Reklama
Reklama

Pierwsze szkolenia zintegrowane Wojsk Obrony Terytorialnej

26 stycznia 2018, 09:57

Terytorialsi z Lublina jako pierwsi wyjadą na dwutygodniowe poligonowe szkolenie zintegrowane. Tego typu zajęcia prowadzone w każdym roku są ważnym elementem systemu szkolenia WOT i w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Zobacz także
Reklama

Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze WOT. Każdy żołnierz WOT, raz w roku musi ukończyć tego typu szkolenie. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.

Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych

gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT

W pierwszym tego typu szkoleniu, które odbędzie się na terenie poligonu Wędrzyn wezmą udział dwie kompanie z 21. batalionu lekkiej piechoty wraz z dowództwem i sztabem 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie rozpocznie się 27 stycznia i będzie trwało do 11 lutego br.

W roku 2018 Wojska Obrony Terytorialnej będą kontynuowały szkolenie żołnierzy - ochotników w trzech brygadach sformowanych w pierwszym etapie, tj. podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej. W tych jednostkach zaplanowane jest 17 szkoleń podstawowych, 11 wyrównawczych, 112 rotacyjnych oraz prowadzonych po raz pierwszy 13 szkoleń zintegrowanych.

Zgodnie z planem, w pierwszym kwartale 2018 roku rozpoczną się też szkolenia żołnierzy – ochotników w trzech brygadach sformowanych w drugim etapie, tj. na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu. W tych jednostkach na rok 2018 zaplanowano 22 szkolenia podstawowe, 17 wyrównawczych, 72 rotacyjne oraz 8 szkoleń zintegrowanych.

Ważnym punktem na tej „szkoleniowej mapie” 2018 roku będzie maj, kiedy to pierwsze pododdziały brygad z Podlasia, Lubelszczyzny oraz Podkarpacia zakończą roczne szkolenie indywidualne i rozpoczną 12-miesięczny okres szkolenia specjalistycznego.

Istotnym zadaniem stojącym przed WOT w aspekcie szkoleniowym będzie też sformowanie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Siedlcach. W tym zakresie do końca br. dowództwo WOT planuje utworzyć struktury oraz stworzyć warunki do rozpoczęcia szkolenia.

Rok 2018 ma być szczególnie ważny dla budowy piątego rodzaju sił zbrojnych, ponieważ zapoczątkowuje największy etap ich formowania obejmujący siedem województw w centralnej Polsce: od Małopolski, aż po Pomorze. Równolegle kontynuowane będzie formowanie brygad z pierwszego i drugiego etapu. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej planuje, że do końca 2018 r. w szeregach WOT będzie służyć 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
tyle
piątek, 26 stycznia 2018, 18:55

Jest na jutubie \"Gen. Wiesław Kukuła o Wojskach Obrony Terytorialnej (16. 01.2017)\"

Olaf
piątek, 26 stycznia 2018, 17:17

Jeśli dojdzie do wojny to przystąpimy do niej tkwiąc mentalnie w czasach I-szej WŚ.

Marsol
piątek, 26 stycznia 2018, 13:59

Brawo tak trzymać !. Krytycy koncepcji OT powinni odszczekać swoje słowa. Oby tak dalej. Wzmocnić jeszcze oddziały Bwp 1 i byłoby git.

