WZL1 gotowe do produkcji dla PAC-3MSE

7 lipca 2021, 12:04
PAC3MSE_Chorwacja_Sgt_Alexandra_Shea
Wyrzutnia z pociskami PAC-3 (po prawej) i PAC-3 MSE (po lewej). Fot. Sgt. Alexandra Shea/US Army
Reklama

W zakładach WZL1 w Dęblinie zostały zainstalowane maszyny służące produkcji kontenerów startowych pocisków PAC-3MSE, które stanowią istotny element systemu Wisła.  Ten kluczowy etap świadczy nie tylko o naszym stałym zaangażowaniu w rozwijanie głębokich relacji partnerskich z polskimi firmami, ale także o sile relacji, jaką mamy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej – uważa Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Ten ekscytujący, nowy projekt jest tylko jednym z 15, które realizujemy z polskimi firmami w wyniku wybrania przez polski rząd naszego pocisku PAC-3 MSE do obrony swoich obywateli przed zagrożeniami, takimi jak taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i statki powietrzne.

Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Koncern Lockheed Martin dostarczył od niemieckiego producenta system nawijarek, który będzie używany do produkcji komór kontenerów startowych pocisków PAC-3MSE, stanowiących kluczowy element polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji. Jest to pierwszy sprzęt produkcyjny, który zostanie zainstalowany w nowej hali produkcyjnej komór kontenerów startowych, wybudowanej przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Dęblinie m.in. na potrzeby programu Wisła.

image
Art. WZL1

Nowy zakład mający powierzchnię 3 tys. m2, będzie w stanie produkować do 150 kontenerów startowych rocznie. Komory startowe, które są kluczowym elementem systemu obrony przeciwrakietowej, stanowią nie tylko podstawową obudowę konstrukcyjną pocisku PAC-3 MSE, ale również interfejs między pociskiem a elementami układu wyrzutni. Dzięki dostarczeniu sprzętu pozwalającego uruchomić w WZL1 linię produkcyjną zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE, Polska poczyniła krok naprzód w zakresie swojego zaangażowania w produkcję tych pocisków. 

Pocisk PAC-3 MSE wykorzystuje technologię „hit-to-kill”, która pozwala wykrywać, śledzić i przechwytywać zagrożenia w postaci taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i statków powietrznych za pomocą bezpośredniego uderzenia. Polska oraz 10 innych państw wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE. Są one podstawowym uzbrojeniem systemów Patriot zakupionych przez Polskę w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Zdolności budowane w WZL1 są realizacją jednego z kilkunastu zobowiązań offsetowych Lockheed Martin, umowy wykonawcze zawarto w marcu 2019 roku.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 70
Reklama
Kom Bryg
wtorek, 13 lipca 2021, 12:18

Fajnie. Niech się Polska zbroi. Wróg stoi u bram a zielone ludziki z bronią pancerną kupioną w kioskach z gazetami w rosji, czekają na sygnał kierunkowy od "uciemiężonej" mniejszości rosyjskiej aby ją obronić.

189
niedziela, 11 lipca 2021, 11:21

Kurde, pierwszy lepszy zakład ślusarsko - spawalniczy robiłby te kontenery bez użycia "specjalnych nawijarek", które zostały zakupione za grube miliony . BTW, pan Orzyłowski, od czasu wdrażania F-16,nieźle się ustawił.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
niedziela, 11 lipca 2021, 14:56

Nie ,to nie ruska kratownica,z łatanymyni blachownicami ,to spawanie poddozorowe.Specjalne nawijarki to do przeciagania drutu na oczkach na mniejsze średnicę.Co ma drut wiązalkowy do spawania kontenera????

Franz Maurer
sobota, 10 lipca 2021, 05:22

Może jeszcze uruchomią produkcję tych przycisków do odpalania rakiet ... najlepiej z plastikowych nakrętek po napojach...

prawdziwy fan p.Davien'a (?)
niedziela, 11 lipca 2021, 15:04

Od dawna już to produkują w Polsce,podświetlane i nie.Bierzecie to w tys. szt.,jedne made in G.,te same ale taniej do np. szaf sterowniczych ,bezpośrednio od producenta.

Obywatel RP
czwartek, 8 lipca 2021, 12:57

Program Wisła może ruszać krok w dobrą stronę myśląc o pokoju szykuj się do wojny stara prawda jakże aktualna szczególnie że wróg jest nie tylko na zewnątrz ale także w kraju.

