie wojsk do wykonania zadania czyli wydzielenie sil i srodkow Odpowiedzialnymi za rozpisanie rozkazu na szczegoly byli szefowie sztabu Tak jak z ta mapa na samym koncu byla mapa batalionu Ona byla zgodna co do milimetra z ta narysowana w Moskwie. Kierunek byl jeden.... od ogolu do szczegolu Na koniec nie uzywajmy okreslen kategorycznych zycie pokazuje ze ze wspoldz z Armia Sowiecka nie bylo zadnych problemow,po co szukac daleko tzw inwazja na Czechoslowacje dokladnie to pokazala. Ale jak chcecie wierzyc w bajke o zelaznym wilku to prosze bardzo.

GK
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:12

Mam propozycję, żeby zostawił Pan już ten temat, bo przykro się czyta to co Pan pisze. Żeby podejmować dyskusję niestety trzeba mieć jakąś wiedzę na poruszany temat.

prawdziwy fan p.Davien'a
wtorek, 19 stycznia 2021, 09:19

Jeżeli, na Drawsku,to Pan(d.Obywatel)był w helikopterze ,który nad obozowiskiem krążył by znaleźć miejsce do ladowania(panika głosiła że to sam Siwicki),to musiał Pan być pod wrażeniem tempa w jakim pododdz.10 SDPanc im.BAR sp... tj wyszły na pas taktyczny i strzelnice.A może Pan pamięta 660 z Sarną ,który zakopał się w piachu i Zawodowego ,który chciał mam pomoc i odpalił świecie dymne. Komenda Poligonu myślała, że to pożar i wysłała Starą 66 z piaskiem na pace.W nagrodę (kwasem do akumulatorów )musiałem czyścić menazki całego (...).Oczywiscie dokładnie płucząc.To był nieszczęśliwy poligon zginęli, w wypadku drogowym żołnierze.

Tani
wtorek, 19 stycznia 2021, 17:20

Facet ja nie bylem zawodowym ale napisze Ci tak. Gdzie jest armia i ostra amunicja tam sa wypadki. Bo ludzie sa tylko ludzmi i czasami popelniaja samobojstwo. Nie ma szczesliwych i nieszczesliwych miejsc. Ma sie szczescie lub sie go nie ma. I taka ciekawostka wymagana forma byla obywatel. Mysmy zwracali sie do oficerow starszych przez forme Pan i nikt mnie nie poprawial ale tylko w kontaktach osobistych. To nie dotyczylo oficerow politycznych. Ja bylem tzw ,,bazantem,, Czyli absolwentem uczelni cywilnej na obowiazkowym przeszkoleniu wojskowym. Z tej formacji wywodzi sie caly korpus oficerski wojsk rezerwy pewnie do dzisiaj.

Tani
niedziela, 17 stycznia 2021, 17:20

Facet popatrz na ten fragment mapy. Tam masz narysowane wszystko. Czerwoni to jestesmy my,niebiescy to Oni czyli NATO. Mysmy na polnocy nie mieli wojsk tzw pierwszego rzutu. Bo jeszcze raz do UW byly przyporzadkowane tylko konkretne jednostki byly to najlepsze nasze jednostki. Reszta stanowila odwod. Nie ma mozliwosci zmob 2 rzutu w trzy dni. Ile? To jest info niejawne. Ludzie,info o systemie mob kraju jest nie jawne i nie wolno tego publikowac w otwartej przestrzeni. Sa to normy i tyle. Reszte macie na mapie. UW dotyczylo tylko tzw Demoludow ,Sowieci byli poza struktura wojskowa. Czyli nie dochodzilo do wymiany sprzetu pomiedzy nimi i nami. Nie bylo naszych rakiet,bo przejmowali je od nas niemcy z nrd,a od nichWegrzy my przejmowalismy od Bulgarow itd. Rozliczenie mialo byc po wojnie. Byl to zwykly uklad militarny obronny. Znajdzcie sobie cala mape to zobaczycie. Kiedy mnie tego uczono nie wierzylem. Uwiezylem kiedy Radek odtajnil mapy. Nie bylo zadnego ataku i goscie sa smieszni jesli pisza o tym. Trzeba poczytac o taktyce i tam wszystko jest.

hmmm
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:13

Nieprawda. Symbolika tej mapy i użyte na niej kolory oznaczają zupełnie coś innego. Warto najpierw się nauczyć czytać takie mapy, zanim zabierze się głos.