maciuś
sobota, 27 stycznia 2018, 16:42

To może ja: jestem wielkim krytykiem, nie samej koncepcji, bo armia typu milicyjnego to dobra rzecz. Bzdurne są same założenia. Co oni chcą zrobić? Przygotować jakąś miejską partyzantkę? Mamy doświadczenia w tym zakresie i są one tragiczne. Powinna obowiązywać zasada \"żadnych walk w miastach\". Niech uczą WOT walki ale w terenie nieuzrbanizowanym. Minowanie, podkładanie IED, zwiad, zasadzki ogniowe, małe przeszkody inżynieryjne - to są umiejętności podstawowe, które powinny ćwiczyć WOT. Jeśli o mnie chodzi - pierwszy wbiję nóż w plecy \"patriocie\", który w razie wojny zdecyduje się na walkę w mieście. Zbrodniarze pojroju bora Komorowskiego, Okulickiego i paru innych bandytów odpowiedzialnych za Powstanie Warszawskie, dawno powinni zostać zdegradowani i pozbawieni praw publicznych (pośmiertnie). Dlaczego? Ano dlatego, że wykazali się całkowitym brakiem profesjonalizmu jako żołnierze. Wysłali do beznadziejnej walki nieuzbrojony tłum niewyszkolonej, ale patriotycznie nastawionej młodzieży. Wysłali dobrze wiedząć, że to walka z militarnego punktu widzenia beznadziejna. A teraz mamy powtórkę. Kolejni zbrodniarze przygotowują nam kolejną hekatumbę (cytat oczywiście). Jestem przeciw. Walczymy tylko w terenie - to powinna być święta zasada.

db+
sobota, 27 stycznia 2018, 08:05

Na początek może warto by było uzupełnić stany osobowe do planowanego poziomu. Bo póki co nawet trzy pierwsze Brygady nie są ukompletowane. A szkolenia podstawowe w 2 BOT są zaplanowane do grudnia włącznie (na potrzeby 21 blp Lublin 3 szkolenia, 22 blp Dęblin 3 szkolenia, 23 blp Biała Podlaska 3 szkolenia, 24 blp Chełm 3 szkolenia, 25 blp Zamość 3 szkolenia). Czyli na koniec drugiego roku szkoleniowego i trzeciego roku formowania jednostek może uda się zapełnić etat. A gdzie tu mówić o przeszkoleniu żołnierzy.

m p
sobota, 27 stycznia 2018, 13:53

To chyba normalne, że szkolenie podstawowe odbywa się każdego roku. Przecież każdego roku ludzie osiągają pełnoletność, kończą szkoły, studia itp. Nawet w zawodowym wojsku ktoś zawsze będzie nowicjuszem. Myślę, że czepia się Pan dla zasady, a nie ze względów merytorycznych. Oczywiście mogłoby to wszystko iść szybciej, ale jak na nasze warunki to i tak ekspresowe tempo ;)

zdziwiony
piątek, 26 stycznia 2018, 21:08

W tym roku miało być 18 tyś, wyszło 6. Rocznie WOT miało kosztować 300-400 mln, a w 2018 same pensje pochłoną 560 mln, o 30 mln mniej niż WM.

rozsadny
piątek, 26 stycznia 2018, 15:48

Ha, ha, ha. Ciekawe w jaki sposób wyszkolą kierowców i działonowych do tych BWP.

m p
piątek, 26 stycznia 2018, 19:20

A kierowcę TIRa szkolisz przez pół roku przez 10 godzin codziennie, i jeszcze skoszarowany musi być?

tys
sobota, 27 stycznia 2018, 12:11

A Kolega to w ogóle siedział przynajmniej w BWP?, kierowcy Tirów to chyba nie manewrują na drogach w ramach 3 czy 12 wozów to tego współdziałając z pieszymi/ strzelcami/

m p
sobota, 27 stycznia 2018, 15:35

Niestety miałem tą wątpliwą przyjemność ;) Żeby nie było, że jestem jakimś specjalnym zwolennikiem wsadzania WOTu do BWPów. Ale nie zgadzam się z częstymi tutaj poglądami, że aby nauczyć się obsługi (właściwie dość podstawowego sprzętu wojskowego) trzeba kilku czy kilkunastu lat służby zawodowej. Oczywiście trzeba też chcieć się nauczyć. Zawsze można dać zawodowemu szeregowemu 10 000 pln na rękę i będziemy mieć chętnych nawet do obsadzenia trzystu tysięcznej armii zawodowej, ale czy o to chodzi?