Vanclaw
czwartek, 8 lipca 2021, 16:00

Prawda, prawda i jeszcze raz najświętsza prawda

dywersant
czwartek, 8 lipca 2021, 12:18

Zaiste ekscytujące.... nic mnie tak nie ekscytuje jak wszelkiej maści kontenery... w duchu już możemy czuć się zwycięzcami wszelkich potencjalnych konfliktów! ;P Czuję się bezpieczniej... ufff!

Stan
sobota, 10 lipca 2021, 17:50

Kartonowe państwo,bezpieczniejsze przecież w kontenerze

TrzcinQ
czwartek, 8 lipca 2021, 10:23

Kontener to bardzo ważny element całości uważam :/

liczykrupa
czwartek, 8 lipca 2021, 09:49

ile kontenerów za rakiete?jak ponizej 100 to sie opłaca.

Rakieta
środa, 7 lipca 2021, 19:04

Ten kontener jest tak kluczowy dlatego że PGZ opracowała technologie strzelania bez pocisków!

Edmund
środa, 7 lipca 2021, 18:55

Prawda jest taka, że Polska w zakresie transferu technologii od tej firmy uzyskała więcej niż ktokolwiek inny. Pewnie, że chciałoby się posiadać wszystkie technologie, jak np. silnik i głowicę tylko, że od początku to było niemożliwe do uzyskania przez nikogo. Niby jak wyobrażacie sobie pozyskanie technologii, w którą te koncerny amerykańskie włożyły 30 razy więcej pieniędzy niż wynosi zakup przez Polskę? Wyobraźcie sobie analogiczną sytuację, że w roku 2023 Słowacja kupuje 10 Borsuków, ale żąda takiego offsetu, aby mogła go produkować i sprzedawać na cały świat. To dokładnie ta skala. Dlatego żądania uzyskania większego transferu technologii w takim przypadku są nieuzasadnione, a sam kontener dla systemu Patriot to nie zwykłe pudełko, ale element systemu. Jeśli chcemy pełnej technologii to dogadajmy się z Koreańczykami w sprawie ich systemów rakietowych albo czołgu - albo zrobi to ktoś inny.

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 08:22

Sekcja silnikowa do PAC-3MSE bedzie produkowana w Polsce wiec to juz mamy, natomiast jakoś nie widze w Polsce zakładów zdolnych produkować głowice z radarem aktywnym, może PIT radwar po długim przygotowaniu. natomiast wyrzutnie M903 maja powstawac w całosci w Polsce, była tez oferta Raytheona na kompletna fabryke produkujacą SkyCeptory dla wszystkich uzytkowników. Koreańskie OPL powstaje przy współudziale i to znaczącym Rosji. albo pochodziwprost z USA jak Patrioty.

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 21:15

Jak kupisz 20 baterii, jak Niemcy, to mozesz liczyc na rransfer technologii i produkcje glowic

BUBA
czwartek, 8 lipca 2021, 07:12

Jak przeprowadzisz przetarg w któym nie ogłaszasz zwycięzcy przed jego rozstrzygnieciem to uzyskasz więcej. Jak przed końcem przetargu są "przecieki" i oficjalne stanowisko kto wygra to masz minimum.......................................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................................... Łatwo znajdziesz propozycję offsetu Izraela czy MBDA w internecie i to wróżnych przetargch...........

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 13:07

BUBA jak poszukujesz sprawdonego i dizałajacego systemu antybalistycznego i antyrakietowego to wybór masz jeden: Patriot. Izrael nie ma systemu ala Patriot, MBDA tak samo. A jak chcesz offset to kup od ruskich S-75, zobaczysz co dostaniesz:)))

BUBA
piątek, 9 lipca 2021, 09:14

Od Ruskich wraz z ZAKUPEM S-75M dostalismy pełna dokumentację serwisową by mozna było je w pełni serwisować w Polsce................................................................... ............................................................................................................................................. Patriot jest jedynie systemem który wykonal najwięcej strzelań do starych rosyjskich pocisków, ale jest nieskuteczny - celi strategicznych atakowanych przez Iran i Jemen nie jest w stanie obonić.... włamano sie do software Patriota PAC-3 więc jego architektura wewnętrzna jest znana wrogowi.....Rosja dysponuje lepszymi technologiami niż modyfikacje R-17 czy Ch-55 i bedzie w stanie złamać zabezpieczenia software Patriota PAC-3 PDB8+......................................................... ........................................................................................................................................... Jak coś było słabe to bedzie słabe, tylko zmodernizowane..........................................