Tani
piątek, 29 stycznia 2021, 04:45

Wiec facet wal. Bo jak mowi stare polskie powiedzenie Uczyl ....

hmmmm....
piątek, 15 stycznia 2021, 17:44

kogo to obchodzi ???

tut
niedziela, 17 stycznia 2021, 01:01

Lepiej być cicho i być uważanym za głupca, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Lubomir J.
sobota, 16 stycznia 2021, 15:13

To jest wiedza dającą szansę refleksji np, na temat źródeł i przyczyn naszej obecnej sytuacji. Oczywiście szansa na myślenie też może wzbudzać reakcję : "kogo to obchodzi ???"

Krzys
sobota, 16 stycznia 2021, 14:05

Nie znając przeszłości nie zrozumiesz w pełni tego co się dzieje dziś.

Hmmm historyków?
sobota, 16 stycznia 2021, 09:33

Nie wiem czy wiesz ale istnieją tacy ludzie co zajmują się historią, nazywamy ich historykami.

Opel
sobota, 16 stycznia 2021, 10:38

Tak tak. Niszowy zawód aczkolwiek w Polsce rozrosniety do absurdu. Dlatego ciągle grzebiemy w historii a pomysłów na przyszłość całkowity brak. Dla zwykłego człowieka te dane są jak papier toaletowy.

Prawda
piątek, 15 stycznia 2021, 17:05

W końcu dowiemy się prawdy o naszym LWP i miłości do państw zachodnich.

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 07:14

Nie bylo zadnego Ludowego Wojska Polskiego. Nie istnieje zaden dokument oficjalny czyli urzedowy ktory by nosil ta nazwe. To sie nazywalo ,,Sily zbrojne PRL,, Natomiast na kazdym dokumencie bylo Minister Obrony Narodowej. Po co pisac nieprawde ja mam takie dokumenty z tej epoki. Co do napasci to juz pisalem To mialo byc uderzenie wyprzedzajace na podchodzace oddzialy NATO. Ta forma jest z def forma obrony czyli defensywna. Ja bym chcial zeby usa odtajnilo plany operacyjne. Ale oni tego nie zrobia

zyg
sobota, 16 stycznia 2021, 15:34

masz rację nie było żadnego "Ludowego Wojska Polskiego" tylko "Siły Zbrojne PRL". To wojsko miało tyle wspólnego z "Polskim" czy Polską że wcielano do niego Polaków którzy musieli przysięgać "obronę socjalizmu i wierność braterskiej Armii Czerwonej". Zresztą już w momencie sformowania w 1943r nie było to żadne "Wojsko Polskie" tylko wg międzynarodowych konwencji bezprawnie utworzone polskie jednostki Armii Czerwonej dowodzone przez Sowietów. Formowanie jednostek z jeńców wojennych oraz pobór na terenach okupowanych jest zabronione nie tylko artykułami III i IV Konwencji Genewskiej 1929 (nie uznawanej przez ZSSR - zresztą nawet gdyby podpisali nie uczyniłoby to żadnej różnicy) ale również Konwencją Haską 1907 której sygnatariuszem była Rosja. Sprawę tą wyjaśnia w detalu oficjalna nota rządu RP z września 1943. Twoje stwierdzenie: "to miało być uderzenie wyprzedzające na podchodzące oddziały NATO" odzwierciedla sowiecko-komunistyczną hipokryzję i zakłamanie której dziś jesteśmy świadkami w teoriach propagandy Moskwy o "NATO które było gotowe zabrać Krym" czy bredniach Łukaszenki o "Polakach marzących o odebraniu Brześcia i Grodna". No ale "czym skorupka za młodu .." Aby było ciekawiej kilka miesięcy temu Rosja wycofała się z protokołów Konwencji 1949 dot ochrony ludności cywilnej w strefach konfliktu, najprawdopodobniej ma to związek z rosyjskimi zbrodniami wojennymi w Syrii i opisaniu ich w ubiegłorocznym raporcie ONZ. (P.S. masz jakieś problemy z polską czcionką?)

