Szef BBN z wizytą w Izraelu

16 października 2018, 07:17
Szef BBN Paweł Soloch. Fot. Defence24.pl
Szef BBN Paweł Soloch. Fot. Defence24.pl
Reklama

Szef BBN Paweł Soloch rozpoczął w poniedziałek wizytę w Izraelu. Tematem rozmów Solocha m.in. z doradcą premiera Izraela ds. bezpieczeństwa narodowego Meirem Ben-Szabbatem będą relacje dwustronne, transatlantyckie oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie - poinformowało BBN.

BBN podkreśliło w komunikacie, że do rozmów dochodzi bezpośrednio po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, które odbyło się 26 września br. w Nowym Jorku, na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według komunikatu dwudniowa wizyta szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbywa się na zaproszenie szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego, doradcy premiera Izraela ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Szabbata.

"Tematem rozmów ministra Pawła Solocha w Izraelu będą relacje dwustronne, relacje transatlantyckie oraz sytuacja bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, co szczególnie interesuje stronę polską, m.in. w związku z deklaracjami prezydenta Andrzeja Dudy o gotowości wznowienia zaangażowania Polski w misje pokojowe ONZ" - poinformowano.

Podczas wizyty planowane są rozmowy szefa BBN w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Knesecie, a także odwiedziny Yad Vashem.

Paweł Soloch mówił PAP pod koniec września, że jego październikowe rozmowy w Tel Awiwie będą wznowieniem konsultacji w formule Polsko-Izraelskiego Dialogu Strategicznego, które po raz ostatni odbyły się 7 listopada 2017 r. w Warszawie.

Pod koniec września na marginesie szczytu ONZ w Nowym Jorku doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Duda ocenił po rozmowach, że jeżeli w relacjach polsko-izraelskich "były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca".

Planowana na początek lutego br. wizyta szefa BBN w Izraelu została przełożona w związku z nowelizacja ustawy o IPN, która wprowadzała kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowelizacja wywołała sprzeciw m. in. w USA oraz ze strony władz Izraela i żydowskiej diaspory. Administracja amerykańska apelowała o przeanalizowanie ustawy pod kątem wolności słowa. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację i skierował ją, w trybie kontroli następczej, do TK, aby Trybunał zbadał, czy znowelizowana ustawa nie ogranicza w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Harry 2
wtorek, 16 października 2018, 18:51

Niepokojące jest poddawanie się woli obcego państwa na wielu płaszczyznach. Odbije się to czkawką Polsce jak współpraca militarna z Ameryką, również ulegającą nacji wiadomego pochodzenia.

gegroza
wtorek, 16 października 2018, 14:21

Z jednej strony Izrael dysponuje najlepszą bronią na świecie i na pewno można się z nimi dogadać lepiej niż z Amerykanami. Z drugiej - jeszcze tak sprzedajnego rządu w Polsce nie było. Ale to już polityka a nie obronność...

KAR
wtorek, 16 października 2018, 11:21

Taa..., a szef muzeum POLIN będzie gościem w USA. Niezły element nas reprezentuje... Swoją drogą - ustawa 447 realizowana jest pełna parą.

ja36
wtorek, 16 października 2018, 10:55

Może znowu przywiezie jakąś przygotowaną przez Izrael ustawę jak ze sławną nowelizacją ustawy o IPN.

tylko Pytam
wtorek, 16 października 2018, 10:50

To sprawy związane z Misją żołniarzy Polskich w ramach mandatu ONZ omawia się z jedna ze stron zamrożonego konfliktu ? Z faktycznym okupantem ???? Panie, do czego to doszło .... aż łomitować się chce (to z "Goscie, Goście" z Żanem Reno)

Marek1
wtorek, 16 października 2018, 10:33

Niech p. Soloch przestanie bredzić o aktywnej/mocnej pozycji Polski na BW(straciliśmy tam wszystkie aktywa po 2003r.), a zajmie sie korzystnym zakupem(z transferem technologi/polonizacją) syst. artylerii rakiet. LYNX, rakiet LA, systemu OP Barak8 dla programu Narew, amunicji 125mm, syst. aktywnej obrony dla MBT/BWP. TO są systemy NIEZBEDNE do tego, by WP miało jakakolwiek szansę stać sie liczaca siłą w regionie, a nie byc jak obecnie SKANSENEM posowieckiego sprzętu. Ps. Proszę NIE wypisywać bredni o Żydach sprzedajacych mityczne "kody" do swoich najnowoczesniejszych systemów uzbrojenia.

Tweets Defence24