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 11:35

BUBA patrioty nie miały żadnych problemów ze strącaniem nawet zaawansowanych pocisków jak Toczka czy Irańskei Fateh-y wiec daruj sobie bajki . Za to wasze rosyjskei systemy jedyne co osiągneły to totalna kompromitacja.

BUBA
czwartek, 15 lipca 2021, 22:05

Nie niszczyły głowicy bojowej - efekt pocisk spadał w rejonie celu. Gdyby głowica była chemiczna to było by po zawodach..................

nick
środa, 7 lipca 2021, 16:34

A kiedy zostanie ogłoszona gotowość do produkcji w Polsce rakiet Sky Ceptor jako tańszej alternatywy dla drogiej rakietki Pac-3MSE ? Kontenery mnie wcale nie ekscytują.

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 08:23

Może wtedy jak w końcu nasz rząd przyjmie ofertę Raytheona , o ile jeszcze jest aktualna??

Ja
środa, 7 lipca 2021, 17:17

Prawdopodobnie nigdy, trzeba się z tym pogodzić.Budżet jest wydrenowany,a z Izraelem już nie jest po drodze.

Qwertt
czwartek, 8 lipca 2021, 10:00

A to dobre " z Izraelem JUŻ nie jest po drodze ". A kiedy z Izraelem było po drodze ???

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 08:24

A co ma Izrael do SkyCeptora???

Stefan
środa, 7 lipca 2021, 16:00

Jeszcze parę takich kluczowych elementów i będziemy globalnym leaderem…

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 8 lipca 2021, 08:11

Patrz na skalę zamówienia i ciesz się, że dostali co dostali.

Rex
środa, 7 lipca 2021, 17:29

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu

ryba
środa, 7 lipca 2021, 20:27

nigdy tak nie pisz bo to świaczy o olewnictwie !!!! żeby cos było skuteczne ma dyć takie jak było w całości !!!

Marek1
środa, 7 lipca 2021, 15:27

Jak głęboka będzie "polonizacja" tego kluczowego elementu syst. Patriot ? Farbę podkład i właściwą będziemy importować, ale za to natrysk będzie już wykonywany polskim sprzętem i rękami ...

Andrzej
środa, 7 lipca 2021, 15:53

Polonizacja będzie się opierać na produkcji kontenerów startowych. Czyli tłoczenie blach, zgrzewanie i instalacje złącz dostarczonych do producenta. Robota dla słabszego mechanika samochodowego.

ałtor
środa, 7 lipca 2021, 15:37

Pędzel również musi być amerykański z atestem.... BTW - cały tekst brzmi jak laudacja na cześć technologii kosmicznej do produkcji plastikowych pudeł... które mogli klepać prywatni Polscy producenci produkujący choćby zbiorniki kompozytowe do LPG.

Marek1
środa, 7 lipca 2021, 15:23

Fakt, produkcja skrzynek do transportu butelek piwa jest szczególne "istotnym" elementem dla wielkiego browaru. W pełni oddaje to skalę "kooperacji" przemysłowej RP z koncernami USA.

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 16:09

A moze bardziej oddaje ją wylaczna produkcja jednego z modeli śmiglowcôw?

Ernst Stavro Blofeld
środa, 7 lipca 2021, 19:03

Właśnie jakiego?

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 21:11

Black Hawk S-70i w Mielcu

BUBA
czwartek, 8 lipca 2021, 07:15

Produkcja w Polsce to była ale..Sokoła czy Bryzy. Black Hawk jest montowany. Produkuje sie kabiny i trochę drobiazgu do Black Hawka.

BUBA
piątek, 9 lipca 2021, 21:34

Czasy gdy produkcji byla tylko w jednym zakladzie I przez jedna firme dawno minely I to bezpowrotnie. BO TO JEST PRAKTYCZNE W CZASIE.. W

BUBA
niedziela, 11 lipca 2021, 15:06

Od kiedy Świdnik produkował wszystko do Sokoła czy Mielec wszystko do Dromadera, Byzy, Irydy, An-2 czy LiMa?............... .........................................................................................................

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 11:36

BUBA, rozdwojenie jazni, czy co, zdecyduj sie w końcu:))

Slayer
środa, 7 lipca 2021, 23:30

To Black Hawk czy S - 70 ? Bo piszesz o dwóch różnych maszynach

BUBA
piątek, 9 lipca 2021, 09:21

Potoczne nazywanie tego śmigłowca Black Hawkiem to takie tanie "upgarde" dla Polaków. Przynajmniej nazwa jest bojowa :)..................................................

Herr Wolf
środa, 7 lipca 2021, 17:31

Jakiego?

Oj kiepściutko u was w rosji. Kiepściutko.
czwartek, 8 lipca 2021, 08:12

To rosyjski wywiad nie wie?

Andrzej
środa, 7 lipca 2021, 15:53

Dokładnie w punkt.

gugluk
środa, 7 lipca 2021, 14:59

A kto jeszcze oprócz nas produkuje te kontenery, jeśli to tylko "pudełka" to właściwie każdy powinien. Komory są elementem systemu a nie opakowaniem do transportu. To bardzo ważny element

WoW
środa, 7 lipca 2021, 15:19

Oczywiście, zgadza się. Celowo użyłem przejaskrawienia. Pudełka to ważny element, ale - do licha - na pewno nie kluczowy w tym systemie! Bo jak w takim razie określić oprogramowanie czy efektor?

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 16:10

Jesli bez kontenera startowego pocisk nie jest w stanie wystartować, to jak najbardziej kontener jest kluczowy.

Davien
środa, 7 lipca 2021, 15:47

Efektor to LM i mamy do niego produkować sekcje napedową . Oprogramowanie to juz raytheon.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 7 lipca 2021, 19:04

Szybciej zostanę milionerem niż USA pozwoli produkować w PL coś technologicznie istotnego.

Nie ma się co dziwić
piątek, 9 lipca 2021, 09:14

Dopóki do władzy mogę dojść sowieccy agenci, dopóty USA nie sprzedadzą nic istotnego

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 13:10

Juz pozwoliło, w Polsce powstanąnp. sekcje napedowe do PAC-3MSE:)

zgaduj zgadula
czwartek, 8 lipca 2021, 08:13

Jasne. Co produkowano w Rzeszowie do F-16?

WoW
środa, 7 lipca 2021, 14:20

"Komory startowe, które są kluczowym elementem systemu obrony przeciwrakietowej..." Ja również - jak wyjmuję zamówiony towar z paczkomatu - skupiam się na kartonie i papierze pakowym.

hm
środa, 7 lipca 2021, 16:05

A co byś miał po kartonie i papierze pakowym, gdyby nie było tego - paczkomatu?

Karton
środa, 7 lipca 2021, 14:55

Rewelacyjny komentarz trafia w samo sedno:)

bna
środa, 7 lipca 2021, 14:31

Współczuję skoro uważasz że kontener startowy pudełko i papier pakowy.

WoW
środa, 7 lipca 2021, 14:46

@bna czy wyłapałeś w cytacie słowo "kluczowe"? Jeśli tak, to zgadasz się z nim?

Davien
środa, 7 lipca 2021, 15:48

No cóz bez tych kontenerów nie odpalisz ani jednego PAC-3MSE:)

ale beka
środa, 7 lipca 2021, 19:06

A bez PAC-3MSE ten kontener wiesz gdzie można sobie .

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 21:14

Kontener startowy xostal zaprojektowany i zaprogramowany do startu tych wlasnie pocisków

Dawo
środa, 7 lipca 2021, 14:39

Jakaś kosmiczna technologia to nie jest.

Marek1
środa, 7 lipca 2021, 15:24

PGZ bodaj 4 rok "przygotowuje się" do produkowania w/w kontenerów do transportu amerykańskich rakiet.

BUBA
środa, 7 lipca 2021, 15:30

PGZ skupia się na wymianie prezesów i członków zarzadu, nie produkcji..................... ..................................................................................................................................................

środa, 7 lipca 2021, 19:06

W punkt!!

złośliwy
środa, 7 lipca 2021, 14:18

Istotnie,istotny element.

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 16:47

Kazdy element jest istotny, jesli bez niego nie jest mozliwy start pocisku.

środa, 7 lipca 2021, 19:08

Polski inżynier by zrobił wyrzutnie do PAC i bez kontenerów.

Chateaux
środa, 7 lipca 2021, 21:12

A szwagier wyklepałby go w garażu.

czwartek, 8 lipca 2021, 11:57

Taka to super zaawansowana technologia

Tweets Defence24