Postrzeleniec
sobota, 16 stycznia 2021, 23:52

Wg sowietów, żołnierzez polscy wzięci do niewoli nie byli jencami wojennymi. Chociaż w świetle prawa miedzynarodowego wyglądało to na odwrót

gnago
środa, 27 stycznia 2021, 20:37

I mieli rację Stalin nie podpisał układu w Helsinkach i formalnie mieli jedynie pliennych bez żadnych praw

czuwaj!
sobota, 16 stycznia 2021, 21:10

Czujny jak zawsze !

ciekawski
piątek, 15 stycznia 2021, 16:07

Co to jest za rakieta na tym zdjeciu ???? Jaki miala zasieg ?

Hiro
sobota, 16 stycznia 2021, 11:58

Jest to rakieta ziemia ziemia 8 k11,zasięg ok600 lkm.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 21:36

Jak o to R-11 o zasiegu 170-270km ile mozna tłumaczyc.

Piotr
piątek, 15 stycznia 2021, 20:59

Wygląda na zestaw z rakietami mars.. 300-350km.. Tak.. zasięg kiedyś mieliśmy artylerii porządny.. a teraz max. 42 km.. boli prawda??

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:08

2K1 Mars miał zasieg od 7 do 18km. A to na zdjeciu to zestaw R-11(Scud-A) o zasiegu 170-270km i CEP liczonym w kilometrach( ot taka V-2 zmniejszona o połowę)

sobota, 16 stycznia 2021, 09:33

A celność jaka była?

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:09

Liczona w kilometrach?

Tani
sobota, 23 stycznia 2021, 07:40

Dla atomu w oko,a teraz powaznie Korea i Iran maja jeszcze klony tych rakiet podobno sa calkiem calkiem. O naszych nie napisze nic bo nic nie wiem. Bo to bylo tajne.

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 07:20

To je scud czyli bron operacyjna ruscy mieli dla nich glowice nuklearne dla nas. Wyrzutnie posiadaly mechaniczny system nawigacyjny to bylo takie cos jak sejsmograf. Wkladales mape i rysik rysowal ci trase przejazdu. Nie trzeba bylo dowiazywac wyrzutni z mapa. To byl taki gps bez satelitow. Znam go bo po zezlomowaniu wyrzutni systemy te trafily do wozow dowodzenia artylerii.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:09

Tani R-11 to była taka V-2 zmniejszona o połowę o CEP liczonym w kilometrach:)

gnago
środa, 27 stycznia 2021, 20:42

Upłynęły dekady i w dzisiejszych klonach liczona jest w metrach zwłaszcza jak system nawigacji patrzy na Baidu,Glonas i Galileo

Andy
piątek, 15 stycznia 2021, 20:44

To kompleks rakietowy R-11M, Scud-A

Gustlik
piątek, 15 stycznia 2021, 20:44

Pocisk balistyczny operacyjno taktyczny SCUD A przenoszący głowice konwencjonalne i jądrowe

Mc Pyra
piątek, 15 stycznia 2021, 20:43

Polski SCUD R-11, rozwinięcie V-2. Zasięg nie więcej niż 200km.

Olo
sobota, 16 stycznia 2021, 10:39

To i tak więcej niż dzisiejsze ledwo ledwo 40 km. My ciągle w epoce kamiennej.

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 07:26

On nie polski tylko UW. To byl system jednostek Sil Zbrojnych Ukladu Warszawskiego. Jednostki rakietowe nie podlegaly MON tylko Zjednoczonemu Dowodztwu Sil Zbrojnych Ukladu Warszawskiego. To byly nasze jednostki oddane UW. Musicie o tym pamietac

GK
sobota, 16 stycznia 2021, 18:00

Nieprawda! W Wojsku Polskim były 3 brygady podlegające dowództwom armijnym i jedna brygada frontowa, ponadto w dywizjach były dywizjony rakiet taktycznych podlegające dowództwom odpowiednich dywizji. Żadne z wymienionych wyżej oddziałów i związków taktycznych nigdy nie podlegało bezpośrednio Sztabowi ZSZ bo to kompletnie nie miałoby sensu. Natomiast faktem jest, że decyzję o użyciu broni jądrowej mógł podjąć jedynie dowódca ZSZ na podstawie rozkazu ze SG ZSRR, ale ta decyzja później i tak musiała być przekazana do sztabu FN, a stamtąd do odpowiednich sztabów armii.

Tani
niedziela, 17 stycznia 2021, 05:11

Jeszcze raz to byla bron UW miala byc urzyta w jednostkach oddelegowanych do UW. Tu nie chodzi o podleglosc tylko o to ze po zakonczeniu tury sprzet przejmowali inni. Jeszcze raz Wam napisze zasada byla prosta Dywizja byla na froncie 8-10 dni potem odchodzila na odpoczynek. Jej sprzet przejmowali inni np Czechoslowacy zwyklym protokolem zdawczo odbiorczym gdy wracala przejmowala sprzet od Dywizji np Wegierskiej ktora odchodzila na odpoczynek. Ta zasada dotyczyla wszystkiego Scudow tez. Te jednostki rakietowe byly wszystkie UW. Toczki tez. Uzbrojenie specjalne mieli tylko sowieci wiec decyzja o ich uzyciu byla tylko ich. Juz to pisalem ale powtorze,jednostki nasze oddane pod dow UW to byly jednostki tzw pierwszego rzutu mialy pelne stany etatowe i najnowszy sprzet. Zdarzalo sie ze mialy sprzet ktorego nie mialo WP. Np 6 Pomorska Brygada Pow -Des miala fagoty ktorych wp nie mialo ale to byla jedy na jednostka pierwszego rzutu w warszawskim okregu wojskowym.

syn śp. Żołnierza Wyklętego (żołnierza WP!!!)
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:24

@GK: W Wojsku Polskim nigdy nie było żadnych rakiet, tym bardziej taktycznych, poza tymi "rakietami" dowodzonymi przez gen. Józefa Bema. Ty masz na myśłi pewnie LWP, ale to inna historia, nie-polska.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 21:40

W WP były pociski rakietowe OTR-21 Toczka używane do 2006r, były i są pociski do zestawów BM-21, Langusta o zasiegu do 43km, kupilismy własnie pociski o zasiegu do 300km wiec coś chyba ci nie wyszło:)

sobota, 16 stycznia 2021, 15:04

Pamietamy ze ta broń wywodziła się z V-2

Tani
piątek, 29 stycznia 2021, 04:49

Wszystkie rakiety wywodza sie z V2 amerykanskie tez. Ona byla na paliwo ciekle i sterowanie bylo zyroskopowe czyli bezwladnosciowe. Z tego co mi wiadomo to rakiety strategiczne tez super celne nie sa

gnago
środa, 27 stycznia 2021, 20:49

Nie nie wywodziła się , a owszem kosmiczne tak i jankesie i sowieckie i francuskie

Heniek
piątek, 15 stycznia 2021, 20:31

R-17, albo jak kto woli Scud-B.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:10

R-11 albo jak wolisz Scud-A

GK
sobota, 16 stycznia 2021, 10:53

To nie jest R-17 tylko R-11M, znane także jako Scud A, SS-1b

Z prawej flanki
piątek, 15 stycznia 2021, 20:28

Zwyczajny Scud. Małpia wersja jaką miało LWP, osiągała 170km.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 21:41

Nie 170 bo to by oznaczało ze nasze R-11 były w wersji jadrowej, ale 270km bo tyl miała wersja konwencjonalna.

Tani
piątek, 29 stycznia 2021, 04:52

Nie bylo takiej czy takiej,nasze mozna bylo uzbroic w glowice specjalne i te glowice byly dla nich w naszym kraju ale pilnowali ich sowieci.

Edek
sobota, 16 stycznia 2021, 10:40

Za to dzisiaj zamiast malpiej wersji mamy wysokozawansowane analizy i dialogi. Zasieg: terytorium kraju.

ZeroOpl
piątek, 15 stycznia 2021, 22:54

Gbyśmy dzisiaj mieli wlasną artylerię rakietową o podobnym lub nieco większym zasięgu i lepszym CEP jak ten Scud to byłby nie lada wyczyn...

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 02:11

Aha wiec chciałbys w WP archaik będący zmniejszonym V-2 i CEP rzedu ilu kilomtrów?:)

gnago
środa, 27 stycznia 2021, 20:51

Mentalnie w latach 80 tych się zatrzymałeś? Głowica z naprowadzaniem GPS i mamy błąd kołowy ok 5 m przy precyzji cywilnej a wojskowej to do 2 m bodajże

Tani
piątek, 29 stycznia 2021, 04:57

Nie zrobisz tego bo ta rakieta leci cala i nie oddziela sie glowica. Po prostu nie oplaca sie . Irak atakowal ni i Izrael i z tego co pamietam spadaly cale rakiety a nie glowice. To prosta i tania rakieta operacyjna czyli tak na 200km. 300 km to strategiczna ale to juz bylo poza naszym zasiegiem. Zreszta sowieci je przedali do wielu krajow.

GK
sobota, 16 stycznia 2021, 17:41

SCUDy to nie "artyleria rakietowa" tylko wojska rakietowe do działań w głębi operacyjno-taktycznej, to jest zupełnie inna bajka, inne zadania! Artyleria rakietowa to katiusze i ich późniejsze modernizacje, np. grady.

Tani
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:59

Stopnie 1/taktyczny2/operacyjny3/strategiczny Scud to drugi stopien Toczka to artyleria naziemna bo 1 stopien Tak mowil reg44 Ta roznica wychodzila z podporzadkowania wojsk Jednostki rakietowe byly podporzadkowane szczeblowi operacyjnemu czyli d-cy Armii ale wykonywac mogly zadania na rzecz Dcy Dywizji czyli szczebla taktycznego.

GK
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:40

Bzdura, Toczka to zestaw rakiet taktycznych a nie żadna "artyleria naziemna" cokolwiek ten wymysł miałby oznaczać.

Tani
piątek, 29 stycznia 2021, 05:02

Tak mam na swiadectwie. Wydanym przez MON. Inaczej nie umiem napisac,mam uprawnienia na Toczke. Na Scuda nie. Malo tego odpalalem na cel Toczke. A celem byl Paryz to na egzaminie.

GK
piątek, 29 stycznia 2021, 11:58

Przez MON? A czy czasami nie powinno być przez WRiA?

Tani
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:17

Uprawnienia nadaje MON. To sa panstwowe uprawnienia. Jak i prawo jazdy.

Pułkownik
środa, 3 lutego 2021, 10:54

a potrafisz w ogóle rozszyfrować skrót WRiA, bo jestem w 100% pewny, że to właśnie oni wydawali wszelkie świadectwa kwalifikacji w tym zakresie :)

Tani
niedziela, 17 stycznia 2021, 05:11

Toczka to artyleria naziemna

Tani
środa, 3 lutego 2021, 20:09

Faceci nic nie bede rozszyfrowywal bo to to bylo dla zawodowych. Ja tego Korpusu na zadnym papierze nie mam. Odznaki tez nie nosilem bo mnie jej nie wydano. Reg mowil ze gdyby mi ja wydano to musialbym nosic. Taka ciekawostka nas mogl kontrolowac tylko tzw patrol oficerski WSW. Mielismy pagony obszyte bialo-czerwonym sznurkiem. Na koniec nie podlegalem d-cy jednostki tylko Komendantowi WKU. O moich miejcach praktyki decydowal D-ca Okregu Wojskowego. W sumie mysmy byli bardziej partnerami niz podwladnymi dla dowodzacych Jednostkami. Tak bylo za PRL.

Janek
piątek, 15 stycznia 2021, 19:47

SS-1b, Scud-A. 170km

Monkey
piątek, 15 stycznia 2021, 14:44

Bardzo dobra inicjatywa. Wiedza ani nie szkodzi, ani nie boli. Z historii można się wiele nauczyć. Oby tylko było jak najmniej propagandy, a jak najwięcej myślenia.

Wera
sobota, 16 stycznia 2021, 10:42

Sama historia niewiele wnosi. Trzeba umieć myśleć w kategoriach przyszlosciowych. Zrozumieć świat który nas otacza technologię i wyciągać wnioski. Sama historia to dreptanie w miejscu. My mamy samych historyków i jak wygladamy: skansen ciemnoty na obrzeżach cywilizacji. 4 świat.

Tweets Defence24