rozsadny
poniedziałek, 5 lutego 2018, 00:32

nie nie trzeba kilku czy kilkunastu lat ale na pewno nie wystarczą dwa weekendy w miesiącu. Może i nie jest to szczególnie skomplikowane ale potrzeba praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Dla kierowcy dużo jazdy w ternie i współdziałanie z innymi wozami plutonu czy kompanii, a dla działonowego dużo strzelania. Przy obecnym programie szkolenia WOT nierealne

m p
wtorek, 6 lutego 2018, 16:18

Dobrze Pan napisał \"obecnym programie\". To jest program dla najprostszych funkcji i ma on być modyfikowany. Przypuszczam, że znajdą się chętni na dodatkowe szkolenie specjalistyczne trwające np. trze miesiące. A po takim szkoleniu średnio niech będzie 3 dni dwunastogodzinnego szkolenia w miesiącu plus 2 tygodnie w roku na poligonie, to mogłoby mieć sens. W przypadku BWPów mógłby być jeden zawodowy kierowca i jeden działonowy na pluton. Oni w tygodniu przygotowywaliby sprzęt, a w czasie ćwiczeń byliby doskonałymi instruktorami. Przy czym powtarzam - nie jestem zwolennikiem wsadzania WOTu do BWPów.

Wfael
sobota, 27 stycznia 2018, 11:07

Zgodnie z tą logiką lepiej przywrócić pobór. Więcej wojska, taniej, a jakość ta sama.

m p
sobota, 27 stycznia 2018, 16:36

Słyszałem wypowiedź pewnego oficera (oficjalną - nie u cioci na imieninach), że na pewnych ćwiczeniach rezerwy pododdział żołnierzy rezerwy, którzy ostatni raz trzymali broń nawet kilkanaście lat temu, uzyskał średnią ocen ze strzelania lepszą niż żołnierze zawodowi. Bardzo pozytywnie wypowiadał się również na temat dyscypliny wśród rezerwistów, która bardzo przewyższała dyscyplinę wśród zawodowców. Może to być jednostkowy przypadek, ale może coś w tym jest. A może wyjdzie taniej, a jakość nie wiele odbiegająca od zawodowców?

Ciekawe
piątek, 26 stycznia 2018, 13:00

Niezmiennie zastanawia mnie jakiego \"typu\" ludzie służą w tej formacji. Biorąc pod uwagę ilość dni i długość różnego rodzaju szkoleń, musi być to naprawdę ciężkie do pogodzenia z pracodawcą nie wspominając o rodzinie jeśli ktoś takową posiada.

Głupie pytanie- głupia odpowiedź.
sobota, 27 stycznia 2018, 00:10

A co ci do tego? To może pytanie zwrotne dla ciebie: jakiego \"typu\" ludzie egoistycznie stawiają swoją pracę i rodzinę ponad służbą dla narodu?

db+
sobota, 27 stycznia 2018, 12:25

\"Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem, co będzie tym najważniejszym motywem rządu PiS i ZP, to powiedziałabym: rodzina\". Premier Beata Szydło, grudzień 2015.

zxcvb
piątek, 26 stycznia 2018, 16:13

Ci co mają 12 godzinne zmiany, często też nauczyciele, bo oni często nie mają pełnego etatu. Wielu z żołnierzy OT studenci, więc również mają więcej czasu.

Feliks
piątek, 26 stycznia 2018, 12:11

Polska jest mistrzem świata w marnowaniu publicznych pieniędzy.

Mokotów
piątek, 26 stycznia 2018, 16:40

No tak. Podobnie jak Szwedzi, Finowie i wiele innych nacji.

Nikt
piątek, 26 stycznia 2018, 16:36

Ewidentnie nie doceniasz ameryki południowej i afryki oraz połowy azji :)

Marek1
piątek, 26 stycznia 2018, 15:08

Feliks - NIE Polska, ale nią rządzący, których nieustanie wybieramy pomimo, że są w większości totalnymi dyletantami zajętymi wyłącznie politycznymi walkami miedzy sobą.

Boczek
sobota, 27 stycznia 2018, 13:17

Rządzący są jedynie zwierciadłem całego społeczeństwa.

Grzesiek
piątek, 26 stycznia 2018, 17:56

Ale skoro nie ma innego wyboru, to kogo mamy wybierać?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama